Ostré předměty

USA, 2018, 7 h 51 min (Minutáž: 53–62 min)

Tvorcovia:

Marti Noxon

Predloha:

Gillian Flynn (kniha)

Amy Adams, Eliza Scanlen, Chris Messina, Patricia Clarkson, April Brinson, Violet Brinson, Taylor John Smith, Will Chase, Jackson Hurst, Catherine Carlen (viac)

V osmidílné dramatické minisérii "Ostré předměty" inspirované stejnojmenným bestselerovým románem od spisovatelky Gillian Flynnové (Zmizelá), hraje držitelka pěti nominací na Oscara® Amy Adamsová v hlavní roli Camille Preakerové. Novinářka, která se v minulosti potýkala s duševními problémy, se vrací do rodného městečka Wind Gap ve státě Missouri, aby informovala o případu zjevných vražd dvou malých dívek. Zatímco se Camille snaží poskládat střípky traumatické události ze své minulosti, dostane se do konfliktu s panovačnou matkou Adorou (Patricia Clarksonová), znovu se uchýlí k řadě nebezpečných sebedestruktivních zlozvyků a až příliš se ztotožní s mladými oběťmi vraždy. (HBO Europe)

Recenzie používateľa castor k tomuto seriálu (9)

Ostré předměty (2018)

Sarkasmus, kam se podíváš. Ospalé městečko plné přetvářky a mordy dívek v minisérii podle autorky Zmizelé. Poznáváme novinářku Camille, kterou šéf posílá do městečka Wind Gap ve státě Missouri, aby informovala o případu vražd dvou dívek. Nadstavbou článků má být skutečnost, že ze zapadákova autorka sama pochází. A z kterého pláchla. Ví, jak to v maloměstě chodí, většinu obyvatel zná. A dokáže si obstarat informace, které se k cizinci jen tak nedostanou. Panovačná matka, ponurá minulost, kostlivci zahánění sklenkou něčeho ostřejšího. Přesní herci, dusivá atmosféra, loudavé tempo. Dějový spád nepatrný, recyklace patrná. A spíš zklamání. Ve výsledku atmosférické, tísnivé a velmi dobře zahrané, ovšem scénáristicky hodně průměrné. ()

Zmizet (2018) (E01)

Sarkasmus, kam se podíváš. Ospalé městečko plné přetvářky a k tomu mordy dívek v minisérii podle autorky Zmizelé, které se před lety bravurně chopil David Fincher. Gillian Flynn k látce přistoupila velmi loudavě a nevlídně. Trpělivý tak musí být i divák. Poznáváme novinářku Camille, kterou šéf posílá do městečka Wind Gap ve státě Missouri, aby informovala o případu zjevných vražd dvou mladých dívek. Nadstavbou článků má být skutečnost, že ze zapadákova autorka sama pochází. A z kterého pláchla. Ví, jak to na maloměstě chodí, většinu obyvatel zná. A dokáže si obstarat informace, které se k cizinci jen tak nedostanou. Po malé dívence, která ležela mrtvá v potoce a s vytrhanými zuby, přichází objevení druhé oběti. Atmosférické, tísnivé a velmi dobře zahrané, uvidíme, kam to autor Sedmilhářek Jean-Marc Vallée posune. ()

Špína (2018) (E02)

Zjišťujeme, že za částí povahy novinářky stojí její rodina, respektive panovačná matka. S tou se ostatně dostává do konfliktu poté, co na pohřbu a smutečním setkání „slídí“ a hledá další střípky skládačky. Poznáváme další postavy z okolí poslední oběti i možné svědky. V ležérním oblečení, se sklony k alkoholismu, se spoustou temných vzpomínek se o hlavní hrdince dozvídáme mnohem víc. V honosném rodinném domě se jí vybavují těžké chvíle dospívání, kostlivce zahání sklenkou něčeho ostřejšího a autor Sedmilhářek Jean-Marc Vallée dávkuje dusivou atmosféru zatím velmi umně. I když zároveň velice pomalu. Uvidíme. ()

Řešení (2018) (E03)

Zatím se v mých očích jen lehce dotýkáme nějakého dramatického triumfu. V hospodě neustále vysedávající novinářka se sklony k sebepoškozování dál vyslýchá lidi, kteří se jí zrovna namanou do cesty, což paradoxně nese své ovoce. Tvůrci jsou cynicky upřímní, přímí, ač velmi pomalým tempem dál zkoušejí divákovu trpělivost. Jednotlivé momenty stále jasněji odhalují charakteristiku hlavní hrdinky i její životní příběh. Triumfem je už od začátku držitelka pěti nominací na Oscara, velmi přesná a soustředěná Amy Adams. Na druhou stranu je nutné, aby se do látky tvůrci už pořádně zakousli. Trošku se motáme v kruhu a oné prázdnoty a recyklace už je kapku moc. Hůl nelámu, ale přeju si víc. ()

