Kráľ Alexander má dvoch synov - následníka trónu Jana a mladšieho princa Karla. Ten sa však odmieta zmieriť so svojou úlohou druhého v poradí a s pomocou svojho sluhu sa vláme do zakázanej komnaty, kde nájde predmety, ktoré tam ostali po zlom čarodejníkovi. Svojmu bratovi Janovi dá vypiť čarovný nápoj, ktorý mu v okamihu vymaže pamäť. (STV)

BMW12

Vypadá to, že se přeci jen v Česku začínají natáčet lepší pohádky. Tahle je totiž velmi povedená. Příběh je hezký, má kladného i záporného hrdinu, krásnou princeznu, dobrou zápletku a je to celkem milá pohádka. Hodně se mi líbil Patrik Děrgel, tohle je první film, ve kterém ho vidím a opravdu v této pohádce byl skvělý. To samé mohu říci i o Evě Josefíkové, taktéž výborný výkon. Jediné větší negativum je Kryštof Hádek, jehož herecký výkon se mi nelíbil. ()

rikitiki

Vánoční zázrak, aneb konečně pohádka, při které mi nebylo trapně za autory. Není perfektní, ale není ani trapná. Princ je sympaťák, princezna hezká, i když se například ve scéně, kdy se má bát draka, herecky nenašla a vypadá spíš, že si s ním jen hraje na schovávanou. Královští rodiče jsou důstojní a záporák vypadá dostatečně slizce. ___ Pochválila bych výpravu - kostýmy jsou velmi zdařilé, nevypadají lacině ani nevhodně do pohádky. Vzhled draka není ubohý a kdyby na jeho tvorbu použili lepší triky, mohl by z něj jít i strach. Tohle všechno sedí. Až na pár úletů typu Abrhámův čaroděj v čemsi černě gumovém s bodlinami, co z něj dělá jakéhosi heavymetalového Dědečka Hříbečka, Křížův rozcuch, orientální roztleskávačky, Mrkvičkovy zježené vlasy jako po zásahu proudem a smuteční princezniny šaty upomínající neforemností i tuhostí balení vánočního dárku. ____ Seděl mi i příběh o zrádném mladším bratrovi, výš ho vytahovaly vtipné konverzace (hlavně ze začátku: "Co jsi dělal, než jsi vstoupil do mých služeb?" "Z...zámečníka. Ale na volné noze!") . V závěrečném souboji mohli tu inspiraci z Příběhu rytíře a Shreka trochu utlumit, aby to nebyla už téměř vykrádačka. _____ A copak režie? Tady je to složitější. Animovaná vsuvka ze začátku je skvělá, vypráví vlastně pohádku v pohádce, takže není třeba brát ji zcela do slova, ale jako legendu, která se mohla stát i jinak. Pak ale dojde na živou akci a některé záběry, zejména z interiérů doslova křičí: Jsme jen laciná televizní tvorba. Zatímco exteriéry, občas, působí až filmově. Což rušilo. Boje neměly žádnou gradaci, střet s drakem proto nepůsobil vůbec hrozivě a rytířská klání byla podána chaoticky, když téměř ani nebyly v obraze vidět zásahy dřevcem. Finální souboj působil jako pouhý trénink, při kterém o nic nejde._____ Scénáři o tom, že ke štěstí nepotřebuješ vědomosti, ale odvahu, rozhodnost a dobré srdce, naznačuje nebezpečnou představu, že prostota ducha je zárukou hodného člověka, zatímco intelektuálové jsou zrádci a nepřátelé (druhorozený princ a čaroděj). V rámci pohádkové nadsázky to beru. Stejně jako rychlost, s jakou princův kamarád našel novou lásku. On a slečna hostinská se dali dohromady během jedné noci..? No, to radši v pohádce nerozpatlávat. Odpouštím i záhadu, když se na jediném zázračném dřevci z ničeho nic změnily ozdobné ornamenty ze žlutých na červené. ______ Kritizuji, ale pohádka se mi přesto líbila. Byla milá, měla nápad a slušně ji zahráli. Jen si nemůžu odpustit jistou pochybnost ze závěru. KOUSEK DĚJE Když jsou zrušena všechna čarodějova kouzla, neměla by se princi vrátit paměť? A neměla by se vrátit i čaroději, takže by zase uměl kouzlit a své čáry by tedy zase hned obnovil a tím by.... A tady se, přátelé, dostáváme do časové smyčky, kterou by nerozmotal ani Zemeckis. ()

