Boku no Hero Academia - Season 5

(séria)
Japonsko, 2021, 9 h 35 min (Minutáž: 23 min)

Predloha:

Kóhei Horikoši (komiks)

Scenár:

Jósuke Kuroda

Kamera:

Takaši Sawa

Hudba:

Júki Hajaši

Daiki Jamašita, Nobuhiko Okamoto, Ajane Sakura, Kaito Išikawa, Júki Kadži, Tošiki Masuda, Aoi Júki, Marina Inoue, Jošimasa Hosoja, Tasuku Hatanaka, Kei Šindó (viac)

Horrendous52

Posledních pět epizod? Bomba. To, co bylo před nimi? To už jako... to byl spíš hotový atentát na všechny fanoušky a zabití každého dílu nudnou soutěží mezi třídou A a B. Ano, ze začátku to bylo zajímavé, převážně díky Shinsoovi, ale zbytek? Pfff. Osobně doporučuji přeskočit. Vizuální stránka rozhodně nebyla špatná, přestože mi přijde, že BNHA celkově kvalitativně upadá (nebo je spíš Kimecu no jaiba (seriál) (2019) válcuje). U Shounenů, kdy je sakra důležitá akca a dejme tomu procítěnost momentů hlavních hrdinů při stupňování akce a stresu, není tedy nic moc nudnějšího, než sledovat boje budoucích hrdinů mezi sebou  pod dohledem jejich učitelů. Nebudu nic říkat, první epizoda byla skvělá. Člověk viděl své oblíbené postavy, dokonce i Miria, a říkal si ano, toto bude ona zmiňovaná bomba. Haha, ne. Hodně lidí si už stěžovalo na čtvrtou sérii, kdy její druhá část byla převážně ohledně onoho školního jarmarku (už teď vím, že tomu říkám jinak, promiňte mi to), že byla nudná. Akce minimum, zbytek slice of life, a ačkoliv jsem taky trošku mezi onu skupinu patřila, chápu a vím, že jsou naopak lidi, co to pomalejší tempo přivítalo. Bylo to zajímavé, líbilo se mi to, náhle tam byl úplně jiný typ adrenalinu a zkrátka to mělo své kouzlo (nehledě na to, že většina milovníků Katuskiho se mohli zbláznit při zjištění, že dokázal hrát na bubny). Takže ano, chápu ono zklamání u dobré poloviny série, která byla klidnější prostě proto, že to bylo sakra nutné poté nehorázné jízdě v první polovině. Ubrání tempa bylo logické. Jenže to, co se dělo přibližně prvních dvacet dílů u páté série, nedokážu vidět nijak jinak, než jako čisté zklamání. Posledních pět (?) dílů bylo, jak jsem již zmínila, skvělých. Dozvídání se více ohledně záporáků, je vždycky zajímavé, ale když si na to člověk musí počkat pět sérií, tak je to prostě jiný dopad. Doporučuji posledních cca pět dílů. Ty hodnotím 75 %. A ten zbytek? *sigh*. Smutných 40 %. ()

Elerrina

Po úžasné čtvrté sezóně přichází zatím nejslabší MHA pokračování - celých pětadvacet dílů je totiž jen roztahaným a roztěkaným prequelem k nějaké zásadní budoucí bitvě. V tom zmateném překlikávání od jednoho hrdiny ke druhému, desátému, dvacátému, padesátému a mezi těmi různými sidequesty, flashbacky a fillery se úplně ztratila jakákoliv dějová výstavba. Z Midorii se prakticky stala vedlejší postava. A to, že se Shigaraki v závěru vyvine z úplného trapáka v o něco menšího trapáka, pro mě fakt není dostatečná útěcha. ()

Hees

Piata sezóna je venovaná budovaniu príbehu a niekedy mi dokonca pripadala ako nejaký filler z dôb Naruta či Bleachu. Občas sa nič nedeje, občas ideme do nejakého side príbehu, občas riešime nového number one hrdinu zopár dielov a dáme si aj nejaký nezmyselný 3v3 mini turnaj, ktorý vlastne nijak neposúval príbeh teda okrem toho čo nechcem spoilerovať čo sa stalo. Kvalitatívne anime nešlo vôbec dole, ale ide o to čo vlastne ľudia dostali naservírované a o čom to celé pojednávalo. Tu je ďalšia chyba tejto série, ktorú musím spomenúť a to nemôže byť rovnaká kvalita jednotlivých sérii, sezón (táto je 5), keď vlastne jednu použijete celú na lepšie chápanie postáv a budovanie vzťahu k postavám a zároveň hlavný príbeh posuniete len minimálne. Vôbec to nevadí ak to urobíte raz či dva krát, ale nesmiete to robiť príliš často a preto si myslím, že ďalšia séria bude o niečo viac "našlapaná". Trochu viac ma potom mrzela aj tá ešte viac nezmyselná a oddychová časť, kde bojovali proti pašerákom, tam keď niečo chceli mali skúsiť dať niečo viac prepracované a zaujímavé, aby nebolo balastu príliš veľa. Ak by ste toto robili v anime, ktoré má sto dielov a vychádza stále tak by vlastne vôbec nevadilo, ak je to takto kúskované trocha to môže divákov sklamať. Diely z minulosti záporných hrdinov boli paradoxne vlastne tie najlepšie z tejto série. ()

