Na príbehu ľudí, ktorí počas druhej svetovej vojny schovávajú židovského mladíka, sa odkrýva téma prostého ľudského hrdinstva, sily ľudskej slušnosti. Ukazuje sa, že aj malá prejavená slušnosť môže byť veľkým hrdinstvom a naopak, že niekedy prehliadnutá neslušnosť môže byť veľkou tragédiou. (RTVS)

Kosmik 1

Nemůžu hodnotit jinak než plným počtem. Bolek Polívka a Jaroslav Dušek ve svých velkých rolích. Film je spíše dramatem než komedií, což je jen dobře a monitoruje vztahy lidí za druhé dvětové války. Především tedy manžele, kteří doma v šopě skrývají svého židovského kamaráda, který utekl z koncentračního tábora. Chování všech postav mě úplně odrovnalo. A ten závěr, jedním slovem velkolepé! Všechno bylo tak uvěřitelné, že jsem se po celou dobu filmu cítil, jako bych tam taky byl a prožíval to, co prožívaly postavy ve filmu. Bolek taky pronese několik zajímavých hlášek, jedna z nich je na schodišti, kdy ho překvapí manželka: "Co to tady to......Jsem se posral no...." ()

Autogram

Silný film s asi najlepším životným výkonom Bolka Polívku. A prekvapivo to nie je komická rola, ale výrazná dramatická len s pár humornými situáciami, aby sa divák úplne nezdeptal. Pretože vo filme rozhodne nie je núdza o infarktové situácie a vykreslenie depresívnej situácie protektorátu. ()

TheRoller

Musíme si pomáhať je asi najvýstižnejší názov filmu vôbec. S tým označením (čierna) komédia by som veľmi šetril. Pozoruhodný príbeh s kvalitným obsadením, od Polívku, cez Dušeka a Šiškovú až po Hubu a Kodeta (ten toho zase toľko nepredviedol). To sa však nedá povedať o Kassaiovi, ktorý tomu ako slovenský Maďar hrajúci českého žida veľa nedal. Kolegovia mu však pomohli a spolu s kvalitnou réžiou a kamerou z toho vznikol počin, za ktorý sa nielen netreba hanbiť, ale ho aj bez hanby odporučiť. ()

ghatos

Vážná grosteska z těžké doby, kde se za charakter platilo životem. Nečernobílé kritické vidění minulosti, jenž se trefuje do české povahy. 80%. ()

jatamansi

Jeden z mála novodobých českých filmů na mé gusto. Se skutečnými hvězdami, herci prověřenými divadlem a ne s nějakými rychlokvaškami tupých pohledů a ještě tupějších dialogů. Kazem jedině Dušek, prostě jej nemám ráda. Tečka. Ani v divadle. Ale Anička Šišková (kdo ji neviděl v Odchodech vlakov neví, co fakt umí), Polívka z Divadla na provázku mého mládí v Brně, Huba jako herec i režisér Shakespearovských slavností. Miláček Jirka Pecha – není co komentovat. Kdo viděl Pezza versus Čorba ví, o čem mluvím. Kassai a Radošínske naivne divadlo, nenechám si je v Praze nikdy ujít. Ale teď už k filmu. „Nikdy není taková tma, aby vás ukryla.“ Dušek jako vlezlý patolízal, náruživý a úlisný, musím uznat, že v roli je výborný. Musíme si pomáhat – z kolika úst to zazní a jaký to může mít různý význam! Civilní film, civilní výkony, nikdo nepřehrává. Radost se koukat. Škoda, že Tesaříka předaboval Heřmánek. Citlivý příběh, bez zbytečného patosu a sentimentu. S lidským trápením, radostmi i strastmi, statečností, zbabělostí, českou vyčuraností. A proto pravdivý. I ti mrtví se nakonec sejdou u jednoho stolu. Březinova hudba skvělá. Bachovy pašije s Magdalenou Koženou pod závěrečnými titulky jen umocnily dojem ze silného filmu. ()

giovanni3

Po dalším shlédnutí nemohu jinak a zlepšuji své hodnocení na plný počet... Je to opravdu výborný film, který má co říci, má děj i herecké výkony.. Prostě vše co má kvalitní film mít. Dušek jakožto zafixovaný komunista z Pelíšků tu je nacistickým nohsledem (obě role na výbornou) a komik Polívka tu je jako hrdina své doby. Film je vážný od začátku do konce, ale je zde i dost humorných scének (,,práce na dítěti,, ,,tři ruce v posteli,, ,,já s těmi sv.němi nemám nic psolečného a následný pozdrav od vysokého německého důstojníka a nabídka odvozu,, atd..). Takže 5z5 ()

