Mladý středoškolský profesor Bertram Cates chce své studenty seznámit s učením, podle kterého se člověk vyvinul z opice. V té chvíli však do třídy vstoupí řada ctihodných občanů, kteří Catese odvedou do vazby. Proč? Teorie Charlese Darwina totiž odporuje zákonu. Je rok 1925 a zbožné jižanské městečko Hillsboro se chce stát poslední baštou, která bude proti vědcům bránit učení o tom, že člověka stvořil Bůh přesně tak, jak je to psáno v Bibli. Žaloby proti "drzému" učiteli se dobrovolně ujme elitní právník Matthew Harrison Brady. Hillsborští občané jej přivítají jako národního hrdinu. Pro Bradyho totiž neexistuje pojem "evoluce", nýbrž jen "zlovoluce". Avšak protistrana nezůstane mlčet: pokrokový list Baltimore Herald zaplatí Catesovi obhájce, který se s Bradym může směle měřit. Je to jeho dávný přítel Henry Drummond. V tomto konfliktu jde o mnohé. Na lavici obžalovaných se totiž ocitla přirozená lidská zvídavost, zdravý rozum a právo na vlastní názor. Proces nesledují jen občané Hillsboro, ale prostřednictvím novin a rozhlasu celý americký národ. Začalo to jako docela malicherná pře. Její výsledek však nakonec ovlivní kulturní dějiny celé země... Vynikající film režiséra a producenta Stanleyho Kramera vznikl podle divadelní hry Jeromeho Lawrence a Roberta E. Leeho. Předlohou pro toto drama se však stal skutečný případ z města Dayton v Tennessee, známý jako tzv. opičí proces. O aktuálnosti jeho tématu výmluvně hovoří i fakt, že hra byla po filmové verzi zpracována ještě třikrát pro televizi, a to v letech 1965, 1988 a 1999. Poslední verze (r. Daniel Petrie), v níž hlavní role ztvárnili Jack Lemmon a George C. Scott, byla u nás k dostání na videu pod zavádějícím názvem Krotitel větru. (oficiálny text distribútora)

fantoci

Velice myšlenkově silný film, soudní drama. Film o konfliktu náboženství a vědy. Příběh se odehrává v roce 1925, kdy křesťančtí jižanští fanatici bojují proti teorii Charlese Darwina. Ta totiž odporuje zákonu. Film je inspirován divadelní hrou i skutečnými událostmi. Tzv. "opičí proces" vstoupil do dějin justice. I v současné době je v mnohých amerických školách zakázáno vykládat o Charlesi Darwinovi. Je to kacířské a nekřesťanské. Stanley Kramer natáčel vynikající a kritické filmy. Tento patří mezi ně. ()

hans500

Naprosto excelentní scénář (a užasné dialogy) a naprosto brilantní Spencer Tracy. Genea Kellyho bych nečekal v takové cynické roli, ale zahrál ji výborně, Harry Morgan hrál soudce a odvedl dobrý výkon. Na MGM vysíláno pod názvem "Kdo seje bouři". ()

wafc

Pyrrhovo vítězství, které zaznamenali pomatení klerofašisti a smrt vyčpělýho W.J. Bryana, krásně vykresluje, kam to tihle zabedněnci dotáhli. ()

filmmovier

Strhující a fascinující, ve své podstatě velice směšné, ale taky mrazivé a hlavně zcela neuvěřitelné. Famózní herecké výkony Spencera Tracyho a Fredrica Marche v jednom z nejlepších soudních dramat všech dob. Filmová dokonalost. 100%. ()

Dado

Hoci nemám vyhranený filmový vkus, už nejaký ten čas sám o sebe viem, že v prípade kvalitne hodnotených drám z prostredia súdnych siení sa spravidla dokážem stotožniť s názorom väčšiny. Inak tomu nebolo ani pri mojom prvom stretnutí s režisérskou prácou Stanleyho Kramera. Kto seje vietor ponúka zaujímavý pohľad na jeden zo sporov plynúcich z fanatizmu určitých skupín obyvateľstva a ich zúrivého odmietania racionálnych argumentov, ktoré sú v istých podobách aktuálne dodnes a pravdepodobne sa na tom v dohľadnej dobe ani nič nezmení. Pochopiteľne nechýbajú vypäté scény na súde a s nimi spojené skvelé slovné prestrelky, predovšetkým v podaní znamenitej dvojice Tracy - March, ktorých hereckým výkonom neškodia ani na tú dobu typické divadelné maniere. Popri nich film ponúkne aj niekoľko odľahčených momentov, z ktorých časť by som zrejme oželel, no nemôžem tvrdiť, že by sa ich prítomnosť v scenári akýmsi výrazne negatívnym spôsobom podpísala pod moje dojmy z tohto nadčasového filmu. (80%) ()

progression

Jedno ze soudních dramat, které opravdu nestárne a (stejně jako "Norimberský proces") oprávněně patří do zlatého fondu kinematografie. Stanley Kramer ta soudní dramata uměl zatraceně dobře. Konflikt mezi vědou a ideologií díky strhujícím dialogům v soudní síni a nezapomenutelným hereckým výkonům "mrazí" i v současné době. Spencer Tracy samozřejmě kraluje (to je ale u něj obvyklé), ale ani další (Fredric March, Gene Kelly) nezůstávají v ničem pozadu. Přesto, že děj fiilmu se odehrává skoro před 100 lety, hodně myšlenek, které zazní v soudní síni, zůstává i nadále více než aktuální... ()

