My Honor Was Loyalty

Ludwig Herckel, mladý voják z první divize SS, píše své manželce o svých výzvách na frontě, kde je se svými dvěma kamarády. Bude brzo čelit nejhoršímu nepříteli, svým myšlenkám. Uvědomil si, jak válka skončí, a bude muset udělat mnoho těžkých rozhodnutí, aby zůstal naživu a dostal se zpátky ke své ženě. (Luke7)

Johnny.ARN

Aj keď to pozeráte s ruským jednohlasným dabingom, z filmu viete pochopiť dej, len vám unikajú kľúčové myšlienky, ale to v konečnom dôsledku nie je podstatné. MHWL mal potenciál na kvalitný vojnový film, ktorý sa zaoberal divíziou SS, padol ale na nedostatku financií, čo sa odzrkadlilo na efektoch, kamere a hereckom prejave. A mne osobne to prišlo hrozne dlhé, rozťahané, chýbalo tomu také to vojnové tempo, nie, čo by vás strhlo a dve hodiny nepustilo. Bitky a prestrelky sú dávkované rovnomerne a v približne rovnakých časových odstupoch. Skôr mi to príde ako lepší amatérsky film, ktorý by slúžil na prezentovanie KVH klubov a ich techniky, ale so silnou myšlienkou. Reálne by to bolo podstatne menej, ale zožral som výstroj, výzbroj a ukážky zo Sahary 2015. 5 z 5 ()

Gulde

Pazvláštní film. Docela si snaží hrát na něco, co nemá - viz třeba ten až pohádkovej začátek a konec - až jsem chvíli přemýšlel, jestli jsem si skutečně stáhnul správnej film. Hned v úvodu spousta filozofickýho balastu, který se tam tvůrci zřejmě snažili vecpat asi jako nějakou úlitbu někomu, jinak si to dost dobře nejsem schopnej vysvětlit, ale to je jen nepatrná část filmu. Co už je horší je ten styl vyprávění - půlku filmu tam hlavní protagonista šeptem (proč sakra?!) komentuje nějaké doplňující řeči k ději, které mají také působit asi nějak přemoudřele, ale moc jim to nevyšlo. Ono obecně ten zvuk je podivnej. Hlavně evidentně německá verze nebyla původní, ale asi se to točilo v italštině a do světa to poslali v německé verzi, což by ještě nebyl takovej problém. Problém je to, že je strašně moc slyšet a do očí (uší) bijící to, že je to nadabovaný někde ve studiu, takže to u venkovních scén vůbec nezní reálně. Ale bohužel rozpočet asi nebyl kdovíjaký, což se projevilo na (ne)kvalitě herců, těžce lajdáckejch efektech a mám pocit, že to snad natáčeli na telefon a ne na kameru. A proč tam sakra nějaká ženská bydlí v nějaký trafostanici?! Nehledě na to, že ani jedna z ve filmu přítomných slečen rozhodně nepůsobí, že je z období 2.sv.v., a už vůbec ne jako Němky. Na druhou stranu ta výprava je podařená - uniformy, zbraně, technika...radost pohledět, řekl bych. A docela to má kupodivu i atmosféru, a hlavně věřím, že takhle nějak obvykle vojáci Waffen-SS skutečně přemýšleli. A taky cením, že není vlastně moc filmů, který vám jako hlavní protagonisty naservírujou jednotku Waffen-SS, takže za to u mě body nahoru. Sečteno podtrženo, je to slušný snímek, ale musíte umět hodně přimhouřit oči, a občas je i zavřít úplně. ()

solisoli

Zvláštny vojnový film z úplne neprirodzeného vojnového prostredia, úplne neprirodzenými vojnovými scénami, ale predsa len niečím zvláštny. Výpoveďou ducha. Pozrime sa okolo seba koľko zvláštnych nátur okolo nás pôsobí. Nenávistných, zlomyseľných, bezcitných, zloprajných, psychopatických, sadistických, zbabelých, ktorí zrazu dostanú zbraň vo vojnovom stave. Môžu konať v zlomku sekundy bez triezveho rozhodnutia a nikto im v tom vraždení nezabráni, pretože by sa sám ocitol v nebezpečí, ako kolaborant, ktorého by títo pre výstrahu zabili. Toto je skutočná vojna, ktorá nesmie mať miesto na zemi. Ďalší komentár je tu úplne prebytočný. ()

