Jeden panák - oslepnete. Dva - zomriete. Čaká na vás v trafike, v darčekovej taške od kamaráta, na svadobnej hostine... Viete vôbec, čo pijete? Na sklonku letných prázdnin v roku 2012 zatriasli Českom skutočné udalosti, aké si verejnosť, kriminalisti ani právnici nepamätajú. Alkohol vyrobený zo zmesi etanolu a prudko jedovatého metanolu zabil v priebehu niekoľkých týždňov najmenej 38 ľudí a vážne priotrávil najmenej ďalších 80. Avšak "potenciál" namiešanej zmesi by mohol usmrtiť až 158 000 ľudí! Píše sa august 2012. Ruda Fulín (David Máj) robí vo firme na výrobu ostrekovačov a hrozí mu výpoveď. O to viac potrebuje zaujať obchodníka Malota (Lukáš Vaculík) nápadom, ako rekordne zraziť cenu liehovej zmesi, ktorú pod rukou predávajú. Sebavedome pritom vychádza z informácie na internete, že etanol účinky jedovatého metanolu zruší. Malota zmes distribuuje ďalej. On a ďalší z nej vyrábajú lacný alkohol, ktorý sa rozváža po celej krajine... Upratovačka Iveta žije v Havířove a má problémy s mamou. Stáčaný rum zo stánku za rohom im ponúka chvíľkovú úľavu od každodenných starostí. Do chvíle, než po jeho požití umierajú obaja Ivetini rodičia - prvé obete metanolovej aféry. Každý nasledujúci deň pribúdajú ďalší otrávení, o čom takmer nepretržite informujú médiá.  V septembri 2012 je prípadom poverený kapitán Hálek (Vasil Fridrich). Ako rýchlo dokážu s drsným kolegom (Martin Finger) nájsť vraha v podobe 10 000 litrov otrávenej zmesi, aby konečne prestali umierať ľudia? (TV Markíza)

Machli

Výborné! Těšila jsem už od prvního dílu a druhý nezklamal! Kvalitní po všech stránkách - tohle mohlo směle do kin. Díky všem, kdo se na filmu podílel. ()

VeronikaaH

Konečně po dloouhé době dobře natočený český film, který nepovažuji za ztrátu času. Jen tak dál, v posledních letech je kvalitních českých filmů jako šafránu. ()

huspenina33

Vadilo mi opět to, jak jsou policajti chudáci, jsou pořád v práci, rodiny je nevidí, Je to snad v každé detektivce zmiňováno. Nemám policajty rád, tak možná proto to mi to vadí. Jinak dost dobrý ()

adaben

První díl mi seděl o něco líp, v zpracování práce kriminalistů na mne občas přece jen trochu dýchla i určitá šablonovitost současných kriminálek. Lukáš Vaculík dal herecky v zobrazení padoucha úplně jinou úroveň než jsme v televizi zvyklí (tak trochu ještě vystupňoval to, co začal už v nedávné kriminální myslím trilogii z Ostravy) , ale i jiní herci byli zajímaví a opravdu dobří. Jen si říkám, že v reálu sotva měl někdo z pachatelů jisté kouzlo jako tenhle zestárlý "kamarád do deště" - ale to nemyslím jako výtku. ()

RushRush

Na naše poměry...luxus perfektně to do sebe zapadá souvislosti jsou čitelné,herci pro mě neznámí,ale o to je to silnější,Lukáš konečně vyrostl již po Příběhu kmotra jsem čučel a ted tedy přímo exceloval opravdu hraje i očima,a na konec to děsívé memento že pořád někde mohly byly nějáké flašky..já děkuji za film, a bohu,že jsem naštěstí jen pivař. ()

lineker

No páni. Pro mne jednoznačně televizní překvapení roku. S určitým despektem jsem nastupoval na první díl, ale ta jízda byla naprosto famózní. Účelně, střídmě, ale s velkou vypovídající hodnotou natočená krimi o jednom z nejděsivějších případů české kriminální historie. Dialogy nešustí papírem, nýbrž z nich sálá velká míra autenticity. I kriminálníci a policisté jsou lidé. Výborný Lukáš Vaculík. Nejvíce mně děsí z té představy, že padesáti zmařenými životy je jeden debil a google chrome. ()

HanaZ

V závěru zvedám na pět za skvělé vygradování případu, střihy výpovědí u soudů,finiš policejní práce: Metanol se vyhnul riziku příběhů podle skutečné události,které jen mdle rekapitulují fakta, aby připravily očekáváný závěr: Tereza Kopáčová dokázala, že stále umí vést tým a obsadit herce. Lukáš Vaculík s bezelstně modrým pohledem a kukčem "spolupracujícího neviňátka" byl fakt na facku, Veronika Freimanová vystřihla prostou ženu ze severu excelentně,stejně jako (spoiler) Kratina dědu, který přišel o dceru a zrak.... "Řekněte mi,co vidíte venku",je jedna z nejsilnějších scén televizního filmu za poslední roky. (Pod čarou,opravdu musí umřít 50 lidí, aby někdo udělal tak dobrý film..?) ()

