Eyes Wide Shut - Spaľujúca vášeň

• Slovensko Široko zatvorené oči (viac)

Poslední snímek, který stačil režisér a producent Stanley Kubrick dokončit před svou smrtí, je eroticky laděné psychologické drama Eyes Wide Shut (v překladu Široce zavřené oči), natočené volně podle podle "Snových novel" (1926) Arthura Schnitzlera. Věhlasný tvůrce jej realizoval dvanáct let po svém předchozím filmu (Full Metal Jacket, 1987). Původně ovšem zvažoval zfilmováni Schnitzlerovy novely už koncem šedesátých let. Jeho uvedení do kin se již nedožil... Zámožný newyorský lékař William Harford začne na svou přitažlivou ženu Alici žárlit poté, co se mu svěří, že by kvůli erotickému zážitku s cizím mužem byla snad schopná opustit celý svůj dosavadní život. Muž využije příhodné situace a bez vědomí manželky prožije malou sexuální odyseu. Po odmítnutí zamilované dcery svého zemřelého pacienta a po následné nezdařené návštěvě u prostitutky pronikne prostřednictvím svého přítele na tajnou orgii, jejíž účastníci v karnevalových maskách benátského stylu provozují záhadný sexuální rituál. Nezvaný návštěvník je však rychle odhalen... Kubrick předsadil freudovský příběh z Vídně počátku dvacátého století do současného New Yorku, pulzujícího předvánočním shonem. Navzdory obsazení prominentní herecké a manželské dvojice Toma Cruise a Nicole Kidmanové a navzdory eroticky podbarvenému námětu ovšem nejde o komerční film. Tvůrce podnikl výpravu k "dračím slujím", ukrytým v psychickém ústrojí člověka a vyjevujícím se obvykle prostřednictvím snů a představ; hlavní hrdina se několikrát ocitne na začátku erotického dobrodružství, jehož náplň a zejména zničující důsledky ovšem nikdy nestačí zažít. Ty již zůstávají předmětem brilantně naznačovaného tajemství. Kubrick, známý posedlou důsledností a precizností v přípravě a realizaci svých děl, komponuje vyprávění s epickou rozmáchlostí, v pomalém rytmu a se suverénní filmařskou virtuozitou; dramatický půdorys erotického thrilleru, na němž je více než dvouapůlhodinový příběh vystavěn, a nabízející se atraktivní situace jsou pro něj zcela podružné. Uvedení snímku do distribuce provázely různé spekulace, týkající se zejména dodatečných zásahů do díla. Pro příznivce Kubrickova výlučného stylu je však opus důstojným odkazem klasika moderní kinematografie. (oficiálny text distribútora)

Jaro.Krafcik

Po perfektnom osvietení, som si pozrel další film od veľkého Kubricka. Dal som si teda jeho posledné dielo z roku kedy som sa narodil,a neľutujem. Cruise znovu nesklamal, on asi ani nemá zlý film. Celkovo film má pomalšie tempo a je zbytočne roztiahnutý, ale to zamotanie stojí za to. Čo všetko sa dá stihnúť za jeden večer? Doktor toho stihol veľa. Skvelá hudba,masky a vianočná atmosféra je len bonusom. K dokonalosti chýbalo naozaj málo. Viac by som rozvinul záver filmu. Celé to zakončenie za veľa nestálo a čakal som v napätí ako to skončí ale takýto záver som nečakal, ale aj tak obrovský filmový zážitok. 5* ()

Ludivitto

I po čtvrté vynikající! Výtečná kamera i minimalistická hudba dodávají poslednímu filmu S. Kubricka zajímavou atmosféru, vzrušující i tajemnou... ()

Madlene

Po nejake dobe shlednuto znovu a s konstatovanim, ze tohle neni tak vynikajici, jak jsem si puvodne myslela. Napadity scenar, skvela rezie (mohu-li jako laik posoudit), ovsem... jen do chvile, nez nastane konec, od ktereho jsem spise nez vetu: "There is one important thing we have to do... we have to fuck" cekala rozuzleni cele zapletky... Inu, katarze nenastala a nejakym zvlastnim zpusobem mi onen podivny konec zmenil pohled i na cely film. Skoda, tak slibne se to vyvijelo... ()

manonfire

Tento film mě osobně dosti evokoval Lynchovský rukopis skrytými gesty a tajnosnubnou tváří, jež vám dovolí jen nahlédnout a nikoliv si svou doměnku ověřit. K tomu Bergmanovská otázka osudovosti sexuality, jež z hrdinova životního partnera nečiní automaticky partnera sexuálního. Alespoň v jeho mysli ne pokud i ano ve stejném loži. Hudební motiv v tajemném domě byl přesný. 80% ()

iantomasik

Mimořádně precizní nahlédnutí do světa mocných i vlastní sexuality, kde večírek podněcuje reflektivní sen, který není o nic děsivější než jeho zdroj. ()

tommmy89

Fakticky pohlcujúci film, ktorý si v dosť krátkom čase dokázal podmaniť moju myseľ a vtiahol ma do deja. Začiatok bol trošku plytký, no musel podať nejaké informácie (čo, kde a ako?), aby divák vedel o čo sa jedná. Vlastne celú scenériu zaujímavých a dychtivých scénok spustila Alica (N. Kidman), keď sa v izbe priznala o svojej potlačenej chuti podviesť manžela. V horkosti a neveriacky sa pán doktor William Harford spustil do tmavých ulíc New Yorku, kde sa snažil pochopiť to, čo mu manželka zdelila. Ako každý chlap, tak aj on - spravil to po svojom. Hľadal útechu u inej ženy ! :D Noc je ešte mladá a ľudia sa chcú baviť, tak sa dostávame presne tam, kam sme sa dostať nechceli..."záhadný sexuální rituál". Hovorí sa, že v okamihu sa človeku dokáže zmeniť život na ruby. Myslím, že tam bol ten okamih, kedy sa doktorovi Williamovi Harfordovi (T.Cruise) život zmenil, resp. mohol zmeniť. Mimo filmu by som vyzdvihol vynikajúce ozvučenie, priam ako z hororu - navolené veľmi precízne ! 4* ()

