Muzikál o radostiach a starostiach chudobného mliekara Tovjeho, ktorý žije s manželkou a piatimi dcérami v ukrajinskej židovskej komunite. Zbožný Tovje, ktorý žije v súlade s židovskými tradíciami chce najstaršie dcéry vydať "ako sa patrí",  v jeho situácii to však nie je jednoduché. Film bol nominovaný na Oscara v ôsmych kategóriách, napokon získal tri sošky. (STV)

leopoldina

V nějakém filmu, který jsme viděla, zazněla melodie ze Šumaře na střeše a moc se mi líbila, tak jsem se rozhodla, že se na tento skvost kinematografie podívám. Melodie jsou krásné, příběh nám napoví více ze židovského prostředí a jejich tradic. Děj se odehrává kolem roku 1905 za carského Ruska a vypráví o slastech i strastech Žida Tovjeho s nádechem předleninského období. Film se natáčel v Jugoslávii a má tedy překrásné "kulisy". Herec Topol byl nominován na Oscara, toho mu vyfoukl Gene Hackman za film Francouzská spojka. No nevím, až se podíváte na úžasné obličejové emoce a tanečky vždy pozitivního Žida Tovjeho, asi nebudete chápat, proč nedostal Oscara právě on! ()

Eseter

Na tomhle filmu mě baví všechno – příběh, hudba, postavy, herci, atmosféra. Začátek je odlehčený a humorný, postupně začíná přituhovat a závěr mnohem smutnější než jsem od prvních písniček očekávala. ()

jenina

Moje citová záležitost. Muzikál, který mě nikdy neomrzí sledovat. Výborná hudba, nesmírně dojemný příběh. Kdysi jsem četla povídkovou knihu "Tovje vdává dcery", dokonce ji mám někde doma. Tohle je případ, kdy film mě okouzlil mnohem více než kniha. Scéna, kdy si prvorozená dcera Tzeitel vybojuje u otce za manžela chudého krejčíka, patří v mém žebříčku uhrančivých scén k těm nejuhrančivějším a nejdojemnějším. Povzdech Tovjeho k Bohu, v době, kdy začínají na Ukrajině protižidovské pogromy: "Já vím, já vím, jsme vyvolený národ, ale nemůžeš si čas od času vybrat nějaký jiný?" ()

MoziMedve

Pokud jste jako já, tak máte o tomto filmu nejasné, matné povědomí, že je prý dobrý ale nic moc o něm nevíte. Možná snad záte i tu písničku kterou nasamplovala Gwen Stefany. Pokud je to tak, dovolte mi říct proč je tento film tak dobře hodnocený… Nevím. Jako hodnotím ho taky kladně, bavil mě a rád se na něj podívám znovu, ale nedokážu přesně popsat co na něm se mi tolik líbilo. Snad je to celý postavený na Tojvem, který je prostě hroznej sympaťák, kterého je radost sledovat, i když má film 3 hodiny. Považuji se za ateistu, hodně kvůli averzi k pánbíčkářkám, ale Tojveho úpřimný vztah k bohu dokážu respektovat. Film jsem zkouknul, protože prý je dobrý a ano, je moc dobrý, i když pořád nevím proč přesně :D ()

Villan

Na tento muzikál som natrafil náhodou, ale chytil ma za srdce svojim vykreslením židovskej komunity. A hlavne ma chytil za srdce Tovje. Nádherná postava a skvele zahraná. Ak by mi niekto povedal, že videl skvelý muzikál o židoch na Ukrajine, tak by som asi len krútil hlavou, že to nie je nič pre mňa. Teraz s nadšením dviham prst a dávam 5 hviezd. ()

Zemřel režisér Norman Jewison

Zemřel režisér Norman Jewison

23.01.2024

V požehnaném věku sedmadevadesáti let v sobotu 20. ledna opustil filmový svět kanadsko-americký na sedm Oscarů nominovaný režisér a producent Norman Jewison, tvůrce legendárních a oblíbených snímků… (viac)