Proč? 13x proto - Série 3

(séria)
Dráma / Mysteriózny
USA, 2019, 12 h 22 min (Minutáž: 49–72 min)

Tvorcovia:

Brian Yorkey

Predloha:

Jay Asher (kniha)

Dylan Minnette, Christian Navarro, Alisha Boe, Brandon Flynn, Justin Prentice, Miles Heizer, Ross Butler, Devin Druid, Amy Hargreaves, Timothy Granaderos (viac)

Řadu měsíců po Jarním plese dopadne na Liberty High další rána: při srazu absolventů je zavražděn Bryce Walker a podezřelí jsou úplně všichni. (Netflix)

Marcas

6/10. Po VÝBORNÉ první sérii přišla poněkud slabší dvojka a po té přišla ještě horší trojka. Opravdové zklamání. Vůbec nevím, kam až to budou ždímat v ohlášené čtvrté sérii. V půlce téhle série jsem měl chuť přestat sledovat, ale řídím se pravidlem, co se začne, mělo by se i dokončit a tak jsem s vypjetím všech sil dokoukal. Souhlasím s některými uživateli, že Ani je nejotravnější postava, kterou do seriálu mohli zasadit. Ty její monology mi ke konci fakt lezly krkem. Na druhou stranu abych nebyl jenom kritický, tak se mi opravdu líbily přechody mezi přítomností a minulostí. Ty byly opravdu prvotřídní, krásně vymyšleno a za to palec nahoru. ()

IZFNP

Videla som len dva diely a rozhodla sa s týmto seriálom, ktorý som v prvých dvoch sériách chválila, nadobro skončiť. Seriál úplne opustil všetko, čím bol, a premenil sa na klasickú teen drámu bez hlbšieho významu. Áno, možno to stále ukazujú dôležité veci, ale už len z povinnosti, dušu to stratilo. ()

Nikolas__

Tak tohle je oproti prvním dvěma sériím rozhodně zpátečka, každopádně i tak se jedná o doslova výbornou řadu. Pár věcí zamrzí (místy už nudná depresivní atmoška současnosti s šedivým lookem), ale vždy nějakou tu obyčejnější epizodu střídá jedna naprosto úžasná. Ke konci se kvalita navíc vyšvihne do mistrovských kvalit prvních dvou řad. Asi největší výhrada směřuje k postavě Claye, který se choval strašně divně. ()

Wolftalon

Absolutně nechci jakkoliv zašlapat pro mě působivé a přesvědčivé výkony představitelů Claye, Tylera, Justina a především Bryce, ale celá struktura týhle série je prostě pošahaná, jak už tu zmiňují ostatní, a jako to, že trochu poupravíte ve flashbackách color grading a poměr stran neznamená, že výsledkem bude smysluplně plynoucí příběh - ne že by nešel pochopit, to vůbec ne, ale rozdělení na 3 časové linky mi přišlo přinejmenším samoúčelné. Horší už snad bylo jen to, že vypravěčkou udělali úplně novou postavu, která je totálně nesnesitelná a nikoho nezajímá. A i navzdory 13 roztahaným dílům zůstalo stále pár věcí nezodpovězených, takže už vidím, jak místo uspokojivého konce přijde další neuspokojivá série. ()

taibrek

Oproti prvým dvom sériám o dosť slabé, ale stále ma to akosi baví. To prostredie a tí herci mi proste sedia a tieto témy budú stále aktuálne. Som zvedavý či tvorcovia dokážu vymyslieť niečo nové a lepšie v ďalšej sérii. ()

enter.

Feministická sračka, všichni si bezdůvodně lžou, ale tváří se, jak má každý vážný důvod vše zatajovat. Nesmyslné kroky a chování postav. Jedna hvězda navíc, že jsem to zvládl dokoukat. Ještě mě čeká čtvrtá serie a díky bohu, že je a bude snad poslední. ()

