Papírový dům (Netflix verze)

• Španielsko La casa de papel (Netflix version) (viac)
Akčný / Krimi / Thriller / Mysteriózny
Španielsko, (2017–2021), 38 h 55 min (Minutáž: 41–76 min)

Tvorcovia:

Álex Pina

Álvaro Morte, Úrsula Corberó, Alba Flores, Itziar Ituño, Jaime Lorente, Miguel Herrán, Darko Peric, Paco Tous, Esther Acebo, Pedro Alonso, María Pedraza (viac)

Recenzie používateľa sKralicek k tomuto seriálu (17)

Série 1 (2017) (S01)

Nemám rád filmy a seriály, kde se postavy chovají nelogicky. Tady se tak bohužel chovají. Naštěstí ale celý seriál tančí na pomezí nelogického chování postav a opravdu nečekaně chytrých a důmyslných řešení jejich problémů. Ke konci sice spíše převáželo to nelogické chování, ale i tak u mě zvítězila chuť zjistit, co bude dál. Je to také první španělský seriál, který vidím a jsem velmi mile překvapený. Řemeslné zpracování, herci i dramaturgie jsou skvělé. Navíc jsem se asi zamiloval do Nairobi a té blondýnky s prostřelenou nohou. Je to jeden z těch seriálů, kde jim odpustím logické díry ve scénáři a užiji si pěknou podívanou s pro mě originálními nápady, krásnými herečkami a kvalitním zpracováním. Pevně doufám, že další série budou mít lepší scénář, protože první sérii to ještě odpustím a dám jí ty 4 hvězdičky, ale u dalších by to už 4 nebyli a možná bych je ani nedokoukal. ()

Série 2 (2017) (S02)

K první sérii jsem psal, že to bylo na hraně mezi tím, abych to vypnul, protože se postavy chovali hloupě a tím, že jsem byl zvědavý, co bude dál a říkal jsem, že další sérii bych to už neodpustil. No, stalo se. Odpustím jí to. Po dokoukání této série mám úplně stejné pocity jako po dokoukání první. Už zde nejsou tak promyšlené nápady loupeže, ale spíše se zde budují vztahy mezi postavami a tak nějak to funguje. Je zde také více akce, která tomu dodává jiskru. Bohužel ale postavy se chovají ještě debilněji než v předchozí sérii, a to hlavně ke konci, až mě to vyloženě iritovalo a kazilo celkový dojem. Nicméně musím uznat, že závěr to má hezký a taky díky němu jsem vlastně spokojený. SPOILER: Líbí se mi, že to dopadlo tak jak dopadlo a kompletně tím uzavřeli příběh. Takže teď, když budou další série špatné, pořád máme 2 série, které tvoří samostatnou kapitolu a zuby nehty se ještě drží 4 hvězdiček. ()

Série 3 (2019) (S03)

Tato série se nemůže srovnávat s původními dvěma. Navazuje na ně, ale je to prakticky nový seriál a tak by se k ní mělo i přistupovat. První polovinu jsem byl spíše zklamaný, a měl jsem dost smíšené pocity, ale říkal jsem si, že dokoukám alespoň tuhle sérii a třeba se to rozjede. A ono opravdu, rozjelo se a to mnohem líp, než jsem čekal. Z pohádkového přepadení se stala surová a krvavá válka, kde sledujeme hned několik dějových linií a postav a zároveň reakce společnosti a zrod něčeho, co tyto přepadení převyšuje. Zatímco první dvě série se mi sice líbili, ale měl jsem z nich smíšené pocity a 4 hvězdičky jsem jim dal tak tak, tato série si je rozhodně zaslouží a nebýt té první poloviny, dal bych jí i 5. Rozhodně se vydrží přečkat horší první díly, protože to pak Netflix pořádně rozjíždí. ()

Jsme tady zas! (2019) (S03E01)

