Skala

• Česko Skála (viac)

Brigádny generál Francis X. Hummel (Ed Harris) dlhé roky velil tajným operáciám. Stratil počas nich množstvo mužov a s trpkosťou sleduje, ako nevďačne sa k nim a ich pozostalým vláda zachovala. Keď jeho žiadosti nemajú žiadny efekt, rozhodne sa generál konať. Spoločne so svojím komandom prepadne sklad zbraní, odkiaľ ulúpi rakety s chemicko-biologickou látkou V.X. Opevní sa v zrušenej väznici Alcatraz, prezývanej Skala, s takmer stovkou rukojemníkov a pätnástimi raketami namierenými na blízke San Francisco sa potom spojí s riaditeľom FBI a vysloví mu svoje požiadavky. Vláda má do dvoch dní previesť na špeciálne bankové konto sto miliónov dolárov, ktoré poukáže rodinám mužov, čo počas tajných operácií zahynuli. Ak sa tak nestane, odpáli rakety s jedom, z ktorých každá dokáže zabiť šesťdesiat až sedemdesiat tisíc ľudí do siedmich sekúnd. Pentagon sa rozhodne vyslať na ostrov špeciálnu jednotku, ktorá by zneškodnila bomby i Hummela s jeho ľuďmi. Kým o bomby sa má postarať odborník na chemicko-biologické zbrane Stan Goodspeed (Nicolas Cage), ktorý však nemá skúsenosti s akciami v teréne, dostať komando nepozorovane do pevnosti je donútený postarší väzeň John Patrick Mason (Sean Connery), bývalý britský agent, ktorému sa pred tridsiatimi rokmi ako jedinému podarilo z Alcatrazu ujsť. Výborne pripravení Hummelovi muži však komando odhalia a zlikvidujú. Prežije iba Mason a Goodspeed, ktorý zahorknutého väzňa presvedčí, aby mu pomohol zlikvidovať rakety, ktoré ohrozujú mesto. Spoločne sa im podarí preniknúť do miestnosti, kde je uložená väčšina rakiet a zneškodniť ich vyňatím a zničením spínača. V okamihu, keď zostávajú posledné tri rakety, ich však odhalia a chytia. Podarí sa im síce ujsť z ciel, kam ich teroristi zavreli, ale v tej chvíli už štartujú z leteckej základne lietadlá, ktoré majú ostrov zlikvidovať pomocou špeciálnych bômb... (TV JOJ)

Bobris

Hltal sem to zamlada, hltám to i teď. Akční nářez s vynikající vizuální stránkou, skvělými herci, parádním soundtrackem a nezapomenutelnými scénami (u mě asi vede scéna ve sprchách). 95% ()

meemini

Celý film vypadá jako velká hutná chutná jednohubka. Už ten začátek - honička po San Francisku nenechává jedinou lampu, sloup vysokého napětí či auto nedotčené, ještě předtím akce skupiny kolem generála Hummla. Parádní akce, jenže je tu Ale. A je jich poněkud víc. Chápu tak vysoké hodnocení. Na první pohled vypadá Skála dobře, sám jsem o tom, kolik hvězdiček dát, hodně přemýšlel. Film jsem viděl několikrát. Podotýkám, že dabovaný. I přesto ho můžu hodnotit bez výraznější ztráty jeho jakosti – o dialogy tady rozhodně nejde. Vystavuje se tu na odiv nereálnost (třeba Stanleyho manželka Carla sedící v hnízdečku FBI). Americké velikášství a patriotismus, obličeje zkřivené bolestí pod vlajkou nebo záběry zpomalené tak, že by si jeden stihnul píchnout celý balík injekcí s adrenalinem, a to přímo do srdce. Samotný agent Goodspeed, Godšpíl či Gudšpejl je hříčka přírody, protože se dokáže měnit z laboratorní krysy na zabijáka stejně rychle, jako se míhají vzduchem kulky a rány pěstí. I tak ještě pořád zbývá dost dobrých věcí. Akce, akce, Sean Connery Ed Harris. ()

