Alex deLarge je vodcom brutálnej bandy pubertálnych výtržníkov, ktorí chodia poza školu, po nociach popíjajú chemicky obohatené mlieko v bare Korova a agresivitu si vybíjajú bitkami, znásilňovaním a prepadávaním slušných občanov. Len jediné Alex miluje viac ako sex a rabovanie: hudbu Ludwiga van Beethovena. Tá ho dokáže nabudiť k poriadnym dávkam ultranásilia. Všetko sa však náhle zmení, keď Alex padne do rúk zákona a skončí vo väzení. Jeho jedinou šancou ako sa čo najskôr dostať na slobodu je podstúpiť radikálnu odvykaciu kúru, ktorá mu má pomocou najnovších experimentálnych metód raz a navždy znechutiť násilie. Procedúra vymývania mozgu je natoľko úspešná, že Alex sa stane fyzicky alergický nielen na násilie, ale aj na milovanú Beethovenovu hudbu. Po prepustení na slobodu mu nezostáva nič iné ako žiť životom slušného človeka. Ale ako sa má brániť proti násiliu, ktoré číha v mestskej džungli? Režisér Stanley Kubrick nakrútil podľa rovnomennej predlohy Anthonyho Burgessa temnú víziu ne ďalekej budúcnosti. Zaznieva z nej satira na studenú vojnu, establishment i malomeštiactvo, ktoré spoločne vytvárajú živnú pôdu nielen pre brutálnych násilníkov, ale aj inštitucionalizované násilie štátneho aparátu. V mene ochrany poriadku sú ľudia v tomto svete premieňaní na mechanické pomaranče, zbavené slobodnej vôle a konania. (oficiálny text distribútora)

brunnerka

Rozmýšlela jsem se mezi čtyřmi a pěti hvězdami. Mechanický pomeranč je nadčasový film (kulisy, líčení na začátku), ulítlý, ale také poučný. Nezapomenutelná a nejsilnější scéna pro mě je rozhodně sledování filmů v rámci Alexovy léčby, to se člověku tají dech. ()

Ippolito

Mechanický pomeranč patří k nejlepším Kubrickovým počinům a já ho řadím jednoznačně mezi své TOP filmy. Po vizuální stránce naprosto netradičně zpracované, hudební složka (jako ostatně vždy u Kubricka) dokonalá, tvořená převážně skladbami klasiků, a myšlenkové poselství, ničím se nelišící od knižní předlohy, člověka dostane do kolen...to vše a ještě mnohem víc dělá z Mechanického pomeranče skvělé umělecké dílo, které okouzlí jak svou formou, tak i obsahem, i když ani jedno ani druhé nemusí být na první pohled krásné, uhlazené, ba spíše naopak...takové filmové Květy zla to jsou... ()

bery71

První dvě třetiny filmu jsou atmosférou napěchované k prasknutí. Herecké výkony, samozřejmě hlavně Malcolm McDowell, jsou dehberoucí a nesmírně věrohodné. Úchvatnutý scénář (škoda pro mě, že jsem nečetl knihu) a výborná hudba. = Geniální kritika společnosti a lidí v ní. Škoda úplného konce, který mohl být důstojnějším završením. ()

merigieren

V první půlce jde o zobrazení nesmyslného násilí, takovým hodně strohým způsobem, umožňujícím jen vnímání obrazu bez libovolného zaujetí. Pití ze sklenice s protézou ve mně vyvolalo jen otázku, zda někdo ty zuby nepostrádá. Pak přijde vězení a ta kouzelná myšlenka s odhalením vězeňské skutečnosti a snaha o nápravu vědeckými metodami. Tady si to alespoň získalo můj zájem. Pokud by se to použilo na všechny lidi,pak by nemohlo dojít k následujícím ohavnostem a film by si získal zcela jiný rozměr. Nakonec skončíme jen u cesty minulými hříchy, zamyšlením se nad smyslem pomsty a hlavně si člověk položí otázku: Napsal Beethoven i něco jiného než devátou symphonii ? (a samozřejmě For Elise) Nejspíš ne :-) Jako film, nic moc... ()

koniklecka

S hodnocením ještě vyčkávám. Nikdy jsem nic podobného neviděla. Můj šálek čaje to úplně není. Ale je to něco prostě jiného. Buď je to geniální nebo šílené. Opravdu nad tímto musí člověk hodně přemýšlet. Po tom, co jsem si přečetla zajímavosti dona corleona, tak se spíš přikláním k tomu, že to musela být pěkná šílenost. Nicméně géniové jsou většinou šílení :) ()

Quipido

Po dlouhém rozmýšlení mezi čtyřmi a pěti hvezdičkami nakonec dávám plný počet, protože snímek je velmi osobitý a zaslouží si to i přes to, že se nedrží knižní předlohy zcela dokonale (atmosférou ano, ale konec je naprosto opačný.) ()

J. T. Kirk

Další skvělý snímek, který natočil Režisér Stanley Kubrick. Nezapomenutelný Alex DeLarge, kterého ztvárnil Malcolm McDowell. Film má toho do sebe opravdu hodně. Dosti brutální scény, ať už mlácení lidí, nebo znásilňování žen. Já osobně mám radši Osvícení, ale Mechanický pomeranč se k němu blíží a kdo ví, třeba někdy změním názor na nejlepší film od Kubricka. ()

voresprut

Nechápu že za to nebyl McDowell nedostal nebo nebyl aspoň nominovám na oscara.Skvělé okamžiky například ty z vymívání mozku.Temná atmosféra toho filmu je taky skvělá.A třešnička na dortu parádně skomponovaná hudba.Ta scéna se zrychleným sexem je taky parádní. ()

Puol

Uchylárna, satyra, utópia.. tento film sa dá vyložiť rôznymi spôsobmi a nechutne sa dostane pod kožu. Malcolm McDowell so svojimi rodičmi i kamarátmi veru nie sú zrovna prototypmi normálnosti. Vyzerá to, že si zoženiem i zbytok Kubrickovej filmografie. ()

Hapretor

Nejdivnější film, co jsem viděl. Zároveň i dost nudný, místy nuceně vtipný, brutálně trapný, myšlenkou mě míjející. Podle mě neprávem vychvalovaný a Kubrick za toto neprávem opěvovaný. ()

Luk Skywalker

Další film, který není učen konzumním divákům a měl by diváka vést k zamyšlení. Literární předlohu ze které film vychází jsem nečetl, ale podle nedávným informací jsem zjistil, že Kubrick točil podle cenzurované verze, kde chyběla poslední kapitola knihy, takže snímek by pak nekončil a nevyzníval takto negativisticky (kniha spíš vyznívá optimisticky). Přesto mě film nadchnul a ukazuje, že filmy vznikají nejen pro zábavu. A v době vzniku musel film vyvolat hodně pobuřujících reakcí. ()

CyriC

Nevím, nevím. Na svou dobu jistě šokující a naturalistické, na dnešní dobu bohužel ne. Viděl jsem daleko více šokující filmy a co se týče Kubricka, tak například jeho Eyes wide shut mi přijde daleko hlubší svým obsahem. Film je to lehko stravitelný, bez hluchých míst a dost zábavný, podle mého názoru však silně přeceněný - dávat 5 hvězd pouze kvůli Kubrickovi mi přijde mimo mísu. Sice je fajn se neustále hrabat v nekonečně starém tématu relativity dobra a zla, ale film se také na úkor zamyšlenosti snaží hodně bavit, takže na přemýšlení zase tolik času nezbývá a nakonec nevíme, jestli autor chtěl natočit hluboky fílm, akčňák či kombinaci obojího. ()

Isomut

Napísať niečo k tomuto filmu? To sa ani neodvážim lebo neviem presne vyjadriť tie pocity, ktoré vo mne zavládli pri zhliadnutí tohto veľdiela od pána Kubricka. Film, ktorý treba jednoznačne vidieť. Viac k tomu netreba čo písať. ()

Pradlík

Těsně po zhlédnutí tohoto filmu jsem měl neuvěřitelně rozporuplné pocity. Na jednu stranu jsem měl čelist na podlaze, na druhou stranu se mi zvedal žaludek. Každopádně jsem o filmu dlouho přemýšlel, ale takové filmy já mám rád. Malcolm McDowell se svým výrazem byl pro Alexe jako stvořený a Kubrick ve filmu znamenitě vyzdvihl to, co by lecjaký režisér vypustil, např. rusko-londýnský vymyšlený slang, a všelijaké drsné scény. Navíc i Steven Spielberg řekl "Clockwork Orange is the firt punk rock movie". A příběh? Alex a jeho "droogs", řekněme druzja, jsou kriminálníky provozující tzv. ultranásilí, na které se vždy připravý sklenicí moloka z Korova milk baru. Po jednom přepadení, které skončilo pozdější smrtí přepadené skončí Alex ve vězení a aby se z něj dostal dříve, než mu uplyne trest, podstoupí Ludovicovu techniku, která ho má zcela změnit. I was cured, alright! ()

John8

Jiné... šokující... Násilné... náročné.... geniální... ještě pořád zpracovávám všechny ty informace... možná později ještě komentář upravím. ()

char_t

Po dvaceti minutách jsem si říkal: Mám já tohle zapotřebí? Sledovat bezúčelné násilí prokládané prapodivnou směsí zmršené angličtiny a ruštiny (vize budoucnosti jazyka z roku 71?)... Od ústavu dál všechno začalo zapadat dohromady a nakonec jsem rád, že jsem tenhle legendární kousek shlédl. Ale vidět znovu bych ho nemusel. ()

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse

29.11.2020

Ve věku 85 let zemřel po krátké nemoci britský herec a bývalý bodybuilder David Prowse. Prowse budou fanoušci nejlépe znát jako muže, který na sobě v původních Star Wars nosil ikonický kostým Darth… (viac)

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007

11.01.2007

Již 13. rokem se můžeme těšit laskavé péči organizátorů putovní filmové přehlídky Projektu 100, AČFK. Ti kažodorčně dbají o pravidelný přísun deseti mimořádně kvalitních filmů na stříbrná plátna po… (viac)