Zahalený do tibetského plášťa stojí s hrdo vztýčenou hlavou uprostred ulice kdesi v San Franciscu. Dvoma pištoľami veľkého kalibru mieri na svojich protivníkov a situáciu má dokonale pod kontrolou. Náhle vyskočí s dramaticky vejúcim odevom na strechu neďaleko stojaceho auta a vzduch začnú rozrážať dávky guliek z jeho zbraní - bez akéhokoľvek náznaku náhlenia sa či námahy. A i keď počet jeho súperov zdanlivo bezhranične narastá, okolo neho sa neustále šíri dôstojný pokoj budhistického duchovného... Bezmenný tibetský mních neidentifikovateľného veku (Chow Yun-Fat) je už 60 rokov strážcom magického zvitku pergamenu, ktorý ukrýva tajomstvo bezvýhradnej moci a večnej mladosti. Cíti, že pomaly nastal čas, aby našiel a do všetkého zasvätil svojho nástupcu. V Spojených štátoch natrafí na egocentrického vreckára Kara (Seann William Scott), ktorého po počiatočných nezhodách vezme pod svoje ochranné krídla. No skôr, ako čarovný zvitok môže zmeniť svojho majiteľa, dostanú sa obaja muži do konfliktu s prestarnutým nacistickým dôstojníkom Struckerom (Karel Roden), ktorý si chce ziskom pergamenu podmaniť svet - a tiež zaistiť omladnutie... Spolu s tajomnou kráskou Jade (Jaime King) sa Kar a bezmenný mních pokúšajú o takmer nemožné - záchranu sveta... (TV Markíza)

