Dark

Dráma / Krimi / Sci-Fi / Mysteriózny
Nemecko, (2017–2020), 24 h 23 min (Minutáž: 45–73 min)

Réžia:

Baran bo Odar

Hudba:

Ben Frost

Louis Hofmann, Oliver Masucci, Jördis Triebel, Karoline Eichhorn, Maja Schöne, Stephan Kampwirth, Daan Lennard Liebrenz, Andreas Pietschmann (viac)

Cyco_Mike

Co den, to díl, je to pecka, navíc v originále zní skvěle. Má své chyby, teoretický fyzik by zaplakal, já se ale vždy těšil na nový díl. Nechci spojlerovat, nenaznačím nic. Napínavá oddechovka, wow efekt v každém díle. Jsem zvědavý na závěrečnou sérii. Nenapadá mě přirovnání, skvělá podívaná, dost dobrá zápletka. Dopručuju pro milovníky nových seriálů, u kterých si chtějí odpočinout. Netuším, jak bych se vypořádal s Adamem psychicky a kdybych věděl, že můj táta... ale nic, mrkněte na to, seriál rozhodně nezklame a mě potěšil. Případných zmatků se nelekejte, vše do sebe postupně zapadá. ()

Dobry_clovek

90% casu jsem se nudil. Porad jsem na neco cekal a ono to neprichazelo a kdyz to prislo bylo to neco, co jsem videl uz tisickrat pred tim. Toto pisu po shlednuti 6. epizody protoze vim, ze vic uz si nepustim. ()

wendlik

Probůh ale tedy tak tohle už ne, prosím..! Kdyby se vynechaly scény, kdy na sebe postavy bez jakékoliv mimiky čumí a nic se neděje, měl by tenhle seriál stěží jednu řadu a stihlo by se to stejně všechno - tedy nic. Protože ať se na to koukám z kolika chci stran, tak přesně to se za ty 3 série událo - nic. Nedává to smysl. Navíc výše zmiňovaná absence mimiky snad u všech postav působí opravdu nepřirozeně a vyvolává ve mně silné nutkání praštit do monitoru přes všechny světy a časy, které za ním jsou. ()

rostsoft

Němci mám zafixované jako prznitele kinematografie, ale občas se přeci jenom najde něco, co je koukatelné ba dokonce výtečné, ale většinou je to pod taktovkou nějaké velké americké společnosti, v tomto případě se jedná o Netflix. První série byla výtečná a přehledná. Druhá série už nebyla tak přehledná, ale orientace byla stále velmi dobrá. Ovšem ve třetí sérii nám do toho autoři vznesli trochu zmatku, pač tam skákali v čase, jak diví a já se přestával orientovat, ale po pár dílech to začalo dávat zas smysl. ()

