Ja su haviř, kdo je vic! Příběh (z) doby, kdy se socialisticky žilo, kapitalisticky pracovalo a kdy poslední z posledních byli prvními. Dvoudílný televizní film o osudech rodiny elitního havíře na pozadí největší důlní katastrofy druhé poloviny 20. století.
1. část:
Osmnáctiletý Petr přivede do jiného stavu svou první lásku Janu. Aby získal byt, nastoupí přes odpor rodičů do dolu, ve kterém pracuje jeho otec Milan. Elitní havíř pronásledovaný záchvaty klaustrofobie po prožitém závalu. Petrovýma očima poznáváme drsné parťáctví i fyzicky a psychicky nepředstavitelně tvrdou práci 600 metrů pod zemí. Práci, při které jde každý den o život. A na povrchu? Tam Jana tráví dny s Petrovou matkou Marií. Ráznou ženou, která křehkou dívku nemůže vystát.
2. část: 7. 7. 1961. Marii se rozpadá rodina. Petr hrubne, zhrouceného Milana přeřadili na hůře placené místo a Jana vyzradí Mariino nejtemnější tajemství. Ten den se Důl Dukla promění zanedbáním bezpečnostních pravidel v hořící peklo. Strach, chaos, panika, ale také statečnost a odhodlání zachránit ty, kteří zůstali pod zemí. A na povrchu? Ženy vyhlížející manžely, syny, milence. (Česká televize)

veronique22

I po druhem dile nechavam pet hvezd, dala bych i sest. Druhy dil mnohem hustsi nez prvni, klaustrofobicka kamera me na hodinu prikovala do kresla. Mazec. ()

PowPow

Jsem velmi vděčný České televizi, že neustále připomíná různé stránky (nedávné) české historie. O tragédii na Dukle by bez tohoto filmu mimo pamětníky věděl málokdo. Od sraček jako Parta hic to znamená ohromný posun. Že herci trochu přehrávají, že ostravština trhá uši, že to obsahuje klišé, na tom vlastně nesejde. Zajímavých témat podobného rázu je mnoho a takovéto počiny jsou asi jedinou protiváhou současným trapným českým komediím. Jen tak dál! ()

dr.Queen

Až na ten ostravský dialekt,který místama pražští herci doslova parodovali,a někdy to zavánělo,že to strašně přehrávají.Myslím,že je plno ostravských herců,kteří tam mohli hrát. ()

Mermaidee

Velmi silné téma, nejen na TV navíc kvalitně natočené. Mám sevřený žaludek ještě teď. Kdyby se vylepšila ta ostravština, tak to mohlo být dokonalé, ale rýpat nechci, nebudu. Tohle mělo úroveň, takže plný počet hvězd bez debat. Laskavý divák, jenž si nepřeje doprovodnou dějovou linku z rodinného života havířů, ať si prosím pustí spíše dokument. I tohle je život. ()

Denis1

Jednou havíř - vždycky havíř!!! Je to 6 let,co jsem opustil "ďuru" ,ale pořád mám v hubě chuť baga :-) krásná nostalgie v 1. díle a srdcová sounaležitost v díle 2...Za posledních 5-6 let nejlepší film z produkce ČT!!! ()

maslow

Pěkně zpracované drama v české kinematografii de facto ojedinělé. Prokreslení postav a budování hutné atmosféry, gradující scénou u brány. Jen je škoda, že pravděpodobně z důvodu televizní tvorby se filmy (společně s Metanolem) rozdělují na dva díly.. Pokud by při stejné kvalitě dokázal p. Ondříček příběh zobrazit v jednom filmovém dějství, má u mě 5*. ()

lineker

No a to jsem si myslel, že Metanol již letos nic nepřekoná. ČT jede, a tímto filmovým memorandem si nastavila laťku kurevsky vysoko. Ondříček je prostě pán. Hned několik aspektů může námět skutečného důlního neštěstí, navíc ještě v rázovitém regionu řádně zmršit. Režisér vše vybalancoval ne jedničku. Důstojné, bez přehnaného patosu (i tak řádně na city brnkající) zprostředkování, drsné havířské roboty, a současně jedné z nejtragičtějších události v dějinách této země, o které se přiznám jsem ještě před 14-ti dny neměl ani šajn. ()

Ruda.neck

Za mě jednoznačně pět hvězdiček, pár drobností ke kritice by se možná najít dalo, ale vše suverénně přebíjejí silné téma, skvělá atmosféra, autentičnost prostředí, herecké výkony, hudba atd. Jo a už si dokážu představit, co má na mysli známý z Havířova, když v hospodě říká "pičo, já sem rubal na předku"... ()

adaben

Jen mne trochu zamrzelo, že nebylo víc (asi polopatičtěji) ozřejměno, jestli to někdo z vedení přece jen odskákal. Jiří Langmajer vystřihl svého ředitele jakoby inspirován postavami zasloužilých havířských funkcionářů z ostravských inscenací z let sedmdesátých, osmdesátých. Jednou rolí jakoby dosáhl dvojího účinku, výborně ji zahrát a ještě zkarikovat tehdejší televizní hornickou produkci. ()

