Snímek Stanleyho Kubricka Olověná vesta (1987) patří k vlně filmů, které se v druhé polovině osmdesátých let vyjadřovaly k tématu vietnamské války (např. Četa a Narozen 4. července Olivera Stonea). Mistrovský snímek se odehrává ve dvou stejně dlouhých kapitolách, jejichž hlavním hrdinou je inteligentní voják s přezdívkou Vtipálek. První část se odehrává ve výctikovém středisku námořní pěchoty v Jižní Karolíně, kde sadistický instruktor Hartman psychicky i fyzicky týrá svěřené nováčky. Ne každý je schopen takový dril přežít a zachovat si zdravé myšlení. Druhá část se již odehrává na vietnamské frontě, kde se i Vtipálek musí uchýlit k tomu nejhoršímu činu.
Stanley Kubrick se ve svých dílech vždy zajímal o krajní stavy lidské psychiky a není tomu jinak ani v Olověné vestě. Film lze vnímat jako kritiku či odmítnutí válečné mašinerie. Autor však využil válečného tématu spíše k obecnější výpovědi o tom, do jakého stavu se může i humanisticky založený člověk dostat, ocitne-li se v nelidských podmínkách a beznadějných situacích. (oficiálny text distribútora)

ganz

Kubrick je Kubrick a jeho filmy jednoduše nezklamou. První část byla bez chyby a druhá, vyjma pár drobností, také velmi dobrá. ()

Ichabod

"Here you are all equally worthless" :-)))))) První "prošeptaná" polovina filmu je prostě slast! Na druhou stranu stejně tak jak zábavně působí Ermeyho šikana svěřenců, tak se film rapidně (podobně jako Clockwork Orange) strhne náhle ve skutečné drama s vynikajícně až skoro démonickým D´Onofriem, který už tak fantastickou polovinu filmu uzavře geniální scénou na toaletě. Druhá polovina filmu odehrávající se ve Namu již není na první pohled tak zásadní. Ale člověk při sledování ví, že sleduje klasiku, která se odráží v současné (a i dvacet let zpátky) tvorbě (nejen filmové) a ačkoliv vypadá lehce klišovitě FMJ BYL první a NEJLEPŠÍ a je tu tolik rekvizit, hlášek, situací které stále člověk někde slýchá a vidí, že nemohu dát nižší než maximální hodnocení. Můj druhý nejoblíbenější válečný film a hlavně film, na který se s chutí podívám brzo znovu a to se mi u starých filmů moc nestává. Pro mne zatím nejlepší Kubrick. ()

svobik

Kubrick před ničím neuhýbal, proto byl geniálním režisérem, proto je Olověná vesta vynikajícím filmem a proto je Četa jen jejím slabým odvarem. Výcviková část přišla snad z úplně jiného vesmíru, fenomenální. ()

Myrreczech

Neskutečně dokonalé. Ohromně působivé. Tak syrové a přitom uhlazené. Dokonalý soundrack z old school hitů perfektně podkresluje náladu. Všichni herci překvapují kvalitou a důvěryhodností. Část s výcvikem je jedna z nejpůsobivějších filmových pasáží jakou jsem kdy viděl. Můj třetí pokus s Kubrickem a konečně můžu říct: BRAVO! ()

J-o-k-e-r

Zajímavé ztvárnění dokola omílaných hrůz vietnamské války. Film S. Kubricka vykresluje zejména dvě části - výcvikový tábor, z nějž vzejdou pozdější mariňáci (tato část nemá chybu - zejména psychika pvt. Pylea dostala pořádně naložena), druhá je zaměřena na akce v terénu. Silný příběh s výbornými herci patří určitě k tomu nejlepšímu co bylo o Vietnamu natočeno. P.S.: Výborná role pro A. Baldwina :) ()

vyfuk

Film Olověná vesta je v mnoha ohledech pro mne jedna velká neznámá. Film je z části velmi záživný, jelikož nám přináší úplně jiný válečný pohled. Každopádně z dalšího pohledu je film z velké části dosti rozličný, což není na Kubricka nic nečekaného. Film byl v některých případech i celkem zdlouhavý a nebo až nudný, kdy se skoro nic nedělo a jenom se mě snažilo držet u filmu to, že není konec. Co říct... hezký nový pohled na válku ve Vietnamu, ale také zdlouhavé a někdy nudné... Olověná vesta podruhé - 13.2.2016: Už ten film chápu o něco víc. Uznávám genialitu hudby, která budí dojem padnutí do velké deprese a atmosféry. Příběh mi už dával více smysl a byl poutavější, ale stejně si pořád nemyslím, že by Olověná vesta byl nějaký přeúžasný film. Apokalypsa a nebo pro mne nedávno viděný Tábor tygrů se mi líbil až neuvěřitelně moc víc. Na filmu je hlavně zajímavé vykreslení úžasnosti lidské demence a stupidity. Amíci si myslí, že to je jejich válka a že Žlutásci jim jenom to vše kazí a nemají se do toho co plést. Po zhlédnutí tohoto filmu se mi zdá, že Olověná vesta je ve skutečnosti reklama na americkou stupiditu. Celkově si myslím, že ten film nám válku ve Vietnamu neukazuje jako válečný konflikt, ale něco na styl, že to byl asi největší omyl v historii lidstva. Zkouška. IQ test. One big Alabama Snake. ()

