Uma ThurmanováGérard Depardieu, králova přítelkyně a umělec francouzské kuchyně, se setkávají uprostřed velkolepých slavností Ludvíka XIV... Píše se rok 1671. Francouzský šlechtic Ludvík Bourbon, kníže z Condé se topí v dluzích a jediným východiskem jak získat finance, je požádat krále Ludvíka XIV. o velení ve vojenském tažení proti Holandsku. Král je pozván s celým versailleským dvorem na zámek de Chantilly, a Condé svěří svůj další osud do rukou Françoise Vatela, svého vrchního šéfkuchaře. Geniální Vatel, proslulý přípravami opulentních hostin a nejvybranějších lahůdek, připraví třídenní podívanou, na kterou král nesmí jen tak zapomenout. Ludvík XIV. přijíždí na návštěvu i s královninou dvorní dámou Anne de Montausier. Vatel je krásnou ženou okouzlen a stává se sokem v lásce nejen svému panovníkovi, ale i královu důvěrníku markýzi de Lauzun. (Česká televize)

havran

Pastva pro oko... Depardieu, Thurman a Roth jsou mí oblíbenci a tady byli pěkně na jedné hromádce, ale kromě nádherné výpravy tu moc prostoru hrát neměli. I tak jsem se nenudil a koukal a koukal... ()

Pulper

Typicky francouzský kostýmní film. Bohatá výprava, mraky vedlejších postav, lehce vtipné přirozené dialogy a tradičně kvalitní scénář. Obyčejný příběh muže plnícího své povinnosti až do extrému s moralizujícím přesahem. Brilantní herecké výkony Gérarda Depardieu a Tima Rotha, který si zopakoval hajzlíka z Roba Roye. ()

Amonasr

Vatel je vcelku příjemný romantický film, který ukazuje rozmařilost královského dvora a vysoké šlechty i dvorské intriky zarámované několikadenní velkolepou slavností, kterou na zámku Chantilly  knížete Condé zorganizoval proslulý majordomus a jeden ze zakladatelů haute cousine Francois Vatel.  Proč tento schopný správce spáchal nakonec sebevraždu, už asi nikdo nezjistí, film si zvolil ovšem logicky tu nejromantičtější verzi. Je to ale nicméně vcelku jedno, film je zajímavý ani ne tak příběhem hlavního hrdiny, jako spíš zobrazením dobové atmosféry a neuvěřitelného hýření Krále Slunce a jeho okolí v kontrastu k chudobě a těžkému údělu obyčejných lidí, kterými nemorální šlechta ve svém pokrytectví naprosto pohrdá. I přes okázalou podívanou královské slavnosti, kolem které se film víceméně točí především, divák dobře chápe, proč muselo později zákonitě dojít k Velké francouzské revoluci. ()

jafuska

herec Gerard Depardieu v roli která mu docela sedla, škoda, že ho už není moc vidět, sice je to průměrný herec, ale své kvality určitě má, tenhle film až moc zbytečně dlouhý, ale kostýmy byli krásné, to se musí nechat, ale to je asi hodně málo, že mě zaujalo jen toto z filmu, a to je hodně málo, přesto hodnotím jak hodnotím., ()

ostravak30

Ano, právě oceňovaná výprava je to hlavní, co lze na filmu obdivovat. Asi těžko tleskat nabubřelým šlechticům či povrchním vztahům. A už vůbec ne žranicím, kvůli kterým se navíc muselo panstvo zadlužovat, zatímco velká část Francie hladověla. Jde ale též o to, jak to zobrazit. Vatel je skvělý kuchař a nápaditý organizátor. Problémy řeší rázně, ale s lehkostí sobě vlastní. Možná by mohl být snímek kratší, ale aroganci moci a absurditu doby zobrazuje kvalitně. Přestože mi místy bylo zle. Na druhé straně se podívejte na evropské panovníky dnes. Žijí si v luxusu a poddaní jim to platí z jakési falešné hrdosti na šlechtice v čele země. Nic moc se nezměnilo, pravda. Ale tehdejší lid nakonec dokázal povstat. To už je ovšem jiná pohádka... ()

DooFooS

Výborná sonda do prostředí vysoké šlechty Francie za krále Slunce, kde se jako mohykán pohybuje volnomyšlenkářský Gérard Depardieu. ()

harycek

Visuálně nádherná záležitost se skvělými herci a dekoracemi , ale pokud se Francouzká šlechta a šlechta vůbec takhle chovala tak se vůbec nedivím že šli pod gilotinu!!! ()

david666

Za skvělou výpravu * navíc. S těmi kulisami, jídly a nevím čím ještě si tvůrci opravdu vyhráli. Zajímavé je taky vidět Umu Thurman v celkem nezvyklé roli. Nějak mi tam ale ne a ne sednout. Zato Depardieu je přesně pro ztvárnění podobných typů jako stvořený. ()

Igy007

Hrubě nedoceněný film ... sice nechápu, proč 40i letého chlápka hrál už tehdy na roli starý a tlustý Depardieu ... ale zahrál ho standardně kvalitně, takže ó ká ... nadčasový příběh o tom, že žádná práce nestojí za sebezničení - obzvláště nemá cenu služba parazitickým zrůdám, to skončí jedině hodně špatně ... osobnosti jako Vatel, Savarin, Rossini, Parmentier ale třeba i Sacher jsou skvělou živnou půdou pro dobrý film - a skoro se na ně zapomnělo; přitom tito lidé udělali pro svět mnohem více než různí vrahouni a státničtí ouchylové, o kterých se točí filmy stále dokola (a většinou jsou to do nekonečna omýlané lži...) ()

meda2016

Velká investice do rekvizit a výborných herců. Zručně napsaný scénář. Ale je to opravdu nutné vidět a vědět, že u dvora byl takový vynikající "bavič a umělec okázalosti"? Nic mi to nedalo. ()

PTuranyi

Výborný film o veľkoleposti a malosti francúzskeho kráľovského dvora na pozadí udalosti kráľovej návštevy sídla šľachtica de Conde, ktorý sa snaží získať kráľovu priazeň pred možnou nadchádzajúcou vojnou s Holandskom. Vatel ako správca je hlavou a organizátorom celej kráľovskej parády. Vďaka nemu môžeme nazrieť za oponu kráľovskej nádhery a spoznať všetky zákulisné ťahy a nitky poťahované rôznymi dvoranmi. Skvelé herecké obsadenie a veľkolepá produkcia. ()

kacudzde

Děj se točí kolem návštěvy Ludvíka XIV. na zámku, kde správcuje věhlasný Francoise Vatel (skvělý G. Depardieu). Historické filmy mám ráda a tenhle má krásnou výpravu - všechny ty kulisy a program pro krále, to byla paráda. Bavilo mě sledovat zobrazení života královského dvora v tehdejší době, všechny ty intriky a vypočítavost některých postav. A do toho všeho zapleteného hrdého Vatela, milujícího svou práci, svobodu a jednu dvorní dámu... ()

GCaesar

Báječná výprava a herecké výkony, ale historické reálie film poněkud svazují. Jinak ovšem velice dobrý snímek, díky bohu za Francouze. 75% ()