Zíza

Řeknu to jednoduše – tenhle šónen je prostě boží. Strašně mi sedí, přijde mi propracovaný a s tím přichází i určitá zahlcenost postavami, ale tak nějak to chápu. Než jsme se podívala na tuhle sezónu, znovu jsem zhlédla ty předchozí, a tak nějak mi to přišlo jako plynulé pokračování již řečeného, proto mi vůbec nevadilo, že jsme viděli, jak áčko bojuje s béčkem. Myslím si, že se tahle znalost postav ještě bude hodit v nadcházející bitvě. Pokud to ovšem bylo pro nic za nic, tak mě tedy pěkně naštvou a s hodnocením jdu o hvězdičku dolů. Tahle série jsou bubny. „Na vědomost se dává...!!!“ Neříkám, že se mi to 100% líbilo, ale líbilo se mi to natolik, abych kvůli tomu obětovala několik hodin spánku, což je v poslední době pro mě ta nejcennější komodita. Bavilo mě to, líbily se mi malé i velké souboje, stejně tak proniknutí do rodiny Todorokiových. Ale co jsem si zamilovala nejvíc, byla „součinnost“ Bakugóa a Dekua. Po tom jsou toužila a upřímně to přišlo mnohem dříve, než jsem čekala. Skvělé. I když je tahle série možná slabším článkem celku, tak i slabé články mívají příznivce. Já jsem jedním z nich. ()

Jeoffrey

Tahle sezóna byla minimálně ze začátku spíš docela zklamáním. Vážně mě nezajímá béčko superhrdinské akademie a po pravdě už ani teď si nepamatuji většinu osazenstva té druhé třídy. Ono je to logické, z vlastní školní docházky si také pamatuji většinu spolužáků ze své třídy, ale z těch vedlejších se mi maximálně vybaví tak jedno, dvě jména. A stejně tady, nějak nechápu, proč by mě měli zajímat členové vedlejší třídy, s kterými jsem nestrávil skoro žádný čas a kteří se mi do paměti akorát zapsali občas až trapnou rádoby rivalitou s naším áčkem. A tak mi jejich soutěžení bylo putna a celá první polovina na mě působila jako neskutečně roztahaný training arc, kde měl každý, včetně hlavního hrdiny, dostat zase nějaké ty nové skills. Jako dobrý, chápu, ale nuda... A z jednoho training arcu jsme se hned přesunuli do druhého. Praxe byla tentokrát kratší a nudnější než v předchozí sezóně (se prakticky nic extra nestalo...) a celé to bylo na můj vkus až moc o Todoroki family, která mi ale nepřijde zase až tak zajímavá, jak mi jí chce anime vystavět. Jediný zvláštní fakt, který mě tu zaujal, je přítomnost dalšího tajemného sourozence z kterého mám dojem, že se objeví někde a někdy v budoucnu, protože jinak by jeho existenci autoři vůbec nezmiňovali a dle pravidel filmu - neviděl jsem mrtvé tělo... Závěr je pak ale jako vždy hodně povedený. Sice je to opět jen worldbuilding, jako celá tahle sezóna, ale ukázka toho, jak se z nesourodé partičky průměrných záporáků stala nejmocnější zločinecká organizace schopná zničit celý zdejší svět, byla povedená a hlavně potřebná. Z All for One šel respekt a trochu strach, ale Šigaraki a jeho partička mě nikdy pořádně neděsila a ani neoslnila. To se teď změnilo, zlo je nyní mocnější než kdy předtím a já s napětím čekám na den X. Takže i když tahle sezóna je spíš takový ten klid před bouří, který milovník akce příliš neocení a proto se dostává z celkovým dojmem z jejího sledování na takových 7/10 (a to hlavně díky finále), přesto s napětím čekám na sezónu další, protože alespoň tu atmosféru kolem epické konfrontace dobra se zlem se jim tady podařilo vystavět dle mého hodně dobře... ()

• Když žáci z 1. A oslavují Vánoce, tak mají na konci svých vánoční čepic každý jiný znak. Jedná se o znak jejich Quirku (schopnosti). (JamesConnorG)