Kto by nepoznal zázračnú babku Perinbabu,  ktorá rada vytriasa perinu? Žije vysoko v horách a svojou zázračnou perinou prikrýva svet bielym kobercom. Svojou láskavosťou a dobrotou si získa nielen malú Dorotku, ale aj odvážneho Jakuba,  ktorý sa nebojí ani samotnej smrti... Slovenská rozprávka je plná fantázie a kúzelných obrazov, aké dokáže vyčariť naozaj jedinečný režisér Juraj Jakubisko. Na začiatku zachráni Pani Zima (Giulietta Masinaová) malého Jakubka z rúk smrti, pretože sa jej páči, že sa nezľakol ani samotnej Zubatej. Vezme ho k sebe, aby jej pomáhal natriasať veľkú perinu, ktorou robí na Zemi sneh. Napriek šibalstvám, ktoré chlapec spôsobí, má zázračná Perinbaba Jakuba (Tobias Hoesl) rada a pomáha mu aj po tom, ako opustí jej sídlo a vydá sa medzi ľudí, kam ho ťahá láska ku krásnej Alžbetke (Petra Vančíková).  Lenže kým zaľúbenci vystroja svadbu, čaká na nich ešte nejedno trápenie so zlou macochou a jej dcérou Dorou (Milada Ondrašíková), a so smrťou, ktorá si na Jakuba neprestala brúsiť zuby... (TV Markíza)

raru

Toto je ďalšia top rozprávka,(niekedy dosť strašidelná-Zubatá)ktorej dávam plný počet.Tak explicitne zobrazené dobro a zlo,to sa len tak nevidí.Výborné herecké výkony a samozrejme geniálna hudba Petra Hapku.Povedal by som,že to je najnormálnejší Jakubiskov režijný počin.Možno ešte Tisíc ročná včela. ()

durkes

Tak pre mňa spoločne s Tromi orieškami pro Popelku najlepšia československá rozprávka všetkých čias. Má svoje čaro, pôvab a všetko v príbehu do seba zapadá. Jeden z mála filmov, ktorý môžem pozerať hocikedy. Vrchol tvorby pána Jakubiska (spolu s Tisícročnou včelou a Sedím na konári). Herecké výkony všetky fajn. Jasná 5. ()

dogrose

Dostala jsem se k Perinbabě až teď po letech, vždycky jsem se jí bála zhlédnout. Jakubisko není mým šálkem čaje, ale tahle přehlídka fantazie, lyrična, folkloru a cudné erotiky se mi zdá skvělá. Nedivím se, že bratři Slováci považují Perinbabu za svou nejlepší pohádku. Naštěstí nebyla teskná ani tklivá, jak to u slovenské produkce bývá. Celé je to takové prozářené, s krásnou atmosférou (děsivě dramatický úvod), že se člověk chodí dívat ven, jestli nezačalo sněžit. ()

Jard

Perinbaba je neopakovateľná rozprávka, ktorá už dlhé roky neodmysliteľne patrí k Vianociam. Úžasný výkon Giulietty Masiny najviac vyzdvihuje túto zimnú rozprávku. Keby sa Perinbaba nenatáčala za čias socializmu, určite by mala väčšiu popularitu a slávu. Ale aj napriek tomu je to rozprávka rozprávok. 90% ()

katherine7

Byl štědrý večer a já se chtěla podívat na něco jiného než jen na Popelku, jako tomu bývalo každý rok. Přepnula jsem na slovenskou stanici a hle, Perinbaba! Tak jsem si řekla proč ne. Ze začátku jsem měla nadšený úsměv, že to bude určitě super.. ale po cca 20 minutách jsem si to už nemyslela. Popravdě mi to nepřišlo vůbec zajímavé.. hezký námět to má, ale celkově to asi není moje krevní skupina.. přišlo mi to nudné a fádní. Asi prostě nechápu tvorbu Juraje Jakubiska.. nebo vážně nevím. Za mě 2* ()

martin1m2

Moja najobľúbenejšia domáca vianočná rozprávka. Videl som to už nespočetne veľa krát ... niekedy za Vianoce stihnem aj 3 krát :D Premiéru a 2 reprízy. Proste srdcovka ♥ ()