PoprockCZ

Četla jsem komentáře na Imdb a s většinou se naprosto ztotožňuji. Ve zkratce (omlouvám se za spoilery): A) Ani nesympatická postava, která se zjeví jakoby nic, je vševědoucí a svět se točí jen kolem ní. B) Celá série je natočena na stejné brdo ala teen detektivka. "Was it him?" - "I don't know." "Is he capable of doing it?" - "No!! ...maybe?" Téměř všechny díly obsahují podobné dialogy, podezřelého a "nečekané" vyústění, že vrahem je někdo jiný. C) Sérii chybí myšlenka / poslání!! Co si z toho odnáším? Rapist se může změnit, až ho seriál téměř mění v oběť systému a chudáka. Chápu, že věci nejsou černobílé, ale znásilnění není krádež... to člověk nedělá "jen tak". Další podprahové sdělení je to, že soudy pracují ve prospěch nespravedlnosti a jediná možnost, jak vyváznout mimo kriminál, je spojit se s kamarády a vymyslet ultimátní lež. Krásné poselství reálným obětem... nežalujte viníky - vyváznou bez trestu a vás jen veřejnost potupí. D) 3. série neměla vzniknout jako taková. Nedozvídáme se nic extra podstatného, Brace není úplně divákův objekt zájmu a i závěr naznačuje, že je zde až moc překombinovanosti, nelogičností, postavy se chovají úplně out of mind, tedy v rozporu s předcházejícími řadami. Zkrátka občas je lepší přestat ve správný okamžik, než ždímat do poslední kapky... Za mě velké zklamání. ()

bicekz

Musím uznat, že 3. sérii stále hodnotím jako mírně lepší než 2. Třetí série už nijak nesouvisí s názvem tohoto seriálu, pouze pokračuje se stejnými postavami a tématem šikany. Celkově mě však zklamala. Podle traileru jsem očekával více akce a napětí. Celá série je rozdělena na 4 dosti viditelné části - úvod, následně postupně několik obviněných (pouze na jeden díl), obvinění Claye na více dílů a závěr - zjištění, co se postupně stalo večer po zápase. Smutné je, že první půlka dílů by se dala vypustit a divák by o nic nepřišel. Velmi mě zklamal závěr, ať už motiv vraždy, či to, jak jsme se to dozvěděli (čekal jsem, že se k tomu pomocí nějakých indicií dostaneme). Těšil mě vývoj postavy Tylera, i když si prožil mnoho zlého. Po závěrečné upoutávce na 4. sérii se obávám, že Tylerovy zlé časy ještě neskočily... ()

Andulicicka

Tahla série už neměla vubec nic společnýho s původním námětem 13 reasons why. První série byla o 13 duvodech proč se hannah zabila, chápu, byla to sice serie nijak nezajímavá a myslím si že tím čím si prošla ona si prošla většina holek( nebo i kluku) a jako ruku na srdce koho by naštvalo byt na seznamu jako "holka s nejlepším zadkem", myslím že by to mělo spíš lichotit. Každopádně se vrátím k této sérii a chtěla bych napsat, že mi přišlo, že tahle série vznikla hlavně kvůli tomu, že v první a druhá serie poštvala proti Bryceovi všechny, a věřím že takový ty extra fanynky, ho nenáviděly natolik, že ho nemohly vystat ani jako člověka jako herce a tak režiséři chtěli udělat serii o tom, že se chtěl zlepšit a jakej je ve skutečnosti chudák a že vlastně ani není tak zlej jak se zdálo. Feministický klub mě víc než štval, protože vtrhnout na pohřeb a naprosto ho zničit je nelidský i když to byl prostě násilník a kdesi cosi, i když si upřímně myslím, že tehdá HannaH vůbec do žádné výřivky chodit nemela a když vsichni odešli měla jít taky, nebya to žádná kost a kůže a myslím, že bránit se klidně mohla. Jess ta znásilněná byla to určitě, ale Justin mohl taky něco udělat, když uz to byla jeho holka a ruku na srdce holky, komu z nás se někdy nestalo, že na nějaké pařbě se něco takovýho prostě stalo. Ale to už zase odbočuju k první sérii. Clay a Ani už mě unavovali tím jejich nekonečným "jo to bude on" a po par chvilich "ne to nebude on" .Konec mě hodně hodně zklamal, zklamal mě snad víc, než celý tento seriál, chápu Monty udělal co udělal, nebylo to od něho hezky, ale že ho někdo zabije a oni (teda vlatně Ani) na něho hodí ještě vraždu Bryce jenom aby ochranila Alexe s Jessicou (teda hlavně Alexe), protože věděli, že už je Monty mrtvej a nebude protestovat nebo tak něco mi příjde dost nepřiměřený, Celkově námět tohoto seriálu je vynikající a myslím si, že drogy, násilí a tady ty věci jsou docela aktuální tématika. Taky je zde vidět, co my jakožto teenageři nebo adolescenti prožíváme a co všechno musíme snášet. Ale bohužel, tenhle serial mě zklamal. Nechce se mi psat několik komentářů, takže jsem napsala tento věnovaný se vlastně tak nějak celýmu serialu. Tenhle seriál je pro mě velkým zklamáním. Přišlo mi že tvůrci už nevěděli co by, tak v této sérii to naprosto vyhrotili, ale úplně zbytečně. Jak říkám mohl by z toho být fakt dobrý seriál, ale v tomhle zpracování opravdu ne. ()

