Šandík

Smrt krásných srnců hodnotím z několika důvodů výš, přestože i tohle je krásný film. Kachyňa se nebál dvakrát vstoupit do stejné řeky a vyplatilo se mu to. Samozřejmě je zajímavé srovnávat: Hrušínský je tam i tady skvělý, Heřmánkův pan Popper je úplně jiný než ten Menšíkův a mě osobně sedne o dost víc, přestože i Menšíkův výkon je rozhodně nadprůměrný. Atmosféra je lyričtější, méně zhuštěná. Taky válka je tak nějak méně děsivá, i když i zde se mnohokrát mrazivě přihlásí o slovo se vší brutalitou. Zajímavé komentáře: sud, Legas, Decker, Pražák, Pishin ()

triatlet

"Jsem z Bránova i Buštěhradu - prdelka mi říkají..." Lyrické vyprávění Oty Pavla o jeho prdelkovských - dětských letech přenesené do televizního filmu. Nejsilnější scéna: les plný bílých hříbků... ()

heyda

To, že si vážím hereckých velikánů Menšíka a Hrušínského, ještě neznamená, že dám automaticky plný počet. Tenhle film mi přijde jako kdyby neměl začátek ani konec a uprostřed jen kluk chytá ryby, aby uživil sebe a maminku za války. Popravdě mi uniká, proč je tento film tak výjimečný, že má překrásných 86%. Za mě je to spíše průměrný film, ačkoli výborně zahraný. 55% ()

honajz

Nejlepší přepis povídek Oty Pavla, na který se Kachyňovi už nepodařilo pozdějšími "Srnci" navázat. Tohle má poetiku, chytré herecké výkony i umírněnou kameru. A esenci lidství, jak se říká. ()

Ivoshek

Nemá to ucelený příběh. Jsou to prostě střípky ze vzpominek Oty Pavla. Část popisuje stejné věci a lidi jako Smrt k.s. Část tu taky trochu časově nesedí (rodina Oty Pavla šla do Terezína v roce 43, Lidice byly v půlce 42. Ale má to hezké záběry, hudbu a takovou nějakou pohodu dětství. ()

fleker

nedavno sem se sesel se dvema dnes uz pany v jedné putyce a zaposlouchal se do jejich vyprávění....: -------L------no a pomatujes jak sem tehdá na tý diskotéce sbalil tu blondýnu? ani se nevozvala mrcha... -------K-----ty ze si sbalil nakou blondynu? to si nepomatuju, no ale tak to se z ni musel nakonec vyklubat chlap ne? -------L-----no právě že né, taky sem se divil --------K------navic ja s tebou jaktěživ na diskotece nebyl --------L------ale to sme teda byli. dyt ja si to pomatuju do detailů, a fleker tam byl taky zejo flekere? --------F------to me teda promin ale ja mam z jasne blikajicich barevnecjh svetel fóbii, ja bych na ceho podobnyho zaboha nevlez... ---K----jo,navic fleker ma na diskoteky zakaz.....vod toho incidentu s mesíční chůzí..... ----L----jměsíční chůze? tak vo tom nic nevim, povidej ,----K----,,no teknkrát sme se vraceli z nakyho trampu a v praze na nádru si ho vodchyt, takovej amík...prej ze je jako nakej pribuznej majkla jacksona a ze ho bude zalovat...... ----F----a přitom já si šel jen koupit koblihu....... ----K----no, nakonec se z nej nastesti vyklubal taky posuk, tak si s flekerem podali ruce a jeli sme dal ----L-----ale pokud sme teda nebyli na zadny diskotece, tak....? ...ALE ja si jasne pomatuju, jak sem se znazil preřvat tu hlasitou hudbu, a ta kocka za barem na me uplne visela....a pak si ukazovala na ucho jako ze telefon,,,,no a pak si ten mobil prece taky vyndala z kapsy a zapsala si moje cislo, no a pak sme asi zaplatili, zasly světla a šlo se domu ----K-----jo a kdy to jako melo bejt? ----L----no loni v srpnu v ředicích ----K---- tak kamaráde, na to si náhodou moc dobře pomatuju, ale meli bysme asi zacít vod zacátku vid flekere? ----F----noale jestli to bude dlouha historka, tak bys me to meli nejak pojemnovat? -----K---Dobrá, tak tedy zacneme: DEN, KDY FLEKER POCITAL ÚHOŘE: tak teda ten den o kterým si mluvil, sme byli vsichni tři v redicích v jedný hospode,,,,po pár hodinách, kdyz uz sme meli docela vypito, vymyslel fleker něco co nazval ELEKTRICKEJ ÚHOŘ -----F-----já oponuji, já to nevymyslel, jen pojmenoval a dopočítal zbylé neznámé ----K----Nevyrušuj pořád, to je nepodstatný. Prostě někdo přišel s tím, že vod někoho slyšel, že když seženeš dostatečnej počet lidí s potícíma se rukama, lidi který dou dobře uzemnit, je možný vytvořit hada a připojit se téměř bez následků na elektrický obvod,a protože fleker je úchyl na čísla, pověřili sme ho aby vypočítal potřebný hodnoty, když známe proud, napětí v zásuvce a víme jaká hodnota proudu zabíjí.... no, a tím se vlastně dostáváme k tobě...vid flekere? -----F-----byla to jen malá nepozornost v desetinné čárce,,,,triviální záležitost,,,,,není třeba to zveličovat a hledat za koždou cenu viníky, každej udělá chybu... a těma se prej člověk nejlíp učí.......navíc nutit člověka do algebry po dvanácti kouskách taky není zrovna etický -----K------tys byl taky koukám nametenej kamaráde,,,,,ty si totiž žádnou chybu ve výpočtech neudělal víš? ------F------né tak to sem teda borec... ------K-------nó, to jo, a pořádnej,,,,zapojil ses totiž do řetězu hned tady za tvýho kamaráda po pravici a ..... -------F-------(abyste pochopili co bylo dál, dovolil bych si ted ocitovat kousek z jedné slohové práce, na téma PRAZDNINY která mi byla posléze předložena, jedná se konkrétně o úryvek z třetího odstavce: ".... ALE JAK VŠICHNI ZNÁME FLEKERA, TAK JAK SE UMÍ PRO KDEJAKOU ZHOVADILOST VELICE RYCHLE NADCHNOUT TAK O TO RYCHLEJI HO TAKOVÁ SPOLEČENSKÁ HRA TAKÉ OMRZÍ, DOBYTKA JEDNOHO!") -------K------a po dvou minutách po zapojení řetězu do elektrického obvodu si zařval NUDAAAAAA, odpojil ses a šel si pro pivo --------L------no dobře dobře, to je sice pěkná příhoda ale co to má společnýho s tou slečnou z diskotéky --------K-------k tomu se dostanem, a už sem tiu přece jednou řikal, že na žadný diskotéce sme nebyli, a ted dobře poslouchej,,,,jakmile se tady náš matematik začal nudit a vypojil se z řady, proud kterej předtím procházel řetězem patnácti osob se nyní rozdělil do tebe a dalších asi čtyř vožralejch volů, protože ten první cvok se nehodlal pustit...chvili na to vypadly pojistky v cely hospodě a byla tma....zajmavy je, že se skoro nikomu nic nestalo...a teď to hlavní,,,ta blondýna si povídal ze si ukazovala na ucho s tím ze jako chce tvuj telefon, tak ve skutecnosti neukazovala na svoje ucho, ale na tvoje, protože se ti snažila říct, že ti teče z uší krev ty kasanovo,,,,a proto si taky neslyšel co říkala,,,houby tancovačka ---------L--------a co jak si ukládala mý číslo do.... ----------K--------volala záchranku hovado a, zaslo se jenom utebe, protože si vomdlel.... domů se nešlo ještě dlouho potom, většina si tě ještě fotila na památku ---------L-------FLEKEREEEEE?!!!... ---------F-------.............. zlatí úhoři! () (menej) (viac)

