Volha

• angličtina Volga
TV spot 2
Česko, 2023, 6 h 20 min (Minutáž: 72–80 min)

Réžia:

Jan Pachl

Predloha:

Karel Hynie (kniha)

Scenár:

Jan Pachl

Kamera:

Marek Janda

Kryštof Hádek, Tomáš Jeřábek, Aňa Geislerová, Klára Melíšková, Stanislav Majer, Eliška Křenková, Jiří Lábus, Jiří Dvořák, Bohumil Klepl, Martin Pechlát (viac)

Standa Pekárek má v životě tři přání: řídit volhu, jezdit pro redakci humoru a lidové zábavy a vozit Goťáka. Pětidílná minisérie Volha je adaptace stejnojmenného románu Karla Hynie napsaná neobyčejným, bizarním a přesně odposlechnutým jazykem. Lze ji vnímat jako svéráznou historii Československé televize s řadou neuvěřitelných, i když reálných „historek z natáčení“. Současně je však portrétem svého hlavního hrdiny – omezeného egocentrika, který vyniká ve vymýšlení drobných podvodů a triků – jak si nakrást benzín, zfalšovat počet ujetých kilometrů, podvést manželku, zbavit se konkurence. Logicky se pak stává rovněž spolupracovníkem StB (s krycím jménem Volha), který bez jakýchkoliv výčitek svědomí donáší na všechny své spolupracovníky a pasažéry. (Česká televize)

5tipes

Velmi důležité televizní dílo, které mě sice jistým obsahem irituje, ale také velmi zasahuje a s hořkostí vzpomínám na své dětství a mládí, protože si z toho mnohé pamatuju, minimálně z vyprávění od svých rodičů. Byť na menších městech, nebo na okresech to nebylo tak tvrdé, tak komunisticky čiré. ()

freebob

Další úspěšný zářez do portfólia České televize.Retro seriál odehrávající se v 70 letech minulého století v kumunistickém Československu.Vtipné vzestupy a pády jednoho řidiče Volhy pro tehdejší televizi v podání Kryštofa Hádka, kterého jsem nikdy moc nemusel,ale tady se docela vytáhl a skoro celý seriál táhne kupředu.Ale nejen on.Seriál má velmi silné obsazení a ani ostatní herci nevystupují z řady a technické provedení rozhodně působivé. ()

alienable

U prvního dílu jsem čekala trapný paruky a příběh alá Vyprávěj. Volha ale bez pozlátka ukazuje normalizační dobu a Pekárka coby archetyp čecháčka, pro kterýho je důležitý hlavně to, jak to kope Bohemka, pivo u Klokoně, zapíchat si a co nejvíc toho nakrást, protože kdo nekrade, okrádá rodinu. Kdo nebo co je Škvorecký neví, hlavně mít klid a nohy v teple. Práskat taky jenom trochu, když to poslouží k možnosti vozit Goťáka a získat slavný podpisy, proč ne. No kdo to má, dvě televize a tři auta? A tyhle Pekárci nám teď plněj Václavák, protože kdysi tak špatně nebylo a k nějaký sebereflexi samozřejmě nedošlo. Hádek doufám dostane lva, Jeřábek překvapil svou civilností a Dvořák otrávil svou teatrálností. Ale jinak tleskám a třesu a odpovídám protiotázkou, kdy se můžem těšit na něco dalšího? ()

A_Shearer

Michal Pullmann píše o tom, jak normalizace nebyla jen nějakým primitivním rozdělením na dobré "my" a zlé "oni", ale vyjednáváním s režimem. Zasloužilí ideologové se z toho mohli posrat, ale tenhle seriál to krásně vykresluje, jako kdyby k tomu Michal psal scénář. Odporně přízemní Pekárek, který tak proplouvá dobou a jen tak zcela mimochodem práská stbákům, ne jako velký zlo, jen jako přirozenou součást toho proplouvání. Volha je povedený obraz doby, který neomdlévá z velkých okamžiků a velkých záblesků hrdinství, ale pěkně vykresluje každodennost lidí, kteří tu dobu opravdu utvářeli a "normalizovali". Hádek hraje dobře, příjemně mě překvapil Klepl, oba stbáci jsou skvostní a životní výkon tu předvádí Jeřábek, jehož postava má až Snapeovské parametry a je fakt skvěle napsaná tím neokázalým lidstvím. Chybělo mi tam jen, jak si Standa Pekárek po revoluci otevře AAA autor bazar. ()

