Volha

• angličtina Volga
TV spot 2
Česko, 2023, 6 h 20 min (Minutáž: 72–80 min)

Réžia:

Jan Pachl

Predloha:

Karel Hynie (kniha)

Scenár:

Jan Pachl

Kamera:

Marek Janda

Kryštof Hádek, Tomáš Jeřábek, Aňa Geislerová, Klára Melíšková, Stanislav Majer, Eliška Křenková, Jiří Lábus, Jiří Dvořák, Bohumil Klepl, Martin Pechlát (viac)

Standa Pekárek má v životě tři přání: řídit volhu, jezdit pro redakci humoru a lidové zábavy a vozit Goťáka. Pětidílná minisérie Volha je adaptace stejnojmenného románu Karla Hynie napsaná neobyčejným, bizarním a přesně odposlechnutým jazykem. Lze ji vnímat jako svéráznou historii Československé televize s řadou neuvěřitelných, i když reálných „historek z natáčení“. Současně je však portrétem svého hlavního hrdiny – omezeného egocentrika, který vyniká ve vymýšlení drobných podvodů a triků – jak si nakrást benzín, zfalšovat počet ujetých kilometrů, podvést manželku, zbavit se konkurence. Logicky se pak stává rovněž spolupracovníkem StB (s krycím jménem Volha), který bez jakýchkoliv výčitek svědomí donáší na všechny své spolupracovníky a pasažéry. (Česká televize)

bearmeedek

Velice oslovující dílko. Doufám, že se ještě dostane do červených čísel. Zatím to spousta lidí nepochopilo, ale tlouct jim to hlavy se určitě nesluší. Spíš by mělo zareagovat více lidí, kteří tu dobu zažili. Protože tak to bylo a daleko horší. Volba Hádka-Pekárka byla trefou do černého, stejně jako volba hrdiny - antihrdiny. Další lahůdky, jako třeba ztvárnění té doby nádherným vizuálem je asi samozřejmostí. ()

ChickenPate

Z obrazu dobovost číší - kulisy, kostýmy, dobová vozidla, toto vše je skvělé, krásné. Proč tedy dávám 2 hvězdy? Protože je to slovíčko ale. Jsou zde ty méně atraktivní věci a to samotný hlavní hrdina, jehož postava se vůbec nikam neposouvá a v každém dílu je naprosto stejný, ničím nepřekvapující. Smrsknout celý příběh do jednoho celovečeráku by naprosto stačilo. ()

Amonasr

Seriál je v řadě momentů hodně přitažený za vlasy, vnímám ho ale spíš jako hořkou komedii než drama, a pak je to vlastně v pořádku. Rozhodně nastavuje zrcadlo předlistopadové společnosti mnohem líp než mnohé filmy o zlých komunistech, statečných disidentech a trpícím zbytku národa. Skutečných disidentů bylo u nás tenkrát jen promile ve srovnání třeba s Polskem,  zatimco naprostá většina národa byla s režimem zcela konformní, nehledě na to, že na poměry v soukromí nadávala dokonce i většina komunistů. Zkrátka takoví jsme byli a seriál tak obecně vystihl fenomén, před kterým mnozí zavírají oči, protože takový pohled do vlastní minulosti není pamětníkům úplně příjemný. Ovšem nepamětníci to stejně pochopí jen stěží, když tu absurdní dobu sami neprožili. Možná i proto lze dnes pozorovat různá deja vue - mění se sice kulisy a trička, ale pohodlný oportunismus a bezcharakterní kariérismus je opět na vzestupu. ()

Inozuka

Třesu šéfe, třesu ... tohle se opravdu povedlo. Film o kurvách akcentovaných totalitním systémem a jejich snaze v tom nějak kličkovat. Jsou zde zachyceny snad všechny možné strategie, které lidi volili a nabízí se otázka, zda nevolí dodnes, byť v menší intenzitě a s větší možností volby. Volha je zkrátka syrový a surový seriál, který se nebere servítky o lidech jako takových a klade před nás otázky až existenciální. Velkým plusem je, že je to celé natočeno zdánlivě lehkým stylem, kde nechybí základní atributy udržení pozornosti: sex, prachy, násilí a humor. Ten mix odlehčeného stylu a vážných témat se opravdu povedl a dělá u tohoto seriálu neskutečnou pecku, navíc řemeslně po všech stránkách perfektně zmáknutou. ()

