Ingrid Bergmanová a Cary Grant v americkém špionážním filmu. Brzy po skončení druhé světové války je známý nacistický špion Huberman odsouzen americkým soudem. Jeho dcera Alicia se nemůže zbavit zklamání a pocitu viny z činnosti otce, o níž neměla vůbec tušení. S touhou na vše zapomenout se vrhá do víru života plného divokých večírků a alkoholu. Na jednom z nich se setkává s přitažlivým mužem, který jí není lhostejný. Později zjistí, že T. R. Devlin je americký agent. Alice chce vykoupit provinění svého otce a nabídne Devlinovi, že mu pomůže proniknout do centra německých špionů ukrývajících se v Brazílii. Proto se nakonec provdá za Alexandera Sebastiana, který žije v Rio de Janeiru, a získává díky němu přístup do tajné organizace...
Thriller režiséra Alfreda Hitchcocka zaujme působivým a vynalézavým zpracováním, skvělým scénářem a úžasným vedením kamery (Ted Tetzlaff). Vynikající jsou i herecké výkony Ingrid Bergmanové (Alicia), Caryho Granta (Devlin) a Clauda Rainse (Alexander Sebastian).
Film byl dříve uveden pod názvem Pověstný muž. Nepřesný překlad u nás před lety zavedli filmoví historici Jaroslav Brož a Myrtil Frída ve své knize 666 profilů zahraničních režisérů (A-Z). Ten byl pak postupně přejímán dalšími publicisty a historiky. Česká televize se rozhodla nyní snímek uvést pod názvem, který přesněji odpovídá ději příběhu. (Česká televize)

Kothy

Že by jeden z prvních špionážních filmů? Rozjezd je dost pomalý. Film se soustředí na mladou Alici, která je díky svým německým kořenům použita jako tajná agentka u Němců v Brazílii. Musí něco obětovat a to je sňatek s oním sledovaným Němcem. Vše jde jako po másle. Zkomplikuje to až její milostný vztah s kontaktem rozvědky. Podaří se jí vymanit ze spárů oněch Němců a zachovat si krytí? Je tam pár dobrých scén. "Máme dost šampaňského?" ()

cheyene

Zpočátku je příběh nudnější, má velmi vlažné tempo a působí příliš rozvlekle, ovšem to vše je příprava na grandiózní závěr, při kterém divák nespustí oči z obrazovky a hltá každou minutu, jež jsou dekorovány pověstnou Hitchcockovou gradací napětí a samotný konec je opravdu vynikající. Celkový zážitek dotváří i perfektní hudba a zdařilé výkony herecké dvojice Grant - Bergmanová. Nebýt onoho zmíněného pomalého rozjezdu, tak by to bylo na plný počet. ()

swamp

Tenhle ne zcela typický Hitchcockův film se odehrává v Brazílii a na rozdíl od režisérových známějších hororově laděných snímků rozbrnkává romantickou strunu. Pro dnešního diváka trochu kýčově, ale je nutno absorbovat dobu, ve které byl natočen (1946) a nechat se jím vést.. "'You don't think a woman can change?' 'Sure, change is fun, for a while.'" ()

Vančura

Hitchcock v nejlepší formě! Tak konzistentní film, že byste tam nestrčili ani prst. Obdivuji propracovanost některých záběrů a naprosto suverénní režii. Biják ze zlatých časů Hollywoodu, se všemi jeho typickými atributy, jako jsou neustále kouřící nádherní herci, zadní projekce, jízda autem s řidičem, co nesleduje cestu, objednávky DVOJITÉ whisky, oduševnělé dialogy (... "v jedné ruce mávat vlajkou a druhou vykrádat cizí kapsy, to je ten váš patriotismus..."), líbačka s hollywoodským záklonem, atd. Tehdy 31 letá Ingrid Bergmanová, zde o 4 roky starší než ve své nejslavnější roli v Casablance z r. 1942, je rozkošná, jak jen může být, navzdory příšerným účesům a na dnešní dobu poměrně hustému obočí (které překonává snad už jen Emmanuelle Seigner v Polanského Hořkém měsíci z r. 1992 :). Cary Grant k ní maximálně pasoval, je zde o 13 let mladší než v dalším Hitchcockově filmu Na sever severozápadní linkou z r. 1959, kde už byl jeho věk znát - v Notorious je to dosud 42 letý elegán, který strčí do kapsy většinu těch dnešních pěstěných hollywoodských floutků. Naprosto odzbrojující chemie ústřední dvojice a napínavé finále. V Notorious jsem identifikoval řadu schémat a motivů, které se v pozdějších letech nesčetněkrát opakovaly v jiných filmech. Nejvíc mě zaujalo pojetí hlavního záporňáka Sebastiana, kterého si musela Alicia vzít - Hitchcock ho podává v podstatě jako neškodného chlápka v krizi středního věku, který má evidentně problém s Oidipovým komplexem, protože slepě poslouchá svou matku, s kterou sdílí dům. V novějších filmech, odhadem tak od 80. let, se zde velmi přitlačilo na pilu, a hlavní záporňák je už všehoschopná bestie, nevypočitatelná, často závislá na drogách, která by na Sebastianově místě dala Alicii chladnokrevně oddělat jednou ze svých goril. Výsledný dojem bohužel kazil dabing, především pak hlas Ingrid Bergmanové, který mi skutečně šel na nervy. Je mi fakt líto, že noční filmový klub na ČT2 vysílá všechny filmy v dabingu :( Těch pár pošuků, kteří ponocují kvůli 65 let starýmu filmu, by IMHO ocenilo spíš film v původním znění s titulky, alespoň já určitě. Ale jinak díky ČT2 za další skvělý film, za mě maximální spokojenost a 5*. ()

Boss321

Alfred Hitchcock, režisér, kterého patrně nikdy nepřestanu obdivovat a vždy mne bude fascinovat jeho režijní rukopis. Co mne na Notorious překvapilo je fakt, že se nejedná ani moc o thriller, ale jasně převládá romantika. Na druhou stranu koukat se na duo Cary Grant - Ingrid Bergman byl skvělý zážitek a vytvořili spolu nádherný pár!! Hitchcock byl opravdu mistrem napětí a při návštěvě vinného sklípku a na konci (perfektní!!) jsem ani nedýchal. Co musím dále pochválit je skvělý hudební doprovod a na tu dobu bych si troufl říci i přelomová a vynalézavá kamera. I když je snímek více jak 60. let starý, opravdu nemám co zásadního vytknout! Na závěr musím ještě jednou smeknout před Alfredem Hitchcockem, protože to byl génuis a jeden z nejlepších režisérů všech dob (jediné co mě mrzí je fakt, že nikdy nebyl oceněn Oscarem za režii)..... ()

• Alfred Hitchcock a Ben Hecht se radil s nositelem Nobelovy ceny Dr. Robertem Millikanem jak udělat atomovou bombu. On však odmítal odpoveď, nicméně oba utvrdil, že hlavní přísada, tedy uran, se může hodit do lahve s vínem. (Kulmon)
  • Vnitřek domu Alexe Sebastiana může být viděn také ve filmu The Locket (1946) jako dům paní Willisové. (Kulmon)
  • Claude Rains stál v několika scénách s Bergmanovou na krabicích, aby se zdálo, že jak Rains, tak Grant jsou oba mírně vyšší než Bergmanová. Ve skutečnosti byl Grant o 18 centimetrů vyšší než Rains. (Kulmon)