Marrdaa

Krom startovního diktátu se jeden musí prosekat hodinou nudnýho ničeho a ještě mu to ani ke zbytku nebude k užitku, ale pak se rozjede pořádná akce, kde fandíte, trháte sebou, prožíváte, smějete se, jste nervní a všechno to, co by jste od válečného filmu chtěli. Když sem si uvědomil kolik vlastně znám hlášek z tohodle filmu a ještě jsem ho ani neviděl, měl sem pro Kubricka jen pár slov : "ME LOVE YOU LONG TIME" )) ()

Autogram

Kubrickov film je vždy iný a tu sa mu protivojnová agenda v jeho štýle vydarila dokonale. Hlavne prvá polovica, kde tupá buzerácia zachádza do nevídaných extrémov. Tým sa v druhej polovici nevyrovnajú extrémy skutočnej vojny, ale aj tam mnohé scény a hlavne záverečná vyvolali zatajenie dychu. Prispela k tomu aj výborná hudba, popevky, ruchy a rôzne nečakané zvuky. Často pripájem citáty, ale tu nedokážem, pretože za zmienku by stála celá prvá buzeračná časť šialeného veliteľa. ()

Jaro.Krafcik

Prvá polovica výborna, drsný vojenský tréning a prekvapenie ku koncu ako to Kubrick vie, potom prišiel Vietnam... týmto začiatkom sa mi film nepozdával a neprišiel som na to čo tým Kubrick myslel, už som si myslel že to bude nudné ako čata. Ale stal sa opak slušné finále so sniperom ozaj stálo za to a tu pán režisér ukázal že vie točiť aj vojenské filmy. Pre mňa však jeho najslabšie dielo. Ale aj tak s odretými ušami lepši vojenský film z prostredia vietnamu. 4* ()

Pecival

Po absolutně dokonalé první části, film na chvíli ztratí tempo, než se člověk zžije s jednotkou a seznámí s charaktery. Film je v zásadě přehlídkou skečů, které na sebe volně navazují, bez zásadního děje. Jenže jsou tyto mini příběhy velmi poutavě natočeny, leckdy s hodně hutnou pointou. Trochu odtažitá režije se nesnaží přímo ukázat jaké peklo je válka, pomocí ztozožnění se s hlavním hrdinou (jako např. v Četě), ale i tak mi u některých scén solidně zatrnulo. ()

VooDoom

Ani 4 ani 5 hvězdiček 4,5 * :) Možná, po druhém shlédnutí upřesním...Za první půlku filmu 5* a za tu ,,vietnamskou,, 4* , je to trošku odlišně natočeno, ale lahodilo to mým očím i uším :) Jak jsem již napsal, třeba se někdy tento film ode mě dočká pěti hvězdiček... ()

rubik1

Naozaj veľmi zaujímavý film ale je nutné dodať, že ho vytiahla hlavne prvá časť. Po onej udalosti na konci prvej dejovej línie som si vravel, o čom vlastne bude zbytok filmu. Ale ani druhá časť nebola nejako zlá, len tam už chýbalo to napätie a tá atmosféra strachu z prvej polovice. Celkovo film hodnotím na 3,5 - 4* ()

latvar

Luxusní snímek a hlavně ta první část než se dostali do Vietnamu, tleskám Stanleymu Kubrickovi, nejlepší snímek o válce ve Vietnamu, který jsem viděl. ()

Aqualung

Tak to je dnes druhý Kubrickův film, který koukám.A to již poněkolikáté.Parádně je tady vypíchnuta děsivá forma komunikace mezi lidmi, kteří jsou oblečeni do uniformy a připravují se k zabíjení.Šikana vojáků ze strany poddůstojníka, "roztomilosti", které si vojáci nadělují mezi sebou.Řekněme, že výcvikové tábory v USA probíhají tou formou,kterou nám zde režisér předkládá.Fantazie kterak trápit sebe navzájem mají i naši vojáci dost a dost.Ale k filmu. Po masáži ve výcvikovém zařízení, které někoho dovede až k sebevraždě se vojáci ocitají v pekle skutečného boje.Je otázkou, co z výcviku jim ve skutečném boji posloužilo. Kondička? Čertví! Ale vlastní válka v tomhle filmu působí poněkud nepřípadně.Jestli režisér byl ve Vietnamu nebo ne se asi nedozvím.Tahle část je každopádně slabší. ()

venca163

Ještě lepší než jsem čekal. Obě části byly něčím skvělé. Naprosto chápu, proč všichni oceňují více tu první. Ermey v roli seržanta Hartmana předvedl obdivuhodný výkon. Tuto postavu považuju za jedinou výraznou v celém filmu. Hartman není sadistický a rozhodně bych neřek, že svoje svěřence týrá. Očividně příčetné většině z nich poskytnul tak dobrý výcvik, že ve Vietnamu to byl jeden cynik vedle druhýho. První část tedy vyniká zajímavým pohledem do kasáren. Doménou druhé části je to, jak moc je depresivní. Tedy ne naturalistický záběry, ne silný příběh, ne sympatické postavy, ne humanistický postoj k válce. Svoje sehrála samozřejmě i hudba. Osobně se mi líbila víc druhá část. "Inside every gook there is an american trying to get out." (90%) ()