E lan

Průměr, solidní průměr. Sam tam zábavné, sem tam k ukousání nudné. Herecké výkony obstojné, ba dokonce někdy nadprůměrné. Přesto celkový dojem mám ten, že se mi po tom stýskat nebude a už nikdy se na to nepotřebuji podívat. ()

BigBang

Podařený seriál, skvělá hlavní postava, skvěle zahraná. Přetažená zápletka, kde český pepík hraje hry s tajnou policií. ()

šakal007

"Když v tom jede Goťák, tak já taky," prohlásil Standa Pekárek a vyrazil na Václavák zvonit klíčema na podporu sametové revoluce. Beru seriál Volha trochu na milost. Ale 50 % na ČSFD dát nejde, tak mi nezbude než zůstat u původních dvou hvězd. ()

Sebastianek1

Jízda Volhou vyrazila dech. A že to ČT foukla do hlavního vysílacího času, ještě v neděli, za to tleskám. Hádkovi lva, smekám před každým, kdo se kolem série ochomýtnul. Výsledek luxusní. ()

Don82

Urvalé, sprosté, absurdní a upachtěné, tak jako vlastně celý socialismus a tehdejší doba. Ale také odhalující jednotlivé charaktery lidí. Smekám před odvahou tvůrců "řezat do živého", tohle se některým určitě nebude líbit. Jistě se najdou tací, co budou říkat "to my ne, to oni". Netřeba soudit, seriál se o to ani nesnaží a to je dobře, jen to přidává na autenticitě. Umělecky perfektně zvládnuto, řachanda střídá mrazení v zádech, komediální linky zanechávají pachuť v ústech a tak je to správně. ()

Alan_Shearer

Pri pohledu na prvni dil jsem si rikal, ze se CT posrala. Od druheho dilu jsem se ale zacal bavit, zpetne to ocenuji cim dal vice a stve me, ze serie mela jen pet dilu, minimalne ten zaver byl trochu ukvapenej. Volha nabidla uplne jiny prezentovani normalizacni doby nez vetsina jinych del, vcetne buranstvi zakorenene ve velke casti spolecnosti. Naprosto uzasne satiricke znazorneni toho predobrazu oportunistickeho praskacskeho srace v podani skveleho Krystofa Hadka. Clovek, kterej je blbej ale zaroven vychcanej, si v te dobe proste dokazal poradit. Nikdy jsem si neuvedomoval, jak moc velky zajem mela STB na fungovani Ceske televize. Respektive mi bylo jasny, ze vysilani podleha tvrdym pravidlum a cenzure, ale co vsecko se kolem toho delo, to jsem cumel. Odporna doba, vcetne ruznych potratovych komisi nebo cekacek na byty. A velkej palec za Jirku Dvoraka, moje nejoblibenejsi postava. ()

Azrail

Parádní minisérie, která nepostrádá dávku většinou dobrého humoru, špetky dramatu a hořkosti a to celé očima Kryštofem Hádkem naprosto fantasticky zahrané morálně šedé postavy, která má vlastně všechno na salámu, šikovně se přizpůsobuje době hraním na obě strany a snaží se sobecky si užívat život plnými doušky, ovšem většinou na úkor ostatních, ale není to úplně bezcitný parchant, spíš si tak nějak neuvědomuje, že svými činy ostatním může ublížit a nejen že skvěle odráží tehdejší dobu, ale vlastně i současnost, protože podobných vychcaných čecháčků tu máme i dnes plnou republiku, hlavně pohoda a nohy v teple. Dost postav je karikaturních, ale vlastně mi to ani moc nevadilo, protože byly dobře napsané a zahrané. Atmosféra je většinou pohodová, ale umí i šlápnout na krk, když je to nutné a já si to vlastně celé dost užil. Za mě 8/10. ()

