Boku no Hero Academia - Season 4

(séria)
Japonsko, (2019–2020), 9 h 35 min (Minutáž: 23 min)

Réžia:

Kamera:

Takaši Sawa

Hudba:

Júki Hajaši

Daiki Jamašita, Kenta Mijake, Kóiči Jamadera, Jui Horie, Šin'ičiró Miki, Kóki Učijama, Kendžiró Cuda, Satoru Inoue, Misato Fukuen, Hiro Šimono, Cuguo Mogami (viac)

Společnost se musí vyrovnat s novou situací, kdy největší superhrdina, symbol míru a pořádku All Might, byl donucen po svém posledním souboji, který ho málem stál život, odejít do důchodu. Městem se šíří neklid a spousta zločinců, kteří se do této doby skrývali a omezovali svojí aktivitu, vystupuje ze stínů. Míra kriminality stoupá, a tak přichází nová opatření. Tak i studenti prvního ročníku na superhrdinské akademii, pokud mají náležitou licenci, mohou v rámci praxe pomáhat v nejrůznějších agenturách v boji se zločinem. Není to totiž jen Liga padouchů, která ohrožuje město, ale nově se na scéně také stále víc objevuje mafie. Ta vyvinula velmi nebezpečnou drogu, která dokáže u superhrdinů definitivně zničit jejich superschopnosti. Superhrdinové se tak musejí spojit a zakročit dřív, než se tato droga dostane na volný trh, protože to by mohlo znamenat definitivní konec celé zdejší společnosti tak, jak ji známe. Ani mladý Midoriya nehodlá stát s rukama založenýma, stále jím rezonují poslední All Mightova slova v televizi: „Nyní je to na tobě,“ o kterých ví, že byla především určena jemu... (Jeoffrey)

Elerrina

(Obsahuje drobné SPOILERY) Pro mě zatím emoční vyvrcholení celého seriálu, asi proto, že osvědčený koncept záchrany týraného dítěte na mě stoprocentně zafungoval. Také tomu obrovsky prospěla obměna antagonistů – chladnokrevně děsivý Chisaki, zvaný Overhaul,  je na rozdíl od Shigarakiho, který se většinu času chová jako rozmazlené retardované děcko, příjemná změna. Z tohohle cílevědomého jakuzáka a jeho ďábelského plánu totiž opravdu mrazí. Naopak afektovaná dvojice Gentle Criminal a La Brava jsou díky své bizarnosti docela roztomilí. Ne, že bych jim vyloženě fandila, ale je hezké mít zase jednou záporáky, kteří jsou vlastně jen sebestřední a po pozornosti prahnoucí jedinci. I na straně klaďasů nám přibyli noví hrdinové a Midoria musí čelit nečekané situaci – je tu totiž někdo, kdo zpochybňuje jeho nástupnictví. A navíc možná dokonce právem. Mirio Togata je totiž natolik zajímavá postava, že bych se sama možná přiklonila k názoru Sira Nighteye, že právě on se měl stát All Mightovým dědicem.  Alespoň, že Midoria se už naučil docela slušně bojovat a konečně přestal každou krizi řešit tím, že si zlomí obě ruce. Celá série je zase rozdělena do dvou samostatných příběhů, sice zcela a naprosto odlišných, narativně ale spojených příběhem malé holčičky Eri. Právě z jejího úhlu pohledu je totiž zapotřebí nazírat nejen na první, dramatickou polovinu boje s jakuzou, ale i na tu druhou, mnohem odlehčenější, která se točí kolem nácviku vystoupení na školním festivalu. Jestliže totiž v první části šlo o Erino osvobození fyzické, v té druhé si Midoria a Mirio uvědomí, že po tom, co prožila, potřebuje ještě i jejich podporu psychickou. Proto je celý ten festival tak důležitý, nejen jako zábava pro všechny studenty, ale i jako terapie pro Eri, která se neumí usmát. Což mi mimochodem přišlo jako neobvykle dospělá zápletka na hrdinský shounen. A musím se přiznat, že v jistém okamžiku toho těžce zachráněného vystoupení jsem byla opravdu hluboce dojatá. Takže za mne plný počet a nedokážu si představit, kam autoři mohou dál zajít, aby tuhle sérii překonali. ()