Gart10

V této recenzi hodnotím všechny 3 série seriálu Dark a pro lepší orientaci jsem vše rozdělil do menších skupin. Vizuál: Začneme vizuálem, který je úchvatný, Evropské lesy skrývají určité kouzlo, které tento seriál určitě nezapře. Efekty jsou na velmi dobré úrovni, řekněme, že seriál patří k těm kvalitněji zpracovaným snímkům a efekty jsou zde rozhodně lepší než v Zaklínači od Netflixu. V neposlední řadě tu máme střih a kameru, ke kterým dodám jen to, že se (co se týče vizuálu) řadí mezi špičku nejen na Netflixu ale i na celkovém žebříčku těch nejlépe vypadajících seriálů na všech platformách. Po vizuální stránce jsem tedy více než spokojen a proto dávám vizuálu rovných 10/10. Audio: Další věcí, bez které by se seriál neobešel je zvuková stránka (zvukové efekty), ze které jsem měl během sledování několikrát „husí kůži“. Dost mi to připomíná mou audiovizuální zkušenost s Blade Runnerem, u kterého jsem měl ten samý pocit. Audiovizuální zážitek je pak více prohlouben pokud máte 5.1 zvuk kde zvukové efekty vyniknou ještě více než u normálního 2.0 zvuku. Ještě doporučuji mít originální (Německý) dabing, ten anglický je spíše průměrný. Audio je u mě více než dokonalé proto dávám 10/10. Herecké výkony: Dalším pilířem seriálu jsou herci, kteří své role zahráli na výbornou, zvláště pak hlavní protagonisté. Hlavní věcí je ale to, že zde není žádná postava zbytečná a všechny postavy zde mají nějaký účel. Za mě 9/10. Příběh: Teď se dostáváme k tomu nejhlavnějšímu a to k příběhu, který je velice sofistikovaným dílem celého seriálu. Příběh se odehrává v městečku Winden, ve kterém se ztratí několik dětí a nikdo nemůže přijít na to kde (nebo spíše kdy) jsou. Jak možná již tušíte jde zde o cestování v čase. Pro některé diváky by mohla být přibližně první polovina 1. série i nudná ale jakmile přejdete tuto první polovinu, děj začne mít příjemné tempo. 2. série je oproti 1. sérii mnohem více svižnější a jsou zde stále nové a nové věci, že se mi čas od času zdálo jestli těch nečekaných věcí není už nějak hodně. Každopádně 2. série za mě má o něco zajímavější konec ale to je jen věc názoru. A dostáváme se do 3. série, kterou tento skvělý seriál končí a za mě je 3. série ta nejlepší ze všech, hlavně pak velice krásný konec, u kterého jsem i tu slzu uronil. Tady není opravdu co řešit, 10/10 Shrnutí: Seriál Dark od Netflixu je pro mě jedním z nejlepších seriálů co jsem zatím vyděl a doporučuji každému alespoň zkusit se podívat na první sérii. Seriál není vůbec předvídatelný a vlastně až do konce nebudete tušit jak to všechno skončí i po dokoukání ještě budete přemýšlet nad některými spojitostmi které se v seriálu vyskytují a budete přemýšlet proč to všechno tak skončilo. Všechny 3 série jsou přímo propojené takže pokud se chcete podívat jen na 3. sérii tak vůbec nepochopíte význam celého příběhu, to tu ale snad nemusím vysvětlovat. Já jsem s koncem celého seriálu více než spokojený a je to (za mě) jeden z nejlepších konců v seriálech (rozhodně mnohem lepší konec než který měla Hra o trůny). Seriál si za mě odnáší 10/10 (95%). () (menej) (viac)

BR23

Čo z toho, že vraj vizuál je skvelý a hudba je úžasná, ked som si to v záplave stále sa meniacich informácii, príliš nevšímal ? Áno sem tam zaznie nejaká parádna oldies alebo temná (tématická) hudba ok, a kamera/strih sú tiež fajn, ale ja som bol dosť frustrovaný z deja. Videl som plno podobných seriálov so scifi-zápletkou cestovania v čase/priestore (alt. vesmíroch) a nemyslím si, žeby som toto nepochopil, ono to len možno bolo zbytočne prekombinované. Furt lepšie než The Flash (kde to už od začiatku absolútne nezvládli) no možno nie až tak lepšie než Futureman (kde z toho vykľučkovali pomocou- "hej neberme sa tak smrtelne vážne" čo vo výsledku skončilo viac než dobre) Pôvodne som mal pre tento komentár pripravených zopár výtiek na seriál ako napr. že keby postavy spolu trochu viac (prirodzene) komunikovali, tak by seriál mohol byť o 4-5 epizód kratší, (typická chyba aj mnohých iných seriálov), alebo "záhadné" straty pamäte na tváre a mená, len aby sa dej predlžoval ale neriešil, atd.. no pri sledovaní 3 . série som si uvedomil, že tých výtiek by bolo viac než len pár, a že niesú až tak dôležité, tak som tu spomenul len tie základné,... Každopádne cítim sa trocha podvedený. Nie nahnevaný ale skôr sklamaný (?) Aby sme si rozumeli, dej bol pútavý to hej, ved aj vdaka tej pútavosti som zabudol vnímať herecké výkony, hudbu a vizuál, ako som už vyššie spomínal, avšak k tej pútavosti ma viac viazal prísľub (bait) než obsah. Aj napriek tomu, že sa mnohým ten záver (ako Adam a Eva s ich svetmi skončili) páčil a prišlo im to povznášajúce, nebolo podľa mňa viac než fajn. ... P.S: na niektoré slová a vety budem asi na pár následujúcich dní vážne alergický. Ako napr. Ten uzol v tvojom svete sa nedokáže rozuzliť, podobne ako ani v mojom. Alebo: Ona si myslí že našla skutočný koniec slučky no mýli sa (príp. klamala ti). Ja som tentokrát zistil posledný začiatok, už zasa .... :D ()