honajz

Z čeho by Epstein udělal tři až čtyři unylé pohádky, se tady sype z rohu hojnosti vtipu, nápadu, skutečné neotřelosti a ani chvilku nenudí. Bavily mne všechny ty průpovídky, bavili mne lidé zbavení paměti, zápletka byla dostatečně napínavá, drak úchvatný, a i když se mi nelíbí ani Josefíková, ani Boková, tady mi nevadily ani v nejmenším. Uvěřitelné charaktery (na pohádku), žádné diblíkování, a ostatně ani ten Hádek nepřehrával natolik, aby nebyl současně dostatečný zlosyn - Liška se od něho může učit, jak lze zlouna zahrát i komicky, a přitom mu ponechat zlo. Navíc na sebe vše navazuje, každá rekvizita má své místo, kamera je skvělá (takhle dřív cepoval své kameramany Strach, a i ve scénáři dbal na podobné detaily) i lokace dobře vybrané. Nemám, co bych vytknul, pohádka mne bavila od začátku do konce s výjimkou asi dvou hluchých míst (po drakovi a před turnajem), filmařsky dokonale zvládnuté, rád se na tuhle podívám znovu. A kam se hrabe Gandalf! ()

poz3n

Česká pohádka se v posledních deseti letech posunula do módu sebeparodie a až na pár světlejších výjimek je většina z nich pouze směšnou karikaturou. A Korunní princ v režii prznitele Karla Janáka do téhle škatulky zapadá dokonale. 4/10 ()

hansel97

Průměrná ale rozhodně ne špatná štědrovečerní podívaná, která je podle mě oproti loňské Princezně a písaři i určitý posun vzhůru. Mnohem vtipnější, což oceňuji, ale občas to bylo přece jen až moc "ůlet". Sympatické obsazení tu hodně pomáhá a příběh je taky dobrý, mohlo to možná být kratší. A ani triky (hlavně drak) nevyšli tak špatně, jak bych se bál. ()

claudel

Se štědrovečerní pohádkou jsem tuze spokojený, notně k tomu přispělo i obsazení řady mých oblíbených herců (Hádek, Josefíková, Hanzlík, Plesl). Příběh jednoduchý, nepřeplácaný, příslušná dávka humoru, napětí i čarování, letos může mít ČT 1 vztyčenou hlavu. ()

Necrotongue

Pravděpodobně bych hodnotil třemi hvězdičkami, protože to žádná pecka nebyla, i když příběh byl jasně srozumitelný, herecké výkony na úrovni (Kryštof Hádek hrál pěkného hada), drak nebyl z nejhorších a díkykomukoli, nikdo nezpíval. Pro čtvrtý kousek jsem se rozhodl, protože jsem se výborně bavil, tolik kvalitního humoru jsem nečekal ani omylem. Pochechtával jsem se od samého začátku, ale turnaj tomu nasadil korunu (roztleskávačky, postupový pavouk). Spokojenost. ()

Chickenka

Na to, že se jedná o českou pohádku, tak musím uznat, že se celkem povedla. Po dlouhé době se objevila na Vánoce pohádka, která se zkrátka a dobře povedla. Příběh je pěkný, žádný stupidní jako tomu bylo předešlé roky, hlavní herci jsou sympatičtí, nechybí padouch, kouzla, drak a dobrý konec. Se staršími pohádkami se to nedá srovnávat, ale za poslední roky jedna z nejlepších pohádek. ()