Jerrysus

Nicolas Cage, Ed Harris a Sean Connery , tihle tři herci dohromady a vznikl opravdu parádní akční film nadupaný od začátku do konce senzační akcí. Film má i velice nápaditý děj a snad zcela ojedinělý. Vrchní generál americké armády podnikne akci podobnou teroristickému útoku, jen pro pár milionů dolarů, které nechce pro sebe, ale pro rodiny padlých vojáků. Prostě určitě jeden z nejlepších akčních filmů vůbec. Hlavní záporák je svým způsobem spíše sympatický a rozhodný muž a celý film má na svoji dobu skvělé zpracování a vizuální efekty. To vše doplňuje skvělá hudba, na které se podíleli tři různí a úspěšní skladatelé s Hansem Zimmrem v čele. Není co dodat, snad jen, že si ve filmu mohli odpustit zdlouhavou automobilovou honičku, odehrávající se uprostřed San-Franciska , která by možná celé město poškodila více, jak jedna z raket, které mu ve snímku hrozí. ()

Jihočech

Výborný film, jak po dějové stránce tak i obsazení rolí. Sean Connery je jedním z nejlepších herců minulého století a tento fil to jen potvrzuje, avšak ani další herci mu nezůstávají svým předvedeným výkonem pozadu. Navíc tento film je jeden z těch, na který se můžete kouknout několikrát a stále vás baví. ()

Ocelotr

Skvělá komedie. Vážně, takhle jsem se od srdce dlouho nezasmál. Závidím postavě SEANa CONNERYho její životní optimismus. Třicet let ve vězení na samotce a nejenže nezešílel, ale neztratil lišácký úsměv a britský smysl pro humor. ()

GoustDog

Bohužel, v tomto žánru je vidět, jak film zastarává. Stejně tak zastaralý je zde i přístup k vyprávění a děj jako takový. NICMÉNĚ - ve své době to byla naprostá špička žánru, a to v každém ohledu. Já osobně beru tento film jako jakési završení a poctu k akčnímu filmu ve své ryzí podobě; poctu k heroismu a americkému popkulturnímu způsobu točení filmů vůbec. Každá stránka tohoto snímku je zkrátka na svou dobu dokonalá. A co je nejdůležitější - i v dnešní době se jedná o nezapomenutelnou podívanou! ()

anyonecek

Jestli chcete dokonalý hudební zážitek, spoustu skvělých hereckých výkonů a k tomu všemu parádní scénař, tak tohle je jasná volba. Určitě můžu tenhle film zařadit mezi nejlepší akčňáky co jsem kdy viděl. Jediné co mi trochu vadilo byl pomalejší začátek a jeho rozjezd, ale ta druhá půlka filmu a jeho finále mi to bohatě vynahradilo. Určitě se na to podívám i po 5. i po 10., protože tohle prostě neomrzí. Každopádně TA HUDBA! NEPOPSATELNÉ! ()

kubilov

Skála je jeden z nejlepších akčních filmů, ve kterém neskutečně září skvělý Sean Connery, pro nějž to byla pravděpodobně nejlepší role od Jamese Bonda. Agilního šestašedesátníka Conneryho pak přesně doplňuje Nicolas Cage, pro nějž je vzhledem k jeho výkonu docela škoda, že ho zastínil právě slavný skot, pro film to však žádná škoda není, spolu tvoří skvostný tým. Vzhledem k tomu, že jde teprve o druhý Bayův film, a že mu chybělo k dokonalosti jen málo, povedla se mu skvělá práce. Udělal se Skály dílo, ve kterém dal průchod své nesporné kreativitě, náklonnosti k výbuchům, ale i k vytvoření atmosféry za pomoci mistra oboru, Hanse Zimmera. A tak to má i po letech nesporné kvality. ()

darthvader77

Vynikající akční film, který je výjimečný především svým hlavním padouchem. Vezměte si v kolika filmech máte záporáka, jehož motivy jsou vlastně správné a vy tak nevíte, která strana je ta dobrá. Jinak vynikající Sean Connery a Nicolas Cage, které mám rád oba a viděl jsem spoustu jejich filmů. Hanz Zimmer zde má jeden z nejlepších soundtracků(lepší je už snad jen v TDK). Akční scény na jedničku se zachovanou logikou nic vám nepřijde špatně. Doporučuji. ()

Vocoun

Nicolas Cage na vrcholu svých hereckých "schopností" a před velkým propadem formy jeho zlatá léta. Skvělý také Connery, u kterého to byl bohužel víceméně poslední povedený film. Akce se skvěle prolíná s klidnějšími momenty, Alcatraz mě vždycky fascinoval. Ed Harris samozřejmě také skvělý, tomu snad ani nejde nefandit. Michael Bay tady sice řádil, ale ne tolik jako v pozdějších filmech. Pro mě osobně opravdu velmi povedený film, ke kterému se vždycky rád vracím, nemá víceméně žádné slabé stránky, možná krom trošku otravným "poskokům" generála a vždycky mě fascinuje scéna s píchnutím injekce :). Jinak ústřední duo opravdu šlape, není moc co dodat. 90% ()