Folio

Pohled do doby, kdy bylo všechno a všichni tak trochu normalizační, a tak trochu svině. Chápu, že tohle nastavené zrcadlo doby nemusí, zvlášť pak pamětníkům, dělat zrovna dvakrát dobře. Ale ono možná ani nechtělo. Po prvním dílu Facebook dezolátně bučel jako o život, jaký je to divný hnus a unreal, a že takhle to tedy určitě nebylo. Jasně, voe. Samozřejmě v nějaké zkratce a umělecké licenci, ale tak neberme autora a tvůrce za slovo. Tohle na mě působilo vedle retrouše typu Vyprávěj, který se snažil být s divákem sakra zadobře, jako polité živou vodou, které má nějaké „zadobře“ s divákem totálka v paži. Hádek neskutečně dobrej, kostýmní a paruková show skousnutelná a uvěřitelná. Tohle je něco, na co jde o nedělních večerech koukat a těšit se na další díl. I když hodně z toho je spíš k pláči. A také se dá přemýšlet, kam všichni ti lidé a jejich více či méně pokřivené charaktery po revoluci zmizeli. No, oni nikam nezmizeli… ()

kacenkin

Pecka, neskutečný ponor do těch šílených komančských let, ze kterých už mám jen mlhavé vzpomínky (ročník 72) Neskutečně realistické vykreslení doby soudruhů, papalášů a bordelu. Ale co je nejhorší je fakt, že se nám éra papalášů pomalu vrací, neboť co za CENSORED řídí tento stát :( ()

Dr.Marek odpad!

Absolutní smyšlenost co má s komunismem v ČR pramálo fakticky společného. Nulové charisma hlavní postavy (jak sám Hádek říkal v rozhovoru, tak ho nutili hodně mluvit, když on je jinak nemluvnej - a to tam je sakra cítit). Prostě hovadina, co opět sází na to, že hlavní diváci budou lidé co komunismus nezažili a uvěří tomu. ()

Vlasak900

Mám rád "retro" seriály z dob socialismu. Totalitu jsem nezažil, ale věřím, že v tomhle seriálu je popsána pravdivě. Parta spolupracovníků z televize, která s ridičem Pekárkem (v Hádkově podání) obráží "foxteriéry". V seriálu jsou 3 skupiny postav. První, co jsou běžný lid nesnášející komunisty. Druhý, kovaní komunisti. A třetí je v podstatě sama hlavní postava - Standa Pekárek, který to hraje na obě strany, práská, ale jen něco. Prohání každou sukni a užívá si. Podle mě jedna z životních rolí Hádka. Troufám si říci, že ho budou takhle lidé na ulici oslovovat. Jeho mámu bravůrně hraje Klára Melíšková, né náhodou má několik Českých lvů. Dva estábáci taky výborný. Seriál začíná jako humorná sonda do socialistického Československa, postupně se však mění v pochmurný popis doby, kdy jsou lidé pronásledováni Stb, šikanování, zavírání no vězení a vyhozeni z práce. Jsou zde také popsány praktiky Stb, tzn. něco na někoho najít, vydírat ho a tím ho přinutit ke spolupráci. Tento seriál má všechno. Humor, tragédii. Nejvíce bych však vypíchl zachycení doby. Spousty vozidel ze 70. a 80. let, spousty kostýmů a také propojení dobových záběrů s dějem seriálu. To je prostě bomba! Že by ČT začala opět točit skvělé seriály? Přijde mi, že poslední dobou to tak je. Jen tak dál. 5 hvězd bez debat. ()

Marla_Lev

Třesu, šéfe, třesu! A můžu vám odpovědět protiotázkou? Proč šest a půl hodiny koukat na pologramotnýho práskačskýho vošousta? Děje se to pořád a pořád dokola. Rozhlédněte se kolem sebe. Klobouk dolů, ČT. Technická nádhera. Jedna hvězda za příliš uspěchanej konec, "převrat" by si zasloužil mnohem víc prostoru, voe. Čest! ()

