Mladý, no svojimi modernými vyšetrovateľskými metódami a úspechmi preslávený detektív Jánoš Marton (Ján Koleník) z Pešti prichádza na zámok Betliar riešiť tajomnú, brutálnu vraždu slúžky. Na Gemeri ho víta miestny rázny strážmajster Vilém Černý (Stanislav Majer) , ktorému prítomnosť až príliš sebavedomého vyšetrovateľa z Pešti v jeho rajóne a nutnosť s ním spolupracovať vôbec nie je po chuti... a zdá sa, že Martonova prítomnosť nevyhovuje ani miestnym obyvateľom, ktorí sú nedôverčiví k technickým novinkám a namiesto vedy uprednostňujú vieru v mágiu a povery; ba ani obyvateľom zámku – mocnej šľachtickej rodine Wisniewskych, kde má každý svoje tajomstvá... Ukazuje sa však, že vražda slúžky ani zďaleka nie je natoľko jednoduchá, ako by si vyšetrovatelia želali; a dokonca, že nejde o jediné čudné úmrtie mladej ženy v tejto oblasti... Marton s Černým teda stoja pred neľahkou výzvou – prekonať vzájomné nesympatie a spolu pátrať po zvrátenom páchateľovi, ktorým je podľa povedačiek dedinčanov nadprirodzený „Démon"... a podľa Martonovej teórie prvý sériový vrah v dejinách Uhorska.

Vyšetrovateľom pri tom asistujú dvaja Černého podriadení – miestni žandári Nahálka a Ondrík (Martin Nahálka, Milan Ondrík), ktorí vďaka svojej lenivosti, či naopak prílišnej horlivosti a predovšetkým nedostatočnej inteligencii pokazia, čo môžu... ale pri riešení menších kriminálnych prípadov (inšpirovaných skutočnými historickými udalosťami) sa i na nich občas usmeje šťastie. Zlo na Betliari nespí, mŕtvol pribúda a Marton musí urobiť všetko preto, aby zabránil ďalším beštiálnym vraždám... situáciu pri vyšetrovaní mu však komplikujú sympatie ku krásnej grófskej dcére Júlii (Danica Matušová), odmeranosť jej upätej matky-grófky (Anikó Varga) i nevyspytateľné ťahy jej otca, extravagantného grófa Wisniewskeho (Lukasz Kos). Podarí sa Martonovi odhaliť „Démona" skôr, než si príde aj poňho...?! (TV JOJ)

Recenzie používateľa LadyPupu k tomuto seriálu (7)

1890 (2017)

Jako nestranný pozorovatel z Čech si dovolím taky přihodit pár poznatků. Už třeba proto, že mi vadí odpadní hodnocení po prvním díle. Co se výpravy týká, jedná se o opravdu nadstandardní počin. Nádherné lokace, skvělé kostýmy, luxusní výprava a místy opravdu velmi dobrá práce s kamerou nemá chybu. S povděkem kvituji i obsazení našeho zástupce S. Majera a hlavně to, že není předabován. A ten, zde tolik kritizovaný Koleník? Nejsem vůbec jeho fanynka, ale jeho obsazení do hlavní role je velmi chytrým tahem tvůrců, jak k obrazovkám dostat početné a vděčné dámské publikum. A že neumí hrát? Takovejch herců je a vypadají hůř. Daleko víc mne irituje úvodní píseň a hudba. Ale to je věc osobního vkusu. Více v komentářích k jednotlivým epizodám. ()

Démon z Tiesňavy (2017) (E01)

Až by mě možná šokovalo, kdyby hned na začátku tvůrci nevyužili Koleníkův potenciál a nenechali ho pobíhat polonahýho před kamerou. Ale budiž. Jako vysvětlení, proč se z Pešti dostal do Betliara ok. Úvodní seznamovací rozhovor Koleník - Majer dává tušit, že by o humor nemusela být do budoucna nouze, dvojice pablbů Ondrík - Nahálka taky baví. Krimi zápletka má potenciál. Moc jsem nepochopila akci se střelbou (pokud někdo střílí na podezřelého, kterého nechce zabít, měl by mířit přece na nohy, ne do zad) a opravdu bylo v roce 1890 někde na vesnici běžné mít doma ananas, grapefruit, banány, granátová jablka a kanadské borůvky? Zajímavé. Nebudu se v tom dál hrabat. První díl byl určitě lepší než jsem čekala podle některých zdejších komentářů. ()

Krv a mlieko (2017) (E02)

Spojení uhlazeného Koleníka a zemitého Majera považuji za šťastné, dialogy mezi nimi jsou místy výborné (snímání otisků prstů nemělo chybu). Na odreagování plně dostačující. Nuda to po dvou dílech není, je to rozhodně zábavnější než většina současné, papundeklové seriálové produkce. ()

Nahá jazdkyňa (2017) (E05)

Nahou jezdkyni jako takovou komentovat nebudu, protože když už se má nějaká nahá frajerka prohánět na koni, měli tvůrci sáhnout po někom hezčím. Jinak jde ale o velmi vydařený díl, vrátilo se opět ve větší míře špičkování Koleníka s Majerem, do kterého byly tentokrát zataženy i děti ("Tato, to je ten debil z mesta?"), určité mysteriózno a napětí. Takže za 4* a s přáním, ať to bratia Slováci neposerou, jako se to povedlo nám u Labyrintu II. ()

Vabank (2017) (E06)

Původně jsem měla v plánu napsat nějaký sofistikovaný komentář o tom, že i tento díl nepostrádá své kvality a ty následně vyjmenovat, jenže tvůrci tentokrát místo Koleníka svlíkli Ondríka a já už vlastně pořádně nevím, co jiného se tam dělo. Ale dobré to bylo. Velmi dobré... :-D ()

Smutná oslava (2017) (E09)

Smutná oslava nebyla vlastně ani moc smutná, páč vykalená grófka dodala (s přibývajícími promile v krvi) tý nudný párty celkem slušný grády. ()

Koniec (2017) (E13)

Tak až na to, že Démon byl ve finále víc směšnej než démonickej a že s jeho obsazením udělali tvůrci krok vedle, to nebylo vůbec špatný. Mám na mysli celý seriál, o tomto posledním dílu by se samozřejmě dalo diskutovat, protože masakrózně kulervoucí finále si představuji jinak. Ne, že se u něj směju nad trapností vraha a jeho vyjadřovacími schopnostmi. Suma sumárum za 4, když jsem se prokoukala bez větší újmy až do konce. ()