Dark

Dráma / Krimi / Sci-Fi / Mysteriózny
Nemecko, (2017–2020), 24 h 23 min (Minutáž: 45–73 min)

Réžia:

Baran bo Odar

Hudba:

Ben Frost

Louis Hofmann, Oliver Masucci, Jördis Triebel, Karoline Eichhorn, Maja Schöne, Stephan Kampwirth, Daan Lennard Liebrenz, Andreas Pietschmann (viac)

Bejbe01

Dobry napad, vizual vyborny, hudba tiez. Ale hlavna postava je na zabitie a v postavach je obcas chaos kto je kto. Aspon ze koniec nebol odflaknuty ()

kRenzik

Bozee... Jak dlouho jsem pred 3 radou po DARKu pokukoval a rikal si: "Pff nemecky seros to bude nuda kterou rad vynecham.". Ve finale jsem hrozne rad ze jsem si to rozmyslel a pustil si tech par prvnich dilu ktere me totalne namotali. A to se jinemu serialu za hodne dlouhou dobu nepodarilo az v takove mire. Chvilkama sem se citil jak kdysi hodne davno pri sledovani Lostu. Kde jsem resil kazdy detail a musel u toho serialu aspon trosku zapojit mozek. Serial bych popsal jako mix LOSTu a Stranger Things jak atmosferou tak vizualem. ()

PoprockCZ

Jedním slovem mind-fuck. První série se ještě dala, druhá to překlopila do další dimenze zamotanosti a třetí tomu nasadila korunu. Když připočtu roční pauzu před 3. sérií, tak mohu s klidným svědomím říct, že víc jak polovinu poslední série jsem vůbec nepobírala. Zdvojnásobení počtu postav - ok..., ztrojnásobení - jakž takž..., ale 9 rovin + jejich časový vývoj?! Tam už se ztrácí všichni, kteří nezhlédli celý seriál na jeden zátah. Možná i z tohoto důvodu nejlépe hodnotím první dvě série, třetí už byla lehce překombinovaná svou náročností na diváka. Také mi přišlo, že poslední série byla trochu natahovaná, ač scénař a souvislosti do sebe skvěle zapadaly, postavy neustále opakovaly tytéž věty: "Was soll das heissen?", "Wer bist du?", "Wie alles zusammenhängt?"... zkrátka většina dialogů byla dost stereotypních. Teď ale na druhou stranu: sériál dokonale pohltí, svou náročností nenechá vydechnout a vy spolu s postavami pátráte po všech vodítkách, kreslíte si rodokmeny a snažíte se spojit desítky tváří dohromady. Soundtracky a dokonalá podkresová hudba vše podtrhuje. Hra s náznaky a neskutečná promyšlenost celého scénáře, který propojuje 3 časové roviny ve třech světech, je důvodem, proč tento seriál stojí vysoce nad svými Netflix kolegy. Zkrátka takové dílo tu ještě opravdu nikdy nebylo. ()

alisek87

Netflix mi Dark už nabízel nějaký ten pátek, ale odolávala jsem, nicméně teď při vydání třetí řady, jsem si řekla, dám tomu šanci. Ač cestování časem všeobecně moc nemusím, tak mě seriál mile překvapil a celé tři řady jsem v jednom týdnu viděla a opravdu mě to bavilo, je vidět, že to napsali celé jako komplex a ve finále to dobře uzavřeli. Vidět to po jednotlivých řadách a pak čekat na další, tak mě to asi nebaví. Musím říci, že opravdu Němci natočili fajn sci-fi seriál. ()

RavenSpector

Zábavné, napínavé, po čertech zamotané a plné logických lapsů. První řada mysteriózní a těžce depresivní, druhá a třetí potom zběsilá jízda po časodráze a zároveň mnohem víc se přiklánějící ke sci-fi žánru. Bavil jsem se od začátku do konce. Lepší než přepálené Stranger Things. Mimochodem, většina postav je opravdu typicky německy nesympatická. K srdci vám přiroste možná tak Adam aka Darth Vader, ale ten je zase neskutečně zmatený a skoro do poslední chvíle neví co chce. ()

KraLuban

Brutálně sestupná tendence - 1. sezóna napínavá (nic nevysvětleno, ale člověk se těšil na další), 2. sezóna komplikovanější (ale dalo se to udržet, nic vlastně ani tady nevysvětleno), 3. sezóna neuvěřitelná slátanina (propojení světů, linií, časů a hromada vysvětlujících plků, aby se to vůbec dalo dokoukat)...no a když už měl člověk pocit, že to tvůrci nemůžou víc doku*vit, tak tu bylo VELKÉ FINÁLE. Moment vlastně popírající smysl všeho ostatního a především konečné shrnutí, že to všechno byl prostě ztracený čas. Navzdory všem kecům o nevyhnutelnosti osudu, volbách a času, který nedovolí odchýlit nic z původní linie, se to najednou všechno změnilo jediným máchnutím (blbého) kouzelného proutku. Podle mě se tvůrci po první sérii sami zalekli úspěchu seriálu a začali vymýšlen neuvěřitelně složité teorie, jak by to mohlo být dál. A nakonec se v tom ztratil každý. Ne že by to nedávalo smysl, ale každému už to bylo fuk. ()

LadyCroft

Po skvělých dvou řadách přichází osmihodinová ztráta času, která nasere. V podstatě je to už jen komíhání filozofujících postav, jehož logice rozumí na celém (tomhle) světě jen scénáristi nebo schizofrenik. Je vám to najednou celé buřt i přes pracně (a marně) budovanou atmosféru osudovosti. Škoda. ()

Imperator

Velmi dobrý seriál až na většinu třetí série což ale vynahradilo zakončení. První série byla ze začátku taková pomalejší a leckoho mohla odradit ale seriál se časem rozjede a začne se rozplétat. Jediné co bych tak vytknul je podobná struktura první a druhé série kdy už jsem měl pocit že něco podobného akorát né tak spletitého jsem viděl. Jinak mě děj naprosto vtáhl a nemohl jsem přestat. Dále musím ještě pochválit podle mě naprosto trefný soundtrack a obvzláště koncové díly sérii které byli v konci vždy doprovázeny emotivní písní. Celkově bych Dark rozhodně doporučil. ()

Flashheart

Tak komentář k tomuto vyšinutému dílu si rozhodně dovolím, protože jsem předvedl heroický výkon a dokoukal jsem to. Ono, zdá se to jako pouhých 26h, ale ty se občas stanou pekelně dlouhými. Základním faktorem, proč jsem to vůbec dokoukal, bylo, že se zoufale snažím chytit něčeho, co mě posune v němčině. A že zrovna tady mluvili tak krásně čistě a rozvážně. Jinak bych to zapích nejpozději ve druhé řadě (šťastnou rukou vyhýbající se šoku v řadě třetí), resp. bych to možná ani vůbec nezačal. První dvě řady jsou takové, no, musíte si k tomu dát čouda, stejně jako si ho dali scénáristi/režiséři, ale ok. Ty bych ohodnotil možná i na 3 hvězdy, tedy alespoň po tom čoudu a bez poslední řady, s nějakým smyslem naivní holčičky, že se to nějak dobře rozuzlí. Na třetí řadu si člověk ale musí dát kilo krokodýla a bazén Bečvy, opět, tak jako to udělali scénáristi s režisérem. Zatímco první dvě řady v sobě spojují pozvolný mix zajímavé zápletky, nikam nevedoucího rozuzlení, občasného opakování vzorce zápletky, relativně o něčem studie jednotlivých postav, vztahů, dob, rádoby chytrých průpovídek, které ve výsledku nedávají smysl nebo jsou zbytečné, neotřelé hudby, velmi hloupého chování spousty postav, jakož i spousty sestav ve scénáři, poctivých hereckých výkonů a především neuvěřitelně vymakané výpravy, především v oblasti výběru herců a jejich masek, je až neuvěřitelné, jak dokázali vymakat ty podoby, to jsem snad ještě neviděl, tak v poslední řadě se z toho obratem vykrystalizoval mix pouze té výtečné výpravy, hloupého a nelogického chování postav a totálně zfetovaného scénáře v tempu Nascar, nikam nevedoucího rozuzlení, kulometným stylem otravně a směšně opakujících se a nikam nevedoucích vzorců zápletky... Poslední řada čistá nula, tudíž aritmetickým průměrem 2*, ale to jsem hodně schovívavý a přihlížím k té výpravě, k písničce z 80., k postavě Jonase a možná si to ještě beztak rozmyslím a půjdu na 1*. Znovu to rozhodně v životě neuvidím, krom výše uvedeného snad ještě proto, že v posledním díle poslední řady se dozvíte, že jste předešlých 20 dílů viděli naprosto zbytečně a vlastně to byla jen taková vata na vyplnění vysílacího času. Jméno Dark jsem nepochopil přesně do epizody 01x08, kde se to v jedné scéně okamžitě vyjasní, odkud vítr vane. Hodně dark, lol. Nečekal jsem to. Hlavně ne u nedělní večeře s ženskou. Ale vzhledem k tomu, jaká je to kravina, tak spíš Dark čivava. Ruce pryč. ()

stefi13

Já jsem se zamilovala. Tenhle seriál me bavil od začátku až do konce. Nic mě dlouho tak nenadchlo. Rozhodně bych to neporovnávala se Stranger Things, jako mnozí, jde o úplně jiný seriál, který má jiný děj, jiné postavy, jinou atmosférou a jinou zápletku. Pokaždé, když jsem si myslela, že mám děj prokouklý, tak mě překvapil. Je to ten typ seriálu, nad kterým musíte pořád přemýšlet a nemůžete se dočkat, až se konečně dozvíte, jak to všechno bylo. Za mě 10/10, originální a geniální. ()

FauSSt

Neskutočná motanica....prva séria sa rozbieha pomaly, druhá séria je vyváženejšia a tretia séria trošku nudila...a hlavne všetko rozjebala do základu, napriek tomu to bol kvalitný počin. ()

Teri123

Sice jsem seriál nedokoukala ale i tak ho můžu doporučit. Velmi originální a skvěle zpracovaný děj. Němčina mi vůbec nevadila, naopak tomu dodávala své kouzlo. Je zde spoustu momentů, které vás neskutečně překvapí a budete jenom sedět s otevřenou pusou. V ději jsem se však hrozně ztrácela a i v 2 sérii jsem měla problém zorientovat se, kdo je kdo. Na 3 sérii už jsem se koukala lehce z donucení, abych to dokoukala takže jsem to utnula ve 3 díle. Pokud vás však seriál chytne a budete mu rozumět, myslím, že se jedná o velmi povedený kousek ()

BetyFr79

První série pecka. Napětí, tajemno, fakt vzrůšo.... druhá série ještě dobrá... ale ta třetí... umírala jsem. Dokoukala jsem to do konce, protože "to se musí". Ale upřímně... ke konci to fakt už bolelo. Změť vztahů, změť lidí, časů, světů.... věci, který se ani ke konci nevyjasnily. ()

DeJiF

Dark je další pokus o adaptaci časových hrátek na filmové, či videoherní plátno... Inu už jsem pár takových časových hrátek viděl, od celkem lineárního Life is Strange, či přehnaně složitého Teneta. Tedy musím říct, že tento seriál si vzal s obojího něco a přidal i hromadu navíc. Dark vypráví příběh o postavách, z nichž všechny se snaží zachránit své milované a to za pomocí cestování v čase a podobně jako Life is Strange ukazuje, že se to v mnoha ohledech nevyplatí. Přeci jen, kolikrát jste si už řekli, že by bylo fajn vrátit čas a zabránit tomu, co jste udělali vy nebo někdo jiný? Tedy doufám, že nikdo se o to nikdy, ale jakože NIKDY nebude pokoušet, protože tak zamotaný příběh jsem ještě v životě neviděl, což si Dark naopak vzal z filmu Tenet. Víceméně až do posledního dílu jsem si říkal "tak do háje, kdo je teda čí praděd a proč je tahle svoje vlastní máma a v kolika světech a časových liniích ještě existuje a v kolika už umřel?". Nu a když už je řeč o postavách, pojďme se trochu pobavit i o nich. Vzhledem k tomu, že jsme se na tenhle seriál dívali s mojí sis, ihned pojmenovala snad jedinou normální postavu v celém seriálu, nosíc žlutou bundu. Jinými slovy odteď je Jonas zván Georgie a nijak jinak. Georgie je totiž ta nejlepší, nejúžasnější a nejnormálnější postava v celém seriálu. Ostatní jsou buď nevěrní, závislí na cigaretách, nevěrní akorát v jiné časové lince, úplní idioti, nevěrní akorát v jiném světě, vrazi malých dětí, svoje vlastní mámy a takhle bych mohl pokračovat dál a dál... A když tenhle chaotický časový maglajz tvůrci konečně vysvětlí, jsem poměrně spokojen, ale ani to není nic extra výjimečného a převratného. Každopádně příběh, i když poněkud chaotický, tak je dobře vykonstruovaný i proto dávám silné čtyři hvězdy. ()

Martin.O

Miluju cestování v čase a paradoxy s ním spojený,a tenhle seriál je klenot tohoto žánru ! Už od začátku se vám začne škvařit mozek,protože vás seriál zahltí spoustou postav (verzí),a mě trvalo asi tři díly než jsem se v tom začal aspoň trochu orientovat. Tohle je seriál u kterého se musíte opravdu soustředit každou minutu,protože každou další serií to bude čím dál víc komplikovanější a složitější na pochopení,takže pokud se v tom ztratíte budete v řiti. 1 serie je celkem v pohodě na pochopení,2 serie už přitvrdí a začne být trochu složitější,a 3 serie tam už jsem byl ke konci fakt hodně zmatenej,ale i tak jsem se to snažil nějak chápat . Občas se mi stalo že jsem seriál musel pauznout a zapřemýšlet co to vlastně teď sleduju. V průběhu seriálu si budete klást čím dál víc otázek,a je super že dřív nebo později vám na všechny otázky seriál odpoví. Tohle je německej maisterštyk ! ()

Občasník

Zhruba od 8. dílu jsem začal mít bordel v rodinných vztazích. Postavy mě zrovna moc nezajímaly, hrátky s časem mi připadaly  nepropracované. ()

Seriál 1899 končí po první řadě

Seriál 1899 končí po první řadě

03.01.2023

Možná až příliš ambiciózní byli tvůrci kultovního seriálu Dark od Netflixu. Jejich novinka 1899 totiž opět vrstvila jednu záhadu za druhou, aniž by to však dělala natolik uspokojivým způsobem, jako… (viac)

Novinka tvůrců Dark dobývá Netflix

Novinka tvůrců Dark dobývá Netflix

20.11.2022

Tento týden vyšel seriál 1899, mysteriózní thriller o záhadě ztracené posádky velkého parníku. A premiéra to byla opravdu úspěšná. Netflix se do propagace novinky docela opřel, na sociálních sítích… (viac)