Plechy

Čím dál tím horší. Jediné co se nezměnilo je stále výborný soundtrack. Ale bože ten scénář je tak hroznej. Nejenže tu máme novou postavu (Ani), která je naprosto nesympatická, ale navíc jsou všechny postavy tak nevrlý a náladový. Nevím komu se na 2. sérii líbilo, že překopávali události z 1. série. No někomu se to očividně líbilo, protože tady to vzali na úplně jinou úroveň. Postavy se chovají způsobem, kterým se nikdy nechovali a mně bylo upřímně jedno, co se s nimi stane. No a zápletka ohledně vraždy je taky stupidní, protože už po prvních epizodách máte tušení kdo to udělal, ale musíte čekat deset epizod aby se to nakonec odhalilo, přitom aby se zde vytvářelo drama, tak se na všechny postavy hází špína a bylo občas docela utrpení to sledovat. Epizody 11 a 12 jsou dobrý a dumání nad tím, jestli se Bryce může vykoupit bylo fajn. Ale pak přišel ten konec, který mě dokonce trochu překvapil, ale rozhodně ne příjemně. Doufám, že poslední série bude lepší, protože tohle bylo hrozně velký zklamání. ()

Logboiii

Podla mna niektori tu az moc zavrhuju dej. 3 seria je o poznanie lepsia ako extremne nudna 2 a aj napriek tomu ze postava ako Ani mi prisla extremne otravna v konecnom dosledku nemozem povedat ze sa mi do celkoveho kontextu serie nehodila. Co ma viac hneva je velmi zbytocne az nasilne pushovane feministicke blabotanie ktore presne len ukazuje ako by feminizmus nemal vyzerat. Je to ale cielene na Americku mladez a teda niektore realie mne ako Europanovy pridu proste hlupe a prehnane. 4/5 ()

dinosaurus39

I přes skvělé herecké výkony naprosté většiny postav musím hodnotit sérii negativně. Nesympatická a zbytečná postava Ani rozdává rozumy všude, kudy projde. Furt dokola se střídá několik časových linek až je to otravné. Postavy po pár dílech jen běhají jedna k druhé, jestli ten nebo tamta by byl schopný někoho zabít. Každej podezřívá každýho, každej v něčem lže... Mít série 6-8 dílů, tak to beru... bohužel se celý děj neskutečně vleče dlouhých 13 dílů a celé to dorazí úplně pitomý konec. Jediný pozitivum je, že jsme se konečně zbavili nesympatické Hannah, kterou však bohužel nahradila jiná pinda se slabostí pro násilníky. Nejsmutnější je, že první polovina mě opravdu bavila. ()

peteer1

Po druhé sérii jsem si myslel, že seriál už nemá co nabídnout. 3 série ale přišla v daleko větším stylu než ta předchozí. Tvůrci ubrali na prvcích "teen filmů" a zaměřují se více na charaktery postav a jejich problémy. Celé to působí jako detektivka, ze školního prostředí, která navíc ukazuje na problémy dnešních teenagers, jako jsou drogy nebo šikana. Někdy je ale na škodu, že příběh je příliš natahovaný a místo akce je zde příliš zbytečného mluvení. Každopádně v polovině začne stoupat napětí a vám nezbývá nic jiného než pouštět další a další díl a přemýšlet kdo je vlastně na čí straně. Samotné finále je skvělé a celá hodina a čtvrt vám připadá jako 5 minut. Netflix prostě tyhle seriály umí. ()

Kaktus97

Třetí série jsem se celkem dost bál a to asi proto, protože jsem si nedokázal představit o čem by asi tak mohla být. Ale po zhlédnutí opravdu nelituji toho že jsem se na ní podíval. Je tady hezky ukázáno že vše není jen černobílé jak řekla Jassica. Vidět druhou stranu třeba Bryce bylo opravdu zajímavé. Doufám že 4 série bude alespoň stejně dobrá jako tahle. ()

L.petr

Obrovské zklamání. Hned v prvním díle se objeví postava, která se v předchozích řadách vůbec nevyskytovala. Všude samá vražda, samej podezřelej. Celý děj seriálu je temný. S první a druhou řadou to má pramálo společného, děje se točí úplně kolem něčeho jiného. Zjevování duchů už je taky docela mimo. ()