CarlosJ

Na první pohled všechno vypadá dokonale. Lokace, rekvizity, nastavení postav a celková atmosféra - to vše vás vezme na výlet do naší totalitní minulosti, která vypadá zcela věrohodně a sugestivně. A samozřejmě herecké výkony v čele s Kryštofem Hádkem jsou perfektní. Jenže po pár minutách prvního dílu zjistíte, že tak nějak pořád stojíte na místě. Příběh ani hlavní hrdina se nijak nevyvíjí. Prostě od začátku víte, že Standa Pechárek je bezcharakterní hajzlík, který myslí jen na sebe, a během celého seriálu se na tom nic nezmění. Hlavní hrdina pořád podvádí, intrikaří a udává, aniž by se aspoň třeba jen na chvíli změnil. Jediný posun nastane v tom, jaké auto tento hrdina řídí a koho zrovna vozí. Je to jenom skladba výjevů, kde nemáme šanci dostat se hrdinům pod kůži, protože jsou to jen figurky s konstantním a neměnným nastavením. To samozřejmě může fungovat v literatuře, ale pro seriál mi to příjde málo. Přesto za tu výpravu a herecké výkony dávám hezký střed. ()

stuj

Povedený výlet do komančské minulosti. Tfuj. A Hádek toho tupýho sobeckýho hňupa vidláka zahrál moc hezky. Ble. ()

Francek86

Tomuto seriálu jsem musel dát sice druhou šanci, ale nakonec nelituji...Sice mám herce Kryštofa Hádka celkem rád, ale seriál nedávám do jeho Top kousků... Spíše mě více pobavili ostatní herci Lábus a spol. Ale tři hvězdy si to určitě zaslouží. ()

fhe_verdict

Vyborny serial. Konecne sa niekto odvazil neidalizovat bezneho "ceskeho cloveka" a jeho spravanie sa v 70-ych a 80-ych rokoch. Takto ako hlavny hrdina sa spravalo 95 percent ludi a len sucasny narativ sa snazi presadit nejaku zahadnu teoriu, ze v roku 1989 vsetci tito neuvedomeli socialisticki ludia, ktori chceli zit najlesie ako sa dalo zo dna na den zmizli a nahradili ich uvedomeli angazovani demokraticki obcania, ktori z duse nenavidia komunizmus, socializmus, Sovietsky Zvaz a Rusko a hlavne s nimi nemali nikdy nic spolocne. Standa Pekarek je pri tom sympaticky, uplne najpriemernejsi Cech, ktory ma nadovsetko rad svoju Volgu a popri tom aj futbal, zeny, Gottaka, spotrebnu elektroniku, sny o kapitalistickom zapade, svoju rodinu a robi vsetko preto, aby to dosiahol. Takisto odpudiva disidentka (vyborne zahrana Anou G.) odkryva oci vsetkym zaslepencom, ktori veria tomu, ze vsetci disidenti socialistickeho rezimu boli bez mala dokonali a co kedy kde povedali bolo potrebne ihned tesat do kamena. A vynikajuca a sexi bola aj Kristina Svarinska, tej uloha velmi sadla. Odporucam vyskusat. ()

Juklitz

Zas takové nějaké typicky české. Na půl cesty mezi dramatem a jakože hořkou komedií, nicméně ve výsledku postrádá oboje. Je z toho takový modernizovaný Švejk bez duše. Hlavního loosera mám mít rád, nebo k němu cítit nechuť? Přijde mi, že seriálu chybí primárně údernější pohled na Pekárka, jako by se autoři báli postavit televizní drama na vysloveném antagonistovi. Nakonec to vypadá, že lidský odpad typu Pekárek byli ve všem tak nějak bez viny. Mohl to být políček svědomí, ale furt se toho asi bojíme přes třicet let po revoluci, si nakopat vlastní zadek. ()

31. Český lev - výsledky

15.01.2024

Ceny české filmové kritiky 2023 - nominace

Ceny české filmové kritiky 2023 - nominace

04.01.2024

Ve čtvrtek 4. ledna byly Sdružením české filmové kritiky oznámeny nominace pro 14. ročník výročního předávání Cen české filmové kritiky, které by tentokrát měly vyzdvihnout výrazná česká… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD