Snímek Stanleyho Kubricka Olověná vesta (1987) patří k vlně filmů, které se v druhé polovině osmdesátých let vyjadřovaly k tématu vietnamské války (např. Četa a Narozen 4. července Olivera Stonea). Mistrovský snímek se odehrává ve dvou stejně dlouhých kapitolách, jejichž hlavním hrdinou je inteligentní voják s přezdívkou Vtipálek. První část se odehrává ve výctikovém středisku námořní pěchoty v Jižní Karolíně, kde sadistický instruktor Hartman psychicky i fyzicky týrá svěřené nováčky. Ne každý je schopen takový dril přežít a zachovat si zdravé myšlení. Druhá část se již odehrává na vietnamské frontě, kde se i Vtipálek musí uchýlit k tomu nejhoršímu činu.
Stanley Kubrick se ve svých dílech vždy zajímal o krajní stavy lidské psychiky a není tomu jinak ani v Olověné vestě. Film lze vnímat jako kritiku či odmítnutí válečné mašinerie. Autor však využil válečného tématu spíše k obecnější výpovědi o tom, do jakého stavu se může i humanisticky založený člověk dostat, ocitne-li se v nelidských podmínkách a beznadějných situacích. (oficiálny text distribútora)

Sharkman

Zajímavý film z prostředí, které jen málo lidí mohlo zažít a podat věrohodné svědectvi. Scénka s odstřelovačkou je natočena rukou nesmyslnou a takto by to nemohlo NIKDY BÝT. Proto jak tady již někdo psal lze film rozdělit na dvě části, kdy tu první bych hodnotil za 4 hvězdy a tu druhou část za 3. Celkově za 4 s odřenýma ušima. ()

Curt

Vietnam podle Kubricka. Skvělé vyvážená část v přípravném kempu s částí odehrávající se přímo ve Vietnamu ()

sasabetak

Je to rozhodně solidní film o válce ve vietnamu, ale u mne na Četu a Apokalypsu prostě nemá. Je sice drsný, ale né tak jako Četa. Pro mne je velice zdlouhavý, což mi u většina filmů nevadí, ale poslední půl hodina v zákopu před jedním domem mne již nebavilo. A na konci, když jsem viděl Apokalypsu 10 minut jsem jen tak seděl a přemýšlel co to bylo. Tady to žádný emocionální zážitek nebyl. ()

Hookins86

Mistr Kubrick a jeho mistrofské dílo, mě pěkně posadilo na prdel. Sice nemám rád titulky, ale tenhle film jsem si pustil z nudy a kýho ďasa do frasa za lampasa vožral sa, já zapoměl na titulky a film sežral i fajně s navijákem. Boom! ()

punco

Tak toto bola filmová jazda ! Ako veľký fanúšik vojnového žanru a drám som si absolútne prišiel na svoje. Kubrickova réžia dokonale film rozdelila hneď do niekoľkých kapitol z ktorých každá bola dostatočne silná aby nenudila a nútila diváka zamýšľať sa nad psychikou jednotlivých postáv ako aj vojny samotnej. Ak sa ma niekto opýta na tento snímok či sa ho oplatí pozrieť, odpoviem len " Sir, yes sir !!!" a vztýčim oba palce hore ! ()

Desmi

Musim říct, že šok (příjemný), který ve mne vyvolala první část filmu z výcvikového tábora, byl značný. Zíral jsem na to 40 minut s "otevřenou hubou". Přišlo mi to hrozně vtipný.. =D No, ale druhá část už mě tak nebavila.. Oni vůbec válečné filmy nejsou mezi žánry, které bych měl rád.. Tenhle byl ale vyjímečně snesitelný a zábavný, takže za 4.. =) ()

StinkingPooh

Kladně bych na tomto filmu hodnotil zejména první část ve výcvikovém středisku a to hlavně díky skvělému výkonu lampasáka Hartmana (a suprovým hláškám!)a postupném sesypání se jednoho z kadetů..Po přesunu do Vietnamu však dle mého názoru tempo uvadá. Bojové scény mi nepřijdou nijak záživné, i když jsou ukazovány celkem realisticky. Navíc oproti například Četě (kde na mě působila stísněnost džungle) mi přijdou kulisy Olověné vesty málo Vietnamské. ()

milhouse86

Zatiaľ čo pri Vesmírnej odysei som mal pocit, že každá scéna trvá 4-krát dlhšie, ako je potrebné, tu som sa nemal kedy pozrieť na hodinky. Olovená vesta je ako 2 krátke filmy idúce po sebe. Prvá trištvrte hodina je najlepší film z výcvikového tábora, aký som kedy videl, z perfektnými hereckými výkonmi a strhujúcim finále. Finále, po akom je divák už zvyknutý na titulky, aby ho mohol vstrebať. Vietnamská časť je síce možno o trošku slabšia, zato aj tak patrí v rámci filmov z Vietnamskej vojny k TOP. Jej chybou je proste len tá prvá časť. ()

mararati

Nejlepší válečný film, který není nutně o střílení nebo pečlivě propracovaných bitevních scénách, ale v prvé řadě o znásilňování a ohlodávaní lidské osobnosti až na základní půdy a instinkty. Dynamické noční můry války za stavu akutní bdělosti posilněné zvyšujícími se dávkami krystalického násilí. Démonické. ()

