Jeden panák - oslepnete. Dva - zomriete. Čaká na vás v trafike, v darčekovej taške od kamaráta, na svadobnej hostine... Viete vôbec, čo pijete? Na sklonku letných prázdnin v roku 2012 zatriasli Českom skutočné udalosti, aké si verejnosť, kriminalisti ani právnici nepamätajú. Alkohol vyrobený zo zmesi etanolu a prudko jedovatého metanolu zabil v priebehu niekoľkých týždňov najmenej 38 ľudí a vážne priotrávil najmenej ďalších 80. Avšak "potenciál" namiešanej zmesi by mohol usmrtiť až 158 000 ľudí! Píše sa august 2012. Ruda Fulín (David Máj) robí vo firme na výrobu ostrekovačov a hrozí mu výpoveď. O to viac potrebuje zaujať obchodníka Malota (Lukáš Vaculík) nápadom, ako rekordne zraziť cenu liehovej zmesi, ktorú pod rukou predávajú. Sebavedome pritom vychádza z informácie na internete, že etanol účinky jedovatého metanolu zruší. Malota zmes distribuuje ďalej. On a ďalší z nej vyrábajú lacný alkohol, ktorý sa rozváža po celej krajine... Upratovačka Iveta žije v Havířove a má problémy s mamou. Stáčaný rum zo stánku za rohom im ponúka chvíľkovú úľavu od každodenných starostí. Do chvíle, než po jeho požití umierajú obaja Ivetini rodičia - prvé obete metanolovej aféry. Každý nasledujúci deň pribúdajú ďalší otrávení, o čom takmer nepretržite informujú médiá.  V septembri 2012 je prípadom poverený kapitán Hálek (Vasil Fridrich). Ako rýchlo dokážu s drsným kolegom (Martin Finger) nájsť vraha v podobe 10 000 litrov otrávenej zmesi, aby konečne prestali umierať ľudia? (TV Markíza)

andydufrsn

První část docela nudná, druhá, tedy rozplétání a soud, malinko nabrala na zajímavosti, ale ne zas tolik aby to jako celek začalo působit jako zajímavý film. ()

A_Shearer

Na český poměry super věc. Silně zpracováno, až na státního zástupce super herecké výkony, přesvědčivý scénář i režie. O úroveň výš to posunuje ten sociální rozměr, který hezky ukazuje situaci obětí a pochopitelnost toho, že si někdo ten levnej chlast koupí (jak na začátku remcá vyšetřovatel, že si za to můžou sami). Smysluplný film a super veřejnoprávní práce, za tohle ČT palec vzhůru. ()

Lofiodtahar

Opravdu dobře odvyprávěný český film. Tu dobu si dobře pamatuji jako jiní a dodnes si pamatuji ten strach když jsem viděl někoho z rodiny jak chce otevřít nějakou láhev něčeho tvrdšího. Levný chlast se prodával na každém rohu nebo v rodinných domech u dobře známých jedinců a když nic jiného spousta rumu se prodala na cukroví (lepší varianta levných nákupu rumu a jeho využití). Jsem z Ostravska a vím jak nás to tady obcházelo. Po zhlédnutí tohoto filmu mi znovu běhá mráz po zádech a říkám si že snad lidská chamtivost nedožene jiné jedince zamíchat smrtelně s něčím jiným co lidé kolem nás spotřebovávají každý den a nemají potuchy že by je někdo mohl otrávit svou hloupostí a nenažraností. Kdo neviděl určitě by vidět měl. Za mne 5 hvězd i proto že mi konečně došlo jak to celé bylo a vzpomínky nejsou zas tak dávné. ()

Kacaba4

Velmi dobře natočený film o průběhu událostí. Moc se mi líbila postava policejního cifr špiona, který se zoufale snažil dopočítat počtu zadržených litrů metanolu. Děsivé vidět, jak bezohledně se člověk dokáže zachovat pro své vlastní obohacení. ()