Volodimir2

Keď hovoríme o jednotkách SS musíme sa v zložení týchto jednotiek zorientovať. Waffen SS pozostávalo z troch hlavných oblasti. Najdôležitejšou boli elitné bojové jednotky, ktoré na začiatku vojny žali len obrovské úspechy. Ďalšou zložkou boli SS Totenkopfverbände (vedené Theodorom Eickem), ktoré vykonávali stráž v koncentračných táboroch. Na východnom fronte boli Waffen-SS súčasťou zoskupení Einsatzgruppen, tieto jednotky postupovali za jednotkami nemeckej armády a systematicky likvidovali rasových a ideologických nepriateľov ríše. Tento film je o vlastencovi a statočnom mužovi, ktorý začal vojnu ako jednoduchý vojak, ale rýchlo to dotiahol hodnosťou na dôstojníka o Ludwigovi Herckelovi, príslušníkovi 1. divízie SS „Leibstandarte Adolf Hitler“ a nie je to film o politike ale ani o vojnových zločinoch. Skutočne krásny film, ktorý rozpráva o vernosti, odvahe, obetovaní a pravde. Film nás oboznamuje o rozdiele medzi propagandou a realitou vojny, predovšetkým keď máte na výber, buď zabijem nepriateľa ja ale on mňa. Nezáleží na tom v mene koho, podstatný je vlastný život a to je nosná idea tohto filmu. ()

Big Bear

Tady se někdo těžce inspiroval Tenkou červenou... Oproti tropickému ráji Quadalcanalu v Tichomoří se ale ocitneme s jednotkou SS po všech koutech válečné Evropy. A to je problém, který s filmem mám. Je už dnes zvykem stírat zločiny hřebenem času a pomalu ale jistě zaoblovat hrany zvěrstev Němců všude kam vlezli. Vždyť už je to za pár dní 80 let co začala válka... Začala? Sama? Ne, co Němci napadli Polsko jako první v řadě... Všude kam vstoupila holínka nacistického vojáka tekla krev a u výborně vycvičených jednotek SS to platilo trojnásob. SS do které se muži hlásili dobrovolně! Ať mi tu pak vdova tedy nekáže cosi o pravdě vítězů, kteří křiví historii jen tím, že vyhráli... Historii píší vítězové - tahle fráze a dodávám notně otřepaná padne ve filmu hned několikrát. SS byli pověstní a nejen Rusové, ale i Američané koukali na předloktí zajatých německých vojáků, zda tam náhodou nemají tetování... To SS odlišovalo od ostatních. Tetování, které mělo urychlit ošetření vojáků v případě vážného zranění, se po válce stalo něčím, co by jeho vlastníci nejradši vygumovali. A taky že to někteří udělali i za cenu popálenin a poleptání kůže. Ale mnozí ne a právě díky písmenkům na paži je mohli spojenci identifikovat a postavit před soud. Samozřejmě vojáci bojovali aby přežili, když už po někom střílím, chci to přežít. Plnili rozkazy, a zejména ke konci kdy bránili vaterland se bili statečně. O to více, že výkvět SS a wermachtu padl většinou na širých ruských pláních či kdesi ve Francii a Belgii... Ale co dělala německá holínka na Ukrajině, v Itálii, Francii, Holandsku? To byl ten boj ,,za vlast'' jak se zmiňuje v komentu uživatel kotrlak? Museli by bránit otčinu, kdyby předtím hnědý mor se nerozlezl po Evropě a Rusku? Takže ne, ideu tohohle filmu o tom jak je těžké být vojákem v SS a bojovat protože musím a přijímám rozkazy neberu !!! Je zvláštní, že tuhle potřebu natočit film zrovna s tímto tématem měl zrovna Ital. Film ukazuje i kamarádství, které v jednotkách opravdu fungovalo. Chlapi spoléhali jeden na druhého, často spolu prošli kus světa a většinu času trávili spolu v šílených podmínkách což vytvářelo skutečná bratrko-krevní pouta. A je jedno zda šlo o pěchotní jednotku, nebo osádku bombardéru... Pepe přes to všechno zaslouží uznání a to za to nadšení se kterým dal dohromady těch 100 minut filmu. Sice se tam většinou jen sedí a filozofuje formou šeptaných otázek, které si hrdina v duchu pokládá, ale sem tam se i bojuje. SS výstoj je pěkná a sem tam nějaký ten záběr byť točený goupročkem celkem ušel. Navíc se podařilo schrastit i docela dost válečné techniky a tak to nebylo jen pobíhání členů klubu vojenské historie po louce střílejíc kapslíky v MP40... Pepe režíroval, napsal scénář i složil hudbu, která mi místy opět připomínala Thin Red Line. Jenže Pepe není Malick a pravda určitě neměl rozpočet jako on. Tenhle film o katarzi SS vojáka, který na konci války když už je vše v řiti zjistí, že je vše ztracené a vlastně že to celé bylo zbytečné mi v podstatě přijde také zbytečný. Snad poprvé se v hodnocení neshoduji s přítelem Volodimirem2. Než toto, raději seroš z roku 2013 Naše matky, naši otcové. kde jsem tomu věřil. Hvězdu za snahu a hvězdu za těch pár celkem zajímavých záběrů. Takže za dvě vojenské známky * * () (menej) (viac)

• Natáčanie prebiehalo na Slovensku, v Taliansku, Francúzsku a Nemecku. (Johnny.ARN)
  • Bojové scény filmu sa točili na Slovensku vo Vojenskom výcvikovom priestore Záhorie, za aktívnej spolupráce občianskeho združenia SAHARA Slovakia. (Volodimir2)