O romském prostředí a mentalitě nevzniklo u nás mnoho filmů. Některé se zabývaly převýchovou (Můj přítel Fabián), jiné zdůrazňovaly romantickou stránku v zobrazení tohoto etnika. Radikální řez si je zvolil jako barvitou kulisu pro kriminální příběh. Odehrává se v cikánské čtvrti jednoho okresního města, kde byl nalezen zavražděný syn tamního architekta, o němž bylo známo, že prosazoval zbourání nevyhovujících, zdevastovaných domů právě v oné oblasti. Vyšetřovatel se seznámí s půvabnou romskou dívkou a jejím prostřednictvím proniká do tajů této uzavřené a ne vždy pochopitelné komunity. Přiblížení odlišné mentality i zvyklostí však příliš připomíná turistické okouzlení exotickými mravy. (oficiálny text distribútora)

kkarx

Jedna z mála zapamatovatelných československých detektivek 80. let a díky cikánskému prostředí i jedinečný úkaz v české kinematografii. Takhle to v Kladně a určitě i jinde skutečně fungovalo. Cikánský baron vyslal slovo a cikáni ho pečlivě dbali. I když šlo víc o to ukázat, jak to v cikánské čtvrti vypadá a chodí, tak příběh vraždy pod tím není úplně pohřbený. Zajímavá podívaná. Nenudil jsem se. P.S. Viděno v 90. letech. Nějak pochybuji, že to s ohledem na to jak otevřeně se ve filmu mluví, kdy ještě uvidíme v televizi. ()

kluzo

Zdařilá kriminálka 80-tých let. Nemám ji moc rád, protože se odehrává na mě moc v depresivní atmosféře, ale zase na druhou stranu, jaká jiná atmosféra by měla při vraždách a v cikánském ghetu být? Zajímavý komentář - sportovec. ()

karlee

Škoda, že se tvůrci nespokojili s detektivním žánrem, snaha o sociologickou sondu do života svérázné menšiny působí dost trapně. K tomu je třeba připočíst hodně toporné dialogy. Ale jinak zápletka celkem ujde, pěkných pár matoucích stop a slepých uliček. ()

vox_populi

film, patriaci do kategórie "pozri a zabudni"...upútal iba Labuda v jednej zo svojich cigánskych rolí, imaginárny cigánsky policajt s kamenným výrazom a komicky predabovaný Paulovič...a samozrejme potešili zásady socialistickej pracovnej morálky, ktoré (sic!) nútili vtedajších cigáňov pracovať :-) ()

Pitryx

Normální detektivka, zamotaná a trochu přihlouplá. Zajímavé je snad jen prostředí, kde se to celé odehrává, jinak je to dost nudný film. 201309078200/8335 ()

Neklan006

Socialistická filmařská sonda do romské problematiky s detektivní zápletkou. Teda ten Klein byl ale novátor a nonkomforní rejža :-)) ()

Frog.cz

Teď na to čučím,nejvice se mi líbilo dyž cikáni stávkovali a přijel Labuda coby jejich baron nebo král a všichni šli.A tak to funguje dodnes. ()

krokodlak

Film je sice z hlediska detektivního žánru spíše průměrný, avšak je skvělým dokumentem asanace centra Kladna, která není podávána ideologickou poetikou lepších zítřků, ale spíše jako cynická manipulace s lidskými osudy ztělesněná architektem v mistrovském podání Ilji Racka. Pěkně zobrazený je i romský folklór, přičemž Marian Labuda zde pěkně splývá s romskými neherci. Největšími slabinami snímku jsou občasná komická zakotvenost v dobové estetice (Kanyzova kapela v hotelu) a podivné obsazení role jednoho z detektivů Lubomírem Paulovičem s hlasem Michala Pavlaty. Sám Pavlata by roli určitě zahrál lépe. ()

j.sorensen

Detektivka bídná, nudná a z prostředí těch, o kterých se dnes pořád jen mluví, ale nikdo je neřeší. A pravdu už tehdy věděli nejen soudruzi "dali sme jim práci,vzdělání,svobodu - ale oni to odmítají, na ně je každé zřízení krátké" , ale už dávno před nimi i ti, o kterých se už ani nesmí psát. A jednou na to všichni dojedem... ()

Nerajohn

Filmy s kriminální tématikou vznikající v 80. letech v Československu měly nepříliš vysokou kvalitu, a tak snímek Radikální řez z nich trochu vybočuje. Pouští se do tématu, které by dnes stejným způsobem natočit nešlo. Tvrzení jako: Na cikány je každý režim krátký, jsou sice pravdivá, ale v dnešní době obav z nařčení z rasismu už neřeknutelná. Kromě slušných hereckých výkonů bych zmínil i velmi donbrou tu necikánskou hudbu Zdeňka Marata. ()

rigby

Další z Kleinových filmů s cikánskými motivy. Tentokrát se jich opravdu měl držet, protože jako detektivka to nestojí za moc, spíše hodně hodně podprůměrné dílko, na které nemá smysl se dívat znovu a možná ani poprvé. ()

fooggyy7

Co mi nejde do hlavy, že cituji: O romském prostředí a mentalitě nevzniklo u nás mnoho filmů. a Vyšetřovatel se seznámí s půvabnou romskou dívkou. Ale ve filmu se mluví pouze o cikánech. To ta Havlova cenzura dostala rychlý spád ()

sha.piro

V mnoha směrech do první půlky filmu zajímavě rozestavěná, nicméně nakonec né zrovna příliš dobře sestavená, kriminálka. Co mohu pochválit, byla cikánská atmosféra, spolu s postavami i hudbou. ()

Marián Labuda 1944 - 2018

Marián Labuda 1944 - 2018

05.01.2018

Ve věku 73 let zemřel náhle slovenský herec Marián Labuda. Syn krejčího a nadšený ochotník absolvoval divadelní fakultu VŠMU v roce 1965 a hned nastoupil do činohry Slovenského národního divadla. O… (viac)