Compadre

Vyvinul se člověk z opice? Nebo ho snad stvořil bůh? Nad tímhle jsem se kdysi zapřemýšlel (byl jsem ještě hrozně malej) a neměl ani zdání, že na toto téma existuje již vellce dlouho tak moc zajímavý film. Kdo si snad myslí, že film, který se z 99% odehrává u soudu musí být nudný, tak tady zjistí, že se náramně zmílil. ()

swe

Přestože má tento film své nezpochybnitelné kvality v podobě dobrých herců, humoru a jisté myšlenkové potence, nemůžu mu prominout to, že scénář je v mnoha momentech značně naivní, což mne při nadšených ohlasech místních uživatelů dost nepříjemně překvapilo. Nicméně, přes veškerou mou averzi vůči “starým” filmům si Kdo seje vítr dokázal po celou svou stopáž udržet mou pozornost. A to se cení. ()

Nyck

Úchvatné soudní drama, které ani po 54 letech od uvedení do kin neztrácí své kouzlo. Výborná atmosféra zfanatizovaného městečka, skvělé dialogy, výborní herci. Dvě hodiny utečou jako voda, jako proud slov, které oba právníci sypou při procesu. Některé současné právnicné filmy by se mohly učit. ()

baroko

Typická ukázka "skvěle zdařeného" ideologicky pojatého filmu, kdy se do úst protivníků kladou otázky, na které chce ta správná strana sama odpovídat a skutečné argumenty proti darwinismu zde nikdy nezazní. Zde platí, že může být člověk jak chce vzdělaný a nevěří-li darwinismu, je naprostý tmář a hlupák. Kdo však věří darwinismu, byť měl jen pomocnou školu, má vědecký světový názor. Viděl jsem kdysi dávno ještě za bolševika, který si tenhle film nenechal ujít.. Ta falešná humanistická dobrota by se zde dala krájet. Dobrý postřeh má komentář KrestanFilms. ()

JohnSmith

Dokonalý příklad náboženského fanatismu a zpátečnictví amerických venkovanů na počátku 20. století. Co si budeme nalhávat, od té doby se toho na americkém venkově moc nezměnilo. Soudní přestřelky mezi Tracym a Marchem jsou naprosto dokonalé. K tomu opravdový cynik Gene Kelly a máme tu krásný herecký koncert, zvlášť Spencer Tracy je naprosto skvělý. ()

mandlova

Kreacionisti vs. darwinisti, Fredrick March vs. Spencer Tracy na půdě soudu horkého,fanatického jihu. Další úžasné soudní drama s vyhroceným tématem,skvělými hereckými výkony...jo a vtipným Genem Kellym a soudcem Harry Morganem (M.A.S.H). ()

vyfuk

Jeden z nejsilnějších filmů, který jsem kdy viděl. Film, který sleduje divadelní hru v podstatě podle skutečnosti a dokázalo se to povýšit na nejvyšší možnou úroveň. Záležitost, který mne dokáže stále i ve vzpomínkách zarazit svou genialitou a silou, kdy pravda musí zvítězit a zdravý rozum taktéž. I v rámci toho, že nejde o jednu pravdu, ale o možnost myslet. Záležitost, ve které byla rozehrána ohromná partie dialogů a vzájemných přehazování na úrovni té nejvyšší v rámci funkce děje. Co více říci? Asi nic. Není třeba. Úžasná zkušenost objevená po mnoha letech, která zde měla být již odjakživa. "If you can do one, you can do the other. Because fanaticism and ignorance is forever busy and needs feeding. And soon your Honour where banners flying and what drums beating will be marching backward. Backward through the glorios ages of that 16th century when bigots burn the man who dared pre-enlightenment and intelligence to the human mind." ()

Rousse

128 minut trvá film a já jsem 130 minut seděla v křesle a s otevřenou pusou jsem se nestačila divit - jo ty dvě minuty byly po závěrečných titulcích, kdy se mi hlavou honily myšlenky na to, jak velkou moc měla církev a běda tomu, kdo se opovážil říct slůvko odporující jejímu učení. Co víc říct, než bravo, Stanley Kramere - film se Vám zdařil na výbornou. Má hutnou atmosféru, která snad chytí každého diváka - díky skvělým hereckým výkonům přituhuje do stadia, že by se dala krájet. No a ty hlášky, které tam padly? No comment:-) ()

velkyvezir

Skvělý film, který by ale nebylo správné interpretovat jako boj proti víře. Nádherný soudní souboj o možnost vyslovit svůj názor, ale také vyslechnout i něčí jiný a sám o něm přemýšlet. Ty dvě hodiny utekly jako nic, skutečně bravurní podívaná. ()