Dveře do ticha

• Taliansko Le porte del silenzio (viac)
Taliansko, 1991, 91 min

Cesta domů za rodinou se pro Melvina Devereuxe (JOHN SAVAGE – Lovec jelenů, Hair) stává cestou do pekel. Poté co jej zdrží pohřební průvod, se před Melvinem objevuje jedna mysteriózní překážka za druhou. Zdá se, že za vším stojí tajemná žena v černém a zlověstně vyhlížející pohřební auto, skrývající ve svých útrobách hrozivé tajemství. Kvůli jeho rozluštění musí Melvin Devereux dojít až na konec svých psychických sil, postavit se kruté pravdě a otevřít dveře do ticha... (oficiálny text distribútora)

destroy83

Mistr Fulci svůj poslední zářez pojal na svůj styl netradičně, jako psychologický thriller bez svého pověstného gore a výsledkem je velmi kvalitní kousek, který Fulciův rukopis prozradí již v prvních scénách, kde kamera zvolna snímá hřbitovní uličky za typického hudebního doprovodu. Děj divákovi nabízí pomalý psychický rozklad Melvina Devereuxe, kterého si bravurně vystřihl John Savage. Úspěšný businessman Melvin se ve svém luxusním voze vrací z obchodního jednání za rodinou, ovšem kromě nenáhodných překážek mu zkříží cestu atraktivní mulatka, která očividně Melvina dobře zná a proti jeho vůli s ním rozehrává válku nervů, kterou ještě umocní zjevující se pohřební auto ukrývající pro pana Devereuxe nemilé překvapení. Snímek disponuje hutnou atmosférou, kvalitním výkonem Johna Savage a slušnou, sice brzy divákovi odhalenou, pointou. Bohužel celkový dojem kazí občasná hluchá místa, která lehce podkopávají celkový dojem z filmu. Pro mě důstojný, čtyřhvězdičkový odchod béčkového mága Lucia Fulciho. ()

oveckaoa odpad!

Co to jako mělo být Herecký koncert Johna Savageho - dokázat jezdit v autě by uměl i debil hrůzný film ještěže to stálo jen 49 kč ()

folklorman

Melvin Devereux (John Savage) navštívil hrob zesnulého otce. Promlouvá s ním a informuje ho o úspěších, dokonalosti i nepřemožitelnosti. Při odchodu ze hřbitova si ho prohlíží sympatická míšenka pěkného vzhledu, ale ďáblem v očích. Od toho okamžiku nespustí Melvina z dohledu. Melvin, ve snaze nejrychlejší možné cesty domů, jezdí opuštěnými, nepoužívanými a místy i strašidelnými silnicemi. Černý pohřebák mu znemožňuje předjetí a Melvin postupně zjišťuje děsivou skutečnost, která ho z této noční můry (spleti silničního labyrintu) vysvobodí. Lucio Fulci zestárl. S přibývajícím věkem se zhoršoval i zdravotní stav. Fulci byl těžký diabetik a v kombinaci s těžkým, stresujícím zaměstnáním mu postupně ubylo sil. Tento letitý pokles zaznamenal mírný úpadek kvality u jeho filmů. Le Porte del silenzio zakončil kariéru hororového boha a to ze vší parádou. V tomto snímku nejvíce oceňuju práci s kamerou, jejíž kvalitní použití graduje při zběsilých honičkách s pohřebákem, kde dokonale spolupracuje se střihem. Tuto symbiózu kamery a střihu považuju za nejlepší část filmu. Další silný zážitek přišel se scénou v márnici. Opět díky kameře, střihu a hudbě vznikl hororo-mysteriózní zážitek. Chválím výběr lokací, temné silnice, vodní příkopy, lesní cesty ozařované sluncem, které odmítá zapadnout a neustále našeho hrdinu oslňuje. John Savage dokonale ztvárnil postavu Melvina a upřímně jsem mu věřil každé slovo. K tomuto dílku bych měl jen jednu výtku. Některé záběry jsou zbytečně natahované, ale i tak shledávám toto Fulciho poslední rozloučení jako nadprůměrnou záležitost. ()

Testament

Na poměry Fulciho netradiční mysteriózní záležitost, zajímavě natočená. Ovšem se zásadní hrubou chybou, kdy pointa je jasná vpodstatě už od prvních minut filmu. Velká škoda, jinak by mé hodnocení bylo daleko vyšší a nebál bych se tento film srovnávat s tvorbou Shyamalana. Škoda. ()

Adramelech

Docela strašidelný film, už jenom z toho stavu silnic, co tam ukazují, běhá člověku mráz po zádech. Kromě toho jsem se po celou dobu bál, že film bude mít zmršený konec – u scénáristů jeden nikdy neví –, ale končilo to konsekventně. Velmi zajímavý horor. Takhle nějak to asi vypadá, když si člověka vyčíhne smrt a je zrovna v romantickém rozpoložení. ()

kkarx

Mně se to líbilo. Tohle prostě stojí na Johnu Savagovi, který je typově vybrán velmi dobře do role manžela vracejícího se domů. Oproti všem Fulciho filmům z předchozích cca 10 let je toto kvalitativně o několik tříd výše. Dobře vystavěná depresivní atmosféra, psycho scény, snad jen ten konec mohl být efektivnější. I tak na rozdíl od všech těch Fulciho nepovedených 80. hororů, vzniklých po 82. roce je tento film skutečně zapamatovatelný. ()