Pach (2018) (E04)

Už je skutečně záhodno, aby se do látky tvůrci pořádně zakousli. Trošku se motáme v kruhu a oné prázdnoty a recyklace už je kapku moc. Dějový spád je velmi nepatrný, což už začíná vadit. Naše hrdinka začíná víc těžit ze spolupráce s detektivem, který není místní a nevidí věci pod pokličkou. Novinářka se sebedestruktivními problémy a traumatickými zážitky z dospívání je sice stále zajímavou postavou, ale pevně věřím, že v druhé polovině série pojedeme na úplně jinou rychlost a Jean-Marc Vallée k dusivé atmosféře přidá i něco dalšího. ()

Blíž (2018) (E05)

„Hádám, že ses celý den vykecávala s každým, kdo neutekl,“ odsekla panovačná matka v jednom z předchozích dílů hlavní postavě, a ve stejném duchu pokračujeme i nadále. Jednotlivé situace ji sžírají, linie začínají být osobní a pronikat k jejímu soukromí. Je evidentní, že bude hrát zásadní roli při odhalení vraha dvou dívek, ovšem i v pátém díle je dějový spád velmi nepatrný. Ubyly střihačské flashbackové „manýry“, tentokrát se pohybujeme zejména na maloměstské slavnosti. Jemné náznaky jsou fajn, ale máme za sebou pět dílů a já si troufám tvrdit, že bychom se dějově vlezli do dvou. ()

Třešeň (2018) (E06)

Dýchánek s bývalými roztleskávačkami, zpovídání dalších možných svědků, nález kola jedné z obětí. Ale jinak se v tomhle městě, kde se drby šíří dřív, než se vůbec vymyslí, nic moc nestane. Opět. Prostě jen další narážky panovačné matky, další možné indicie. Naše hrdinka, kterou tíží ponurá minulost, dál chlastá, dál se v její hlavě promíchávají časové linky. Jenže divák nadále vyčkává a nedostává se mu uspokojivé kvality. ()

Pád (2018) (E07)

Mohl bych na klávesnici použít zkratku v podobě CTRL + V pro vložení komentáře předchozího dílu. Stále jsme zoufale bezdějoví, pořád mám pocit, že tvůrčí tým by mohl klidně natahovat až do dvanáctého dílu, protože doposud nám toho moc nepředvedl. Prostě dějově se tísnivý příběh dostává pod kůži velmi pozvolna. I když těsně před vrcholem už se přeci jenom „něco děje“. Triumfem je navíc od začátku držitelka pěti nominací na Oscara, velmi přesná a soustředěná Amy Adams. K ženským rolím jsou tvůrci ostatně obecně velmi štědří. Jinak ale hůl už pomalu lámu. ()

Milk (2018) (E08)

Jasný, mámě nic neřeknu, ovšem rozhodně nebudu ani vykládat na potkání, jak se autor Sedmilhářek Jean-Marc Vallée vytáhl i tady. Nevytáhl. Odpustila si, že svoji sestru nezachránila, a oddala se výchově té druhé. Jenže.. Máme to za sebou. A s ohledem na očekávání převládá zklamání. Tvůrci k látce přistoupili velmi loudavě. Divák tak musel být zatraceně trpělivý. Nepotřebuju usekané hlavy nebo destruktivní honičky po maloměstě, ale.. Ve výsledku atmosférické, tísnivé a velmi dobře zahrané, ovšem scénáristicky hodně průměrné. ()

Tim Burton chystá remake klasického sci-fi

Tim Burton chystá remake klasického sci-fi

02.02.2024

Režisér Tim Burton se v současnosti plně věnuje postprodukčním pracím na svém nejnovějším snímku Beetlejuice Beetlejuice, jenž by měl vzít světová kina útokem letos v září, nicméně ani toto pracovní… (viac)

Zemřel režisér Jean-Marc Vallée

Zemřel režisér Jean-Marc Vallée

27.12.2021

Velice nepříjemná zpráva nás zasáhla krátce před koncem roku – oceňovaný kanadský režisér Jean-Marc Vallée zemřel nečekaně v pouhých 58 letech. Filmař stojící za oscarovým Klubem poslední naděje,… (viac)

Nové Mise uvítají starou tvář

Nové Mise uvítají starou tvář

03.02.2020

A teď jedna z těch hezčích castingových zpráv za poslední měsíce. Sedmý a osmý film v sérii Mission: Impossible přivítají zpět starého známého. Do akční franšízy Toma Cruise se totiž vrací kanadský… (viac)

Vítězové 54. ročníku festivalu MFF Karlovy Vary

Vítězové 54. ročníku festivalu MFF Karlovy Vary

07.07.2019

54. ročník největšího filmového festivalu v Česku je u konce. Festival byl zahájen snímkem Po svatbě, který doprovázela tvůrčí delegace v čele s herečkou Julianne Moore, režisérem Bartem Freundlichem… (viac)