Skutečný nevyjasněný případ z poloviny padesátých let minulého století inspiroval o necelých dvacet let později filmaře k natočení kriminálního příběhu Případ mrtvého muže. V krátké době po sobě proniknou na území Československa s pomocí balónů dva agenti z Rakouska. První z nich zastřelí svou českou spojku, řidiče nákladního auta. Kriminalisté posléze objeví v opuštěné balónové gondole láhev s otisky bývalého číšníka Voráče, který před rokem emigroval. Voráč je skutečně dopaden na území Čech. Ukáže se však, že se sem dostal ve druhém balónu a že tedy není vrahem. Kriminalisté mezitím pátrají po totožnosti neznámého hluchoněmého muže, zadrženého poblíž polských hranic. Dotyčný písemně vypověděl, že se jmenuje Karel Neumann, pochází z Radhoště a z dosavadního života si pamatuje jen nejasné útržky. Major Sojka, jenž oba případy vyšetřuje, má podezření, že Neumann své postižení jen předstírá a že on je vrahem z první balónové gondoly. Jedna věc je však něco předpokládat – a druhá to nezvratně prokázat… (Česká televize)

Nerajohn

Koncem první poloviny 70. let se československý film pokusil vypořádat s tématem tajných agentů nastrčených Západem do Československa. Vyplodil film Případ mrtvého muže založený prý na pravdivé události. Může mi někdo vysvětlit, proč má většina filmů tak zajímavý a celkem i propracovaný rozjezd, aby konec byla rychlá a ustříhnutá nuda ? Proč se tady mluví řadu minut polsky bez titulků ? Proč oba policisté mají charismatu asi tak 100x míň než poručík Láďa z majora Zemana ? ()

gezper

Docela zajímavé téma - prý podle skutečné události, ač hóóódně ohnuté a domyšlené pro potřeby filmu (a agitky), pruměrné zpracování, ucházející někteří herci, ale dolů mi to chtě nechtě tahá všudypřítomné komunistické podhoubí, ze kterého to vyrostolo na objednávku. Btw. snad první film kde jsem viděl zapádní agenty v polovině 20.století se přepravovat balóny, heh (EDIT: tak dle upozornění kamaráda se to používalo). [40%] ()

blekekeke

Celý příběh kazí protizápadní propaganda v čele s nejchytřejším sborem národní bezpečnosti v boji proti západním nájezdníkům. PS: Chyb je ve filmu plno, ale jedna je jistá. Při použití začouzeného skla, musí být na jedné straně tma, jinak je vidět skrzeskrz ... esenbáci :o)) ()

moriero

Nevím, proč tady většina uživatelů nadává na komoušskou agitku. Ono je fajn být hrdým Čechem, ale taky to může znamenat, že jste nádherná sexy zpěvačka s podmanivým hlasem a pak za totáče lepíte sáčky. Holt kdo chtěl v té době temna točit/zpívat/hrát, musel jít do komoušské agitky. Tohle bylo zajímavě podané téma takového československého Jasona Bourna, které se navíc fakt stalo. Jen začátek a konec si soudruzi vybájili. Skutečný "Karel Novák" zemřel za daleko záhadnějších okolností. Za mě 70%. ()

Winster

Kdo je pravy agent v balonu Vašek nebo Somr? Balon a nastrceneho agenta si pamatuju cely zivot i samotný příběh, pro demen.y nastudujte si banderu a jeho štab.v tehle dobe idealne… ()

Cesty timem

Velmi zajímavý příběh podle skutečné události. Dosud nevyjasněný a asi již tomu tak zůstane. Co se týče filmu samotného je tu vidět samozřejmě snaha soudruhů aby byl takový jaký je. A divák by to měl s tímto vědomím brát, chápat to a vidět trochu přes jiné brýle a neodsuzovat film kvůli tomu, že je právo na straně soudruhů. Buďme rádi, že takové filmy (jak tu mnozí píší Případ propagandy apod.) jsou, protože pokud by se soudruhům nevyhovělo filmy by nebyly natočeny třeba vůbec a nebyly by jen v trezoru a nemohli bychom si udělat svou představu o historii. A film může být také takový odrazový můstek pro Vaše pátrání po skutečném příběhu. A věřte, že je tam konkrétně v tomto snímku hodně věcí podle pravdy... Dal bych 3*. Ale čtvrtou hvězdu dám protože je to podle skutečné události a skutečný pan bez minulosti (ale také bez budoucnosti) tehdy bydlel cca půl kilometru ode mne :-) ()

xentrixx

Kdyby se dnes někdo schopný ujal reálné předlohy tohoto filmu a místo tendenční agitky natočil objektivní remake, byl by to psychologicko - špionážní thriller par excellence. Skutečný příběh muže č. 44 je totiž téměř neuvěřitelný. ()

bergus

Nedělní odpoledne. Nemusí se toliko přemýšlet. Škoda jen že dobrý nápad není víc použit. Jinak předpokládám, že ve své době splnil tento film svá očekávání. ()

radek.896

Už od začátku to bylo takové o ničem, což se dále nezměnilo. Je to sice prý podle skutečné události, ale zdá se mi nepravděpodobné, že by cizí agenti cestovali balonem... ()

Monicina

Zápletka neobvyklá, ale tým aj zaujímavá. Herecké výkony boli dobré, Šmída ako vždy pobavil. Záver prapodivný, vraj je to celé podla skutočnej udalosti. ()

Josef.Svejk

Normalizační brak o tom, jak komunistická SNB a rozvědka byli hodní, a špióni že Západu zlí. Nelze tolerovat dobrou režii a pár dobrých herců. Je to komunistické svinstvo! Nacistické propagandistické filmy také měly také dobrou režii. Jedna hvezda a to jeste s velkym sebezaprenim! Mělo by se promítat jenom jako příklad proč nevolit populistické strany v dnešní České Republice! ()

A_Shearer

Současní strážci ideologické čistoty tenhle film haní, většinově neprávem. Na tehdejší dobu velmi působivá psychologická studie s reálnou předlohou. Dobové ideologické paradigma samozřejmě nepřekračuje a ani nechce, ale to filmu nijak zásadně neškodí. Oceňuji zvláště to, že záporák není zdaleka ta záporný ale poměrně uvěřitelný a jeho snaha "žít konečně normálně" je uvěřitelná a může vzbuzovat i sympatie. Jednoduchá režimní agitka by vypadala vskutku jinak. Navíc velmi dobrý výkon Vaška a zvláště Šmídy. ()

horskejvlk

Za mě se tato detektivka povedla samozřejmě díky hercům, stáří bardi- tehdy mladí jasně dokazaovali že byli právem obsazování viz. Perfektní Jůlius Vašek kterého jsem naposledy viděl v roli Rusnáka na podkarpatskě Rusi v bandě zbojníka v seriálu Četnickě humoresky, tam byl jen jako vzpomínka na dobrého slovenského herce. Zde hraje jasného agenta-bojovníka který hraje svoji roli skvěle. Tento žid který bojoval s banderovýmy oddíly se probojoval na západ aby jako zběhnutý agent se vydal zpátky a bál se své minulosti banderovce když v 50 letech je stříleli . Chtěl žít normálně ale co byl zač věděl jen on sám. Celý díl je opravdu jak vyŕazeny adept na díl 30 pŕípadů mjr.Zemana jeho zpracování se s chutí pustil Dušan Klein asi mu tragický případ žida banderovce připadala zajímavý. No budiž ale režie je taková včetně scěnáře o třídu níž než mjr. Zeman. ()