Boby93

Tvorba ČT co se týče zfilmování kriminálních příběhů na motivy skutečných událostí se mi hodně líbí. Tento příběh tří mužů a jedné ženy (+ další zúčastnění), kteří celkem jednoduše ojebali systém aby snadno přišli k penězům a zároveň zmařili desítky, možná stovky lidských životů, k nim patří. Drsné drama, kterému nechybí silné chvilky a skoro až donutí diváka k upuštění slzy. Pochvalu si zaslouží za svoje herecké přizpůsobení do příběhu zejména Kristýna Maléřová, viděl jsem ji snad jen v Ulici před mnoha lety, ale to co předvedla tady, klobouk dolů. Hlavní obsazení TV filmu na dobré úrovni a rozdělení snímku na dvě části považuji za dobrý tah. 90% ()

PowPow

Metanol začíná v kinematografii ještě nepoužitým (v roce 2018 zázrak) a zároveň silným námětem: jedovatý alkohol zabíjí desítky zcela neznámých lidí na různých místech a další úmrtí nemusí zastavit ani dopadení pachatelů. Prostřídání stran v polovině snímku film oživí a úplně změní úhel pohledu na věc, takže se na to celé dá koukat v kuse. Velkým plusem jsou zajímavé postavy. Máj je neuvěřitelný kokot, Bambušek hajzlík, Vaculík je rozporuplný. Finger je jako svérázný polda perfektní. Díky neokoukaným hercům navíc nemusíme posté sledovat (a to není vůbec nic proti nim) Langmajera, Vetchého, Hádka nebo Vicu Kerekes. Po technické stránce taky dobré. Několikrát mě procházející záběry zaujaly, jinak jsem kameru nebo střihy vůbec nevnímal a třešničkou na dortu je originální cimbálový hudební doprovod. ()

megacik

Výnimočná dráma, nemohol som sa od toho odrhnúť. Natočené na základe skutočnej udalosti, super. Napätie a skvelá hudba ešte lepšie. A aj keď som vedel, ako to dopadne, neviem, či som videl za posledný rok niečo napínavejšie. ()

KcarlosK

Trochu dlouhé, trochu naivní, ale jako rekonstrukce nejhoršího porevolučního zločinu dobrý. Nejvíc bylo, jak to málem dostali do hypermarketů. Tady je i provaz málo. Ovšem souhlasím s tím poldou, že si za to lidi dost mohli sami. Nemají chlastat. A Vaculík jako záporák? To jsou věci. ()

pleva

Shlédl jsem v desítkách a nemohu se nabažit. Neznám český film nebo sérii s tak uvěřitelným dějem. Nejvíce bych vyzdvihl hudbu, která neobtěžuje, je jí akorát a dobře podkresluje děj. Cimbál je geniální prvek. Kamera je velmi dobrá a nic tu neruší záběrů z dronu je tak akorát. Střih dynamiku nekazí a režie a herecké výkony to pro mě posouvají k těm 100 %. Asi je to genderově nekorektní, ale díky ženě režisérce je film civilní, není moc akční a jeo to lepší. Nenapadá mě dílo za posledních dvacet let, které by mě tak oslovilo, takže klidně 100%, nejsme v Prostreno... ()

Canniosh2

S ohledem na to, že jsem osobně znal jednoho z aktérů, a navíc jsem tehdy pracoval pár set metrů od inkriminované likérky, tak jsem danou kauzu tehdy prožíval o to intenzivněji a dramatičtěji. Film je skvělý, prví část obzvlášť, a přesně popisuje průběh celé této tragické události. Vřele doporučuji! ()

Milonak

Musím říct, že tak dobře zpracované téma a jeho povedené zfilmování jsem snad ještě v ČR neviděl, minimálně si na nic takového nemůžu vzpomenout. Každý díl jiný, první z pohledu míchačů, druhý z pohledu kriminalistů. Přehledně, zajímavě a poutavě zpracováno s velkým množstvím emocí, k tomu převážně velmi dobré herecké výkony neokoukaných tváří - obzvláště Fridrich a Podzimková doslova výborní, Bambušek ideální představitel hajzla a ani ostatní moc nezaostávají. Za první díl dávám 4 hvězdy, za "nadupaný" druhý celkově pět a to i díky tomu, že se jedná o českou produkci a takto povedených kousků si je třeba vážit. Jak se ve druhém díle spěchalo (určitě i v reálné kauze) na co nejrychlejší dokončení případu kvůli vyloučení dalších mrtvých následkem požití alkoholu, tak se tvůrcům tuto atmosféru podařilo perfektně přenést i do filmu. A v závěrečné čtvrthodině jsou i 2 hodně silné okamžiky - poslední výslech Vaculíka "s notesem" a stěžejní výpověď Ožanové (Podzimkové) u soudu. Jak jsem již uvedl - dávám 5 hvězd, jediným škraloupem na povedeném počinu je výkon Davide Máje - absolutní neherec, ani na úrovni vesnického ochotníka - ale to už je jen detail. Závěrečné shrnutí: profesionální práce. ()