P1tr

Vizuálně celkem jednoduchá, ale přesto neskutečně krásná a vtahující charakterová studie, která se soustředí mnohem více na psychiku postav, než na jejich těla, což je vzhledem k pověsti filmu poměrně překvapivé, ale po shlédnutí je jasné, že šlo o dobré rozhodnutí vydat se touto cestou. Film je překvapivě hlubokým a detailním pohledem do duše hlavního hrdiny a zobrazuje nám jeho netradiční zážitky, které odhalují a formují jeho charakter. I přes enormní stopáž nezačne příběh ani na chvilku nudit a neustále baví. Spalující touha stvrzuje Kubrickův talent a jeho univerzálnost a jde o velmi intenzivní a originální zážitek, který vám bude v hlavě ještě nějakou dobu po shlédnutí doznívat a zrát. ()

Ne__Ty

Film se točí kolem jediné věci. Když už to vypadá, že se stočí jiným směrem, tak se ukáže, že to byla pouhá vějička a brzy se vrátí zpět k hlavnímu tématu. V ostatním případech na mě často otírání se a zobrazování sexu působí lacině, zbytečně, nebo dokonce směšně. Kubrick je však výjimečný nejen po řemeslné stránce a dokáže bruslit na tenkém ledě jako málokdo. Jeho uchopení tématu má šťávu, je chytré nejen v dialozích a nepůsobí vulgárně, přestože se neostýchá v zobrazování nahoty. Opět za plný počet. ()

venca163

Čekal jsem, že tam akorát celou dobu bude Tom Cruise voblizovat Nicole Kidman a dostal jsem přece jen něco trochu jinýho. Mně je úplně jasný, že námět měl v hlavě Kubrick už v pubertě, neustále se k němu vracel, posledních 12 let od Olověný vesty na tom fakt intenzivně pracoval a kdesi cosi. Možná pro mu ta "šokující-erotická" rovina filmu podle mě prostě zestárla ještě dřív, než to vytlačil ven. A druhá rovina, jakejsi vnitřní boj chlápka s tim, jestli má zahnout svý ženě, z pomsty a když je všude tolik příležitostí? To mi samo o sobě nepřijde jako buhvíjak hluboký psychologický téma, který by mělo vzbuzovat povzdechy typu "ách, mistrovské dílo". Neni to špatnej film, ale ubral bych maškarní a stopáž. #honibrcivkápích (65%) ()

Smileface

Skutečně skvělé zakonečení kariéry výjmečného a mého nejoblíbenějšího režiséra.Výborná atmosféra,hudba i herecké výkony.Film trvá 159 minut,ale věřte že to ani nepoznáte a budete si stejně jako já říkat:"Proč to nepokračuje dál?".Všem doporučuji.Dokonalý bezchybný film s atmosférou kterou dokáže vykresit pouze Kubrik.Právě tady ukazuje svou jedinečnost. ()

KR4T4S

Spolu s The Shining můj nejoblíbenější Kubrick. Už z traileru kde se střídají jen tři jména (CRUISE, KIDMAN, KUBRICK) sem odvařenej. ()

Ploutev

Stanley byl velice inteligentní starý pán, a ve svém poslednim díle dokázal převést velký kus životních zkušeností na plátno. Tak to na mě působilo. Hezky vypráví o věcech o kterých si málokdo dokáže otevřeně vyprávět. Kupodivu mi ani Kidman nevadila, skoro se mi až její postava líbila. ()

Germanotta

Kto pochybuje o tom že Kubrick bol génius? Eyes Wide Shut je erotickým vyvrcholením Kubrickovej režisérskej kariéry. Nesmierna chuť súložiť vás prevádza celým filmom. Nedotknuteľná Nicole Kidman s úchvatnou postavou zvádza svojimi slovami každého diváka. Dom plný súložiacich ľudí bol pre mňa nadpozemský zážitok, masky zobrazujúce tváre mučených ľudí ma pomerne vystrašili. Eyes Wide Shut hltá všetky filmové žánre, až dokonca filmu som bola napnutá ako struna na gitare. ()

MaMitti

Přestože nemám ráda TC, tady jsem ho skousla, horší to bylo s NK – tu jsem překousávala do půlky filmu, pak už to bylo OK a zdálo se mi, že ve finále hrála dokonce velmi dobře (její herecký výkon ale například oproti Hodinám velmi podprůměrný). Film na mě byl moc rozvleklý, myšlenka neuvěřitelně zajímavá, ale celkově to bylo navzdory rozvleklosti a preciznosti víc povrchní, než jsem čekala. Víc studený a odcizený, víc analytický než lidský. Má to bezesporu mrazivou atmosféru, ale pro mě takovou nějakou s laboratorním přídechem. Hudba úžasná. Za čas to zkusím znova. Teď hodnotím třemi hvězdami. ()

insurgentes

Snad jediný Kubrickův film, který má atmosféru a trošku smysl. Jinak mám tohoto pána zařazeného po boku takového Larse von Triera či Pedra Almodóvara, tj. nejpřeceňovanějších kokotů v dějinách filmu. ()

Tom Cruise se vrací k Warnerům

Tom Cruise se vrací k Warnerům