Mojo1968

MASTERPIECE. Po prvom pozretí filmu som ho nedocenil. Myslím, že mi tam chýbal nejaký konkrétnejší dej. Ale ako som ho videl druhý krát, so zameraním ako na film, teda obrázok v pohybe, som si uvedomil, čo má tento film vlastne znamenať. Nehodnotím, že ktorá časť filmu je lepšia. Je to bezpredmetné, kvôli tomu, že každá časť má vykreslovať niečo úplne iné. A teraz konkrétne čím ma tento film presvedčil: 1. Spracovanie strojovej presnosti a disciplíny výcvikového tábora. 2. Kamera na bojiskových scénach. Zobrazuje dej čo najbližšie k divákovi, ale nie je to trápne. 3. Obraz bojiska. Kubrickovo umiestnenie ohňov a osvetlenie ohňami, to celé vnáša na obraz takú nejakú zvláštnu reálne-postapokalyptickú atmosféru. 4. Soundtrack, ktorý uvoľní, zneistí či je to dráma alebo fraška a tým je kultový. 10/1O ()

robfi

Na tom filmu mi vadí pár věcí. Zaprvé nevím, který idiot (asi nějaký zakomplexovaný rádobyumělec - kreativec) tomu udělal v češtině ten nesmyslný a zavádějící název "Olověná vesta" . FMJ je "terminus technicus", znamena to doslova "celoplášťová střela", tedy olověná střela potažená mosaznou košilkou, což je víceméně jediná povolená munice do pistolí a pušek pro válečné účely. Tak nechápu, proč tomu museli říkat " Olověná vesta", když v češtině je pro to odborný název "košilka" a mohla to být úplně v klidu a technicky správně "Mosazná košilka"... no nic. Pak mi vadí bojové scény ve Vietnamu. Chtěli to udělat realisticky, ale moc se to nepovedlo. Scéna, jak pět ostřílených vojáků, kteří před několika okamžiky přišli o svého velitele a své kámoše a teď (s odpuštěním) "čučí" na postřelenou ženskou z Vietkongu jak telata na nová vrata a neví co s ní - to prostě v takovému filmu nežeru. To je chyba režie a scénáře , ať si říká kdo chce co chce. Když už to neuměli natočit věrohodně, tak se mohli vyhnout naturalismu a vzít to v náznaku. Pár jiných věcí je tam ale dobře, takže dávám 4 hvězdy.. ale třese se mi ruka, možná by bylo spravedlivější tomu dát jen tři. ()

hufnagel

Len skutočne ťažko sa predstavuje tvrdý výcvik amerických vojakov,ktorí potom zahynú zblúdilou guľkou,alebo v lepšom prípade sa stanú invalidmi,alebo psychyckími troskami.Bohužiaľ nielen vo filme,ale hlavne v reálnom živote. ()

Rust_Francis

Kolikrát si říkám skončit to hned po tom výcviku, nic by se nestalo. První polovina filmu je famózní. Neskutečně perlící R. Lee Ermey si prostě získá každého. Ty jeho hlášky co ze sebe pálil jak z kulometu mě dostanou pokaždé. V druhé polovině se ale neskutečně zvolní až táhne tempo až jsem si začal všímat jak pomalu ale jistě ztrácím pozornost. Že by tím pan režisér chtěl něco říct? Je to možná škoda, protože po tak parádním úvodu by měl konec gradovat. I tak, silné čtyři. Válečný film, který se musí vidět. "Who's the leader of the club that's made for you and me. M-I-C-K-E-Y M-O-U-S-E" ()

987Castiel

Prvých 45. minút je skutočne famóznych, no po nich je zrazu strih od ktorého sa začína úplne iná kapitola bez akéhokoľvek prechodu. Ten úvod je bez váhania na 5 hviezd po každej stránke, ale čo sa týka vykreslenia boju v teréne, tak ten je "žiaľ" oveľa lepší v mnoho iných filmoch o vojne vo Vietname. Hodnotím pozitívne v priemere za 4, i keď som ostal dosť zaskočený zvolenou formou réžie. ()