Jello Biafra

Pôsobivý film o vynútenej kolaborácii sa odohráva za temných časov Protektorátu. Manželský pár, ktorý sa snaží na seba neupozorňovať musí ukryť mladého žida Davida, ktorý utiekol z Osvienčimu. Bravúrne herecké výkony a temná atmosféra robia z filmu dokonalo mrazivý zážitok. ()

solskjaer

Skvělý a nesmírně zábavný počin režiséra Hřebejka, který natočil zatím nejlepší svůj film. Spíče než samotnou válkou se film zabývá vztahy mezi lidmi při samotné válce. Poodhaluje stinné stránky lidské povahy a vyzdvihuje ty lidštější a lepší. Dušek naprosto exceluje a spolu se Šiškovou jsou jasně to nejlepší co film nabízí. Samotný příběh je dostatešně napínavý aby Vás u obrazovky udržel až do samotného závěru což velmi ocenuji. Veliké a příjemné překvapení. ()

Houda666

Názov filmu asi najlepšie vystihuje jeho hlavnú myšlienku. Snímok je v podstate exkurzom do doby, v ktorej sa zrejme najostrejšie prejavoval ľudský charakter „blízkych“ ľudí. Scenár je pomerne autentický a hereckým výkonom nie je čo vytknúť. Niektoré scény zamrazia, iné zas nastolia morálne dilemy ... a to všetko bez jediného úmrtia v priamom prenose. Hodnotenie: 85% ()

G.W.Bush

My Češi vždycky vyhrajeme, protože se vždycky na konci jakékoliv bitvy vždy záhadně objevíme po boku vítěze, kterého jsme předtím nenáviděli. ()

Cejny

Absolutně výtečný film z prostředí 2. světové války v Československu. Vynikající výkon Bolka Polívky i Jaroslava Duška. ()

gutshoter

Výkon Bolka Polívky a především Jaroslava Duška zaslouží veliké uznání. Oba předvedli fenomenální výkon. Hudba Aleše Březiny dokresluje atmosféru 40. let a s odstupem času si uvědomuji, jak se tento film povedl, že má světové parametry a v několika ohledech je mnohem lepší než jiné zahraniční filmy této problematiky. Na přelomu tisíciletí byl Jan Hřebejk ve vynikající formě! ()

Maynard.

Kde sou ty časy, kdy Hřebejk měl koule a netočil takový srágory jako bohužel v posledních 15 letech? Tohle nikdy nepochopím. Jak někdo může natočit takle namakanej film, kde se dá atmoška krájet a pak natočí Medvídka, Nestydu, Kawasakyho růži. Jestli je to v ČR opravdu tak vyhrocený, že musí rejža (nehledě na kvalitu) točit jeden film za druhým, aby se uživil? Každej rok prostě natoč jeden film, jinak čago. Bohužel to vypadá, že to tak je. Co se týče tohodle filmu, tak už sem ho viděl snad 7x. Žasnu nad výkony Duška a Polívky. Tihle dva borci dokázali, že umí nejen komediální role, ale i naprosto vážný charaktery. Bonusový body, že se to natáčelo v Josefově, ve městě kde nežijí židé, ale nepřízpůsobivý spoluobčani :o). Ještě, že jsou krásy tohodle předměstí zachyceny na kameru, páč za pár let z toho budou jen vybydlený ruiny :o). ()

klúčik

Osobne ma režisér J.Hřebejk prekvapil. A to tým, že po komédii natočil takýto vážny film. Podarilo sa mu spojiť výborné herecké kreácie B.Polívku ( ktorý opäť ukázal , že je vynikajúci herec a to nielen v komédiách ) s dvoma slovenskými hercami Kassai + Šišková. Ja si osobne tento film moc vážim aj z iného dôvodu.A to bohužiaľ,pre Jiřího KODETA , to bol jeden z jeho posledných filmov. Tak isto aj O.ŠEVČÍK. Chcem pripomenúť aj fantastickú hudbu. Je to veľký zážitok. 95%. ()

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne

18.01.2007

Americká filmová akademie už oznámila užší výběr pro nominace na Oscara v kategorii Nejlepší cizojazyčný film. Z šedesáti tří filmů vybrala devět titulů, které se ještě poperou o místo v nominační… (viac)