Morholt

Na televizní záležitost celkem solidní a hravě to strčí do kapsy většinu pohádek, které za velkého humbuku berou útokem kina. Asi nejvíc baví pitoreskní dvojice padouchů v podání Kryštofa Hádka a Pavla Kříže. Zejména Hádek si svého zlého prince užívá a je to především on, kdo se stará o humornou stránku příběhu. Něco do sebe měl i rytířský turnaj a na Evu Josefíkovou se dobře koukalo i tady. Naopak souboj s drakem byl až příliš televizní a Patrik Děrgel mě opětovně přesvědčoval, že na to být hercem prostě nemá, ačkoliv oproti minulosti nebyl tak příšerný. Na Štědrý večer zcela vyhovující pohádka. 75% ()

Tommassi3

"Připíjet si tahle u Zapovězeného lesa.. To bude nezapomenutelný zážitek !!" - "To bych netvrdil !!" ;) No, to jsem z toho Janák !! Totiž Janek !! ;) A pak že nemáme kvalitního scénáristu !! Tak touhle luxusní, rozuměj svižnou a vtipuplnou - Jistě nejde o nic bezchybného, navíc režisérův rukopis je velmi čitelný, ale i tak se tu dost šikovně balancuje na hraně té typické přehrávané, ovšem spíš překvapivě na té správné straně.. - a inteligentní žánrovou hříčkou, která silně asociuje Příběh rytíře, u mě talent Petr Hudský hodně silně zabodoval.. (Zvláště mě zaujalo opravdu důsledné využití motivu lektvaru zapomnění i užití running joku..) V krátké době dokonce už podruhé.. Janák, který už dávno rezignoval na nějakou serióznost, což v tomto případě platí za rozhodující funkční element snímku, nakonec nebude úplně marný režisér, ty akční pasáže mu velmi sluší, a až nečekaný cit pro grotesku nezapře, ale ono když jeden dostane do rukou pořádný skript, hned to vypadá jinak, že ?! ()

argenson

Scénář velmi slušný, zápletka výborná. Pak si ale asi někdo řekl, že kdyby náhodou nevyšla ta pohádková linie, tak tam nasereme spoustu vtipných (rozuměj směšných) figurek, aby byla sranda. Což úplně nebyla. Asi proti plánu mi přišel směšnej i drak. Lépe by bylo uchovat tajemno, než tenhle přerostlej pterodaktyl, jehož lze snadno přeprat klackem z Hvězdných válek. Herecky dost zklamala starší generace v obou královských párech (Hanzlík, Freimanová, Štěpánek, Adamovská) plus Abrhámův čaroděj. Naopak Patrik Děrgel má potenciál a působí velmi sympaticky. V posledních letech je možno pozorovat i růst Jaroslava Plesla ve výborných vedlejších rolích. Jako celek na nedělní odpoledne moc pompézní, na Štědrý večer je to ale málo. ()

jh666

Myslel jsem, že po čase uvidím u vánoční pohádky červené hodnocení a ono zas nic. Já tedy jinak než pěti hvězdami hodnotit nemůžu. U pohádky jsem se bavil jako už dlouho ne. Nápad s několikanásobnou amnézií funguje výtečně a pohádka je díky tomu skutečně vtipná a zábavná. Potom je tu velmi dobré obsazení, kterému dominuje Abrhám jako čaroděj, i když Hádek v roli zlého prince mu šlape na paty. Připočítejte si k tomu na české poměry skvěle zvládnutého draka a máme tu výbornou pohádku. 90 % ()

evilmind

Po pár letech konečně vánoční premiérová pohádka, za kterou mi nebylo na první pohled stydno. Příběh docela originální, přiměřeně vtipný, decentně moderní ve chvílích, kdy se to hodilo (turnaj). A většina negativních hodnocen zde na CSFD se objevila po prvních deseti minutách, takže prostě jen standardní dávka blbců. ()

nervoznideda odpad!

