Hlavný hrdina Tváre – malomestský čudák a excentrik Jacek – miluje heavy metal, svoje dievča, malé auto a svojho psa. Pracuje na stavenisku, kde má vyrásť najvyššia socha Ježiša na svete. Keď sa nečakane zmrzačí pri tragickej nehode, obrátia sa k nemu oči celej krajiny – Jacek sa totiž stane prvým občanom Poľska, ktorý podstúpi transplantáciu tváre. Tvár je nespútaná, nekonvenčná bájka o vnútornej sile a kráse, v ktorej sa virtuózne kĺbi realizmus, fantazijné prvky a čierny humor. Szumowska zámerne pracuje s rozvoľnenou štruktúrou, ktorej nevyspytateľnosť ešte umocňuje rafinovanou hrou s ostrením. Výsledkom je nekompromisná, ale zároveň mimoriadne zábavná štúdia krízy identity, v ktorej sa umne prepína z komisnej frašky do uštipačného spoločenského komentára. (Film Europe)

NinonL

Pokrytectví mnoha katolíků, včetně kněžích, a mnoha vesničanů. Myslím si, že obecně, nejen v Polsku. Město je přece jen anonymní a lidé si tolik nevšímají odlišnosti jiných. Na vesnici vidí každý každému do talíře a mohou se naplno projevit vlastnosti jako závist, nenávist a pokrytectví. Hlavně se všichni společně setkávat každou neděli v kostele, včetně velebného pana, že ano. Tento film odpovídá mým zkušenostem s podobnými situacemi, proto hodnotím maximem. Za odvahu autorů. ()

hygienik

Skritizovať masu obyčajných Poliakov za to, že sú obyčajní, a nie liberálne pokrokoví, že majú strach (A kto sa v živote ničoho nebojí??) a neúprimne lipnú na minulosti (Katolicizmus), je ľahké. Obzvlášť takto priamočiaro, ako pani režisérka. Na to, aby ste mohol niekoho správne kritizovať, ho najprv musíte pochopiť a ešte lepšie mať ho rád aj s jeho chybami. To dokázali Zanussi alebo Svěrák. Mám pocit, že Malgorzata Šumovská svojimi postavami skôr pohŕda. ()

radektejkal

V Riu je velká socha Krista, v Polsku je větší, já bych chtěl ještě větší! - Tohle ale není tvář kristovská ani bergmanovská. Tohle je "prasečí tvář" (vždyť prasečí a lidské embryo není delší dobu rozpoznatelné), tvář toho, kdo ztratil svou tvář, kdo ztatil svoji identitu (do počítače se můžete přihlásil už i svojí tváří), přičemž žádnou z postav nelze přesněji identifikovat, snad až na rodinné vztahy. Přestože filmové obrazy nejsou zcela koherentní ani příliš inspirativní, výsledný dojem je celistvý a nelze jej pominout. Čím je Kristus větší, tím menší jsou lidi, které žijí pod jeho dohledem. A tak nakonec jsem rád, že tam nežiju; zpovědi a věčný život jsou v tomto rámci sotva představitelné. - Kamera tu pracuje se speciální funkcí ostření; zajímavé a (raději) neopakovatelné. ()

honajz2

Dlouhou dobu jsem chtěl dát slabé 3*, ale nakonec to na ně fakt nevidím. A mrzí mě to, protože jsem na Tvář byl dost zvědavý a s paní režisérkou mám jednu dobrou zkušenost. Tvář by ráda byla zrcadlem polské společnosti a do jisté míry se jí to daří - ale opravdu jen do jisté míry. Vlastně si bere na paškál jen křesťany, ze kterých automaticky udělá pitomce a pokrytce (neříkám, že nejsou, ale rozhodně takový není každý - a to Tvář úspěšně ignoruje) a zbylým typům lidí se ani trochu nevěnuje. Vlastně je docela vtipné, že se ten film věnuje pokrytectví a přitom sám je pokrytecký jak sviňa. Jediná postava, o které něco víme, je Jacek (a i o něm by rád člověk věděl víc). Zbylé postavy jsou jen figurky nosící bezdůvodně určitý typ chování, přičemž takový film by to podle mě potřeboval jako sůl. Navíc ve finále ani nevím, co vlastně Szumowská chtěla natočit - jindy je film spíše dramatický, ale pak znenadání vypálí něco totálně absurdního, třeba vymýtání. Jistě, člověk se tomu může zasmát, ale dohromady s těmi dramatickými scénami to nejde ani náhodou. I přes zajímavý námět z toho vypadne slabé drama, nefunkční komedie a nijaký celek. Nesedla mi ani kamera, která je v některých obrazech (často bezdůvodně) v pravém nebo levém rohu (nejčastěji v obou) rozmazaná, asi aby to byl "art". Abych jenom nehanil, je zde dobře zvolená hudba, prostředí, líbily se mi i herecké výkony a příběh sám o sobě má něco do sebe. Jinak je to ale pro mě zklamání. Lepší 2* ()

angel74

Skvěle vykreslenou tísnivou atmosféru buranského venkova doplňuje spousta zajímavých postav, lebedících si v pokrytectví a xenofobii. A právě tahle poměrně třaskavá kombinace dává živnou půdu tragikomickému příběhu mladého muže, který se snaží najít svou ztracenou identitu. Děje se tak poté, co kvůli vážnému pracovnímu úrazu musel podstoupit transplantaci obličeje. K nejsilnějším momentům filmu dle mého názoru patří scény, v nichž dochází ke konfrontaci matky se znetvořeným synem, ať už přímo nebo skrze vymítače ďábla. Syrovost snímku pak výrazně podtrhuje soundtrack, jemuž dominují řízné skladby Metallicy. (80%) ()

