Najlepší

(festivalový názov)
  • Česko Nejlepší (festivalový názov) (viac)
Životopisný / Dráma / Športový
Poľsko, 2017, 104 min

Jakub Gierszał, Kamila Kamińska, Anna Próchniak, Arkadiusz Jakubik, Janusz Gajos, Artur Żmijewski, Magdalena Cielecka, Adam Woronowicz (viac)

Hlavným hrdinom filmu je športovec, ktorý svojimi výkonmi uchvátil svet, no v Poľsku ho dodnes prakticky nikto nepozná. Fascinujúci príbeh obrovského úsilia, veľkých pádov a neobyčajnej sily, inšpirovaný životom Jerzyho Górského, ktorý dokončil „beh smrti“ a vytvoril svetový rekord na majstrovstvách sveta v triatlone. Tento rekord by však nikdy nebol nedosiahol, keby pre sled istých udalostí nezmenil svoj život. (Festival poľských filmov Visla)

EvilPhoEniX

Silný příběh o muži, který propadne drogám a je z něj chodící troska a když to vypadá, že je na odpis, tak jde na léčení, spraví se a jde ještě na Olympiádu vyhrát Triatlon. Tyhle příběhy o pádu, ztrátě a touze zvítězit mě hodně baví. Bral bych sice spíše více závodů a sportování, ve výsledku je film spíše Drama o drogově závislých, ale film nenudí, udrží si divákovou pozornost a to je důležité. 8/10. ()

Padme_Anakin

Za mě jedna veliká poklona do Polska -> Łukasz Palkowski, Piotr Sobociński jr., němý úžas nad hereckým talentem -> Jakub Gierszał a neskonalý obdiv -> Jerzy Górski. Inu, nejneuvěřitelnější příběhy píše život sám, kdyby mi chtěl někdo vyprávět, že se z totální smažky stane mistr světa v triatlonu (!), nejspíš bych si zaklepala na čelo, možná bych se i smála. Jenže tady nám to tvůrci předestřeli v necelých dvou hodinách a bylo to setsakramentsky výživný vyprávění. Já tentokrát bez výtek, neb on to Jurek vážně dal, a je mi jedno, jak to stvořitelé pro film učesali. ()

Necrotongue

Tak tady jsem s hodnocením neváhal ani na moment, přestože mám smažky rád asi tak jako flanďáky. U tohoto filmu mi feťáci nevadili, protože mi tvůrci dali dost prostoru k tomu, abych je mohl nesnášet a abych si mohl místy škodolibě mnout ruce, zároveň jsem při závěrečných titulcích zjistil, že jsem se po celou dobu nečekaně dobře bavil, a i když byl příběh hlavního (anti)hrdiny jistě patřičně upraven, je mi to vlastně jedno a hodnotím plnou palbou. ()

vyfuk

Nejdříve je to v celku zvláštní. Zdá se vám, že to je příběh o tom jak je někdo nejlepší feťák v celém vojvudství. Čas ukáže jinak. I když na začátku mělo být asi větší znázornění na sportování. Zároveň Gierszał nebyl nikdy jeden z mých oblíbených herců, proto přesně mi na začátku seděl do pozice otravného sráče. O to více bylo překvapující, když příběh plynul dál, tak se to  dokázalo zlepšovat  i tím, že hlavní postava změnila svůj život a tím se změnilo vše. Asi jako ve výsledku učebnicový příklad toho jak udělat film až možná na ten trochu nedůrazný začátek, ale nic to nemění na silném příběhu, který perfektně ukázal životní vývin perfektním směrem. Škoda jen, že na konci filmu nebyla tečka za rodinnou motivací. Ta se trochu zbytečně ztratila. ()

Dale

Tie najneuveriteľnejšie príbehy prináša sám život, no filmári ich dokážu spraviť ešte neuveriteľnejšími. Gorsky bol 14 rokov feťák a behom šiestich rokov sa pretransformoval na skvelého športovca, no či to, že plávať sa naučil až v tridsiatke a že potom mal vážnu nehodu, po ktorej mu hrozilo, že nebude chodiť, je pravda alebo len výmysel filmárov, to ťažko povedať, ale veľmi uveriteľne to nepôsobí. Natočené to je ale dobre, hlavne tá časť z narkomanského obdobia a z odvykačky, naozaj presvedčivé. Horšie to už je s tou športovou časťou. Súťažiaci na Ironmanovi vyzerajú skôr ako dôchodcovia na vychádzke, než ako najtrénovanejší a najodolnejší športovci. Celá tá športová časť je jedno veľké klišé, kde vás nič neprekvapí, jedine to, že vyhrať Ironmana sa dá aj keď sa počas súťaže topíte a v polke bežeckej časti máte chodidla skrvavené viac, než bol Ježiš v Gibsonovom spracovaní. :) Nie najlepšie pôsobilo aj to, že kedykoľvek priviezli Jerzyho do nemocnice, tak ho mala na starosť tá istá doktorka, ktorá navyše vyzerala maximálne na 25 rokov, iných doktorov v celej nemocnici asi nebolo. A aj tie rozhovory so svojim druhým ja boli trošku trápne, každému je jasné, že musel prekonať sám seba, aby to dokázal. Nemusíme ako dôkaz vidieť bitku, ako zápasí sám so sebou... ()

• Zatímco na předchozí Palkowského film Bohové (2014) přšlo v Polsku do kin 2,5 miliónu diváků, což bylo v 38 miliónovém Polsku vnímáno jako velký úspěch, na výrazně nákladnějšího Nejlepšího jich do kin zamířilo „pouze“ 750 tisíc a z komerčního hlediska šlo o propadák. (klukluka)
  • Jerzy Górski byl od 16 do 30 let  závislým na drogách, v závěru své narkomanské kariéry vážil 50 kg, užíval denně heroin a vykouřil 100 cigaret. Cesta k vítězství v roce 1990 v aironmanu mu trvala 6 let. (sator)
  • Natáčanie filmu prebiehalo v poľských mestách Wroclaw, Legnica, Swidnica a Glogów. Časť natáčania prebiehala aj v Chorvátsku. (MikaelSVK)