Rok 1881, vyprahlá krajina poblíž mexické hranice. Čerstvý absolvent West Pointu Britton Davis (Matt Damon) a zkušený poručík Charles Gatewood (Jason Patric) se uprostřed pustiny setkávají s legendárním náčelníkem kmene Apačů Chiricahua - Geronimem (Wes Studi). Nepolapitelný indiánský bojovník se dobrovolně vzdává armádě Spojených států a odchází do rezervace. Generál Crook (Gene Hackman) tímto skvělým diplomatickým tahem potvrdil svou pověst největšího odborníka na indiánskou problematiku. Od této chvíle panuje na obrovských územích jihozápadu mír. Ale Geronimo je válečník. Poklidné živoření v rezervaci ho ubíjí. Divoké instinkty neporazitelného bojovníka znovu vítězí nad moudrostí zralého muže. Stačí malý konflikt s bělochy a Geronimo znovu vede svůj lid do předem ztraceného boje. Ještě pět let bude unikat s hrstkou nejvěrnějších vybraným oddílům armády. Ještě pět let bude velkým náčelníkem, před jehož jménem se bude hrůzou třást každý bílý osadník... (oficiálny text distribútora)

Historik

Je trochu zavádějící užívat u těchto filmů označení western. Že se to odehrává na tzv. divokém západě a vystupují tu indiáni, ještě nemusí znamenat, že se jedná o western. Ten má svá pravidla. Tohle je spíš historický film. I když nedokážu posoudit nakolik přesně se drží skutečnosti. Ale troufám si tvrdit, že je to zdařilý snímek, který své téma pojal citlivě, zabalil ho do působivých exteriérů a své postavy předvedl v trefném obsazení. Je to film, k němuž se dá vracet, má rozhodně své kouzlo, ale aby si ho divák skutečně užil, musí být spřízněná duše. ()

D.Moore

Nečekaně nudný western, který láká na velice sympatickou hereckou sestavu, prvních pár desítek minut je i jakžtakž zajímavý a má spád, ale postupem času se změní ve spoustu hezkých, ale zbytečných obrázků krajiny a v záplavu nezáživného tlachání, které tu a tam naruší zručně natočená přestřelka. Měl jsem pocit, že se dívám na televizní snímek (samozřejmě nemám nic proti televizním snímkům, ale Geronimo vypadá opravdu levně a odbytě), který navíc jako by trval dvě a půl hodiny. Nehrát v něm pánové Hackman, Duvall a Studi, dal bych snad ještě o hvězdu méně. ()

T2

Rozpočet $35miliónovTržby USA $18,635,620Tržby Celosvetovo $19,160,000║ V prvom rade veľmi exkluzívne obsadenie, cieľavedomá réžia a pútavý príbeh. Už som nejaké filmy videl kde vystupovala postava Geronima a aj v tomto prípade to bolo dosť strhujúce ako to medzi zúčastnenými iskrilo. /70%/ ()

Pohrobek

Několikátý pokus o popsání slavné Geronimovy životní cesty, tentokrát v značně neatraktivním a náročném hávu. Nedá se říci, že by chyběl kvalitní scénář (zkušený John Milius) ani dobré herecké výkony. Jako krok vedle se však ukázalo, na první pohled přínosné, angažování rodilého Čerokéze Wese Studiho, který svoji postavu příliš odbyl, přesně na indiánský způsob. ()

PALINO

Postava apačského Indiána Geronima je mi známa z počutia a rád by som sa o nej dozvedel i niečo viac, no po zhliadnutí tohto filmu ma trochu prešla chuť. Ani sa nedá povedať, že by GERONIMO: AMERICKÁ LEGENDA bol vyslovene zlý film, je "len" slabý, nenápaditý, nevýrazný, nudný, skrátka bez chuti a zápachu. Na druhej strane ponúka vcelku kvalitné herecké obsadenie, aj keď hlavné postavy neuspeli tak, ako mali. Wes Studi nám v úlohe Geronima nedáva veľa príležitostí, aby sme s ním sympatizovali a Jason Patric zase nedokáže byť takým ťahúňom, takže musíme sledovať film bez výraznejšieho hlavného hrdinu. Príbeh v sebe ukrýva určitý potenciál, no jeho spracovanie bohužiaľ nabáda k tomu, aby sme naň za pár dní zabudli. ()

• Herci, štáb i režisér Waltera Hilla si velmi stěžovali, že film byl natáčen po celou dobu za velkého kvapu a tlaku ze strany hollywoodských producentů, kteří kladli důraz na rychlost natáčení spíše než na kvalitu filmu a historické reálie. Například jihoamerický indiánský herec Pato Hoffmann, představitel apačského medicinmana Snílka, se po natáčení svěřil, že neměl kvůli producentům čas ani možnost připravovat se se svými hereckými kolegy na jednotlivé scény, ač to bylo nutné. Náročné šamanské rituální apačské tance se natáčeli přímo „z oleje“ bez nutné přípravy, i když žádný z indiánských herců tyto tance předtím nikdy netančil a ani je neuměl. Ve filmu je prý proto velmi mnoho historických nepřesností. (Lynette)
  • Režisér Walter Hill se v Hollywoodu v 90. letech poněkud nechvalně "proslavil" nejen tímto westernovým snímkem, ale taktéž jiným životopisným westernem, a to filmem Divoký Bill (1995). (Lynette)
  • Charles B. Gatewood (Jason Patric) byl vedle zdravotních problémů způsobených expozicí na jihozápadě, také těžce zraněn ve válce v Johnson County. Před svým odchodem do civilu byl nominován na vyznamenání „Medal of Honor“,  bylo mu ale odepřeno. V roce 1895 odchází z armády, o rok později umírá na rakovinu žaludku ve 43 letech. (sator)