Příběh snímku je situován na začátek minulého století, do chudého podhorského kraje, kde v mlčenlivém odříkání i snaze vyvzdorovat si právo alespoň na kousek spokojenosti a štěstí, žijí naši hrdinové. Oba přišli do venkovského prostředí zvenčí, ani jeden není plně srostlý se světem starousedlíků, dědících svůj těžký úděl z generace na generaci… Adam (R. Holub) je zasmušilý nemluva, zjevně mající potíže s běžnou mezilidskou komunikací, straní se lidí a odmítá vystoupit ze své samoty. Nevyčítá těžce nemocné matce (V. Zawadská), kdysi žijící nevázaným životem a v neuspořádaném soukromí, že vlastně její vinou nese cejch parchanta. Beze slova odvede prodat jediný cennější majetek – krávu – aby měl na zaplacení tišících léků pro matku. Róza (A. Mihulová) je mladá, družná, touží nalézt aspoň trochu spřízněnou duši, a tak se Adamovi poněkud vyzývavě vnucuje do domu. Zpočátku ji hrubě vyhání, ale postupně se sbližují. Róza čeká dítě a jejich soužití požehná i farář. Ale jak říká staré přísloví, neštěstí nechodí po horách, nýbrž po lidech… (Česká televize)

E.T.Martin

Kachyňovu filmovou poetiku mám moc rád, i když na jeho filmech mnohdy není nic radostného. Tenhle syrový realismus ale umí diváka zasáhnout přímo do srdce. ()

Ivulla

Krásný syrový (drsně poetický) film o lidské houževnatosti a chuti žít. Herecký koncert Radka Holuba a Aleny Mihulové, hrají tak jakoby ani nehráli. Atmosféru dokresluje příroda. Viděla jsem 2x a pokud bude příležitost, určitě si nenechám ujít tento filmový zážitek. ()

VeraF

Bezkonkurenčně nejvíc nedělní film ze všech nedělních filmů na světě :) Nedělní film je takový film, po kterém když nastane pondělí a vy musíte do práce, ani Vám to vlastně zas tolik nevadí a té své práce si najednou tak nějak více vážíte, pod vlivem utrpěného šoku z toho, jaký život museli vést a co museli řešit hrdinové filmu, oproti banalitám, které řešíte vy. ()

AnysekMel

Ultraponuré drama, které Vás vyděsí životními podmínkami a osudy chudých usedlíků na přelomu 18. a 19. století. Konečným dojmem bych přirovnala bych ke známějšímu Hlídači č. 47. ()

Ruadek

O umírání i zrození, o tom, co si s sebou táhneme na ramenou celý život. Kachyňa umí a tento pozapomenutý film to dokazuje. ***** ()

Saxos

Tvrdá rachota v lomu, pak doma až do večera. K tomu suchej chleba maximálně se solí. Jedna kravka hotovej majlant, bylo mléko, máslo. Nebylo co závidět. ()

Dvojirakri

Můj nejoblíbenější Kachyňa. Etalon toho nejlepšího z jeho filmů. Silný příběh toho nejposlednějšího člověka z nejposlednější chalupy. Byl jsem se v místě natáčení v létě podívat. Současní majitelé stavení, již přestavěného, byli na zahradě, ale nejsem natolik vlezlý abych je oslovil. I tak jsem se pokochal výhledem který je opravdu pěkný. Cesta po které si spolu Radek Holub a Alena Mihulová zvesela vykračovali je dnes zaasfaltovaná, ale tehdy byla kamenitá a nevím jestli si toho někdo všiml, ale Alena byla bez bot! Takový snímek by už dnes bohužel nikdo neuměl natočit, takže za mě plný počet, kdybych mohl dal bych za 6 ! ! ! ()

gizi

Mě bohužel tento snímek nijak nenadchnul. Je to pěkný příběh ze života, jaké mám rád, ale z filmového hlediska nijak nevybočuje z normálu, nebo průměru. 60%. ()

kpt.Marťas

Syrové, minimalistické, málomluvné, chladné. Takové filmy nejsou pro mě. A přesto se mi Kráva moc líbila. Protože má náboj, má zaujetí a má svoje hrdiny a hory přece jenom ráda. A někam mimo přítomné sféry ji vždy vystřelila Hapkova hudba. Neobyčejný zážitek. ()

e-pilot

Takto silný příběh aby člověk pohledal. Film jsem viděl jen jednou, tehdy v televizní premiéře, a dodneška si pamatuji celé scény, zejména pak heroický výkon osudem stíhaného Adama v podání Radka Holuba, křehký a zranitelný pohled Aleny Mihulové, i ten soucitný pocit, jaký jsem při jeho sledování měl. Podle mého jde o nejlepší Kachyňovo dílo. ()

Sindymindy

Neopakovatelně dokonalé. Tak drsné, až to řeže. Tak opravdové, až to dusí. Tak přesné, až se to zdá být jednoduché. Tak silné, že nezapomenu. A skvěle udělané. Tento film může být jen jeden jediný a je perfektní. Á propos: v časech krize třeba příjde den, kdy krávy budou opět tím největším bohatstvím... ()

baron156

Úplně ukázkový film o životě z vesnického prostředí. Výborně vybraní herci, Hapkova hudba, velký kus surovosti, ale i přesto všechno tak dojemný příběh. ()

František Peterka 1922 - 2016

František Peterka 1922 - 2016

25.11.2016

Ve věku 94 let zemřel herec František Peterka. Narodil se do rodiny bankovního úředníka a modistky. Narozdíl od svých kolegů, kteří museli v rodině bojovat o své místo na divadelních prknech, u něj… (viac)