Kimon

Oslavných proslovů je v komentářích k tomuto filmu víc než dost a bylo by naprosto zbytečné psát tady další a další nová oslavná slova. Jen můžu dodat pouze jediné. Kachyňa byl jedním z našich nejlepších režisérů, ne-li doslova režisérem nejlepším. Je velká škoda, že při dnešní záplavě trhu s DVD všemožných hodnotových kvalit se objevuje v prodeji jen nepatrná část Kachyňových výtvorů. A tak nám, obdivovatelům Kachyňova díla nezbývá, než se spokojovat s poměrně nekvalitními záznamy z TV. A to je škoda. Podprůměrné akční filmy ze zahraničí se válejí na kdejakém pultě trafiky a to, o co by měl tuzemský obdivovatel hodnotných českých filmů zájem v obrazové kvalitě DVD není k mání. ()

6thSun

Spojení melancholicko poetické režie Karla Kachyni (který v těchto depkách "s příslibem nadějí" neměl konkurenci) se stejnými přísadami v hereckých výkonech pánů Menšíka s Hrušínským = výsledek hodný díla Oty Pavla. ()

Luciana

"Proč řeku tak miluji...? ....Snad proto, že jsou v ní ryby, anebo proto, že je volná a nespoutaná...? ....Kvůli tomu, že se nikdy nezastaví...? .... Snad proto, že šumí a že nedá spát...? ....Snad proto, že je tu navěky, anebo proto, že každý den její vody v dálce umírají...? ....Anebo proto, že na ní můžeš plout či v ní můžeš zemřít...?" ()

Padme_Anakin

Téměř pohádkově laděný příběh, moc pěkně natočený, po herecké stránce velmi potěšující, včetně malého prdelky, v kontrastu se smutným válečným dramatem. Rybaření má svůj půvab, zvláštní kouzlo, které se tvůrcům podařilo zachytit (kamera i hudba výtečná) a předložit divákovi nejen jako pocit slasti, zároveň i jako možnost bytí a srovnání s lidským životem.. "za chyby se platí smrtí".. ()

Pishin

Hezky pribeh ktery je pekne zfilmovan, ale vzhledem k tomu, ze znam predlohu, tak nemuzu jit na plne hodnoceni. Knizni predloha byla v urcitych castech pro vetsi dramaticnost prepracovana coz me trosku zklamalo. Ale pokud bych nebyl hnidopich a knihu neznal, tak by to byl takovy hezky a uprimny pribeh. Jsem rad, ze postavu Proska Kachyna zachoval do Smrti krasnych srncu zase Hrusinskemu, ktery je v teto roli excelentni. Zato musim rict, ze jak mam rad Mensika tak Hermanek me jako otec sedi vice a vice me prirostl k srdci. Cistych 80% více nedam kvuli knize. ()

blackrain

Kouzlu řeky se jen těžko odolává, ta vám dokáže nádherně učarovat a v podání Oty Pavla nebudete mít šanci vůbec. Tak se nechte polapit. ()

gogos

Vynikající atmosférický film s hereckou elitou v čele natočený v typickém kachyňovském stylu poetické přírody, jemného humoru a depresivní pozadí doby dal vzniknout klenotu tuzemské kinematografie. ()