Hříšnice

Dráma / Mysteriózny / Thriller / Krimi
USA, (2017–2021), 24 h 5 min (Minutáž: 41–55 min)

Tvorcovia:

Derek Simonds

Predloha:

Petra Hammesfahr (kniha)

Jessica Biel, Christopher Abbott, Bill Pullman, Patti D'Arbanville, Teri Wyble, Robert Funaro, C.J. Hunt, Jacob Berger, Adrienne Lovette, Abby Miller (viac)

• Cora (2017) - 8 epizód

• Julian (2018) - 8 epizód

• Jamie (2020) - 8 epizód

• Percy (2021) - 8 epizód

Cora Tannettiová (Jessica Bielová) je obyčejná dvaceti sedmi letá žena, která je šťastně vdaná za Masona Tannettiho (Christopher Abbott) a má s ním malého syna. Krom toho, že je Cora spořádanou matkou, je také spolehlivou pracovnicí v podniku svého tchána. Jednoho dne si celá rodina vyjede na výlet k jezeru, kde chtějí strávit slunné odpoledne. Když však Cora začne pozorovat dva mladé páry na pláži, zničehonic popadne nůž, kterým synovi krájela ovoce, přistoupí k nic netušícímu mládenci Frankiemu a začne jej bodat po celém těle. Frankie na místě umírá a Cora je ihned dopravena do vazby. Případ by mohl být vyřešen rychle – bylo mnoho očitých svědků, a i samotná Cora se k činu přiznává, i když sama netuší, proč onu věc spáchala. Vyšetřování se ujímá starší detektiv Harry Ambrose (Bill Pullman), který se nenechá odbýt jednoduchostí současné verze vraždy, a hodlá přijít na to, proč k ní skutečně došlo... První osmidílná řada seriálu Hříšná duše vznikla podle knihy německé spisovatelky Petry Hammesfahrové, jež byla vydána poprvé v roce 1999. Seriál byl dvakrát nominován na Zlatý glóbus za nejlepší minisérii nebo TV film, a také za nejlepší herečku v minisérii nebo TV filmu Jessicu Bielovou. Ta vedoucí úlohu v seriálu ztvárnila vůbec poprvé a diváci ji můžou znát ze snímků jako Iluzionista (2006), Hitchcock (2012) nebo z klasických hollywoodských trháků jako Blade: Trinity (2004), Next (2007) nebo Total Recall (2012). Bill Pullman, představitel detektiva Ambrose, má za sebou bohatou hereckou kariéru, z níž je možné zmínit např. komedii Spaceballs (1987), Lost Highway (1997) Davida Lynche či film Den nezávislosti (1996). (Česká televize)

Recenzie používateľa agentmiky k tomuto seriálu (4)

Cora (2017) (S01)

Tak ta první série se dost povedla. Vůbec jsem nevěděl, jakým směrem se tento detektivní počin bude ubírat, o to více jsem čuměl v první epizodě, když se toho tvůrci vůbec nebáli a rozehráli teda divokou partii. Fakt jsem jen zíral. Jessica Biel se svým civilním výkonem neskutečná, v těch vypjatějších scénách hrála jako o život. Ale seriál se mi zalíbil zejména kvůli postavě kriminalisty Harryho, ztvárněný Billem Pullmanem. Velice zajímavý charakter, doufám, že v dalších sériích poodkryjí jeho stinnou minulost. Jinak příběhově nadprůměrné, první dvě třetiny jdou na diváka spíše pozvolnějším tempem, žádnou závratnější gradaci rozhodně nečekejte. Ale závěrečné dva díly přišly s několika vydařenými zvraty, za což tvůrcům směřuje má pochvala. Jinak seriál je nasáklý tak nepříjemnou atmosférou, která se vám zahryže hluboko pod kůži a už vás nepustí, jednoduše to nepatří mezi ty nejoptimističtější kinematografické počiny. Ale to mi právě sedlo. Uvidíme, co přinese druhá série a nová příběhová linka. Za mě si Cora odnáší 8/10 ()