HKstars

Bulletproof Monk, relativně nový comics, který svým čtenářům slibuje zachycení stylu HK filmů na bělostných stránkách křídového papíru. Tahle reklamní formulka zní dostatečně slibně, aby se na ní nalepilo pár producentů a pokud se v obsazení objeví jména jako Chow Yun-Fat nebo Karel Roden, je jasné, že se o tenhle film začneme zajímat... Jak to dopadne, když se Hollywood snaží obkreslit "HK-like" comics? Je to třeskutá akce, bláznivá komedie nebo pohroma biblických rozměrů? Od všeho trochu... Bulletproof Monk vypráví o tajemném svitku, který svému držiteli po přečtení propůjčí obrovskou moc s níž se dá konat dobro nebo zlo. Vzhledem k tomu, že první minuty nás zavádějí do Tibetu v roce 1943, je jasné, kdo bude stát na té které straně barikády. Jeden z mladších mnichů (Chow Yun-Fat) právě úspěšně dokončil zkoušky a stává se čestným ochráncem svitku. Po následujících šedesát let ho bude střežit jako oko v hlavě a zabrání jeho padnutí do cizích rukou. Aby to nebylo úplně nefér - ochránce svitku je imunní vůči stárnutí (zestárne až ve chvíli, kdy svitek předá svému následovníkovi) a každá jeho nemoc či zranění se zázračně zahojí (odtud název Bulletproof Monk). Ve chvíli, kdy starší mnich (Roger Yuan) předá svitek mladšímu, je prošpikován desítkami kulek přihlížejících nacistů (taky musejí být u všeho), jejichž velitel Strucker (Karel Roden) by rád vymazal ze slovníku několik nepohodlných národů a kouzelný svitek je přeci jen trochu účinnější než německé kulomety... Chow Yun-Fatovi se samozřejmě podaří utéct, ale nacistického pohlavára se během šedesáti let opatrování svitku nezbaví. Druckerova touha je sice postupem času motivována spíše omlazovacími schopnostmi svitku, ale jeho metody zůstávají stejné a tak má mnich neustále v zádech skupinku všehoschopných "mužů v černém", vedených Druckerovou vnučkou. A pak je tu Kar, mladý zlodějíček, s hbitými prsty, bystrou hlavou a flákačskou vizáží Seana W. Scotta (výborná volba). Jeho první setkání s mnichem sice zavání pořádnou boulí, ale vzhledem k tomu, že jsou tihle dva pořád na útěku, brzy v sobě najdou vzájemné sympatie. Kar je totiž typický frajírek s dobrým srdcem a virtuální bojovou průpravou, našprtanou při sledování kung-fu filmů, což mnicha postupem času vede k přesvědčení, že právě našel svého nástupce. Uplyne však ještě mnoho vody, čínských mouder a akčních scén než bude svitek v rukou nového majitele a vy si budete moci odškrtnout další úspěšně absolvovaný happyend... Nechci tím naznačit, že je Bulletproof Monk nějak přehnaně předvídatelný, ale debutující Paul Hunter musel už při čtení scenáře tušit, že pojede po mimořádně úzkých kolejích. Snímek naštěstí většinu času dribluje mezi mantinely lehké nadsázky a svižné akce a snaží se vás odradit od častých pohledů na ručičky hodinek jak to jen jde. Zásluhu na tom mají především herci, obzvlášť Chow Yun-Fat, který se nesnížil k vykrádačce Li Mu Baie z Tygra a Draka, ale naopak svého Neprůstřelného mnicha obdařil až neuvěřitelně vlezlou aurou. Jeho neustálé rozumování tak nepůsobí příliš klišovitě a šišlavý přízvuk paradoxně postavě neubližuje, ale dodává jí další, mírně roztomilý, rozměr. Seann William Scott tu odehrává svůj obvyklý průměr, ale spolu s ostatními herci se ocitá v hlubokém Fatově stínu. I tolik propagovaná účast Karla Rodena vyjde naprázdno, protože krom několika ďábelských pohledů a závěrečného souboje, si český herec příliš slávy neutrhne. Snad mu to v Hellboyovi vyjde líp. Akční scény se drží trochu v pozadí a víc než rukama se tu tluče hubou, což je docela šťastný tah, protože Paul Hunter trpí stejným neduhem jako většina jeho vrstevníků-videoklipařů: zvedá frekvenci střihů nad únosnou míru, za účelem "zvýšení dynamiky scény". Na první pohled je jasné, že to nefunguje, na druhý vás to znechutí a při desátém už budete jen smutně kývat hlavou. Pokud k tomu přidáme nepříliš objevné úhly kamery a odfláknuté dráty (nemyslel jsem si, že to kdy řeknu, ale... prostě je vidět jak při dopadech tahači pouští buď příliš brzy nebo příliš pozdě. Navíc některé použité techniky vypadají na drátech nepřirozeně), je malým zázrakem, že alespoň Chow Yun-Fat působí jako mistr kung-fu "věrohodně". Ostatní herci (především Seann William Scott a Jaime King) by si pro příště měli jakékoliv bojové kreace odpustit. Pro dobro nás všech ;). Pro studio MGM byl Bulletproof Monk sázkou do loterie. Vybrat si v době, kdy jsou všechny filmové comicsy založené na legendách svého oboru (Spider-man, Hulk, Daredevil, X-Men), předlohu na které ještě nedoschnul inkoust, to asi chtělo pořádný kus odvahy. Bohužel za statečné činy se v Hollywoodu metály nerozdávají a Bulletproof Monk není tak úplně neprůstřelný jak by se z názvu mohlo zdát. Výjimečně nechci sypat popel na hlavu Paula Huntera, ani na herce, protože ti všichni mají zásluhu na tom, že je film jakž takž zkousnutelný (i když... za akční scény zaslouží Hunter alespoň symbolický políček ;). Největší průšvih totiž tkví v samotné předloze - míchat dohromady tibetské mnichy, nacistické panďuláky a soudobé americké teenagery se možná vyplácí na stránkách comicsu, ale celuloidový pás takový guláš neunese. Takže se teď všichni pomodlíme a při svíčkách si slíbíme, že se tomuhle filmu v rámci možností vyhnete. Nepatří sice k tomu nejhoršímu, co by vás letos mohlo v kinech potkat, ale pokud nemáte vyslovenou slabost pro Chow Yun-Fata, těžko vás tahle comicsová jednohubka něčím zaujme... 40% () (menej) (viac)

Karbos

Dneska už klasika, jež je Čechům známa zejména ve spojitosti s náckovským Rodenem, který se mu opravdu povedl :) má na to prostě držku (doporučuju vidět v původním znění ) :)) zajímavá je však i myšlenka party extrémních magorů, kteří se ve stylu hesla pod svícnem největší tma, ukrývají za neziskovými organizacemi a spolcích za ochranu lidských práv :))) *** ()

