Derek Vinyard (Edward Norton) bol do smrti svojho otca vyrovnaným a pokojným človekom. Keď však jeho otec prišiel o život pri práci v černošskom ghette, z Dereka sa stáva ktosi celkom iný. Presvedčenie, že existuje nadradená a podradená rasa, privádzajú Dereka k neonacistom. Postup v bunke je nezadržateľný a Derek sa stáva druhým najväčším šéfom. Nad ním stojí iba Cameron (Stacy Keach), ktorý všetky rozkazy zo strachu pred políciou realizuje práve cez Dereka. Derek je tvrdý chlapík, ktorý neváha použiť akékoľvek prostriedky, aby uchránil seba a svoj majetok. Iba tak sa mohlo stať, že pri pokuse o krádež jeho auta Derek zastrelil dvoch černochov. Trest ho však neminie a dostáva sa do väzenia. Celý svoj doterajší život dostáva celkom inú podobu na mieste, kde máte príliš veľa času na rozmýšľanie. Svet jednoducho nie je čiernobiely a Derek vychádza na slobodu ako iný človek. Problémom je však jeho mladší brat Danny (Edward Furlong), z ktorého sa medzičasom tiež stal nacista. Derek by rád zmenil nielen to, čo príde, ale aj to, čo bolo. Jeho telo je však poznačené symbolmi, ktorým sa stále klaňajú noví a noví prívrženci... (RTVS)

Primavera

Brilatne spracovaný kritický pohľad na rasizmus. Tu to nebolo o sentimente - "hurá, majme sa všetci radi", tu to bolo o nenávisti, ktorá nič nerieši, práve naopak, svojou negatívnosťou nás ťahá ku ľudskému dnu. A na tom dne už nedokážeme plávať, ani dýchať, ani žiť ... Premena tvrdého neonacistu na liberála by možno bola neuveriteľná, keby ju tak uveriteľne nezahral Edward Norton. Skvelý herecký výkon! ()

arajnoha

Film se mi líbil kvůli hereckému výkonu Edwarda Nortona a Furlonga. Prolínající se dvě prostředí (vězení a domov) dodává filmu energii. Člověk musí prostě vnímat myšlenky všech, to se snažil Kaye naznačit. Povedený film který stojí za to. ()

Kvasekus

Koukam, že má film v komentářích dva odpady...Na jednu stranu je chápu, protože film je svym způsobem naivní a ideologistickej. Napravenej nácek? Možný to je, možná u někoho kdo se do týhle komunity dostane pro to, že nemá kam by se uchytil, tak prostě začne dělat kraviny, aby měl s kym jít na pivo. Ale někdo jak byl ve filmu Edward Norton by nikdy nesundal nacistický plakáty ze zdi...bohužel. Ale film je to určitě skvělej už díky skvělýmu Edwardovi, kterýmu zdatně sekundujou snad všechny vedlejší postavy včetně jeho bratra. První polovina filmu je určitě pětihvězdičková a hodně přesvědčivá až to chvílema nahání husí kůži. Ve druhé půlce to pro mě tu jednu hvězdičku ztrácí...jak už zde bylo řečeno, tak je to naivní. Nicméně film je si myslim zaslouženěv první dvoustovce filmů...je to jeden z filmů, kterej si to zaslouží(na rozdíl od jiných) ()

Mathiue1994

Udělal bych to asi takhle. Vzal bych všechny dementní, omezený extrémisty, který maj v hlavě akorát hovna a pustil jim aspoň 500x tenhle film. Podle mě by to moc nepomohlo, protože oni tyhle "hlavy" doopravdy nic nepochopí, ale třeba v nějaký setině procenta by to šlo. Ať už je počáteční myšlenka jakkoliv povedená. Lidi jí stejně vždycky zkurví. Zrovna tady by bylo asi celkem důležitý uvědomit si, že pod kůží jsme doopravdy všichni to stejný maso, ale v lebce máme něco jinýho a asi proto se tohle všechno děje. S tím by se možná dalo nějak hnout, ale to by každej musel začít sám u sebe. ()

RajAthen

Skvělý film, který by měl být místo "naučných" dokumentů promítán ve školách. Nekompromisní ukázka "cesty tam a zase zpátky" snažící se ukázat, že vést dělicí čáru mezi lidmi z jiného než charakterového hlediska je více než pomýlené. Hlavní předtavitel podává zatím životní výkon, po úvodní vraždě mu to v těch očích prostě vidíte. Konec je pak trochu deus ex machina (ten klučík se tam dvakrát sotva mihnul), na druhou stranu to jen dokresluje, co se film snaží říci. ()

