Legendy kriminalistiky - Série 2 (2019) (séria)

Matky vražedkyně (S02E07)

(epizóda)
Česko, 2019, 30 min

Mirek Vaňura (moderátor)

Dnešní epizoda druhé řady Legend kriminalistiky přiblíží dva případy, a to zločiny na dětech. Ty vždy patří k těm nejemotivnějším a nejtěžším, a pokud je spáchá matka dítěte, je to vždy absolutně zdrcující pro všechny. První případ z roku 2011 patří k těm nejzávažnějším. Svou brutalitou zaskočil i samotné policisty, kteří ho označili co do rozsahu a věku dětí za nejhorší v novodobé české historii. Odehrál se blízko Poličky v obci Široký důl, kde došlo ke čtyřnásobné vraždě dětí – osmiletého a dvouletého chlapce, čtyřleté a dvouměsíční holčičky. Policejní hlídka našla i zraněnou ženu Romanu Z., matku dětí. Ta po činu chtěla spáchat sebevraždu, jak ukázalo pozdější vyšetřování, to se jí ale nepovedlo. V kritickém stavu byla převezena vrtulníkem do Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Jakmile nabyla vědomí a byla schopna komunikovat s okolím, byla vyšetřovatelem vyslechnuta a později jí bylo sděleno obvinění ze čtyřnásobné vraždy. V květnu roku 2012 byla Krajským soudem uznána vinnou a odsouzena na doživotí, přestože se odvolávala na ztrátu paměti. Po vyhlášení rozsudku zkolabovala, a protože by se za této okolnosti proti rozsudku případně nemohla odvolat, bylo pokračování nařízeno na konec května téhož roku. Po vynesení rozsudku se odvolala k vrchnímu soudu, ten jí trest doživotí potvrdil. Druhým případem je vražda novorozené holčičky, kterou v roce 2015 řešila jihočeská kriminalistka Renáta Míková. Ivana K. několik měsíců nechala tělíčko mrtvé holčičky zabalené a uložené v kyblíku na balkoně. Za vraždu narozené dcery dostala 15 a půl roku vězení. Svým činem vlastně ublížila všem – sobě, partnerovi a svým dalším dětem, které stráví část svého života bez mámy. (Česká televize)

EllienPM odpad!

Novácky bulvární tragédie. Co tohle dělá na veřejnoprávní stanici... Dvořák opět úřaduje, schválí se i toto a staromilský divák se diví. Je mi líto, jak úroveň celého dnešního světa klesá. Lidé už nemají vysoké standardy a forma podání je zde opravdu senzacechtivě bulvárně "lidová". Hnus. ()

MM_Ramone

Česká verejno-právna televízia vyprodukovala projekt "Legendy kriminalistiky". Je to séria zhruba polhodinových dokumentárnych filmov, ktoré podávajú svedectvo o tých najšokujúcejších a najbrutálnejších zločinoch, čo sa odohrali v Českej republike. V poradí siedma epizóda z druhej série nesie názov "Matky vražedkyne". Je to rekonštrukcia dvoch prípadov, v ktorých prišli o život nevinné deti rukami svojich matiek. Prvý sa odohral v roku 2011 v malej obci Široký dúl, kde Romana Z. zabila štyri svoje deti. Najstarší chlapec mal osem rokov a najmladšia obeť bolo len dvojmesačné bábätko. Romana bola odsúdená na doživotie. Druhý prípad sa stal v roku 2015 v Južných Čechách. Ivana K. tajne porodila zdravú dcéru, ktorú bezprostredne po pôrode usmrtila. Ivana za svoj zločin dostala trest pätnásť a pol roka odňatia slobody. **** ()

Marze

Zde platí co řekl na jedné z přednášek vynikající psycholog Jeroným Klimeš "Můj děda říkal, že je lepší se dobře oběsit, než špatně oženit". Díl je ke shlédnutí zde :  https://www.ceskatelevize.cz/porady/10993853591-legendy-kriminalistiky/318295350010007/ ()

SOLOM.

Sériový vrah – nebo matky vražedkyně – co je horší…? Zabít své vlastní děcka /dítě, to si asi drtivá většina lidí nedokáže představit ani v tom nejhorším snu. Ivana K svou novorozenou holčičku zabila a nechala jen tak ležet v igelitu na balkóně – to Romana Zienertová zašla ještě dále – ta rovnou udusila – ubodala své čtyři děti, předstírala ztrátu paměti a vyfasovala za to doživotí. Její ubohost už pak definitivně potvrdilo komické zhroucení u soudu, ale ani to jí nepomohlo. ()