Vakklav

V tuto chvíli patří do mé top 10! / Tomuto filmu nechybí prakticky nic. Napětí, zajímavost, strhující příběh něčeho, co většina z nás zažila. Některé momenty si člověk připomene a navíc vás to donutí si vyhledat podrobnosti, to je pro mě většinou takové měřítko, jak moc mě téma a dílo zaujaly. / Teď vím o aféře dost, víc než wiki! / Jak několikrát zmiňováno - neokoukaní herci ukazují perfektní výkony a vše ostatní klape a zaklapává do sebe, záběr po záběru. A i okoukaný L. Vaculík v novém typu role i vizáži je skvělý! ()

dasl

Trochu ako kedysi TV program Bakalári . Také ušité horúcou ihlou . Dať tomuto filmu 83% hodnotenie len podľa toho že spoznávam určité dejové udalosti , to je ako keď niekto začne hovoriť o dovolenke v Chorvátsku a všetci začnú pritakavat ako je tam najlepšie na svete . 🤪 ()

Honjanmach

Mám rád filmy. Ne všechny. Takové ztvárnění, výstižné, emotivní, popisné..Opravdu, smekám před režisérkou, jak skvěle film ztvárnila. ()

Seteh

**41** Skvělý film! Alkoholu se zrovna nevyhýbám. Chápu, že k různým patokům se z finančních důvodů uchyluje spousta lidí, ale od té doby, co byla tahle aféra a ještě navíc teď, co jsem zhlédla tenhle film a vidím, z čeho všeho se dá namíchat cosi, co se dá chlastat... bych si fakt nic za podezřele nízkou cenu nekoupila. To si dám radši kakao ty vole. Když byla metanolová aféra a následně prohibice, byla jsem zrovna na jakémsi seznamovacím pobytu... s hospůdkou... V reakci na prohibici byla - místo ukončení prodeje - extrémní sleva a veškeré panáky čehokoliv stály až do vyprodání zásob 10 Kč. Asi nemusím popisovat, jak nechutně se tam pak chlastalo. Zpátky k filmu. Herecky mě nejvíce bavil Vasil Fridrich. Postava ztvárněná Davidem Májem mi neskutečně lezla krkem - svým neuvěřitelným idiotstvím, naivitou, sobectvím... Vzala bych ho normálně lopatou po tlamě. Takže! Nezbývá než nešetřit chválou a vyzdvihnout umění Davida Máje. Úžasný! Co nechápu, je, že tohle fakt někoho napadlo. Že fakt existuje někdo, komu se v hlavě vynoří takhle kravský nápad. To snad není možný. A co mě na tom nejvíc děsí, je to, že se někde ještě pravděpodobně povaluje těžko odhadnutelné množství flašek, jejichž obsah může někoho zabít. ()

modano222

Česi, máte moju poklonu. Vynikajúco natočený film... Už dlho som čakal na poriadny film a netrebalo loviť v amerických vodách... hneď vedľa v susedstve vznikol film natočený podľa skutočných udalostí... Je tam napätie, skvelé dialógy, vynikajúca pohyblivá kamera, skvelé herecké výkony... atď... atď... Dávam 5 hviezd... ()

ElizaJamison

Methanolová aféra proběhla v letech, kdy jsem byla jestě malým dítětem, ale zmínky v chemii i biologie a neodolatelná Kristýna Ryška mě donutily se na tento dvou epizodový film podívat. Methanolová aféra je nádherně vyzobrazená, mnoho nového jsem se dozvěděla, i když je potřeba to brát trochu s rezervou. Dokonce musím přiznat, že místy mi bylo i do breku a to se mi často nestává, takže dle mého názoru velmi povedené. ()