Rayen1

Pekárek je svině, voe... Dlouho mě už takhle někdo ve filmu nesral, takhle jednoduchyho a stupidníno oportunistickyho vychcana jsem už dlouho neviděl. Jak začal seriál blbě, tak to postupně trochu vybral. ()

stone

Heslo socialismu: " Kdo nekrade, okrádá rodinu". Takových Pekárků bylo mnoho a seriál tu dobu ukázal vcelku přesně. Jen malá připomínka. Balíky ze západu procházely celní kontrolou a možnost posílat takto zakázanou literaturu je hovadina. To by se pak nemusela pašovat. ()

Hrabovo

Seriál Volha je velmi nepodařená parodie na doby minulé. Dobře, že je ta doba za námi a těžko na ní najít něco dobrého, ale že by byla jen o šoustání (celonárodně) a honbě za požitkem, to není ani část pravdy. Bohužel ti, co ten čas nezažili, vnímají tento opus jako obraz reality a jsou díky němu mimo. Třesu, tvůrci! ()

MyrnaAlec

První dva díly jsem si říkala, že to je další marný pokus přiblížit někomu normalizaci. Třetí a daší díly jsem změnila názor. Jde se na to přes malého českého človíčka, co se chce jen mít dobře (a to za jakéholiv režimu) a dějiny kolem běží jen tak mimoděk. Takže Standa Pekárek donáší STB, ale bere to jen tak lehce, nechce přece nikomu ublížit, jen se mít dobře a postupovat na cestě auto-byt-lepší žena. Buran a hulvát, předstírající bodrost , takových bylo tenkrát dost. To byla ta šedá masa, který komouši vlastně moc nevadili. Jasně, když se mohlo vyjet do Rakous, tak to si rád nakoupil, ale pak hurá domů, tam to zná a ví, kudy běží zajíc. Odporné kreatury bez morálky stále čekají, až je někdo pustí nahoru. Není třeba chodit daleko, jsou i teď. Takže seriál v tomhle ukázal tu mlčící většinu, za což tvůrcům díky. Ne tak, jak říkal Klaus, že vlastně oni otočili režim ježděním na chaty a mlčením. Zbabělost je zlo. ()

Pete

Byl to risk, vystavět seriál ČT typu Vyprávěj na vyloženě záporné postavě výborně vystiženého ne-charakteru malého čecháčka Standy Pekárka, takového 80's Švejka, ale vyplatil se. Vyprávění je tak příjemně ambivalentní, komedie černo-hořko-kyselá, a zahrané je to nejen od Hádka výborně. Perfektní výprava, technicky na úrovni, ale ona i ta doba je celkově podle pamětníků (nutně dnes lidé věku 65+) zachycena velmi dobře, a tak je zajímavé, jakou vyvolal seriál v současné společnosti silnou odezvu. Nelze samozřejmě generalizovat, občas je nějaká postava spíše karikaturou, ale takto se tady prostě žilo - u někoho ten normalizační marast vyvolá nostalgii, u jiného nevolnost. A jako každý seriál, je nutné ho samozřejmě brát s nadhledem, a nejlépe dle hesla: "Nic lidského mi není cizí". Hvězdu navíc přidávám schválně kvůli vyvážení silného podhodnocení některých uživatelů čsfd databáze, kteří napálili odpad, aniž by viděli alespoň jeden celý díl. ()

31. Český lev - výsledky

15.01.2024

Ceny české filmové kritiky 2023 - nominace

Ceny české filmové kritiky 2023 - nominace

04.01.2024

Ve čtvrtek 4. ledna byly Sdružením české filmové kritiky oznámeny nominace pro 14. ročník výročního předávání Cen české filmové kritiky, které by tentokrát měly vyzdvihnout výrazná česká… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD