marhoul

Kombinace geniálního písemného projevu Oty Pavla (MILUJI TOHO PÁNA!) s režijní magií Karla Kachyni je jeden poetický koncert, který patří do zlatého fondu české kinematografie. Osobně se více dojímám u Srnců.. A nebo ne.. Nevím. Srdcovka. ()

Šandík

Smrt krásných srnců hodnotím z několika důvodů výš, přestože i tohle je krásný film. Kachyňa se nebál dvakrát vstoupit do stejné řeky a vyplatilo se mu to. Samozřejmě je zajímavé srovnávat: Hrušínský je tam i tady skvělý, Heřmánkův pan Popper je úplně jiný než ten Menšíkův a mě osobně sedne o dost víc, přestože i Menšíkův výkon je rozhodně nadprůměrný. Atmosféra je lyričtější, méně zhuštěná. Taky válka je tak nějak méně děsivá, i když i zde se mnohokrát mrazivě přihlásí o slovo se vší brutalitou. Zajímavé komentáře: sud, Legas, Decker, Pražák, Pishin ()

triatlet

"Jsem z Bránova i Buštěhradu - prdelka mi říkají..." Lyrické vyprávění Oty Pavla o jeho prdelkovských - dětských letech přenesené do televizního filmu. Nejsilnější scéna: les plný bílých hříbků... ()

heyda

To, že si vážím hereckých velikánů Menšíka a Hrušínského, ještě neznamená, že dám automaticky plný počet. Tenhle film mi přijde jako kdyby neměl začátek ani konec a uprostřed jen kluk chytá ryby, aby uživil sebe a maminku za války. Popravdě mi uniká, proč je tento film tak výjimečný, že má překrásných 86%. Za mě je to spíše průměrný film, ačkoli výborně zahraný. 55% ()

honajz

Nejlepší přepis povídek Oty Pavla, na který se Kachyňovi už nepodařilo pozdějšími "Srnci" navázat. Tohle má poetiku, chytré herecké výkony i umírněnou kameru. A esenci lidství, jak se říká. ()

Ivoshek

Nemá to ucelený příběh. Jsou to prostě střípky ze vzpominek Oty Pavla. Část popisuje stejné věci a lidi jako Smrt k.s. Část tu taky trochu časově nesedí (rodina Oty Pavla šla do Terezína v roce 43, Lidice byly v půlce 42. Ale má to hezké záběry, hudbu a takovou nějakou pohodu dětství. ()

Kimon

Oslavných proslovů je v komentářích k tomuto filmu víc než dost a bylo by naprosto zbytečné psát tady další a další nová oslavná slova. Jen můžu dodat pouze jediné. Kachyňa byl jedním z našich nejlepších režisérů, ne-li doslova režisérem nejlepším. Je velká škoda, že při dnešní záplavě trhu s DVD všemožných hodnotových kvalit se objevuje v prodeji jen nepatrná část Kachyňových výtvorů. A tak nám, obdivovatelům Kachyňova díla nezbývá, než se spokojovat s poměrně nekvalitními záznamy z TV. A to je škoda. Podprůměrné akční filmy ze zahraničí se válejí na kdejakém pultě trafiky a to, o co by měl tuzemský obdivovatel hodnotných českých filmů zájem v obrazové kvalitě DVD není k mání. ()

6thSun

Spojení melancholicko poetické režie Karla Kachyni (který v těchto depkách "s příslibem nadějí" neměl konkurenci) se stejnými přísadami v hereckých výkonech pánů Menšíka s Hrušínským = výsledek hodný díla Oty Pavla. ()

Luciana

"Proč řeku tak miluji...? ....Snad proto, že jsou v ní ryby, anebo proto, že je volná a nespoutaná...? ....Kvůli tomu, že se nikdy nezastaví...? .... Snad proto, že šumí a že nedá spát...? ....Snad proto, že je tu navěky, anebo proto, že každý den její vody v dálce umírají...? ....Anebo proto, že na ní můžeš plout či v ní můžeš zemřít...?" ()

Padme_Anakin

Téměř pohádkově laděný příběh, moc pěkně natočený, po herecké stránce velmi potěšující, včetně malého prdelky, v kontrastu se smutným válečným dramatem. Rybaření má svůj půvab, zvláštní kouzlo, které se tvůrcům podařilo zachytit (kamera i hudba výtečná) a předložit divákovi nejen jako pocit slasti, zároveň i jako možnost bytí a srovnání s lidským životem.. "za chyby se platí smrtí".. ()

Pishin

Hezky pribeh ktery je pekne zfilmovan, ale vzhledem k tomu, ze znam predlohu, tak nemuzu jit na plne hodnoceni. Knizni predloha byla v urcitych castech pro vetsi dramaticnost prepracovana coz me trosku zklamalo. Ale pokud bych nebyl hnidopich a knihu neznal, tak by to byl takovy hezky a uprimny pribeh. Jsem rad, ze postavu Proska Kachyna zachoval do Smrti krasnych srncu zase Hrusinskemu, ktery je v teto roli excelentni. Zato musim rict, ze jak mam rad Mensika tak Hermanek me jako otec sedi vice a vice me prirostl k srdci. Cistych 80% více nedam kvuli knize. ()

blackrain

Kouzlu řeky se jen těžko odolává, ta vám dokáže nádherně učarovat a v podání Oty Pavla nebudete mít šanci vůbec. Tak se nechte polapit. ()

gogos

Vynikající atmosférický film s hereckou elitou v čele natočený v typickém kachyňovském stylu poetické přírody, jemného humoru a depresivní pozadí doby dal vzniknout klenotu tuzemské kinematografie. ()