Uma ThurmanováGérard Depardieu, králova přítelkyně a umělec francouzské kuchyně, se setkávají uprostřed velkolepých slavností Ludvíka XIV... Píše se rok 1671. Francouzský šlechtic Ludvík Bourbon, kníže z Condé se topí v dluzích a jediným východiskem jak získat finance, je požádat krále Ludvíka XIV. o velení ve vojenském tažení proti Holandsku. Král je pozván s celým versailleským dvorem na zámek de Chantilly, a Condé svěří svůj další osud do rukou Françoise Vatela, svého vrchního šéfkuchaře. Geniální Vatel, proslulý přípravami opulentních hostin a nejvybranějších lahůdek, připraví třídenní podívanou, na kterou král nesmí jen tak zapomenout. Ludvík XIV. přijíždí na návštěvu i s královninou dvorní dámou Anne de Montausier. Vatel je krásnou ženou okouzlen a stává se sokem v lásce nejen svému panovníkovi, ale i královu důvěrníku markýzi de Lauzun. (Česká televize)

Morholt

Scénář je možná trošku slabší, ale vše bohatě vynahrazuje výprava a výborné herecké obsazení. Občas jsem si říkal, že na tohle by se měli dívat někteří rozmazlení manažeři, aby opravdu viděli, co je to stres. 70% ()

argenson

V první řadě je mi tenhle film sympatický tím, že neřeší zásadní historická témata, i když se drží jedné skutečné události. Už za to tleskám scénáristům, že dokázali vytáhnout z francouzské historie tenhle drobný střípek. Bavily mě dialogy, zdánlivě o ničem, ale přesně v souznění s tehdejším stylem, kdy bylo uměním zaobalit i tu nejtriviálnější myšlenku do nabubřelých barokních souvětí. Připomnělo mi to moji oblíbenou knihu Rozhovory na dálku od Marie de Sévigné (která ostatně i tuto bombastickou hostinu připomíná). A přiznávám, že i přes hvězdné obsazení jsem neřešil herecké výkony, spíš jsem si užíval skutečně dobrou výpravu a realistické ztvárnění života horních i spodních vrstev společnosti. Jediné, co by se dalo vytknout, byla nesprávná výslovnost některých francouzských jmen, což je ovšem problém českého překladu ()

Padme_Anakin

Gérard Depardieu v roli kulinářského mistra báječný a Uma Thurmanová jako králova milenka skvělá, nahlédnutí do francouzské kuchyně a ke královskému dvoru je tu vyobrazeno nádherně, vizuální stránka snímku omamná.. Hlavní postava budí od začátku sympatie, jedná se totiž o pracovitého a kreativního člověka, který touží po svobodě myšlení i vlastního bytí.. Historii pitvat raději nebudu, jen napíšu, že zrovna tenhle Ludvík z těch všech Ludvíků byl zřejmě nejlepší král.. ()

Luke7

[imdb: 6.5/10] / my comment: Oscar nominace za výpravu a vybraní herci ještě nedávají záruku skvělému filmu. Příběh je totiž odsunut až na druhou kolej což je u tohoto filmu škoda. Rozhodně je se na co dívat, ale moc velký příběh v tom nehledejte. ()

Aelita

V porovnání s návštěvou krále je hrozba války s Holandskem úplná maličkost. ___ "Harmonie a kontrast – to je podstata veškeré krásy." Historický Vatel měl moc tvořit a udivovat, filmový Vatel si nade vše vážil svobody. ___ Člověk je schopen přehlížet jiného člověka nebo dokonce tomu člověku záměrně ubližovat jen tehdy, když toho druhého vnímá jako bytost, která mu není rovná, anebo když si tu nerovnost dokáže namluvit. Všechny války, holocausty, nepravosti se konají jenom na základě odstupu mezi lidmi – zde jsem já a tam je ten cizí, ne(do)člověk, nedodělek. ___ Vedle Král tančí, Barry Lyndon atp. další ze série filmů, pečlivě rekonstruujících způsob života v minulosti. Vatel nejvíce udivuje promýšlenou "industrií" tehdejší zábavy. ()

Nach

Mám moc rád příběhy, které se snaží být až rekonstrukcí skutečnosti. Nevím do jak velkých podrobností toto drama znázorňovalo tehdejší skutečnou hostinu. Ale svou výpravou, kostýmy a rekvizitami to bylo tak bohaté, zalidněné a kamerově nádherné, až mi přišlo, že se z televize stal stroj času a ukazuje mi dobovou organizaci a veselí na této slavné hostině. Gérard Depardieu tu navíc hraje jako v Cyranovi nebo Dantonovi, tedy prostě jako v době jeho zlaté slávy. Škoda jen občasné rozvleklosti. Nicméně i tak musím smeknout a udělit čtyři slunce. 80% ()

gabin(a)

Tož já bych jim teho Oskara za tu výpravu dala! Fakt úžasná! Nicméně nezakryla to podobenství, aspoň pro mě, že kdybyste se třeba po...dělali, tak jste jen figurkou - nebo zde spíš kartou - v rukou mocných, můžete se snažit jak chcete... ()

MJMilan

V celku zajímavý snímek, avšak kdo tu čeká nějakou akci, asi si moc na své nepřijde. Gerard tu hraje šikovného managera své doby coby realizátor různých oslav, ale především člověka mající srdce ... a okolo toho se to celé točí. ()

andrii

Vybraná společnost, vybraná krmě. Měli ale rozmazlený žaludek, honily je mlsné, nevybíravé chutě. Dosáhla výš. Setli ji. Zapálená hlava bohatýra múz dvorní zábavy v rozkolu s mocností nabobů narcistní výbavy. Mistr, jehož um nesl se slavnostně nádvořím, zahradami, mistr člověčí etiky, o jaké kdy slyšelo podzámčí. Sám odemkl si klíčem celu, oblízl smetánku na tři prsty, nakrojil i královský hermelín. ()

Decker

Nadherna vyprava a celkova krasa tohoto filmu z nej jen cisi. Je to opravdu velice prijemny a krasny pribeh z dob vlady Ludvika XIV. Krasne jsem si u nej odpocinul a mel z nej proste prijemny pocit. Ctyri hvezdicky davam za film a patou davam za neskutecnou namahu, kterou museli vynalozit filmari, kdyz pripravovali jednotlive sceny a kulisy a vsechno ostatni. To se musi ocenit! ()

HonzaBez

Lehce opulentní výprava (viz zejména scéna s ohňostrojové show královský dvůr), zajímavý příběh (snad i podle skutečných událostí) v historických kulisách éry  krále Slunce Ludvíka XIV. Nejen lovestory ale na konci hlavně o síle osobní svobody a integrity. Přiznám se, že mě ten závěr životního příběhu vrchního šéfkuchaře Vatela ( Gérard Depardieu ve svém standardním  hereckém stylu) docela i šokoval, ač jsem si od jistého momentu i říkal, že pokud tu má být nějaké dobrá pointa, musí dojít k nějakému silnému rozuzlení. ()