Jeoffrey

Zase (stejně jako třeba u poslední série Haikyu!!) jsem byl k pokračování značně skeptický. Pokud děláte shounen, nebo třeba jakýkoli superhrdinský seriál, pak je pro budování atmosféry podle mého nesmysl dát nejepičtější souboj mezi nejlepším dobrem a nejhorším zlem (tady All Might vs. All for One) jinam nežli na samotný závěr. Bylo by divné, kdyby třeba Superman porazil Zoda v půlce filmu a pak se řešili nějací proti tomu drobní padouši. Jistě ve filmu či seriálu o Supermanovi by to tak bylo, ale tohle není o jednom nejsilnějším hrdinovi, ale o jeho pokračovatelích, takže kdyby jste měli třeba seriál o takovém Robinovi (Batman), pak tahle linka, kdy musí jedna generace epicky odejít, aby dala prostor té další, dává naprosto logický smysl (nemusíme chodit daleko, podobná zápletka je třeba i tady). Ale po tak velkolepém souboji a konci jedné éry musí přijít zákonitě nějaký útlum, viděli jsme jeden z vrcholů seriálu, tedy bude těžké a časově náročné se k dalším obdobným vrcholům dostat. Tohle vše se mi honilo hlavou už před začátkem této sezóny... Pak jsem viděl pár prvních dílů a také jedno video na Youtube, kde jistý hodně populární anime kritik vysvětloval, proč je logicky už teď tahle sezóna nejhorší ze všech. Měl zajímavé a logické argumenty, z nichž jeden byl už ten mnou výše zmíněný. Dál také kritizoval změnu prostředí, protože fakt, že se v první půlce sezóny přesuneme úplně někam jinam, bude znamenat, že spousta nám známých a oblíbených postav (spolužáků hlavního hrdiny) nedostane skoro žádný prostor (tedy budou spoustě fanoušků chybět) a ty nové, které nám tam v podstatě lehce násilně a narychlo nacpali, nebudou ani z části fungovat tak dobře, jako staří známí, ke kterým máme vztah. Také kritizoval celý smysl tohoto příběhu. V podstatě jde o záchranu pro nás neznáme malé holčičky, o které se ani moc nedozvíme, akorát to že trpí a to má ospravedlnit všechny ty dramatické a velké souboje, šílené obětování až za hranici zdravého rozumu. Spoustě z nás to nebude dávat smysl, nebudeme se cítit s Eri dostatečně spjatí... Měl i další argumenty, na které už si teď už nevzpomenu, ale vím, že mě tehdy to video hodně nalomilo, abych tentokrát opravdu bedlivě sledoval, zda se tyto věci potvrdí... Ne, u mě to nakonec vůbec takhle nebylo. Naopak! Změna prostředí působila nakonec vlastně docela svěže. Nové postavy zaujali, dokonce i takový Mirio, který vypadá jako Tintin na steroidech, měl jedny z nejlepších momentů v celé sérii a jsem přesvědčený, že by byl možná v některých ohledech lepší "následník" než Midoriya. Stejně tak u mě zabírala celá linka s Eri, což mě ale nepřekvapuje, protože jakožto fanoušek roztomilých kreslených děvčátek mě jakékoli bezpráví na nich páchané ihned rozpálí doběla (spolu s dalšími členy internetového klubu "Must protecc !"). Navíc i souboje byly opět skvělé s tím, že Midoriya vs. Overhaul byl opravdovým vrcholem celého arcu a jasně mi ukázal, že i po té největší řežbě z minulé sezóny zde bude pořád na co koukat. Tedy s celým Shie Hassaikai Arcem jsme nakonec nad očekávání spokojen, skvěle jsem se bavil a opět prožil širokou škálu emocí. Pak přišla druhá část a školní festival. Tyhle části sérií mě většinou docela dost nudí, tedy opět jsem byl lehce na trní, jak to BnHA zvládne. Byl to příjemný a uvolněný návrat zpět do školy, ke starým známým a to spolu s těmi novými. Ale hlavně to mělo (zatím) toho asi nejsympatičtějšího záporáka z celé série. Gentle Criminal spolu s La Bravou pro mě byly strašně milé postavy a přiznám se, že jsem jim přál vítězství. Fandit záporákovi v superhrdinských seriálech či filmech ale většinou znamená velký průšvih, ukazuje to, že hlavní hrdina není dostatečně charismatický... Možná, ale Gentle byl prostě boží a La Brava roztomilá a zase - mít rád Jokera a Harley Quinn přeci neznamená, že by byl Batman na houby. Vzájemný duel mezi Midoriyou a Gentlem byl opět impozantní, prostě souboj tak podobných a zároveň neskutečně silných motivací mě zaujal a díky přidaným backstory mě donutil s Gentlem a jeho společnicí ještě víc soucítit (a o to víc jim fandit). Mohl bych říct, že díky tomu byl výsledek tohoto souboje pro mě spíš neuspokojivý, ale na druhou stranu úsměv Eri mi to pak vynahradil... A pak je tady samotné finále a nástup nového čísla jedna mezi superhrdiny. Jenom dva díly autorům stačí na to, aby navodili atmosféru, předvedli další geniální souboj a dokázali změnit váš pohled na postavu, kterou jste ještě před pár měsíci nejspíš vůbec nemuseli... Zkrátka ani tahle série BnHA mě nezklamala, spíš naopak - s přehledem rozptýlila jakékoli moje obavy z toho, že by mě to v budoucnu mohlo přestat bavit, protože autoři vědí, jak pracovat s atmosférou, co fanoušci superhrdinů chtějí (i když je to někdy jen hromada klišé), jak udělat kvalitní a dynamické souboje... Bavilo mě to, hodně mě to bavilo. 8,7/10 () (menej) (viac)

