Drž si šátek, Tatjano

• Fínsko Pidä huivista kiinni, Tatjana (viac)
Fínsko / Nemecko, 1994, 60 min

Réžia:

Aki Kaurismäki

Kamera:

Timo Salminen

Hudba:

Veikko Tuomi

Kati Outinen, Matti Pellonpää, Kirsi Tykkyläinen, Mato Valtonen, Elina Salo, Irma Junnilainen, Veikko Lavi, Pertti Husu, Viktor Vassel, Carl-Erik Calamnius (viac)

Hrdiny nezvyklé komediální road movie jsou typičtí Kaurismäkiho outsideři, na kterých se podepisují jak stopy "rázovitého buranství", tak i vlivy Východu a Západu. Krejčí Valto se doma rozčílí, že došla káva a vztekle zamkne matku v komoře. Vezme její peníze z kabelky a odejde z domova. Staví se u automechanika Reina, který opravuje jeho černou volhu. Nasednou a vydají se na cestu napříč Finskem. Cestou proti své vůli vezmou dvě ženy, které jsou na cestě do rodného Sovětského svazu. Jazyková bariéra i vrozená nesmělost neumožňují téměř žádnou komunikaci. Chvíle porozumění se odehrávají téměř beze slov a jsou jen těžko postřehnutelné. Přestože Kaurismäki redukuje charakteristiku svých hrdinů na pár základních rysů - jeden neustále pije vodku, druhý kávu, jeden nosí pouze oblek, druhý koženou bundu a kalhoty do zvonu - není výsledkem karikatura, nýbrž tragikomický portrét doby. Zásluhu na tom mají i vynikající režisérovi stálí herci. Automechanik Reino se stal jednou z posledních rolí předčasně zemřelého Mattiho Pellonpää. (oficiálny text distribútora)

NinonL

Svérázná road movie, při které stále čekáte, o čem že to vlastně bude. Cesta dvou finských nemluvných vesničanů, které Estonka a Ruska přemluví, aby je svezli do přístavu. A oni, že tedy ano, nebo to vlastně ani neřekli, jenom jeli. Celou cestu se skoro nemluvilo, jen se jelo, mlčelo a hrálo. No a nakonec se dočkáte, a je to docela pěkné. ()

Rosana

Hamlet a tento film jsou podle mě nejpovedenější a nejvtipnější Kaurismakiho filmy. Velkou výhodou tohoto filmu však je jeho délka - nemusíte s hrdiny nudnost jejich všedních životů prožívat moc dlouho, pouze 60 minut. A to je ta pravá délka na koncentraci humoru a kouřících hrdinů. ()

hygienik

Tak som sa dozvedel, že v Estónsku pestujú zemiaky, fínske peklo je v Laponsku a ešte som zistil, že Kaurismäkiho drámy sú občas vtipnejšie než jeho komédie. ()

maverick10

Moje prvni zkusenost z Kaurismäkim je rozporuplna. Trochu mi to pripomnelo moje zoufale namlouvani holky, kdy jen podivat se na ni znamena pro me trapas, avsak take jsem nabyl dojmu, ze koureni je v teto krajine neco jako narodni sport. Tabarenska lobby asi pise i scenare, pac se jim klidne vejde na kolek od cigaret. ()

easaque

V tomto snímku mě Kaurismäki nezklamal a zase se jeho figurky snaží najít své místo ve světě. Jeho minimalistický přístup mě hodně vyhovuje a baví. Hlavně nejsou jeho postavy téměř ničím omezeny a dokážou překvapit svým chováním a i když se děj občas hodně vleče, tak je plný emocí. ()

Martin741

Nadherna Finska road movie napriec Finskom v rezii Aki Kaurismakiho /Calamari Union, Smlouva s Vrahem, Stiny v Raji/. Vyborne dialogy, nadherne exteriery a hlavne herci ako Matti Pellonpaa a Kati Outinen drzia film vo vysokom nadpriemere. Ak chcete kvalitnu mimohollywoodsku filmarinu "se vsim vsudy", Kaurismakiho film Pida Huivista Kiini, tatjana je prave pre Vas. osobitne zdoraznujem fakt, ze Finsko pocas Studenej Vojny tvorilo sedu zonu medzi ZSSR a NATO. Finsku neutralitu garantoval Sovietsky Zvaz jadrovymi zbranami a Fini na oplatku nedovolili postavit US vojenske zakladne na svojom uzemi. preto ta seda zona - boli tu bezne vidiet auta Volgy vedla starych americkych aut + par ceskoslovenskych Skodoviek. 98 % ()

honajz2

Introverti na výletě.Nejprve 2, potom 4. Je to dobrý film, má spousty zajímavých scén (nikdy bych nečekal, že někdo v nějakém filmu vyobrazí lásku takhle - někdo asi tuší, kam směřuji, tak jenom dodám, že to je nejlepší scéna z celého filmu), zajímavý příběh a hlavně, nenudí to. A navíc, sice to má 60 minut, ale bohatě to stačí, je to dobré a nepotřebuje to být bůhvíjak dlouhé. Pravda, dávám jenom 4*, na 5* mi něco chybělo, ale film se mi líbil. Navíc tady oceňuji vybrané úhly, ze kterých kamera natáčí - tak dobře vybrané úhly jsem už pěkně dlouho u žádného filmu neviděl. ()

Topco

Ak by bol Jarmusch Fínom, nenakrútil by tento road-movie o rockeroch a fínskej mentalite inak. Krajčír (závislý na káve) a automechanik (fičiaci na vodke) sa vyberajú naprieč Fínskom a po ceste k sebe nabaľujú dve ženy, ktoré sa potrebujú dostať domov do Sovietskeho zväzu. Ostýchavé prekonávanie jazykových i ľudských bariér dohnané do (zábavného) absurdna s lakonickým humorom. Drž si šatku, Tatiana, začíname nový život. ()

zette

Svezi a podle me velmi vtipne retro. Nuda v tomto filmu ziskava novy rozmer a ja bych se s hlavnimi hrdiny rad nudil dele, jak sedesat minut. Herci vyborni, taky kamera, hudba..., ma to atmosferu. Neni co vytknout. ()

dr.fish

Kaurismaki je holt jeden z těch, co s těmahle blbinama začali. Dneska to už málokoho zajímá, ale je to paráda si to po letech zase připomenout. ()

farmnf

Aki Kaurismäki má krásnou úchylku. Dovede natočit film o lidech, kteří nic neznamenají, nic nedělají, pouze chlastaj a kouřej. V tomto případě jsou to ještě impotenti. Matti Pellonpää, legendární finský herec je v tomto road movie neskutečně skvělý. Většinu filmů vypínám po 14. minutě, tady jsem po tom ani jednou nezatoužil. Co ti mlčenliví blbci ještě poserou? "V 62. jsem byl na lyžích v Československu. Pak nás vzali na nějakou zříceninu do Hradce Králového. Proč se kodrcat až sem, zřícenin máme dost a autobus byl plný vodky." ()

noriaki

Romantická absurdní komedie na Kaurismakiho způsob. Příběh čtyř samotářů putujících napříč Finskem v černé Volze vstříc lásce a porozumění beze slov. Film na první pohled působí ploše a nevýrazně, ale nejspíš bude vyžadovat několikeré sledování. ()

Kurikmoon

Keď sa stretnú 4 podivný ukecaný ľudia... Zaujímavé, ale nepozerajte, ak ste netrpezliví. Na jedenkrát zaujímavé, ale druhýkrát... A preto len takéto hodnotenie. ()