Julian (2018) (S02)

Druhá řada se vydala tím osvědčeným způsobem jedničky. Tedy, na začátku v prvním dílu budete úpěnlivě sledovat dění na obrazovce, začnete nevěřícně kroutit hlavou a řeknete si sami sobě, že tady bude potřeba pečlivé vysvětlení. Atraktivita samotného případu je opět vysoká, divák má šanci nakouknout pod pokličku jedné menší sekty, takže se to nedá označit za téma, z kterého se unudíte k smrti. Malý klučina nesmírně přesvědčivý ve své roli, zbytečně nepřehrával, držel se na uzdě a vždy tu situaci procítěně zahrál, jednoduše mu člověk věří všechno. Carrie Coon moc neznám (jen se mi vybavuje z Farga), ale tady ukázala obrovský herecký talent, jenž v ní dřímá. Každopádně, všechny zúčastněné strčil do kapsy Bill Pullman v roli detektiva Harryho Ambrose, zejména tento charakter seriál dostal do širšího podvědomí (série 2 vsadila na poodkrytí jeho temné minulosti, což jsem přivítal s otevřenou náručí, tato precizně napsaná postava si to jednoznačně zaslouží). Závěr mě nedokázal šokovat tak jako předchůdce, jasně, zvraty se dostavily, ale ten WOW efekt mě nějak minul. I tak ale tento krimi seriálová počin doporučuji, jen neočekávejte bůhvíjakou podívanou. 7/10 ()

Jamie (2020) (S03)

Třetí série přišla s trochu odlišným konceptem, vraha opět známe již od začátku, ale tento dotyčný není ihned zatknutý a Harry Ambrose se tak musí naplno ponořit do tohoto spletitého případu, aby mu přišel na kloub. Musím se tedy přiznat, že jsem byl více zainteresovaný do hlavní příběhové linky oproti druhé sérii, postava Jamieho splňovala ta nejpřísnější kritéria, byla tajemná, člověk nečekal, co má od ní v následující moment čekat. Duo Pullman-Bomer úžasné, neskutečně se ve společných dialozích předháněli, kdo si může přivlastnit korunku pro nejlepšího herce. Jen mě trochu zamrzelo, že třetí série nerozvinula background Harryho ještě o kousíček více, v tomto duchu dvojka z roku 2018 rozhodně vydařenější. Teoreticky jsem jen tento kinematografický počin doposud chránil, tak proč se tedy uchyluji k třem hvězdám jako u předchůdce ? Může za to zejména docela odfláknutý konec, protože takové zakončení se vůbec do nastoleného příběhu nehodilo, jako kdyby vypadlo z jiného filmu. A to zamrzí. Pořád se ale jedná o nadstandard v rámci žánru. Za mě 7/10 ()

Percy (2021) (S04)

Harry Ambrose se vrací na scénu! Potěšilo mě, že autoři zasadili děj čtvrtého pokračování na zapadlé ostrovní městečko. To pochmurno a pesimismus s tím spojený totiž do konceptu Hříšnice jako takové sedí parádně! Percy se nese v začátku poklidném, ale postupně stupňujícím tempu, které ke konci nabírá neskutečné grády. Coby diváka mě bavilo si spojovat jednotlivé dílky skládačky, fakticky se dalo těžko odhadovat, co se vlastně stalo. Dále nesmím opomenout výborný hudební podkres, který celý zážitek jen umocňuje. Přičtěte k tomu tu krásnou krajinu a máte zaděláno na vskutku vydařený atmosférický kousek! Herecky též dílo na vysoké úrovni, kromě vždy precizního Pullmana má pochvala též směřuje k Frances Fisher. Jo, pátý díl bych si dal. Tak doufám, že Harry Ambrose ještě zváží odchod do důchodu. Za mě 8/10 ()