Ygnor

Příjemná a inteligentní mystery road-movie za svou smrtí. Nečekáno od mistra béčkových horrorů. Působivě stupňované napětí a velmi dobře zvládnuté budování strachu. Co lze všechno vytřískat z „pouhých“ záběrů na kola auta…?! Napadá mne rovněž srovnání se Spielbergovým Duelem. Nechybí rovněž Lyncheovské atributy jako červené koberce v márnici apod. Škoda, že se Pan Fulci dostal do pomyslné první ligy až na sklonku svého filmového i reálného života. R. I. P. ()

Leoric

Neuvěřitelná mysteriózní nuda. Zápletka odhadnutelná do deseti minut a nekonečná jízda bězútěšnou krajinou amerického venkova prokládaná opakujícími se záběry. Spolu s Touch of Death nejnudnější Fulciho zásek. ()

helraiser

Tak trochu jinej Fulci. Kdo od tohoto filmu čeká gore, střeva, rozmačkaný mozky tak ať na to rovnou zapomene a ani se na to nedívá tady jde totiž úplně o něco jiného. Tady totiž nenajdete ani kapku krve, nejde totiž o žádnej nechutnej krvák ala the Beyond, ale o pořádnou psychodepku která rozhodně za zkouknutí stojí a pozornost si určitě zaslouží. ()

Kolyas

Když je Fulci, coby režisér, něčím fascinován, tak to holt divákům servíruje, ať se jim to líbí nebo ne... Tedy buď zoomy na lidské oči (s propichováním, i bez), případně výskyt černé kočky, jsou zde nahrazeny neustálými záběry na hlavní postavu za volantem nebo variantně detaily protáčejícího se kola automobilu právě oné postavy. V podstatě "bakalářská" povídka, s opravdu VELMI uhodnutelným závěrem, která moc nepotěší, ale ani neurazí. John Savage z "HAIR" rovněž nebyl špatný. ()

G04T odpad!

Tolik negrů, mulatů a dalších kreatur jsem v italskym filmu naposledy viděl v Al tropico del cancero (1972). Hrozný. Ale to bych možná ještě odpustil. Co už neodpustim je to, že film nemá děj. Respektive má, ale co to kurva je za děj, když se v tom filmu nic neděje? Idiot v podání Johna Savage jezdí autem celou dobu jak debil, sleduje nejspíš soukromej pohřební vůz, mezitím se snaží zjistit, odkud ho ta hnusná míšenka zná, chlastá, potká děvku, zjistí, že je impotentní, zavítá do budovy, kde ho kráva příbuzná přivítá a ještě mu vyvěští. Nakonec zažívá autohoničku s pohřebákem. Zní to možná zajímavě, ALE NIC SE TAM KURVA NEDĚJE. Totálně amatérská kamera mýho jinak oblíbenýho Giancarla Ferranda je do očí bijící. Fulci, Fulci..takhle hnusně zakončit svou filmovou kariéru? To se jen tak nevidí. Nejhorší film od Fulciho, kterej jsem zatím viděl a věřím, že jich v budoucnu víc od Fulciho ještě uvidím, tak aspoň vím, na co mám bejt připravenej - na to nejhorší! ()

Pokryvac

Páči sa mi tá civilná atmosféra. Typický horor pre oddychové chvíle, ak nechcete od úľaku prevracať poháre s kávou alebo ak nechcete aby sa vám od brutálnych scén prevracal žalúdok. Na Fulciho dosť nezvyčajné - žiadna krv, žiadny sex. Zjavne chcel dokázať, že to vie aj bez týchto pomôcok. A vie to celkom dobre. Horor je to síce dosť sterilný a scenár tiež nie je žiadna sláva, ale i tak sa pri tomto filme dá stráviť jeden pekný večer. Mysteriózna oddychovka pri ktorej sa stačí len oprieť, spraviť si pukance a sledovať... ()

Pitryx odpad!

No, já tento velefilm po třiceti minutách nudy přeskákal. Považuji za ztrátu času čumět hodinu a půl na to, jak nějaké pako jede autem. 20110729 8550/8710 ()

MonarC

Sice se 80% filmu odehrává za volantem automobilu, ale má to prostě dobrou atmosféru. Horor nečekejte, je to spíše mysteriozní thriller pro sychravé nedělní odpoledne. ()

sibskyn

Film s kterým Fulci odcházel a bohužel musím říct, že je to dost špatný. Není tu žádné gore, což mi nevadilo, ale celkově je to strašná nuda. John Savage jede odněkud někam a na jeho cestě se podstatě nic významného neděje. Ale rád bych pronesl pár slov na památku režiséra. Kmotr gore, tak přezdívaný Fulci, si plně zasluhuje příčku mezi významnými režiséry hororu. Jistě jeho filmy nejsou pro každého a i sám nemusím některé jeho díla, ale bez něho by horor velmi střádal. Jestli vám moc nechutná velké množství krve, tak zkuste z jeho dílny, pustit jeho starší filmy, ty některé z nich jsou bez gore a stejně pořád se je vyplatí vidět. Takže na Fulciho si připíjím, byl jste mistr pane Lucio. ()

uprchlice

Dveře do ticha jsou jasným příkladem toho, jak natočit špatný film. Suché, bez energie a nezajímavé. Dějová linie se táhne jako smrad ze záchoda. Režisér Lucio Fulci se snažil natočit film na úrovni, ale bohužel se to vymklo kontrole. Záchrannou brzdu zřejmě použil až moc pozdě, nebo spíše vůbec. V hlavní roli se představil John Savage (Vlasy), který to svým hereckým výkonem nezachránil. Dveře do ticha je film pouze pro nenáročné diváky, kteří si potrpí na prázdnotu a nudu, jež je provází po celou dobu dlouhé stopáže a přináší jim to dlouho se táhnoucí ticho neznáma. ()