BlueFourOne

Největší akční nářez 90. let, tímhle jsem si Baye oblíbil a zatím to nic nezměnilo. Toto jeho dílo je snad největší mistrovský kousek, dokonalé vizuální orgie, co zatím vyprodukoval pro oči toužícího diváka. Skvělé dvě hlavní postavy - vynikající Connery jako starý špión, neztrácející na vtipnosti a elánu, chemik Cage, který projde Alcatrazem skrz vyklepanost a následný pořádný rozjezd, v celé jejich akci za záchranou města. Samotný Harris jako ne-klasický záporák se správnou ideologií, ale špatnými úmysly. To celé, s dokonalým vizuálním zpracováním, je něco neskutečně nářezového. Hudba, no co dodávat, Hanz Zimmer je legenda, tady to platí dvojnásob. Tohle nikdy nezestárne. ()

Guran

Ač mě příjemně překvapil tento film, ale bohužel jsem našel v něm i momenty, za které ubírám body. Skvělá akce, děj, scénář, zvraty, výborní herci - hlavně Sean Connery, kterému jsem fandil od prvního setkání s jeho postavou. Co mě ale zaráželo, bylo pár béčkových prvků a lehká předvídatelnost v ději. Skála ale mě i tak příjemně pobavila a jsem moc rád za ten čas, který jsem u ní strávil. O Michaelu Bayovi vím, že je to vynikající režisér. Většina jeho filmů jsou trháky, i když to se v poslední době říct nedá. ()

helrohir

Jeden z najlepších akčných filmov vôbec. Každý záber je dokonale preštylizovaný a klipový strih s dynamickým soundtrackom dáva filmu neskutočnú razanciu. Akcia nie je nijak prekombinovaná ani prestrelená, k čomu sa Bay znížil v "Bad Boys 2", ale je ušitá presne na mieru. Ale najväčšou výhrou pre tento film je obsadenie. Bez pána Harrisa, ale predovšetkým bez pána Conneryho by to bol stále síce efektne natočený akčný film, ale bez "pridanej hodnoty", ako sa vraví. Sean Connery má charizmy na rozdávanie a jeho hlášky sú snáď sarkastickejšie než v časoch agenta 007 a Ed Harris je už po niekoľký krát v zápornej úlohe jednou z najsympatickejších postáv v celom filme. Iste, má to aj svoje muchy, najmä stále omieľaný patriotický nádych, ale také maličkosti mi dojem pokaziť nedokážu. ()

matobystro

Čo napísať o Skale ? Čakal som niečo úplne iné a dostal som niečo ešte úplne inakšie, úplne nezmyselný scenár skvelý, komický Cage a prefíkaný Conery a réžia Baya stvorila film ktorý je úplným opakom klasík ako Die Hard, Lethal Weapon alebo Last Boy Scout... veď v ktorom filme je ten zlý razom dobrý a ten najzľaknutejší zachráni celé mesto. Proste keď niekto dostane takýto nápad tak ti stojíte za to. ()

Zemřel Sean Connery

Zemřel Sean Connery

31.10.2020

Nicolas Cage neschopným únoscem

Nicolas Cage neschopným únoscem

17.05.2015

Asi vám neuniklo, že je kariéra Nicolase Cage, ehm... hodně zajímavá. Občas se sice objeví filmy jako Kick-Ass, Joe nebo Croodsovi, jinak ale diváci jen zdrceně vzpomínají na časy Skály, Con Airu a… (viac)

Michael Bay se vrátí do reality

Michael Bay se vrátí do reality

19.03.2014

Fanoušky eRkových akčních klasik jako Skála a Mizerové jejich režisér Michael Bay v minulých letech asi moc nepotěšil. S výjimkou bizarnosti Pot a krev se totiž uzavřel do světa mimozemských robotů,… (viac)

Bruckheimer opět přitvrdí

Bruckheimer opět přitvrdí

27.09.2007

Když necháme stranou Mizery 2, v nichž opravdu nebyla nouze o krvavé gejzíry a zpomaleně prskající mozky, Jerry Bruckheimer v posledních letech točil jeden rodinně laděný přístupák za druhým. To víte… (viac)