Snímek Stanleyho Kubricka Olověná vesta (1987) patří k vlně filmů, které se v druhé polovině osmdesátých let vyjadřovaly k tématu vietnamské války (např. Četa a Narozen 4. července Olivera Stonea). Mistrovský snímek se odehrává ve dvou stejně dlouhých kapitolách, jejichž hlavním hrdinou je inteligentní voják s přezdívkou Vtipálek. První část se odehrává ve výctikovém středisku námořní pěchoty v Jižní Karolíně, kde sadistický instruktor Hartman psychicky i fyzicky týrá svěřené nováčky. Ne každý je schopen takový dril přežít a zachovat si zdravé myšlení. Druhá část se již odehrává na vietnamské frontě, kde se i Vtipálek musí uchýlit k tomu nejhoršímu činu.
Stanley Kubrick se ve svých dílech vždy zajímal o krajní stavy lidské psychiky a není tomu jinak ani v Olověné vestě. Film lze vnímat jako kritiku či odmítnutí válečné mašinerie. Autor však využil válečného tématu spíše k obecnější výpovědi o tom, do jakého stavu se může i humanisticky založený člověk dostat, ocitne-li se v nelidských podmínkách a beznadějných situacích. (oficiálny text distribútora)

Baroque

musím sa priznať, že som čakal omnoho viac. prvá časť mi prišla klišéovitá, psychosadizmus na mňa vôbec nezabral, pripadal mi skôr ako z kresleného filmu. vyvrcholenie tejto časti mi prišlo úplne nepresvedčivé. pseudopsychopatický výraz mladíka, kt. zastrelil hartmana na mňa pôsobí absolútne nedôveryhodne. niečo na spôsob ochotníckeho divadla, resp. scénok na stužkovej. druhá polovica ma oslovila viac. hoci aj tu sa našlo pár slabín, dej sa niekedy ťahal ako vyžutá žuvačka, ale koniec vygradoval kvalitnou pointou. názory mladíkov, ich pocity z bojov boli niečím, čo ma vôbec neprekvapilo. dá sa na to pozerať, ale určite by bolo lepšie tento film osekať aspoň o takú štvrťhodinku. úplný záver s vojenským popevkom a akési vyrovnávanie sa s krutosťami vojny mi prišiel horkopravdivý. aj takto sa môže, násilnou formou, vymazať, či umlčať krutosť, ktorá bola v každodenných bojoch prítomná a nutná. iba to zvýraznilo fakt, že, hoci sa napr. roosevelt pýšil tým, ako sa americká armáda vyhýba vojnovým intervenciám v zahraničí, stav zvrátil. a tak, ako takmer všade strčili nos do ešte väčšieho hovna, z akého ho vytiahli. a takýto smrad sa nedá len tak zmyť. ani pred svetom, a ani, čo je najdôležitejšie, pred tými, čo do neho šliapli vlastnou nohou. p.s. ak chcem vojnový film so skutočnou príchuťou filozofie, radšej si pozriem čatu. nechápem, prečo tento film dostal také vysoké ohodnotenia. ()

Sashmen13

Film, který by měl vidět každý, koho zajímá téma military. Vycvičit koho? Zabijáka. A když mám zabijáka co s ním? Poslat ho zabíjet. viz. "Man nevím jestli patříme (my američani) do vietnamu, ale já, já jsem určitě patřím" GET SOME! ()

Tezuka

Stanley, Stanley, Stanley. Ty mě opravdu nepřestáváš překvapovat. Osmdesátá léta byla v režii tohoto geniálního režiséra a s klidným svědomím mochu Olověnou vestu označit za nejlepší filmové dílo s tematikou vojenství a Vietnamské války. Co obzvláště kvituji na tomto filmu je to, že to není snímek o americkém vojenském hrdinství a supermanství, nýbrž je to věrohodné a silně orientované psychologické drama, které nám servíruje surovou realitu vojenského prostředí, od obrovského psychického a fyzického tlaku, který je na vojáky vyvíjen instruktorem Hermanem na cvičišti mariňáků, až po nasazení na vientnamské bojiště, kde vojáci skutečně zjistí, jaké peklo válka představuje a jak tenká je hranice mezi životem a smrtí. Musím uznat, že kapitola cvičiště ve mně zanechala velice silný dojem a myslím si, že v žádném jiném filmu nenajdete tak drsně vykreslenou realitu, která je s touhle etapou často spojena. Vyzdvihuji zde výkon Lee Ermeyho, který hrál instruktora Hartmana, a hrál ho neskutečně. Nepočítal jsem kolik sprostých slov za celou tu hodinu zvládl říct, ale určitě se u svého scénáře musel řezat smíchy. Pobavilo mě, když se zeptal vojína Jokera: "YOU DO LOVE VIRGIN MARY, DON'T YOU?" a dostal odpověď "SIR, NEGATIVE, SIR!" Následný vývoj šikanovaného vojína Pyla byl třešničkou na dortu celého cvičiště, a to opravdu stojí za to vidět. Já ho takhle potkat na záchodě, tak se asi poseru na místě. Co se týče samotné kapitoly Vietnamu, tak musím souhlasit, že není atraktivní a napínavá jako cvičiště, ale zase na rozdíl od mnoha vyumělkovaných amerických hero filmů, je velice věrohodně natočena. Kubrick opět geniálně zacílil na psychologické aspekty války, jak se úvodní nadšení a hlad po vientamské krvi mění v prozření o vlastní smrtelnosti. Smrt číhá na každém kroku, stačí jen šlápnout na minu nebo se dostat na mušku odstřelovači a můžete líbat nohy panence Marii :D ()

mrmartinrohr

Když už máte skoro dokoukaný dokumenty The Vietnam War od Kena Burnse a už máte hodně dobrej pojem o čem tahle zbytečná válka byla, tak vás tenhle film už ničím nepřekvapí. Možná jen tím, jak slabý to byl odvar reality a jak se v něm vlastně vůbec nic nedělo. Že byl film natočen celý v UK, jsem se dozvěděl až zde v "zajímavostech" a plně to vysvětluje i na tu dobu hodně ubohou výpravu filmu. Nejvíc mě snímek zaujal komickým zpracováním střelby a smrti, kdy vojáci padali k zemi tak krkolomě, že by se za to ani v Tele Tele nestyděli. Až na hudbu, to vůbec nechytí tak zak koule, jak bylo zamýšleno. Nakousávají se opravdu citlivá témata, se kterými se běžný smrtelník naštěstí nikdy nemusí potkat, ale vše je absolutně nedotaženo a nemělo to na mě žádný dopad… Jako závěrečná scéna s popravou – napětí nula. Úvodní část filmu je často vtipná, ale nemohl jsem se přenést přes naprosto šílený mix zvuku, kdy ten řev v jednom dlouhém záběru nesmyslně panuje zleva doprava, protože zrovna zvukař mával mikrofonem a nikdo se to pak ani neobtěžoval upravit… Nekoukejte se na to se sluchátkama, bolí to. A ještě doplním, že tlouštík vedl sice ke spoustě vtipných momentů, ale takhle dlouho něco eskalovat, aby z toho nakonec vypadlo jen takto amatérsky ztváněné i zahrané "zbláznění", je prostě moc. "Zahraj toho blázna pořádně! Zkus třeba vycenit zuby a očima úplně prázdnej výraz. Natočíme to desetkrát a nejlepší záběr se použije." Takhle přesně to vzniklo… A taky mě pobavilo, že se film dvakrát sáhodlouze věnuje smlouvání s prostitutkou. ()

VashCZ

Skvělá první část. Je skoro povinnost každého ji vidět. Bohužel Vietnam je na rok výroby již slabší. Že Kubrick se snaží na 100% je znát, ale je jasné, že jeho kvality jsou v jistých směrech limitovány. Je něco, co do světa filmu přinesl, ale zde je vidět, že i to co ho napodobovali ho i v něčem předeběhli. ()

Hombre8

Nesnáším zelený gumy, militaristy, hráče-si na vojáky a podobný dementy. Takže vzhledem k tomu, že ani co se zpracování týče, není velice co vytknout, volba je jasná. ()

Bogrant

Chladný Kubrick v horiacom pekle. Znovu to ide na divákovú psychiku, znovu to ukazuje tú hrôzu vojny, akurát z trochu iného hľadiska, ktoré ma až tak neupútalo. Z toho hereckého hviezdi, v druhej polovici mierne zabudnutý Lee Ermey. Takže herci dobrí, réžia stabilne dobrá, Olovená vesta do určitej miery uspokojujúca. Najlepší zo všetkých je, možno to niekoho prekvapí, kameraman. ()

tata22

No, upřímně nevím. Osobně jsem se dost nudil. Témě celkem profláklé, děj předvídatelný, herecké výkony taky úplně neoslnily. Triky byly vyloženě slabé ale uznávám, že ten film má už hezkou řád let a ty možnosti tehdy byly jiné. Mám rád válečné filmy ale tenhle vážně nezaujal a to jsem zároveň i velký milovník filmů uměleckých. Snad posledních 20 minut mělo napětí, i když bylo jasné jak to dopadne. Je mi líto ale víc než 60% s odřenýma ušima tomu nedám... ()

remotrumpet

"Pomáhame Vietnamcom, pretože vnútri každého je Američan, ktorý chce von." - "Ak sa mám nechať zastreliť kôli nejakému slovu, tak to je šukačka." ()

Chicharron

Jeden ze zásadních filmů o válce ve Vietnamu, i když z trias Apokalypsa - Četa - Vesta...je u mne až na 3. místě. Možná zbytečně rozvláčný, ale co už. No a samozřejmě ten český překlad...nechápu jak to dokázali takhle přeložit v době, kdy neexistoval robotický Google překladač... ()

Yamatosan

Jo, fakt se to povedlo, Kubrick a čistá desítka! Ten film je zábavný, nahláškovaný, a především se vůbec nevleče. Hned několik postav, které člověka doopravdy zaujmou. Skvělá výprava, Vietnam působí naprosto skvěle, žádné kýčovité džungle atp. I na nějaké to nenásilně vložené poselství došlo... No to snad Kubrick jen podepsal a točil ve skutečnosti někdo jiný!   BTW, Kubrick, jako spousta dalších, nepochopil, o čem jsou Hartmani. Heinlein to věděl. ()

Wineology_

Výborně udělaná první část. Po změně na druhé dějství film ztratil dech, ale stále se jednalo o kvalitní akci z originálního prostředí, které bylo dobře udelané a působilo dost věrohodně. Celkově se mi film zdál zbytečně dlouhý, obsahu v něm je reálně tak na hodinu a deset minut max, ale na to jsem si u válečných filmů už zvykl. Film dokáže člověka dost pochroumat psychicky, je to po Vojínovi Ryanovi asi nejsilnější a nejodpornější válečný film co jsem viděl. Za to palec na horu, ale na plný počet to rozhodně není, spíš slabší čtyřka. ()

BONOBON

Od tohohle Kubrickova filmu jsem čekal nejvíc. Navíc fantastická první hodina z výcvikového tábora mě ještě víc nahlodala a já v němém úžasu očekával, co bude dál. Dál však byla jen nuda, nuda a nuda... Hodně slabé 4 hvězdičky. ()

lobsang

Vynikajici valecne drama, ktere ale pozbyva neco z Kubrickovy syrovosti. Jakoby tu tak trochu Stanley ubral a uz nebyl tak bezcitny ke svym hrdinum, nicmene stale vyborny film, kde je uzasne propracovana souhra obrazu s hudbou. ()

play@peace

První polovina filmu ve výcvikovém táboře je skutečně dechberoucí a hravě strčí do kapsy třeba úvodní epizodu Bratrstva neohrožených s podobně psychoidním velitelem, druhá po přesunu do Vietnamu však ztrácí dech a nic moc se neděje a žádné nervydrásající momenty se nekonají (je vidět, že Kubrick na akční scény moc není). Kdyby si film udržel takové tempo, které nastolil na začátku, bylo by to super. Přesto se však jedná o kvalitní film a měli byste ho zhlédnout, i když třeba Četa se mi líbila malinko víc, byla víc naturalističtější. ()