Ruchoth Raoth

Krátkometrážny / Mysteriózny / Thriller / Horor
Česko, 2017, 20 min

„Člověk může všechno, jenom sám před sebou neunikne." Franz Kafka
Smrt je nedílnou součástí našeho bytí, co se však stane, když nás trýznivé výčitky uvězní v bludném kruhu nevědomí jen proto, aby vše bylo snesitelnější? Hrdina filmu hledá sám sebe, aby se postavil proti svým démonům a osvobodil svou duši. (oficiálny text distribútora)

dubinak

Tak konečně jsme se dočkali, ačkoliv jenom v kratičké formě, ale přece jenom. Absolutní nářez a ukázkový milník v české hororové kinematografii. Ruchoth Raoth evokuje vzdáleného českého bratrance V zajetí démonů, jak po atmosferické stránce, tak po té efektové. Stříh a kamera naprostý nářez, herecké výkony víc než excelentní. Jediným důvodem, proč nedávám pět hvězd je to, že na Youtube kanále divadla Mír je tento film zvukově opravdu silně nedostačující. Nevím, jestli to bylo jenom touhle verzí, nebo existuje nějaká zvukově dobrá, ale tady ta hudba neskutečně řvala a dialogům nebylo rozumět tak, že jsem několikrát musela přetáčet, abych slyšela, co herci říkali. To je jedinou překážkou v naprosto skvělém zážitku. ()

B!shop

Je videt, ze kdyz se chce, i u nas muze vzniknout atmosferickej thriller/horor, i kdyz tenhle ma jen 20 minut. Dej sice misty trochu postrada smysl, ale je to radne drsny a napinavy a Kozub v hlavni roli je fakt ukazkovej psychopat. Sice jsem to asi uplne nepochopil, ale za tu skvelou atmosferu a Kozuba proste ty 4* dat musim. Co takhle nejakej celovecerak Krizko? ()

Han_Quintet

Dávám plnej počet. Opět se jen utvrzuji, že je na čase v ČR udělat kulturní revoluci a zabít tu zkurvenou žábu na prameni, které se normálně říká post-komunistické filmy alias v Česku se točí jen sračky. Velmi dobře režisérsky zvládnuté, počáteční entropie záběrů a scén postupně zapadá do skládačky a vytváří komplexní obraz a děj. Skvěle zahrané a Štepán Kozub je světýlko naděje i mezi herci, neuvěřitelný talent. ()

honajz

Myslím, že v žánrech nahoře v hlavičce chybí horor, naopak žánr thriller přebývá. Nejprve k formální stránce - ta je dokonalá a takhle atmosférický horor (skutečně s pár jemnými odkazy na Davida Lynche) s dobře načasovanými lekačkami a velmi, skutečně velmi dobrými scénami jsem v české kotlině snad ještě v posledních 30 letech neviděl. Ta scéna s matkou nad postelí je dokonalá. Herecky je to Kozubův koncert, ale bez skvělého výkonu paní Sasínové-Polarczyk by to také nebylo ono, protože tu posedlost dovede zahrát skvěle. Nu a pak je zde příběh a poselství. Což o to, poselství samo se mi líbí moc, ostatně už papež Jan Pavel II. razil heslo Nebojte se! a dobře věděl proč. A ano, nevím, jestli to tvůrci zamýšleli, nebo ne, ale křesťanskou linku tam cítím hodně silně. Čímž se dostávám k problému tohoto díla. Z těch náznaků a střípků se to hrozně složitě skládá. Ono to chvilku vypadá jako polemický film o eutanazii, chvilku o dobru a zlu v člověku, ale také o schizofrenii, posedlosti démony... takže vyčíst z toho ono hlavní poselství je docela těžké, a člověk si ani pak není dvakrát jistý, jestli tvůrce dobře pochopil. Ano, vodítky budiž úvodní citát a závěrečná slova matky (odkud asi, že? - což mi teď dochází, že vlastně ano, i tím je to o té eutanazii a posedlosti vnitřními démony, aha), ale... Každopádně, svůj význam jsem v to našel, a když nad tím víc přemýšlím, tak ty náznaky ve filmu je jen podporují. Nechám si to v hlavě ještě rozležet. ()

Adramelech

Vykládat někomu, že pro hebrejštinu existuje ustálená česká transkripce, kterou v roce 1992 zavedl docent Nosek, by asi bylo házením hrachu na zeď. Název filmu (česky Zlí duchové) je buď pokusem o transliteraci, kterou používají teologové, nebo možná anglickou transkripcí. Film by dobře obstál jako studentská práce, to bych snad dal i za jedna, ale není to ten případ, takže je třeba aplikovat normální kritéria hodnocení. ()