tak to je průser na ntou to krkavci od Alice Nellis jsou exelentní, nemám slov deda :-) Janák ať jde do kélu i s Princeznou a písařem a to mám jen 96 pohádek:-) ()

ledzepfan

Nevím, možná to bude tím, že mi štědrovečerní kýbl bramborového salátu, dvojitá porce kapra a řádná porce cukroví navrch tlačili ze zadu na oční bulvy a ze spoda na mozek, ale fakt jsem se párkrát zasmál, měl jsem pocit, že po letech zase vidím hezkou a sympatickou princeznu a Hádka jsem skoro nepoznal jak hrál úplně jinak než jindy.... Jasně, bylo to z velké části i takové slabší a nedotažené, ale po dlouhé době jsem se z české pohádky nepoblil, takže tam asi něco je.. ()

FFilipCZ

Osobně jsem byl tedy velice zklamán výběrem pohádky na tento den. Již několik let patří mezi naše tradice zasednout po štědrovečerní večeři k televizi, zapnout ČT1 a strávit společné chvíle u nové pohádky. Tento rok jsme byli všichni velice zklamaní. Mě prostě hrozně vadí, když se v pohádkách snaží zakomponovat nějaké zmodernizované scény a věci. Mám raději typickou klasickou pohádku bez všech těch hloupostí a udělátek. Místy mi to přišlo spíše jako parodie. No, ČT1 má ještě dva pokusy (dnes a zítra), kde chystají také nové pohádky. Momentálně u mě ale stále vede Sedmero krkavců, které vysílala Prima trošku s předstihem. ()

hous.enka

Jsou lidé, kteří označují Karla Janáka jako novodobého Antikrista. Já s ním problém ale nemám. Neříkám, že se mu daří vše, na co jeho režisérská ruka sáhne, ale Korunní princ se mu podařil. Skvělé je především herecké obsazení: oba královské páry, princ Jan (co na tom, že moc nehraje, mně se jako princ líbí), princ Karel (konečně vidím Kryštofa Hádka v záporné roli a jde mu to skvěle), Gandalf Josefa Abrháma nebo princezna (jak se vlastně jmenovala?) Evy Josefíkové, která je sázka na jistotu. Jo, trochu se tam šišlalo (pana Mrkvičku jsem jen tušila), hodně se tam zdravilo ("Dobrý den"), malinko se kouzlilo a kazily to snad jen ty roztleskávačky a tribuna z Příběhu rytíře. Ale vlastně proč ne. Já tohle od českých televizních pohádek, které se vysílají (nejen) o Vánocích, chci: aby se hlavně nebraly vážně. A to Korunní princ splňuje. ()

Krt.Ek

Abych nezapomněl okomentovat štědrovečerní pohádku: hmm, co jsem to vlastně chtěl? Ach, ta paměť, ta paměť, to víte už mám své roky, letos mně bude čtyřiadvacet... pokud si pamatuju... heč! Á, už vím, Kryštof Hádek a Pavel Kříž! Po delší době to vyšlo, stvořili nezapomenutelné záporáky! Což však nemohu říci o představiteli titulního hrdiny, Patriku Děrgelovi, on a jeho princ se mně hned po změně kanálu vykouřili, ano, z hlavy. Celkem vzato, měl jsem tu čest s bohužel opomenutíhodnou pohádkou. Repete nehrozí. 55% ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám

17.05.2022

Vysílá studio Brno

Vysílá studio Brno

11.10.2016

Pojďte si zahrát AZ kvíz a moderovat zprávy ve výstavě na Špilberku. Vybrat písmenko a správně odpovědět, zasednout před mikrofon a čtecí zařízení a přednášet zprávy, nakouknout do zákulisí slavných… (viac)