Americký historický snímek Čas smyslnosti (1995) se odehrává v Anglii v období restaurace (odtud i původní název Restoration), tedy v době návratu Stuartovců na trůn po jedenácti letech puritánské vlády Olivera Cromwella. Sleduje osudy mladého lékaře Roberta Merivela (Robert Downey Jr.), který pracuje v nuzných podmínkách univerzitní nemocnice. Úspěch při léčbě králova oblíbeného psa z něho učiní královského lékaře a bohatého člověka. Jeho vzestup vzhůru však střídá stejně strmý pád. Tvůrci vycházeli z románu Rose Tremainové "Restoration" (1989), který vyšel v roce 1996 také česky pod názvem "Navrácená minulost", a soustředili se na barvitý popis výstředního přepychu královského paláce, kontrastujícího se špinavou bídou okolního světa. Zprvu požitkářský Merivel nalézá smysl života v pomoci trpícím, aniž by podlehl puritánskému odevzdání se boží vůli, jež tu reprezentuje jeho kvakerský přítel John Pearce (David Thewlis). Americký režisér Michael Hoffman (nar. 1957) dosáhl Časem smyslnosti prozatímního vrcholu své kariéry. Podařilo se mu shromáždit pozoruhodný herecký soubor, v němž kromě výše jmenovaných ještě zaujmou Sam Neill v úloze krále Karla II., Polly Walkerová jako svéhlavá královská milenka Celia a Meg Ryanová v atypické úloze pomatené Katharine. I v poměrně malých rolích se objevují známí herci – Ian McKellen (správce Gates) a Hugh Grant (malíř Finn). Je až neuvěřitelné, co se dá dokázat s relativně malým rozpočtem (18 milionů dolarů), neboť výtvarná stránka filmu ve své rozmanitosti a bohatosti ohromuje možná až příliš (zejména ve scéně opulentní svatby či rekonstrukci velkého londýnského požáru). Italský výtvarník Eugenio Zanetti a anglický kostymér James Acheson dostali za svou práci poprávu Oscary. (Česká televize)

Padme_Anakin

Zdařilé historické drama s omamným vizuálem, ta výprava a kostýmy jsou jedním slovem nádherné, no a k tomu i velice příjemný hudební podmaz.. Příběh mladého lékaře, který musí párkrát upadnout, aby přišel na to, kde je jeho místo, se mi moc líbil.. Robert Downey to v mých očích zvládl dobře, Sam Neill jako král báječný, potěšila mě účast pánů sympaťáků - David Thewlis a Ian McKellen, půvab Polly Walkerové je nepřehlédnutelný a snímek zpestřil.. U mě filmová spokojenost.. ()

sedm.1

Skvěle obsazené historické drama, v čele s jako vždy výborným Robertem Downey Jr., které nicméně vnímám především jako promarněnou šanci na vážně působivou podívanou, neboť jak námět, tak prostředí, kde se film odehrává, tomu jen a jen nahrávali, nicméně tvůrci ani jednoho nedokázali přesvědčivým způsobem využít, a tak to na mě ve výsledku působilo celé dost nevýrazným a nezajímavým dojmem. Abych to ale ještě více upřesnil, ve všech ohledech mi to připadlo, jako by tvůrci zůstali na půl cesty. Například co se výpravy a vizuálu týče, je zde znát, že se tvůrci skutečně snažili o zvýraznění kontrastu mezi chudobou a královským prostředím, ovšem já si nemohu pomoci, ale ona chudoba jetu málo špinavá a syrová, a naopak, bohatství málo opulentní a pompézní. To samé platí i například o chování postav, kde je jasně dáno, kdo má jaké postavení a kdo by se měl jakým směrem vyvíjet, nicméně výraz nevěrohodné je ještě decentní. Krom toho mě tu navíc velice zklamala nefunkčnost emocí, absence jakýchkoliv výraznějších momentů tomu též nepomohla, se zábavnosti a tempem je to pak jak na houpačce a happyendový závěr je až nepěkně nepřesvědčivý. Celkově se tak zkrátka jedná o sice určitě podmanivou a nenudící podívanou, s mnoha neoddiskutovatelnými důvody, proč jí vidět, nicméně pod krapet zručnějšími tvůrčími ručičkami by jistě vznikl ještě daleko výraznější a přesvědčivější filmový zážitek. ()

cab

Pribeh lekare (znovu uzasny Robert Downey Jr.) se odehrava v Anglii 17.stoleti, kde se monarchie znovu vraci na trun a penez dychtivy lekar se dostava az ke krali, ktery mu dava lekci ze zivota. Behem cesty probuzeni se vraci od prostopasnickeho zivota ke sve stare profesi. Nekteri herci ve velmi netradicnich rolich, ale proc ne. Celkovy pocit prekvapive prijemny a vyprava je prekypuje barevnosti a je uzasna. 80% ()

Phobia

Mladý floutek Merivel je talentovaným adeptem lékařského řemesla, víc než studiem a knihami je však zaujat proháněním sukní a hledáním způsobů, jak si bez většího úsilí co nejblahobytněji užívat. A pokud život u dvora znamená vzdát se kariéry doktora i vlastní svobody, budiž, za ten přepych a pohodlí to přece stojí. Nebo ne? Budoucí Iron Man a Sherlock Holmes se skvěle popasoval s rolí zhýčkaného přestárlého puberťáka a jeho trnitou cestou za dospělostí. Před lety mě první polovina filmu nudila, druhá nadchla a závěr dojal. Momentálně mě první polovina tolik nenudila, druhá se mi líbila a závěr... moučkovým cukrem posypaný turecký med s cukrovou vatou, brrrrrr. Pozitivní dojem každopádně přetrval - hlavně díky perfektní dobové atmosféře, výbornému obsazení a s tím souvisejícími hereckými výkony. 74% ()

Autogram

Ďalšia historická, ale hlavne kostýmová výpravná rozprávka. Tentoraz o lekárovi, ktorý sa špecializoval na všetko: kráľovských psov, manželky, pôrody operáciou bez krvi aj morové epidémie. To všetko sterilne krásne, načančané, až mi z toho bolo mierne nudno. –––– Udělal jsem to jediné, co král zakázal: Zamiloval jsem se do své ženy. ()