Snímek Stanleyho Kubricka Olověná vesta (1987) patří k vlně filmů, které se v druhé polovině osmdesátých let vyjadřovaly k tématu vietnamské války (např. Četa a Narozen 4. července Olivera Stonea). Mistrovský snímek se odehrává ve dvou stejně dlouhých kapitolách, jejichž hlavním hrdinou je inteligentní voják s přezdívkou Vtipálek. První část se odehrává ve výctikovém středisku námořní pěchoty v Jižní Karolíně, kde sadistický instruktor Hartman psychicky i fyzicky týrá svěřené nováčky. Ne každý je schopen takový dril přežít a zachovat si zdravé myšlení. Druhá část se již odehrává na vietnamské frontě, kde se i Vtipálek musí uchýlit k tomu nejhoršímu činu.
Stanley Kubrick se ve svých dílech vždy zajímal o krajní stavy lidské psychiky a není tomu jinak ani v Olověné vestě. Film lze vnímat jako kritiku či odmítnutí válečné mašinerie. Autor však využil válečného tématu spíše k obecnější výpovědi o tom, do jakého stavu se může i humanisticky založený člověk dostat, ocitne-li se v nelidských podmínkách a beznadějných situacích. (oficiálny text distribútora)

turboviking

První část je skvělá, týrání vojínů šíleným seržantem Hartmanem-zeleným mozkem. No Druhá část není špatná ale ono je to spíš o té první :) ()

Kivis

Děj ve výcvikovém táboře je jednoznačně mnohem zajímavější, než druhá část odehrávající se už ve Vietnamu, i když i tam se dozvídáme spoustu mouder ("Je třeba přečkat to mírové svinstvo a pak bude zase vše v pořádku."). První část podle mě patří mezi to nejlepší, co kdy bylo natočeno. V hnízdě poskládaném z přívalu humorných scének se postupně začíná čím dál víc klubat psychologické drama a jeho vyvrcholení pro mě bylo i nejsilnějším zážitkem z celého filmu, který překonal i závěrečnou scénu v hořící budově. První část hodnotím na pomyslných šest hvězdiček, druhá patří v rámci filmů s válečnou tématikou mezi mírný nadprůměr. ()

Nocturnum

Naprosto geniální film. Propracovaná psychologie postav na jedné straně, ale co mě překvapilo, podle mě skvělé a reálné akční scény na druhé. Jistě, není to Vietnam jak ho známe z jiných filmů, v džungli nejsme ani chvilku. To ale vůbec nevadí .. Zároven film není černobílý, takřka žádná z postav zde není vyloženě záporná, ani kladná. Stejně tak postoj filmu k Vietnamské válce je mi sympatický - film nemoralizuje a nepoučuje, jen skrz jednotlivé postavy zobrazuje důležité argumenty pro a proti, ne jen co se týče Vietnamu, ale z hlediska válek a vojenství celkově. Bravo. ()

JecteJogurty

Fakt mám zmiešané pocit, na jednej strane sa mi film páčil kvôli netradičnosti, na druhej ma trochu nudil. K prvej časti by som povedal toľko, že asi by sa mali robiť nejaké psychologické testy počas výcviku. K druhej - videl som aj lepšie scény no je mi jasné, že toto bola skôr taká psychologická sonda do duše vojaka - ibaže trochu plytká a nič extra nám neukázala a neodkázala. Ďalšia zvláštna vec je odosobnenie a chlad. Akoby u diváka Kubrick nechcel vyvolať pocit istej spolupatričnosti, možno chcel pôsobiť objektívne. Ale poctivá filmárčina to bola, uznávam. Preto dávam 4 a nie tri hviezdy. ()

ragtime

Prvá polovica výborná, dokonca v niekoľkých pasážach vtipná, druhá polovica živelná a posúva pojem psychika vojakov vo Vietnamskej vojne zase niekam ďalej. Kubrick bol veľmi všestranný filmár. ()

Stinger78

Dva příběhy v jednom. První z výcviku, druhý přímo z válečné vřavy. Oba spojuje nemilosrdnost, která formuje a také deformuje osobnosti. Válka je vůl... ()

smike

Rozhodně menší psycho než Pomeranč. Film má dvě části, první se odehrává ve výcvikovém táboře a druhá v samotném Vietnamu. Těžko říct, která část je drsnější a to je to to, v čem je tenhle film zajímavý. Doporučuji všem.... ()

harpsychord

Kubrickova plumbum nálož je hutná, těžká a silně toxická. Zadře se do mysli. A nutí přemýšlet. Co je horší? Újma na psýše nebo fyzické týrání? Dá se válečné řádění něčím omluvit? Či vysvětlit? Vše, co je tímto filmem naservírováno na stříbrném podnosu, pochází od skvělého šéfkuchaře, přesto po polknutí posledního sousta cítím hořkou pachuť na jazyku a útroby se svírají nevstřebatelným toxinem. Válka je faktické zlo v primární podobě. ()