MargaretNO

Moc českých snímků vyprávějících o slavných kauzách a aférách odehrávajících se během mého života ještě nevzniklo a proto se z tohoto hlediska pro mě stal Metanol něčím novým. Pamatuji si prohibici i náhlou paniku, která v té době naší zemí proběhla. A protože jsem tenkrát vše vnímala z pohledu dítěte, o případu jsem toho moc nevěděla. A právě za skvělé objasnění a zpracování děkuji paní režisérce Tereze Kopáčové. Vlastně, nejen ji! Věrohodnost snímku mě doslova vrátila do roku 2012, poprvé byl kladen důraz i na přízvuk postav, což zvyšuje mé celkové hodnocení filmu. Častokrát se totiž setkáváme s případem, že například v historických filmech mluví lidé češtinou 21. století, na dialekt se běžně už vůbec nedbá! Dívala jsem se od začátku do konce bez jediného pohybu. Film si mě získal okamžitě a proto dávám plné hodnocení. Skvělá práce ČT! ()

hujerita

Môžem len dať dole klobúk pred ČT. Fakt že sa im vydaril tento dvojdielny film. Zahraté to bolo parádne a celkovo tomu nič nechýbalo. Paráda. ()

marty82517

"Když já jsem chtěl jenom bazén"...neskutečný, co je schopný někdo udělat pro blbých 100 tisíc zisku...šokující, mrazivé a od ČT po velmi dlouhé době opravdu kvalita! ()

djpatrick

Za mě skvělé, skutečnost, co více chtít. Žádné klišé a dobré herecké výkony. Jak nemusím Vaculíka, tak tady mi sedl moc. Do té reality jsem se opravdu vžil. ()

J.Crusader

Tak teda... ač televizi takřka již třicet let nevlastním, tak o tomto dvojfilmu z produkce ČT jsem slyšel z okolí tolik chvály, že jsem ho nakonec shlédl u kamaráda. Sice si kvůli tomu TV asi zrovna nepořídím, ale nemůžu filmu upřít výrazné kvality. Strach jsem měl především z Vaculíka - a naprosto neoprávněně, neboť svojí role se zhostil s respektem. I ostatní herci jsou ve svých rolích přesní. Trochu mi vadilo někdy až přeafektované chování detektivů v druhé části ale přes to se dá, vzhledem k napínavosti děle (i když kařdý vlastně ví, jak to dopadne) přenést. Nemohu též nevypíchnout, jak už tu bylo mnohokráte řečeno, vinikající hudbu - ony cimbálové motivy (navozující témata Moravy), včleněné do hudební kompozice jsou prostě úžasné - a to si občas člověk hudby ani nevšimne, jak jen tak lehce doplňuje děj. (Snad jen na jednom jediném místě mi vadila a narušovala dialog aktérů). Suma sumárum, na úplných pět to není ale na silné čtyři ano. ()

Alagaesie

Začlo to panákem. Ale v celý republice. Celá republika to pamatuje. Potřebujem přechcat konkurenci, tak budem pančovat... A kamarádšoft stranou. Byl bez prachů tak to zaonačili. Anemometr vypadal zlověstně. Stačí chvíle a plán je na světě. Chorý mozky. Už to jelo. Tak jednoduchý až to bolí. Proč mi Máj připadal neustále sjetej? A že Vaculík hraje Vaculu, to je pun nebo záměr? Výroba toho hnusu byla zajímavá. Máj byl sráč. Vodka, Tuzemák... To nikoho netrkly stejný kanystry? Jo, velkoobchod to neřeší, ale co maloobchodní prodej? Furt jde jen o zisk? A rozvoz kvetl. Českej národ bude chlastat furt. A nebejt pár zmrdů, vůbec se to nestalo. Orlice nebo drak - to je fuk. A jede to dál. Chudáci prodejci. Příhodný titulek. Polsko. Nevěřte novinářům. Případy se množí. Kretén si z toho dělá prdel. A do toho svatba... Dobrej film, fakt hezky natočený. Ale zvěrstvo. || Takže otec s dcerou... K týmu METHANOL: Hána dobrej a Zach měl k vyzáži tehdejšího ředitele ÚOOZ Šlachty fakt blízko... Jako fakt. „Píchnul Vám, když jste píchnul, jo?“ Malota byl prostě ziskuchtivej sráč. Ovšem teď neměl na výběr. „Já jsem Vám řekl všechno, co vím.“ „Tak to asi máte Alzheimera, člověče.“ Srovnávat kouření a desítky tisíc litrů Metanolu může jenom cynik. I když, vlastně ne. Ve skladech toho byl ranec. „Vy jim nic neřeknete?“ „Ale jo. Pokračujte.“ A já myslel, že to vyšetrovala kriminálka v celý republice... A jed se stáčí dál. Tak Malota nebo Hofman? Na schodech s Malotou hezký. A Malota už mluví. Testery zapracovaly. 2. část je zajímavější než úvod, protože rozkrývá pozadí celé kauzy. Prohlídka docela OK. Myslím, že cajti chybu neudělali. Špitál byl krutej. Chudák otec oběti. Otázky na běžný denní věci člověka teprve chytěj... A stále se vyšetřuje. U výslechu Máje popisoval vyšetřovatel dobrej hnus. A blížilo se rozuzlení. Zkurvenej bazén. Výslechy jely, Fulin se přiznal, Sikora mluvil a vše začlo zapadat. Děkujme Brnu. No téda! A spektrometr nelhal. Dubini nalezeni. A Malota rozkrývá síť. Super soud. Tak jestli tohle byla ta dcera oběti, tak teda klobouček. ()

izmi

Naprosto nudné a prázdné zpracování, polopatické sdělení příběhu, jehož konec všichni znají. Dva díly byly zcela zbytečné, nudu stačilo stlačit do jednoho dílu. Velké zklamání. ()