Galavečer 50. ročníku MFF Karlovy Vary

(relácia)
Publicistický
Česko, 2015, 80 min

Happy AnniVARYsary aneb velký svátek filmu začíná! Slavnostním zahajovacím večerem provází Marek Eben. (Česká televize)

PEZ

Otvárací ceremoniál k jubilejnému 50. ročníku festivalu Kalrovy Vary. Na úvod sme mali možnosť retrospektívne vidieť kľúčové útržky z každého ročníka, jeho hlavné hviezdy a znelky. Potom už prišiel na scénu Marek Eben, poskytol úvodné slovo, predstavil porotu a hlavnú hviezdu tohto ročníka - Richarda Gereho. Ten pôsobil najprv rozpačito, ale po chvíľke dal skutočne rozumný a "down-to-earth" prejav, ktorým potvrdil, že nikdy nezapadal do škatuľky povrchných hollywoodskych hviezd. Vzdal poctu Havlovi, potažmo Česku a pripomenul, že na každom jeho úspešnom filme pracuje niekoľko stovák ľudí. Zostrih jeho filmov a aj jeho prejav hodnotím pozitívne. Zvyšok bol klasický štandard. Na konci sa ešte napriek vyčerpávajúcemu boju s rakovinou objavil mnohoročný riaditeľ festivalu Jiří Bartoška a po dvoch breptoch na tretí krát oficiálne festival započal. ()

Ainy

Retrospektiva byl možná dobrý nápad, ale nemůžu si pomoct, měli to zdlooouuuhavééé. Nicméně chápu, že padesát let je prostě padesát let, a to znamená, že je opravdu k čemu se vracet a na co vzpomenout. Pokud toto pominu, tak jinak byl námět zahajovacího ceremoniálu fajn. Až na ty počítačové triky. Každopádně potěšil proslov hlavní hvězdy festivalu Richarda Gerea. Je mi jasné, že každá celebrita říká přesně to samé o každém místě, které navštíví, že jedině tam je něco unikátního a nejlepšího než všude jinde, ale od něj mi to přišlo opravdu upřímné. Jiří Bartoška na mě, kvůli své nemoci, působil velmi unaveně. Šlo poznat, že mu dobře patrně moc není. Tak jo ... vypadá to, že účastníci karlovarského festivalu se mají na co těšit. Škoda, že to nemám blíž. ()

kajas

Přikláním se k názoru, že úvodní filmeček o historii festivalu působil určitě i pro zahraniční hosty poněkud zdlouhavě. Pana Ebena si za jeho skvělé moderátorské schopnosti velmi vážím, vyzdvihnutí současného zdravotního stavu pana Bartošky bylo až dojemné. Letošní znělku s Melem Gibsonem si připomínám denně a jsem zvědavá, co si vymyslí na Gerea. Richard měl také pěkný projev a působí nesmírně sympaticky (což jsem osobně zažila při projekci v Letním kině, husí kůži mám pomalu ještě teď). Trochu mi tedy vadily všechny ty havlismy, ale Richard za to nemůže :). Solidní zahájení. ()

sskrblik

Ač nemusím Richarda Gera, tak se mi jeho projev líbil, ač nemusím Havla tak mě to neiritovalo, že jej Gýr zmínil, jako některé diskutující. Klip s Gibsonem patří k těm lepším a náhled do historie byl zdlouhavý ve svém začátku, spíš mě možná mě mrzelo, že poslední ročníky jen tak prosvištěly. Bylo vidět, že v ČT je populární electro swing, protože zaznělo několik tracků z tohoto žánru. No a Váleček válel jako už to bývá zvykem, sic si mohl občas odpustit nějaký ten komentář. Takže tak. ()