Frigo na Aljašce

• USA The Frozen North

Satirická parodie melodramatických filmů Williama S. Harta. Buster se ocitne na zamrzlém severu, "poslední zastávce metra" a rozjíždí další ze série svých zdánlivě nekonečných dobrodružství... (Morien)

Iggy

Buster Keaton v téhle grotesce parodoval westerny s tehdy velmi populárním Williamem S. Hartem. Ten s ním pak, jak píše Keaton ve svém životopise, dva roky nemluvil kvůli scéně s umělými slzami. A to i přesto, že Keaton namítal, že lze parodovat jen úspěšné filmy. Mě osobně Frigo jako drsňák z Aljašky příliš neseděl. Ale i přesto jsou tu nezapomenutelné gagy jako rybolov v díře v ledu, nebo sněžnice z kytar, případně přepadení salloonu pomocí kartónového bandity! Na konci se dozvíme, že bylo naštěstí všechno jen sen. Film je volně ke stažení na Archive.org. I když s francouzskými mezititulky, ale je jich tam minimum. ()

Rozjimatel

"NORTH POLE 3 MILES SOUTH"     Groteska so zvláštnou atmosférou a zaujímavou záverečnou pointou. Atraktívne prostredie zamrznutej krajiny je ozvláštnené rôznorodými dopravnými prostriedkami, z ktorých niektoré sú dosť bizarného charakteru. Humor tu je, okrem toho klasického bláznivého, občas poriadne čierny. Z tých najvtipnejších scén spomeniem rybárčenie cez diery v lade a tanec so ženou v bezvedomí. S klavírnou hudbou Antonia Coppolu som musel dosť bojovať, akosi sa mi do grotesky nehodila - dodávala jej taký dosť čudný podtón, miestami až smutný. Videná reštaurovaná verzia z roku 2015.     "I've made a mistake... This isn't my house or my wife." ()

liquido26

Obsahuje SPOILERY: Tak to byla docela sodovka. Keaton si vyzkoušel zcela odlišného Friga. Tento "zlý" Frigo se vrací metrem do svého městečka, kdesi uprostřed Aljašky. Hned po příjezdu si jen tak ze cviku hodí nepodařenou vykrádačku salónu za pomoci bandity z plakátu, poté se vrátí domů, kde zlikviduje manželku a jejího milence, aby záhy zjistil, že si spletl barák. Poté u sebe doma, nešťastnou náhodou způsobí smrt své ženy, zamaskuje to před fízlem a okamžitě se vydává dvořit se jiné. Když to nejde po dobrým, tak to Frigo provede po zlým a zatímco si mimo plátno užívá s dotyčnou paničkou, jeho parťák se snaží neúspěšně zlikvidovat manžela. Škoda toho trapnýho konce, protože tohle byla fakt originální pecka. Humor a jednotlivé vtípky byly lehce nadprůměrné, ale právě tím, jak byla pojata hlavní postava, získala tahle groteska patřičný grády a já se fakt skvěle bavil. Taky se mi líbilo, že Keaton děj tohodle příběhu zasadil do, pro něj, netradičního prostředí a tím získal mnoho možností na nové gagy (viz. kytarové sněžnice nebo rybolov na zamrzlém jezeře). Neříkám, že všeho zcela využil, ale "zlý" Frigo to bohatě kompenzuje. Joa hodně dobrej, téměř skrytej, joke byla cedulka s nápisem "Severní pól - 5 mil jižně" :-) No a taky to mohlo bejt klidně o pár minut delší. ()

Matty

Frigo si díky své oblíbené fintě, která je však odhalena až na závěr, může dovolit naprosto nevypočitatelné jednání a gagy jsou díky tomu ještě ujetější (tj. surrealističtější) než jindy. Na poli grotesek jde o dokonalou antitezi Chaplinova "ohleduplného" Zlatého opojení. ()

DaViD´82

Jedna ze slabších "keatonovek". Nápady nechybí, ale je to takové sterilní a nikterak to nevyužívá nenapodobitelné Busterovy pohybové komiky. Opravdu výtečná je jen pasáž kolem návštěvy v iglú a závěrečná "šokující" pointa. Frigo na Aljašce bohužel nenabízí nic víc, než-li solidní zábavu. ()

• Busterova parodie na Williama S. Harta, tehdejší velkou hvězdu westernů. (everlong)