Zíza

Četla jsem, že to není ono, když se honí za nějakou cizí holkou. Po zhlédnutí si říkám – prosím?! Je to ono. Ta holka není cizí, oni jsou hrdinové, pro ně nikdo není cizí, každý stojí za záchranu, a přesně tohle tahle série ukazuje. Kromě jiného. Blýská se na temné časy, a tak se s tím nějak musí společnost vyrovnat. O tom je to také a tohle váhání končí plamenně. Poslední dva díly byly prostě šónenovská mňamka. Dostali jsme nadupaný začátek, který pokračoval se všemi následky do druhé poloviny a pořád to byla dobrá podívaná, i když zvolnila. Kromě té části, kdy si hráli na školku, to bylo velmi nadprůměrné anime a jak už jsem psala, končilo to skvěle. Poslední dva díly svojí intenzitou uměly přikovat do židle. Kdo by to byl čekal. Jasně, předchozí série byla o něco lepší, tahle má i pěkné uvolnění, ať už se bavíme o školním festivalu nebo Gentle Criminalu (zase jiným typ boje a je dobře, že tam byl, protože to pomůže Midorijovi růst). Boku no hero academia je pořád můj nejoblíbenější současný šónen a tahle série to jen utvrzuje. Zase je tu všechno – naděje, bitky, napětí, dojetí, pobavení v povedeném mixu. Nemluvě o tom, že nám všechny postavy někam spějí, stále se o nich něco nového dozvídáme a ani nepřítel nespí; ať už jsou to záporáci nebo všeobecný strach či nejistota. Velmi silné 4*. ()

Vanchovi

Prvá polovica super, v druhej ide kvalita značne dole. Školský festival dosť nuda, aj zápletka s Gentle Criminal. Tam stojí za zmienku len jej koniec, keďže bolo jasné, čo tým chceli v rámci vývoja hlavnej postavy dosiahnuť, ale mohli to lepšie premyslieť. Záverečné 2 časti série super, výborne navnadenie na ďalšiu sériu. ()

kirmakX6on

první půlka je bitka v hnízdě jakuzy, ale druhá půlka - od dílu 14 dál - mi to dost zkazila. Nemyslím, že někdy v předchozích sériích bylo takové množství výplňáků za sebou. Navíc tomu nepřidalo, že jsem cca v 9. dílu anime dohnal - měl jsem zkouklé vše, co zkouknout v ten moment šlo a dál jsem se musel dívat díl po dílu tak, jak byl studiem uvolňován. Což mě fakt nebavilo, tak jsem anime po 13. dílu na pár týdnů odložil, že se dodívám na druhou půlku zase vcelku. Bohužel, těch pár týdnů mi docela přerušilo nit... Samozřejmě si pamatuju, co se dělo, ale má trpělivost s díly o ničem byla výrazně snížena. Též je blbé, že díky propadu u zkoušek v předešlé sérii jsou z třech nejsilnějších studentů dva postaveni na vedlejší kolej a s výjimkou jednoho dílu neuvidíme nic z jejich schopností. 40% ()

• V epizodě Yuga Aoyama svým Navel laserem vyryje do kamene během tréninku větu „il faut se méfier de l'eau qui dort“. To v naší řeči značí přísloví „tichá voda břehy mele“. (KCM)