eoj

Seriál si pohrává s cestováním časem a (později) multivesmíry. Slibná první série, ale jak se blížíme k závěru, je čím dál zjevnější, že autoři příběhu neměli na začátku představu, kam jej chtějí vést a tak se přidávají světy, postavy velkohubě promlouvají o příčinách, následcích a smyslu světa (přičemž to nemá halvu ani patu) a pojmy z kvantovky se používají tak, že by se zastyděl i Deepak Chopra. Ke srovnání se trochu nabízí Lost - ten měl zajímavější postavy, ale konec je tady naštěstí o řád lepší. Přesto další důkaz, že mysteriozní seriály se dají natahovat jak letecká guma, ale když se pak mají uzavřít je to "pain in the ass" na úrovni 40cm dilda modelu "ježek bez klece". Škoda, škoda. ()

Amy Rich Roll

Famózní! Téma, které není ničím nové, je naprosto excelentně zpracováno. Napínavé od první minuty, strašidelné, ač víte, že zde žádní duchové nevystupují. Skvělý casting. Sousedé, Němci, klobouk dolů!!! ()

Hidoshito

První řada se povedla, druhá už je trochu navíc a třetí vyloženě na pováženou. Nejhorší na celém pokračování je, že se velmi rychle vytratila ta skvělá (tajemná) atmosféra a postupem času je to jen nepřehledný spletenec časových linií, kdy už vás ani nebaví "odhalovat", kdo je kdo. Nakonec je to utrpení jen dokoukat. I herecké obsazení má sestupnou tendenci, když ti lepší umírají a na scénu přicházejí méně zajímaví. ()

kurioko

Opakovaný dotaz - "To je fakt německý???! Vždyť je to skvělý." Mě to vtáhlo, ale nic se nemá přehánět a ke konci 4 díly po sobě vykonaly své. Ztratila jsem se. Takže sledovat, nepřehánět s vjemy a dávat si pauzy. Jinak je to skvělé. ()

barny120

Čím dlhšie som pozeral, tým vačší chaos to pre mňa bol. Postava stretne samú seba v staršom prevedení, aj v mladšom, máme tam možno 20 kľúčových postáv, každá ma tak 3-4 verzie.. prestrihy medzi prítomnosťou, minulosťou a hlbšou minulosťou a budúcnosťou sú veľmi neprehladné. Stratil som sa. Až tak že tú tretiu sériu som už nechcel vidieť. Počas prvých dvoch sérií som sa tešil na vyvrcholenie, vyjasnenie, no vždy som dostal len ďalší chaos. Škoda času. ()

Verik

Po třetí sérii za pouhé 3*...chybí mi až moc odpovědí, až moc věcí mi tam nepasuje. Čtvrtá * je za úžasný soundtrack 🎶. ()

MM1979

První série šla, druhá byla fajn a třetí fakt sračka a škoda času... To se stane když uměle natahuješ a vymejšlíš kraviny. Myslím, že sami autoři jsou rádi, že je konec... ()