Mancunian

Jako malýho mě to bavilo. Teď vidím, jak moc béčkový film to je. Dá se to srovnat s filmem medailon, jen tam není Jackie... Každopádně na nudné odpoledne v pohodě zabaví. ()

kacmi

Niečo, čo by som nazval buddy chémia funguje medzi Chow Yun-Fatom a S.W. Scottom veľmi dobre. Bohužial, malo to fungovať v celkom inom filme. ()

Mic-hal

Tenhle film nenadchne humorem ani bojovymi scenami jednu hvezdicku dostava Seann William Scott roli pobudy zachranujiciho svet zahral celkem obstojne ()

Vital

Vážnost k mnichům pomalu ustupuje,a nastupují v podání komedií typu komedie-akční =hollywood.I když srandy si užijete,tak kaskadérské akce zavěšené na lanech jsou velmi průhledné a laciné a určitě na polovinu jich william scott udělal pomocí dabléra.Jako komedie slušné,ale to druhé chudé ()

Mer-Em

Dobrý souboje, celkem sranda a S. W. Scott, už sem to viděl tak pětkrát a pokaždý když to běží v telce tak se vždycky rád podívám, není to žádný veledílo a to sem od toho ani nečekal, ale dokáže slušně pobavit ()

mimuzik

Škoda, že režie se neujal John Woo, alespoň se chopil produkce a z tohoto počinu vylezl dobrý mix několika žánrů. Pokud se nebudete zastavovat nad pár nelogických nedostatků, tak se určitě pobavíte. Yun-Fat Chow byl tradičně skvělý, Karel Roden se mi ale líbil více, proto ****. ()

RomanBond007

Na tento film by som do kina nešiel. Má možno zaujímavú zápletku, ale celkový pojem z tohto filmu je všelijaký. Scott zahrál úlohu drobného zlodeja učiaceho sa kung fu, Chow ako preživší mních zo 40.rokoch počas vojny a King bohatá, no v kanáloch žijúca rebelka. Film síce neunudí k smrti, ale dal by sa teda vylepšiť. Ale kladná vec je samozrejme dej a efekty, ktoré sú niekde nad priemerom. 60% ()

R.E.M.

V jedné slabé chvíli jsme se rozhodli podívat na Neprůstřelného mnicha. Už po pár minutách jsem si mnula oči a štípala se do ruky, jest-li se mi film jen nezdá. To přece scénárista nemyslel vážně! Děj ujíždějící všemi směry... nelogický, nesmyslný. Příběh, kterému chybělo víc, než jen hloubka. Ubohé triky, pitomé scény. Nakonec jsem nechala mozek spát a bez přemýšlení se dívala na líbivého Yun-Fat Chowa. Původní 2 zamýšlené hvězdičky jsem zvýšila na 3 jen kvůli přímluvě potomka, který se zmíněnou blbostí vcelku bavil. ()

B.e.r.n.y

Co k tomu říct. Dá se tohle vůbec nějakým způsobem brát vážně? Za mě tedy rozhodně ne. Jedná se primárně o komedii a snímek se i tak chová a sám sebe vážně rozhodně nebere. Bohužel momentů u kterých jsem se od srdce zasmál bylo skutečně málo. Nejvíce asi u scénky s "jeřáby"... Yun-fat Chow se role zhostil poměrně slušně a ani Seann William Scott se svými xichty nezklamal. Co se příběhu týče, tak ten tuctovější asi být nemohl. Jednu hvězdu navíc uděluji za skutečnost, že mě snímek navnadil k pravidelnému pití máslového čaje a také slušný soundtrack by byla škoda neocenit. ()

Dračí koule Chowa Yun-Fata

Dračí koule Chowa Yun-Fata

21.12.2007

Uvědomujeme si, že to zní jako laciný fórek, ale pro název kung-fu fantasy Dragonball prozatím nemáme překlad, který by zněl méně dvojsmyslně (jsme docela zvědaví, jak si s tím poradí tuzemský… (viac)