Nataniel73

Dva aspekty filmovej tvorby šli Jakubiskovi vždy výborne. A to kamera a hudba. Hudba je nezabudnuteľná a krásna, proste čarovná. Výhľad na Vysoké Tatry je úchvatný, zubatá už menej (príliš komicky ladená postava, ktorá mala byť naopak hrôzostrašná) a Perinbaba je len priemerná babka. Rozhodne to nie je špatne natočený film (na slovenské pomery je to určite nadpriemer), ale dal sa natočiť aj temnejšie. Jakubisko to iste dokáže, ale Perinbaba mi príde trochu moc preplácaná. Lietajúci bláznivy Talian, či Jakub, ktorý si robí prču aj na šibenici mi príliš vtipný neprišli. Alžbetka je naopak roztomilá a Pavol Mikulík je pán herec. Dal by som 3,5 hviezdy ak by to šlo. 70% to má, ale na plnohodnotné 4* to nestačí. ()

MARLENE.DAFT

Hodně zvláštní počin. Chápu, že svou neotřelostí zůstává v myslích asi zejména slovenských diváků, ale na mě to celé působilo až moc cirkusově. Hudba od Hapky se mi bohužel vůbec nelíbila. K nikomu z hlavních představitelů jsem si nevytvořila žádný vztah, chyběly mi emoce a propracovanost postav. Na Tobiase se sice koukalo hezky, ale sympaťák to vlastně úplně nebyl, spíš pěknej lajdák. ()

Andy.222

Perinbaba je zvláštní pohádka. Až přemýšlím, jestli to vůbec je pohádka. Chvílemi je pěkně temná a ponurá, až působí spíše jako drama, chvílemi veselá a hravá, až má člověk pocit že sleduje komedii a chvílemi, no... na pohádku překvapivě erotická. Samozřejmě ne tím přímočarým způsobem, ale člověk to tam cítí a zjevně to není náhoda (obzvlášť při Dorčině myšlenkách na vlky). Samozřejmě nic z toho není přímo výtka, příběh jsem si užil, přes lehkou zmatenost a převapení, co to vlastně sleduji. Ještě bych rád zdůraznil přímo okouzlující hudbu, která se mi ani za celou dobu stopáže neoposlouchala. ()

JohnnyV

V původním slovenském znění je to geniální. S novým Nováckým dabingem to stojí za prd. Stejně jako Sůl nad zlato. Ale ta hudba...to je skvost! ()

annevelyn

Jedna z nejlepších slovenských pohádek, které jsem kdy viděla. Skoro bych ji přirovnala ke Třem oříškům pro Popelku, která se stejně jeko tato objevuje ne televizních obrazovakách v témže období. Skvělý děj, který bravurně ztvárňuje lidové zvyky a pověsti je doplněn ohromujícím pozadím slovenských Tater a úžasnou hudbou. Pravdou je, že místy může pohádka působit trochu absurdně (létající proncipál a i konec), ale myslím, že právě toto netradiční pojetí ze smínku činí něco výjimečnějšího, než jen obyčejnou pohádku.V hereckých výkonech samozřejmě nelze přehlédnout skvělou G. Masinu, coby Perinbabu. ()

Zemřel režisér Juraj Jakubisko

Zemřel režisér Juraj Jakubisko

25.02.2023

Československá kinematografie přišla o jedno ze svých velkých tvůrčích jmen, ve věku čtyřiaosmdesáti let totiž v pátek 24. února v Praze zemřel legendární slovenský režisér, scenárista, výtvarník a… (viac)

Filmová ocenění benátského festivalu

Filmová ocenění benátského festivalu

26.04.2017

Nejstarší filmový festival a jeho ocenění je nyní už i na ČSFD. Festival v Benátkách patří mezi tzv. "Velkou trojku", kterou tvoří festivaly v Benátkách, Cannes a Berlíně. Založen byl už v roce 1932… (viac)