Cima77

Nápad je zajímavý, hudba a atmosféra je skvělá, ale zpracování je tragické. Od první série jde seriál kvalitativně dolu a dokoukat třetí sérii je naprosté utrpení. Prostě a jednoduše jako mini série o x dílech bez paralelních vesmírů by to pravděpodobně bylo mnohem lepší. To co mi tam vadilo asi nejvíc je výběr herců, jelikož všichni jsou protivný už od pohledu (snad je postava Noaha je celkem zajímavá). ()

pjpakosta

Těžká geniálnost. Jestli tvůrci sami ví, jak co mysleli a sami ví, co nám vlastně odvyprávěli, klobouk dolů. Za atmosféru, hudbu, režii a hlavně geniální scénář bych hodnotil nejvýše, ovšem poměrně uspěchaný konec, kdy vše, čemu nerozumíte, mohlo být odvyprávěno během jedné další celé řady, tady to tvůrci stihli během asi 180 minut, což je trochu škoda, ovšem i přesto, že poslední epizodu jsem viděl před přibližně 2 týdny, zapůsobil na mě jak nic jiného a ihned bych si to pustil celé znovu. ()

Van_Stajpen

Seriál jako celkem mě zklamal. Po výborných a napínavých 2 sériích přišla ta třetí, scénáristické vymýšlení a zdlouhavé scény, kdy jsem se nudil. Bohužel, seriál měl náběh na něco legendárního, netradičního, ale celkově mi to vychází na pěkné 3 hvězdy... ()

stuj

Povedený pokus o tajemno a cestování časem. A celkem se to i povedlo. Dost zásadním problém ale je, že je tam příliš postav. :) Divák se ztrácí mezi jmény... O kom že teď mluví? A kdo že je tohle a ke komu patří? A kdo je s kým příbuzný? No a když se to začne větvit dál v "časech" a "světech", tak to začíná být těžko sledovatelné. Navíc mi přijde divné, jak často se užívá heslo "Musíš mi věřit a udělat tohle a tohle" a i když je z toho postava vyprdlá, tak vždy uvěří a udělá to, i když to pak k ničemu dobrému nevede. Za čas to ale uslyší ovšem znovu a opět uvěří. Taky je problém, že časem divák zjistí, že ten, kdo dával ostatním sebejisté rady, jak situaci určitě vyřešit, tak věděl stejně prd a sebejistý vůbec být neměl. Každopádně to ale bylo příjemné pokoukání, i když náročnější na orientaci v postavách. Sezóna 01 je pozvolný start a seznámení s postavami, Sezóna 02 byla super a u Sezóny 03 jsem si už občas řekl "no to začíná být trochu překombinované". Konec ale docela ušel. Herci dobří, režie taktéž, prostředí jakbysmet a hudba taky dobrá - pár songů jsem si i stáhl. Promyšlené dílko s kopou časových paradoxů, které do "logiky" příběhu ovšem svým způsobem patří. Bez nich by nebylo co vyprávět. A tak je postavy vykonávají, i když vědí, co tím způsobí. (Což by v reálu asi nekonaly.) ()

Seriál 1899 končí po první řadě

Seriál 1899 končí po první řadě

03.01.2023

Možná až příliš ambiciózní byli tvůrci kultovního seriálu Dark od Netflixu. Jejich novinka 1899 totiž opět vrstvila jednu záhadu za druhou, aniž by to však dělala natolik uspokojivým způsobem, jako… (viac)

Novinka tvůrců Dark dobývá Netflix

Novinka tvůrců Dark dobývá Netflix

20.11.2022

Tento týden vyšel seriál 1899, mysteriózní thriller o záhadě ztracené posádky velkého parníku. A premiéra to byla opravdu úspěšná. Netflix se do propagace novinky docela opřel, na sociálních sítích… (viac)