David Bowie: Muž, který změnil svět

• Veľká Británia Bowie: The Man Who Changed the World
Dokumentárny / Hudobný
Veľká Británia, 2016, 85 min (Alternatívna 95 min)

Filmový portrét jednoho z nejvlivnějších a nejkreativnějších umělců 20. století... David Bowie svým vlivem na populární kulturu měnil svět hudby, módy a umělecké integrity. Zatímco jiní umělci zůstávali věrni svému stylu nebo se postupně vyvíjeli, britský rocker se nebál zásadních změn. Svou osobnost či zvuk své hudby neustále přetvářel. Režisérka Sonia Andersonová za pomocí Bowieho archivních rozhovorů, vypovědí jeho spolupracovníků i blízkých přátel a dobových záběrů vykresluje příběh hudebníka, který svou tvorbou přerostl svět rockové hudby. (Česká televize)

prezdivaka

Dokument ukázal věci a otázky, kterým se podobné životopisné dokumenty vyhýbají. A tím je odvrácená tvář umělce. David Bowie byl bezesporu egoistický, sobecký, hamižný a ambiciózní. To, co tu někteří odsuzují - jeho bývalé milenky a kamarádky - mě bavilo možná nejvíce. Bylo to velmi autentické. Jiný pohled na hvězdu, kterého drtivá většina fanoušků znala maximálně z koncertního pódia - které muselo mít 20 M :-) ()

GrooteLulu

..kvůli Lets Dance jsem se na to podíval, abych se dozvěděl, kdo to vůbec je a musím říct, že jsem nikdy nehrál na kytaru, ale cítím se povýšeně jako hudební všeználek.. mě připadne ta doba po hippies a folku taková divná, ty 70.léta nechápu s riflama se zvonem a skřekem, 80tky zas miluju jako polepšení zvuku a "děcka" asi takových Stardustů svým zjevem (taky jsem neviděl, ani neslyšel), pak až moje doba - 90tkový klasiky a techno, takže díky za dokument, ale hlavně Lets dance a "hadry" style, toť vše... taky asi fakt, že v tý době byli dobře sjetí a asi to byli drogy novinky, tak museli se sebou něco vymyslet k pobavení - když na sebe vypsal ještě osobní dluhopisy a vydělali (to je mazec, jestli jsem to dobře pochopil,hmm.).. měli se rádi ()

Tomas_PO

Navzdory slabým hodnoteniam pútavý dokument, s dobre zostrihanými scénami a výňatkami z rozhovorov ako Bowieho, tak aj jeho ľudských (nie muzikantských) súputníkov. Kritika smerovaná na minimum informácií k hudobnej časti jeho tvorby je oprávnená, no takýchto dokumentov či informácií je neúrekom. Napriek viacerým rozhovorov s bývalými frajerkami dokument bulvárne nepôsobí, no povrchnejšie možno trochu áno. ()

BoredSeal

Nudný dokument, na kterém jsou nejzajímavější úryvky z rozhovorů s Bowiem. Vše začíná úchvatným dobovým rozhovorem s nešťastným britským moderátorem, který má asi nejdebilnější otázky, které lze umělci pokládat a Bowie dost trpí. Bohužel většinu času tvoří vyjádření pamětnic, které s ním randily zamlada a je to dost nuda. Mnohem lepší dokumenty jsou David Bowie - Sound and Vision nebo libovolných Five Years. ()

jedna_vrana

Od dokumentu o hudobníkovi (ale aj čomkoľvek inom) máte očakávanie, že sa dozviete nové fakty a zaujímavosti. V prípade speváka určite čakáte, že aspoň časť filmu bude tvoriť jeho tvorba. Toto však bola takmer strata času – ak potrebujete počuť výpovede bývalých Bowieho frajeriek, úbohé klebety, ste správne. Ak vám nebude prekážať monotónna hladina výpovedí až na úrovni nudy, iritujúci moderátor, ktorý kladie prihlúple otázky, možno to prežijete. Narýchlo upečená buchta bez vône a chuti. Taká povrchná PowerPointová prezentácia žiaka VI.B aj s poprehadzovanými a nekvalitnými obrázkami. Vlastne som sa niečo dozvedela – ako to bolo s tým zvláštnym okom inej farby a veľkosti. ()