Temný Kraj

Réžia:

Jitka Bártů

Hudba:

Robert Jíša

Lukáš Vaculík, Kristýna Badinková Nováková, Jan Teplý ml., Karel Zima, Martin Trnavský, Saša Rašilov nejml., Tereza Kostková, Jan Novotný (viac)

Pražský elitný kriminalista z oddelenia vrážd Petr Kraj (Lukáš Vaculík) dáva zo zdravotných dôvodov zbohom veľkomestu a usadí sa na chátrajúcej fare po svojom strýkovi v malebnom kraji opradenom strašidelnými legendami a povesťami. Na zdanlivo pokojnom vidieku sa však cíti opustený rovnako ako osamelý strom za dedinou, ku ktorému ho viažu spomienky z detstva. Jeho návrat ku koreňom nie je nijako ľahký, ale postupne si zamiluje nostalgickú atmosféru a tajomnú malebnosť vidieka. Navyše stretáva aj nových kolegov z okresného oddelenia, ktorí sa vďaka nemu dostanú k vyšetrovaniu spletitých prípadov sériových vrážd a získajú príležitosť profesijne aj osobnostne rásť. Plachá Naďa Hamplová (Kristýna-Fuitová Nováková), snaživý Vojta Coufal (Jan Teplý) a bodrý Pepa Sláma (Karel Zima) sa vyznajú v temných zákutiach svojrázneho kraja. Petrovi sú nielen najlepšími parťákmi pri objasňovaní zločinov, ale aj spoľahlivou oporou vo chvíľach, keď všetkým nemilosrdne ubieha drahocenný čas pri vyšetrovaní zločinov. (TV JOJ)

Peabody

no to je bída - po dvou dílech. Děj děvenkám scénáristickejm běží kupředu rychlostí písní Leonarda Cohena. Jenže ty jsou krásné, tohle je nastavovaná kaše. Ale já to chápu, větší honorář jistě potěší a dramaturgové zdá se v republice už dávno vymřeli. Navíc tedy opravdu trendem se zjevně stává, že v každém krimi týmu musí být nejméně jeden absolutní debil, klterý nedělá pracovně absolutně nic a má nějakou specialitku - tady věří na čarodějnice, jinde zase chorobně žere, je to obojí takové zlidšťující, co? Herecký výkon pana Teplého mi (když se zamyslím nad Polívkou synem a Donutilem synem) vyvolává vážné pochybnosti o platnosti učení Gregora Mendela. Ale těší mne Kristýna Nováková, je alespon na koho se koukat (už ve Výchově dívek a Pelíškách byla zajímavě hezká). Záměna psů - kdo by se staral o to, co normálně dělá skriptka, na to není v tom fofru čas = úpadek řemesel v Čechách, A jinak zjevně podle dam scénárystek na venkově žijí jen socky, alkoholici a důchodci, koukám. Navíc nedrží vůbec konzistenci, takže v jednom dialogu je mrtvola v kompostu a vyčuchá ji pes na kterého koukáte ze sednice a v jiném dialogu se plká o tom, že ji táhli zahrabat na konec zahrady. A vůbec proč by vrazi kteří fingují u asi 15 předchozích vražd sebevraždu nebo neštastnou náhodu zrovna u jednoho případu zakopávali do kompostu - sebevražda ve stylu žížala zalezla moc hluboko nefunguje. škoda sepisovat další kiksy. NO a posledním dílem nasazena koruna, to je už čistý odpad. ()

hony23

Je to s podivem, ale sestry Bártů po všech těch Rodinných poutech, Velmi křehkých vztazích a V.I.P. vraždách neskončily na smetišti seriálových dějin, ale dostaly další job. Namíchaly nechutný pelmel z Temnýho případu, Komisaře Rexe a Policie Modrava, obsadili Vaculíka jako jediného herce mezi partu ochotníků a každou neděli kurvý krimi žánr. Zločince zde stíhá kriminalista na smrtelné posteli ve spolupráci s náčelnicí, která většinu času věnuje řešení domácích problémů. Pak tu máme ještě jedno ambiciózní kriminalistické hovado a vrchol zoufalství představuje jeho kolega píčus věřící na nadpřirozeno. Není se tak co divit, že prvního pachatele nakonec dopadne kufr, o který ten nešťastník zakopne. Další osudy tohoto panoptika mě už nezajímají. ()

Deimos

TV/// Obsazení 6/10 Děj 5/10 Hudba 7/10 Scénář 4/10/// PLUS: rozhodně Lukáš Vaculík a sympatický Egon (ale žádný komisař Rex z něho není), líbil se mi herecký projev Martina Trnavského a věší role pro Kristýnu Novákovou (kde jen jsou ty Pelíšky), občas dobrá atmosféra a celkově hodně oddechová a nenáročná záležitost MÍNUS: některé postavy spíš nesympatické karikatury (Jan Teplý ml.), spousta berliček a kliček ve scénáři, často nepřekvapivé, nelogické./// Shrnutí: čekal jsem víc a začátek vypadal slibněji, ale postupně seriál zabředal a "rodinných" problémů a jako kriminálka moc nefungoval a ani se o to nesnažil. Často hodnotím dost nadsazeně, takže pokud už dávám průměrné hodnocení, je to vážné slabé./// Celkem 54%/// ()

Garch

Sešlý Lukáš Vaculík to naprosto zachraňuje! Logické minely nebo zbytečné vysvětlování jasného a zbytečné komediální výstupy. Ale, copak je to v životě jinak? Zdena Studenková nemá roli. Kristýna Nováková je v pohodě. PS 1/20 - První minuty druhé série (promítačka na čele, pohřební průvod) jsou dost mizerné, tohle asi nedám. ()

Tunri

Hodnotím po prvních pár dílech. Mně přišlo, že by ten seriál měl být dobrej, ale z nějakého důvodu není. Vždy to má nakročeno k nějaké gradaci a pak najednou nic nepřijde. Napínavost nula. Příběhy vyšetřovatelů to pro mě zabíjejí a jsou do případů vkládány neobratně. Od prvního dílu se intenzivně pracuje na tom, aby byl jejich charakter důkladně vykreslený a nestalo se, že by náhodou někdo něco nepochopil. Navíc jedou podle zaběhnutého mustru: jedna horká hlava, jeden pomalej a línej a jedna ženská, která to má prostě těžký. Postava Vojty je nepřirozeně a zbytečně afektovaná. Nejvíc mě štve roztřesená kamera, random střihy na jedoucí auta a hlavně nepochopitelné záběry na části těl při dialogu (nebo jen do dramatické hudby), například kus boku, rozkrok s břichem, stehno, nos, čelo, pas,... jak kdyby kamera trpěla ADHD. ()

• Letní tábor Brejlov je skutečná lokalita, která se nachází poblíž Týnce nad Sázavou. Nejedná se však o letní tábor, ale o tábořiště, kde bylo ubytování možné hlavně v chatkách. Stejná lokalita se objevila i v následujícím díle Husičky - 2. část (2019). (Cheeter)
  • Natáčeno v obcích Horní Kruty, Říčany u Prahy, Konojedech, Praze - Karlíně a klášteru Zásmuky. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)
  • Natáčelo se v Konojedech a Praze. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)