BDMarty007

Hodně silný film na téma rasové nesnášenlivosti v současné Americe. Dobře natočené i po výtvarné stránce. Syrové a přesvědčivé. Vynikající Edward Norton. Otevřený nacismus může šokovat, ale svoboda slova je v Americe téměř absolutní, i pro extrémní názory. Čekal jsem, že to půjde trochu více ke kořenům problému a ukáže scestnost této ideologie. Bohužel jako hlavní argument, který odvrací hlavního hrdinu od "víry" je zjištění, že konkrétní partička nácků v lochu jsou taky pěkní šmejdi. To mi přijde trochu slabý argument. Co kdyby nebyli? A tak hlavním poselstvím asi zůstává ono obecnější, že vztek a nenávist jsou pro člověka přítěží. ()

Votvirak

Škoda, že film neměl na konci ještě půl hodiny děje, něco my tam chybělo. Ale i tak moc dobrý kousek! Inu otevřený konec, každý si může udělat představu jak by ...kdyby ... ()

slidealama

Působivý příběh, E. Norton i ten John Connor z Terminátora 2 podávají úžasný výkon. Přijde mi však, že ona dramatičnost, kterou chtěl režisér Tony Kaye docílit pomocí četných zpomalených záběrů, je místy až pateticky přehnaná. Nechápejte mě špatně, film byl naprosto dechberoucí. ()

waska

Zajímavý příběh dotýkající se velmi závažného problému. O skvělém hereckém výkonu Edwarda Nortona se není třeba moc rozepisovat. Skvělé dílko. ()

psychoza

Dokonalý film o rasizme a jeho dôsledkoch. Je fascinujúce sledovať, ako sa hlavný hrdina Derek zmení od základov po tom, čo mu jeho "kumpáni" doslova natrhnú riť... Niekedy naozaj treba ranu od života, aby človek uvidel svoj odraz v takom zrkadle, ktoré sa mu vôbec nepáči - v tom skutočnom, vytvorenom tými, ktorí sú nám najviac podobní. Smutné na celom príbehu ale je, že posledná rana ktorú od života Derek dostane, bude smerovať na jeho mladšieho brata, ktorý v ňom našiel svoj vzor. ()

OPI.

Vynikající drama, které Vás vtáhne do filmu okamžitě na začátku a rozhodně Vás nepustí po závěrečné scéně! Skvělý Edward Norton ve své nejlepší roli. ()

Patrik200s

Tento film je ako sa dá už z českého nepresne preloženého názvu vydedukovať kultový.,,Zakusni sa do toho obrubníku,, je hláška, ktorú som počul hádam milión krát. Edward Norton svoju charizmu dobre využil a postavu Dereka Vinyarda stvárnil prvotriedne. ()

Nocturno culto

Místy hodně drsnej film...znal jsem jednoho podobnýho fanatika a na něm bylo vidět že když je do toho někdo zažranej,tak se s ním prostě nedá vůbec nic dělat..v tomhle filmu ale nakonec hlavní hrdina dojde ke zklidnění a poznání,kdežto v reálu se ty lidi asi tak moc nemění.....Edward Norton to zahrál tak že mu to musí každý skoro i věřit!!pecka-100%.... ()

Mira90

Mocný příběh. Někde hluboko v Američanech (a nejen v nich, samozřejmě) to stále je a bude - rasismus, zde naroubovaný na neonacismus, a proto je nutné ocenit každý pokus o náhled na tento ,,fenomén". Sice krapet zidealizovaný a přibarvený, ale přesto...síla. Ovšem s koncem vyvstávají další otázky, které by si zasloužily další (a delší) filmový materiál. Takto je divák postaven na křižovatku v půli cesty. Edward Norton si vás získá - veškeré jeho konání mu věříte - a bylo by určitě zajímavé vidět, jak by se jeho postava zachovala. ()

kukkik

Tento film přináší dokonalý a rozhodně nekompromisní pohled do života amerických rasistů. Nic pro slabé povahy. Například vězeňské scény jsou opravdu syrové a nijak nepřikrášněné a leckomu by se z nich mohl zvednout žaludek. Úchvatné... ()

JustDream

Po tomhle filmu jsem byla naprosto ochromená a neskutečně zaujatá. A poslední scéna těsně před tím než běží titulky. Ten pohled na moře, jak odplouvá se všemi problémy byl tak osvobozující a uklidnující. Vím je to hloupé přirovnávat to k poslední scéně, ale vlastně v celém filmu pracují s emocemi a liským vnímáním. Je těžké natočit film o rasismu, o bílých a černých......Ale tohle dokonalé souznění mě dostalo. Pokud dovedu vnímat film celý od začátku až do konce i v jeho slabších chvílích, tak je to pro mě opravdu velice zdařile natočený film. Nejradši bych si o tom filmu ted povídala hodiny, ale musím jít spát. Tudíž... GOOD NIGHT ()

Petulka88

Skvělé drama, které na jednu stranu ukazuje naivitu holých lebek, na druhou stranu ale oba hlavní hrdiny neodsuzuje. A tomu všemu vévodí fantastický Edward Norton. ()