David.Darco

Úvodná scéna vynikajúca ! Škoda tej hroznej rozostrenej kamery, ktorá technicky a ani esteticky nefunguje. Dej ako taký je príjemne prirodzený, žiadne veľké tlačenie na pílu, ani hrdina ktorý to všetkým na konci natrie napriek neduhám, ktoré ho postretli. V tomto je Tvár zaujímavá. Väčšina postáv tu nedosiahne "prozření" , ale naopak, tak ako to v skutočnosti býva, pohŕdajú ďalej. Silná stránka tváre sú aj rodinné momenty, ktoré sú sprevádzané vtipnými dialógmi, alebo hádkami o hovne vo vetre, ako sa na rodinu sluší a patrí! Takže to máme zaujímavý a autentický film, so skvelou úvodnou scénou, ale s hrozným technickým prevedením. Je to škoda. Mohla sa vyšplhať aj na 4*. Takto len 3* P.S. ()

zdenny

Spíš než o příběh mladého člověka, který po tragické události absolvuje sérií operací tváře a jehož obličej už nikdy nebude jako ten původní, se jedná o popis toho, jak mocná je v Polsku církev. Film byl zemitý a realistický. 60 %. ()

Miki8888

Snad radši nic. Týpek spadne z několika metrů, má z toho jenom gesicht na sračku a pak rádoby vážná reflexe polského lidu, jednotlivce a taky církve. Zmiňovaný humor, ten aby člověk pohledal..... ()

Fox85

Jeden z nejhorších polských filmů, které mají patřit mezi to nejlepší z jejich současné kinematografie. Obrazová stránka s rozostřenou kamerou byl pěkně hloupý nápad. Příběh samotný nijak diváka nechytne. A závěr klišovitý. Hodně slabé 3* ()

Forsberg11

Poľský Ashton Káčer skrížený s Johnom Snehom si ide v aute novú Metallicu a láme ženské srdcia. Až kým nespadne do kristových útrob a jeho život sa premení na ruby. Twarz je silná hlavne v dialógoch a vo vykreslení jednotlivých postáv a ich charakterov, v čom sú Poliaci už tradične mimoriadne autentickí a civilní. Bavila ma tá poľská dedina a jej nie práve chápaví obyvatelia, to prostredie bolo správne drsné, "špinavé" a dostatočne depresívne. Škoda že to hlavne v druhej polovici nenabralo ešte väčšie grády, ale aj tak som s filmom spokojný. Rozumná stopáž a pomerne originálny, zaujímavý príbeh. Nadšencom filmovej Európy rozhodne odporúčam... 70 %!! ()

F.W.Colqhoun

Slez z toho hrobu, Cikáne. Vanilla Sky po polsku - s metalem místo Sigur Rós, bez peněz a tedy i bez možností virtuální reality. Už dva tisíce let se ukazuje, že měl Ježíš na lidi příliš velké nároky. Sféru malosti a duševního (a duchovního) mrzáctví bohužel nelze omezit na polský venkov, jak do jisté míry sugeruje vývojem společenských událostí jinak legitimně frustrovaná Małgorzata Szumowska. Svým bližním zcela v duchu zuřících kulturních válek trochu křivdí - nejhloupějším způsobem pojednání o jednoduchých lidech je zjednodušování. Metallica: Hardwired To Self Destruct. Může být někdo jako on vůbec spasen? Pozná ho Ježíš s takovým obličejem? ()

Disease

Někde mezi 3-4*, hlavně díky zvlášní vizuální formě a výbornému přirozenému herectví. Jinak tradiční ilustrace katolického a buranského pokrytectví a malosti. ()

bery71

Katolická církev je plná sviní - vtip, Polsko je plné sviní - vtip, lidí jsou svině - vtip, farmaceutický průmysl je svině - vtip, život je svině - vtip... Mnoho vtipů, gegů a komických situací na mnoho témat. Většinou ale u vtipu zůstane, ale skutečný společenský komentář někde chybí. Možná že to z Čech do Polska nejde pochopit, ale spíš si myslím, že je to festivalový popík bez pointy hlubší než jsou jeho vtipy. Ale kéž bychom měli v Čechách taky takovéhle 'komedie'. ()

Rockerman

Škoda, že "poúrazová" pasáž má hodně hluchých míst. Jinak je to o tom, že lidi jsou svině, cynici a pokrytci. Mají plnou hubu víry a Ježíše Krista, ale svého bližního hodnotí podle vzhledu nikoli podle duše. Dobrý film. ()

Forty-

Tak toto bola pecka. Velmi autenticky obraz vidieckeho Polska so vsetkym co k tomu patri (mam pocit, ze dej by podobne dobre fungoval v kazdej krajine V4). Skvele namixovany cierny humor sa prelina s dramatickym dejom a ako celok to do seba velmi pekne zapada. Ocenujem aj rozumnu 90 minutovu dlzku, bolo to presne tak akurat. ()

Be2Can hlásí rekordní počet zapojených kin

Be2Can hlásí rekordní počet zapojených kin

20.09.2018

Be2Can: rekordní počet zapojených kin, Zlatá palma, současný německý film, čínská senzace ve 3D a čerstvá cena Fipresci z Benátek pro maďarský film   Be2Can – přehlídka soutěžních a oceněných filmů… (viac)

20. Kino na hranici má ve znaku hvězdy

20. Kino na hranici má ve znaku hvězdy

17.04.2018

Jubilejní dvacátý ročník mezinárodní filmové přehlídky Kino na hranici, která se pravidelně koná v Českém Těšíně a polském Cieszynie, se blíží. Letos se uskuteční od 27. dubna do 3. května 2018.… (viac)