Jurek

Poľsko, 2014, 73 min

Jerzy Kukuczka (a.z.), Reinhold Messner (a.z.)

Jurek je dokument o Jerzym Kukuczkovi (1948-1989), polském horolezci, který je považován za jednoho z nejlepších vysokohorských horolezců v historii. Vystoupal na čtrnáct nejvyšších hor světa za méně než osm let, což je světový rekord, který držel 27 let. Kukuczka vytvořil několik nových horských tras, lezl často v zimě, a většinou bez kyslíku. Jurek dokumentuje úspěch horolezce během éry komunismu v Polsku. Potíže s hledáním finanční podpory a dobrého vybavení nebránilo Jerzymu Kukuczkovi soupeřit se slavným Reinholdem Messnerem v dobývání nejvyšších himálajských vrcholů. Film líčí nelehké, ale stimulující prostředí v Polsku v roce 1980 během zlatého věku polského lezení, kdy nadšení a ideály měly vyšší cenu než sláva. Obsahuje rozhovory s rodinou a přáteli, archivní nahrávky a výňatky z televizních pořadů. (TRK)

E=mc2

Zaujímavý film o výnimočne silnom človeku a možno najlepšom horolezcovi všetkých čias. Kukuczka - Messner vyberte si svojho obľúbenca. ()

klukluka

Za mě slabší dokument o horolezci, viděl jsem už mnohem zajímavější, poutavější, emotivnější filmy s obdobnou tematikou. Jerzymu Kukuczkovi tvůrci přiznali tři polohy: 1. Totální šílenec do lezení, který v zájmu vlastního úspěchu nehleděl nalevo napravo a až podezřele často pohřbíval parťáky. 2. Příležitostný otec. 3. Příležitostný zaměstnanec nejmenovaného státního podniku. Přišlo mi to trochu málo a k hlavnímu aktérovi jsem na základě toho nepocítil nic, co by se dalo brát jako sympatie. Možná to tak mělo být, tím hůř pro Jurka. Zaujala mě účast bývalého polského prezidenta Aleksandera Kwaśniewského. ()

venca163

Tenhle film byl pro mě podobný zklamání jako Broad Peak (2022) , i když z trochu jinýho úhlu. Tady tvůrci zvolili klasickou formu takovýho extra rychlýho prostřihu celý kariéry, s minimem detailů a s mluvicíma hlavama (který navíc otitulkujou klasicky jen jednou někdy na začátku). Lezecký pasáže nebo téměř jakýkoliv technický sekce chybí. Kukuczka byl nepochybně fyzicky jeden z nejlepších lezců co kdy žil, ale jinak to byl prostě takovej polorobotickej svalovec, co se drápal nahoru přes mrtvoly, sral na parťáky a jakoukoliv bezpečnost. Z týhle éry je mi třeba mnohem sympatičtější jeho někdejší parťák Wojciech Kurtyka, jehož filosofií nebylo vylézt vrchol za každou cenu, ale spíš se tak nějak hipísácky rád poflakoval v horách a hecnul se když byly podmínky. #korunahimalaje (70%) ()

alchac

Zajímavý příběh jednoho šlonského psychopata s nadstandardně podprůměrnou sociální inteligencí, který patrně díky (kvůli?) tomu, resp. konkrétně z toho plynoucí ochotě jít do naprosto šílených rizik (žel nejen pro sebe), ve své době přinejmenším výrazně dýchal na záda velikému Messnerovi. Nebo jej překonal, zde jde asi čistě o úhel pohledu. Nevím, jestli to byl záměr tvůrců, ale můj dojem ze zhlédnutí je takový, že Jurkovy zážitky bych si jistě rád poslechl někde v klidu nad flaškou vodky (nebo radši bez té flašky – tu chybu snažit se chlastat s Polákem jsem již jednou učinil a stačilo mi to, přičemž je-li v polském filmu někdo označen za nadstandardně vytrvalého i v tomto ohledu, pro běžného smrtelníka je to minimálně na slepeckou hůl), ale do hor bych se s ním asi nevypravil. ()