Wartord

Kubrick zaspal. Zatímco jiní už dávno něco natočili, on v nevhodné době přijde s tímhle, jen aby si splnil svůj sen. Pokud to mám brát jako reakce na vietnamskou válku, pak to je jedna hvězda. Pokud jako recesi marine corp a koncert staff sergeanta, tak je to na pět. ()

Ms.Spock

Brilantní podobenství o destrukci duše, kde hrdinství je jen zvěrstvo na "správné" straně barikády. Hlavní "hrdina" je nádherně nesympatický - a to právě proto, že je navýsost lidský. Chová se a přemýšlí jako inteligentní, ale veskrze průměrná lidská bytost, což je paradoxně ten důvod, proč si ho nemůžete zamilovat - nikdy nepřekročí svůj stín. Dokonalá kubrickovina. Jediný jeho skutečně "velký" čin se odehraje v závěru - zastřelení vietnamské odstřelovačky mi vůbec nepřijde jako to "nejhorší", naopak. Ukončit utrpení (protože ta dívka by tam ještě hodiny, ne-li dny, umírala v bolestech) někoho, kdo vás chtěl připravit o život a zabil vám nejlepšího přítele, to chce "mít na to vaječníky". Tady se naplno projevila ona dualita - duše i činu. Druhá část mi obecně přišla filosofičtější, výraznější, i když bezchybný Vincent D´Onofrio jako ubohý vojín Pyle je nezapomenutelný. Btw instruktor Hartman mi nápadně připomínal tělocvikářku ze základní školy... ()

slamic5

Sorry, ale já tom Kubrickovi asi na chuť nepříjdu. Třetí film od něho a třetí nuda. Zdlouhavé scény, které snad mají nějakou hlubší myšlenku, já ji však nenašel. ()

kodwin

Shlédnutí jsem dlouho odkládal z obavy, že to bude na mě příliš umělecké dílo, ale ukázalo se, že obavy byly plané. Syrové dílo není tak líbivé jako Četa, která u mě vede žebříček filmů o Vietnamu, ale jedná se o silný filmový zážitek. Zajímavost - první část na mě působila jako natočená o minimálně deset let dřív. Jinak obě části považuji za vyrovnané, trochu jsem se nudil jen na začátku vietnamské části, ale konec mi vše vynahradil. Hlavní hrdina je nevýrazný a obecně herecké výkony nejsou silnou stránkou filmu s výjimkou Lee Ermeyho, jehož zelený mozek je opravdu zelený. ()

J0K3R

I po těch letech je první třetina filmu naprosto fenomenální. Nyní pro mě znamenala i o něco víc díky Žížekově analýze v jeho filmech. Ovšem vietnamská část již není tak působivá jako si ji pamatuji z dob, kdy mi bylo 16. Kubrick je však Pan režisér a je schopný to co načal v první části, dotáhnout do konce v té druhé. ()

Baroque

musím sa priznať, že som čakal omnoho viac. prvá časť mi prišla klišéovitá, psychosadizmus na mňa vôbec nezabral, pripadal mi skôr ako z kresleného filmu. vyvrcholenie tejto časti mi prišlo úplne nepresvedčivé. pseudopsychopatický výraz mladíka, kt. zastrelil hartmana na mňa pôsobí absolútne nedôveryhodne. niečo na spôsob ochotníckeho divadla, resp. scénok na stužkovej. druhá polovica ma oslovila viac. hoci aj tu sa našlo pár slabín, dej sa niekedy ťahal ako vyžutá žuvačka, ale koniec vygradoval kvalitnou pointou. názory mladíkov, ich pocity z bojov boli niečím, čo ma vôbec neprekvapilo. dá sa na to pozerať, ale určite by bolo lepšie tento film osekať aspoň o takú štvrťhodinku. úplný záver s vojenským popevkom a akési vyrovnávanie sa s krutosťami vojny mi prišiel horkopravdivý. aj takto sa môže, násilnou formou, vymazať, či umlčať krutosť, ktorá bola v každodenných bojoch prítomná a nutná. iba to zvýraznilo fakt, že, hoci sa napr. roosevelt pýšil tým, ako sa americká armáda vyhýba vojnovým intervenciám v zahraničí, stav zvrátil. a tak, ako takmer všade strčili nos do ešte väčšieho hovna, z akého ho vytiahli. a takýto smrad sa nedá len tak zmyť. ani pred svetom, a ani, čo je najdôležitejšie, pred tými, čo do neho šliapli vlastnou nohou. p.s. ak chcem vojnový film so skutočnou príchuťou filozofie, radšej si pozriem čatu. nechápem, prečo tento film dostal také vysoké ohodnotenia. ()