Celý díl je hrozně uspěchaný a když vyšlo najevo, okolo čeho se to celé bude točit a jakým způsobem, byl jsem zklamaný. Vypadá to, že se bude jedna prakticky o kopii prvních sérií jen v novém kabátě. Tentokrát tu ale už není žádný efekt překvapení, protože přesně víte, co se bude dít a navíc je celá zápletka tak debilně postavená, že vám to prostě nebude dávat smysl. Nicméně jsou zde opět staří hrdinové, což hodně potěší a začátek vypadal hodně nadějně, než vyšla zápletka najevo. Kdyby to byl jakýkoliv jiný seriál, tak asi přestanu po tomto díle koukat, ale pořád tomu dávám šanci, že se to rozjede a nebudou tam velké logické chyby. ()

Aikido (2019) (S03E02)

Seriál se stále drží prvních sérií a nepřináší prakticky nic nového, je to nuda. Postavy se chovají naprosto nelogicky a to ještě ani pořádně nezačala žádná akce. Tvůrci se zde snaží opět budovat vztahy a prokreslovat postavy, ale vůbec jim to nefunguje. Dám tomu ale ještě šanci, protože je zde přecejenom jeden nový aspekt, ze kterého by se mohlo vyvinout něco zajímavého - a to lidé na straně zločinců a symbol, který představují. V prvních sériích mě mrzelo, že tam tohle vůbec nevyužili, tady to vypadá, že by konečně mohli. Za to dávám 3 hvězdičky. ()

48 metrů pod zemí (2019) (S03E03)

Konečně epizoda, kde má větší prostor moje láska Nairobi a konečně epizoda bez (+-) nelogického chování postav. Naopak se zde už několik věcí pokazilo poměrně uvěřitelným způsobem, i když se všichni (kupodivu) snaží nedělat chyby. Nechybí ani pár vtipných scén. Pevně doufám, že se v tomto duchu udrží zbytek série. ()

Delfínova chvíle (2019) (S03E04)

Stále se nikdo nechová výrazně neracionálně, což mě opravdu velmi mile překvapuje. Navíc plukovník nerespektuje zákony a celkem tak kazí velmi uvěřitelným způsobem plány hrdinům. Já jsem spokojený. Snad to takto půjde dál. ()

Třesk, plesk, čau (2019) (S03E05)

Postavy se zase začínají chovat podobně pitomě jako v prvních sériích a na sílu se snaží vyvolávat konflikty. Nefunguje to. Začíná tu vznikat navíc hodně zvláštní milostný trojúhelník, kde už vůbec nefunguje žádná chemie. Pořád je to dobrá epizoda, ale bojím se, aby se laťka nepropadla, už hodně kolísá. ()

Nepodstatné záležitosti (2019) (S03E06)

Skvělá epizoda. Líbí se mi, že se děj netočí jen kolem loupeže, ale rozjíždí více linií. Aktuálně jsem naprosto spokojený, byla zde akce, romantika, vtipné scény, dojemné scény, krásné scény i překvapivé a zvratové scény. Za mě spokojenost a jedna z nejlepších epizod 3. série. ()

Rychlé uvolnění (2019) (S03E07)

Skvělá epizoda, začíná to gradovat na všech úrovních a nějaké přepadení se dostává na druhou kolej. ()

Na nic (2019) (S03E08)

Z teenagerovského seriálu se stal brutální masakr. Nějaké nelogické chování postav jde stranou a už to není hra, ale poměrně surově ztvárněný boj policie se zločinci. Tohle jsem chtěl a na tohle jsem čekal a dočkal jsem se! Ale sakra, Nairobi byla moje nejoblíbenější postava, jestli opravdu zemře tak mě to bude hodně štvát. ()

Game Over (2020) (S04E01)

Díl nepokazil kvalitu a velmi dobrý náběh posledního dílu předchozí série. Celé to zůstalo temnější a surovější, bez většího iracionálního chování postav. Nic nového a kvůli čemu by jste si řekli "wow" zde není, ale to ničemu nevadí, teprve začínáme. ()

Paso doble (2020) (S04E04)

Hezky natočené a všechno, ale začíná se z toho stávat telenovela. Pestavy se zase začínají chovat nelogicky a dělat hloupé chyby, vznikají naprosto zbytečné konflikty a to jen proto, aby se něco dělo, ale už je to na sílu. Najednou je zase policie 10 kroků nazpět a jsou naprosto mimo hru, místo toho uteče krvelačný zabiják, který má v záloze tajnou chodbu s tajnou operační místností, která je perfektně vyzbrojená a vidí z ní všechno a do toho se postavy rozchází a dávají dohromady za naprosto nelogických okolností. Korunu tomu nasadila zamilovaná scéna s Nairobi, která má najednou city s postavou, se kterou tam předtím nebylo vůbec nic a se kterou má naprosto nulovou chemii. O Albertovi nebo jak se jmenuje se radši ani nevyjadřuji. Chtěl jsem dát alespoň 3 hvězdičky, ale ten děj se překlápí úplně jiným směrem, než jaký by si seriál zasloužil a začínají se opakovat problémy, které jsem měl s prvními 2 sériemi a půlkou třetí, a o kterých jsem si myslel, že se jich seriál konečně zbavil. Bohužel ne. Opravdu doufám, že příští díl to napraví, ale tato epizoda je za mě velké zklamání. Je to pro mě na pomezí 2 a 3 hvězdiček, ale přikloním se ke 2, protože ve všech ostatních epizodách, jsem spíše nadržoval. ()

Pět minut předtím (2020) (S04E05)

Tato epizoda se prakticky snaží žehlit tu debilní zápletku, co si tvůrci vymysleli v minulé epizodě. Postavy už se chovají trochu logičtěji než minule, ale je to jak z bláta do louže. Zbytečně je natahovaný děj, jen aby se tam něco dělo a byla nějaká akce. A ten zamilovaný páreček, co tvoří Nairobi, je vážně k smíchu, tvůrci tím akorát przní její postavu. Genialita plánu loupeže, na které má tento seriál stát, se už prakticky vytratila a seriál se už ani nesnaží tvářit, že ještě nějakou má. Je to takové plácání na místě. Předchozí epizoda byla ale tragičtější. ()

Technické KO (2020) (S04E06)

Spoilery! Naši hrdinové nemají vůbec pokryté rukojmí. Kdyby nebyli tak rozumní, tak jim v pohodě utečou. Tohle považuji za velký mínus, jelikož logické chyby opravdu nemám rád. Kromě toho se ale konečně vrátila surovost a opět jsme se dostali od pohádky k té formě, kterou si seriál zaslouží. Kromě toho se konečně (asi) zase vrací takový Profesor, jaký mi chyběl. A emocionální zpracování některých scén, hlavně ten závěr je prostě super. Opravdu jsem to nečekal a nečekal jsem ani, že mě něco takto překvapí ne/mile jako Nairobi. Každopádně si zasloužila lepší smrt, než v na sílu udělané scénáristické zápletce. Ale jinak za mě super, snad si i zbytek série udrží tuhle laťku a budu moct dát 4 hvězdičky s klidným svědomím. ()

Útok na stan (2020) (S04E07)

Epizoda skvěle navazuje na předchozí, která byla po dlouhé sérii slabých epizod konečně dobrá. Profesor je konečně takový, jakého ho chceme, vynesení Nairoby bylo emoční, jaké si zasloužilo a pohřbívání policie takové, v jaké jsme doufali. Opravdu doufám že další epizoda tento trend nepokazí.Jen teda ten záběr, jak potápěč plave s taškou plnou zlatých cihel a ani ho to netáhne ke dnu, si mohli odpustit. ()

Plán Paříž (2020) (S04E08)

Seriál si udržel nastolenou laťku z předchozích dílů až k tomu poslednímu. Super akce, plán, záběry, emoce, důvtip. Ano, má to své nelogičnosti a díry a je to nereálné a kdyby byl profesor trochu chytřejší a poučil se, že existují kamery, nestalo by se to, co se stalo. Ale upřímně, u tohoto seriálu to nevadí (pokud to teda není demence a telenovela, jako některé epizody. Těším se na další sérii a této dávám s klidným srdcem 4 hvězdičky. ()

Dahmer zavraždil Bridgertonovi

Dahmer zavraždil Bridgertonovi