Rimina

Emotivní,dramatické,vypiplané do detailu.Strhující výkon Marthy Issové.Ještě dlouho mi to bude ležet v hlavě.Velmi silný příběh,kdy realita všedního dne a celá katastrofa,byla ještě mnoho násobně děsivější. ()

AnakKrakatoa

Nádherně natočené drama. K tomuto filmu mohu říci jen jedno Bába z ledu je proti tomu jen bezduchý odvar, a to dostala Českého lva. Co potom musí dostat tento film??? Odpoví mi ty komisaři co udělují tyto ceny?? ()

mil@n

Havířina je a byla neskutečně těžká práce! Bolševici bohužel tohle povolání totálně zdiskreditovali. Horník a kdo je víc?!? Horník byl jako šlechtic. Ostatní lidi byli póvl včetně inženýrů. Vím o čem mluvím. Horníci mně to dávali občas sežrat. Nicméně je mám rád. Tento film vystihl geniálně atmosféru té doby. ()

zuzam

Výborný dvoudílný televizní film, který by měl šanci na úspěch i jako celovečerní a mohl proměnit pár nominací na Lva. Velmi zajímavě zpracované, bez zbytečných klišé a přehnaného závěrečného patosu. Dialekt je v pohodě, všichni havíři nebyli rodilí Ostraváci, ale byla tam i spousta Čechů, Slováků, Poláků, takže se i ta řeč dost mísila. Langmajerovo ztvárnění ředitele mi přišlo z celého filmu nejslabší. Martha Issová se celkem dobře přehrála do rolí mamin od rodiny, přišla mi velmi uvěřitelná, i ostatní herci hráli dobře, hlavně bych jmenovala Taclíka a Mikluše. Syrové, drsné, velmi silné a celkově fajné. ()

emuska

Můj otec, děda, strýc i sousedé pracovali na dole. Jsem z Karviné a na událost si pamatuji. Otřásla všemi. Viděla jsem postupně scházet a umírat muže na zaprášení plic. Kdo tam nežil a neviděl, neuvěří. ()

scors

Tragédie to byla obrovská, s oběťmi soucítím, ale proč kvůli tomu mám koukat tři hodiny na schematické rodinné drama z hornického prostředí z dob socialismu? Mladý intelektuál je přesvědčený, že na šachtě může pracovat každý debil, ale život ho naučí vážit si poctivé manuální práce. To už tu dlouho nebylo. Fárání je posvátné a horník je ten nejryzejší z lidí. Ondříček tu kritizuje faleš komunistického režimu, ale zároveň bezelstně přebírá jeho účelové legendy. O co, že Zátopek bude to samé v bleděmodrém. ()

biochem

Opravdu parádní pocta havířskému řemeslu!!! Tenhle snímek by určitě skvěle fungoval i na velkém plátně. Všichni herci svoje party skvěle zvládli a především režie je vskutku brilantní! ()

andydufrsn

Protože neumím posoudit jak moc je děj blízký realitě, tak posoudím, že film, hlavně tedy druhý díl, má solidní spád a řekl bych, že atmosféru černého dolu vystihuje skvěle! Celkem nás i nechal nahlédnout do psychologie postav, takže ze mě dobrý. No a samotný znázornění katastrofy bez patosu a přikrašlování to byla silná káva! Takže dokonce moc dobrý! ()

MATTcz

Po delší době jsem se podíval na nějaký ten film z naší země české, a řeknu vám že kdybych nevěděl že je Dukla v Havířově tak bych řekl že se jedná o zahraniční snímek, myslím svou kvalitou. Tím samozřejmě nechci říct že v Česku máme špatné filmy to vůbec ne. Jedná se o dvou dílný film v režii Davida Ondříčka. Ve filmu můžeme vidět známé herecké tváře. Ale rovnou k filmu. Film popisuje tragédii v Havířovské Dukle, musím říct že jsem rád za tento film protože konečně vím jak to všechno bylo, ve skutečnosti tuto událost chtěli ututlat, aby se to nikdo nedozvěděl, že se 108 horníků tam v dole zabilo. Snímek mě držel za košulu od začátku do konce, a nepustil mě až k samotnému konci. Taclík a Hes, to zahráli tak skvěle až jsem čuměl, to samozřejmě nemluvím o Issové a dalších. Můžu jen doporučit. Byla to pro naší zem veliká tragédie a my na tyto hrdiny Duklovského dolu nezapomeneme. Další věc co se mi líbila, byli reálné zpovědi příbuzných, zesnulých horníků. Tento snímek můžu vřele doporučit, takže val se na to mrknout. Palec nahoru režisérovi a všem kteří se na tomto filmu podíleli. ()